Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Holdember

    csendes tag

    Sziasztok, új vagyok! Negatívról nagyítást (papírképet) hol érdemes csináltatni? Az eddigi tapasztalataim nagyon rosszak:

    1. Nem jó képkivágás. A negatívon lévő kép és a keresőben lévő nem egyezik, és nagyításnál a kedves dolgozó a negatív szélére igazítja a képet. Így elcseszett dolgok születnek. Szerintem ezen az előhívó szakember tud állítani. Csak ha leszarja és beküldi a gépbe, autómatán akkor elcseszett képek születnek. Volt olyan, hogy egy képen egy ember egy-az egyben hiányzott, pedig a negatívon rajta van és nem a legszélén a képnek. Az indexképeken a teljes negatív kocka látszik. Akkor a nagyításon miért nem lehet megoldani ezt?

    2. Alapvető probléma, hogy egy pl 10*15-ös képet nézve, (ami profi negatívról lett nagyítva) olyan a kép, mintha egy 50%-os jpeg tömörítést csináltak volna rajta. Eltűnik a szemcsézettség, a részletek. Olyan lesz a kép, mintha csak egy 50 megapixeles csoda kompakt géppel csináltam volna és "kimosták" volna. Mintha egy fos zajszűrés lenne rajta. Az az érzésem, hogy levilágításkor a digitális jelfeldolgozás, vagy adatátvitel nagyon el van baszarintva. Mintha a szkennert 100dpi-re állítanád, aztán kinyomtatnád 300dpiben. Elvileg a technika fejlődött az elmúlt évtizedekben, lézeres levilágítás, stb, de gyakorlatilag egy kalap kaki ami a papírra kerül.

    Megjártam budapest sok laborját, Soós, Ildia, Rossmann, Szalay fotó, HP labor. Gyakorlatilag mindenhol igénytelen nagyítások születtek. Ha megnézek egy 90-es években készült tucatlabor nagyítását (családi fotó, kompakt gép), ég és föld a különbség. A régin van részlet, van szemcsézettség, szkennerben többszörösen tovább nagyítható, vagyis szemmel már nem látható részletek is vannak a papírképen.

    Még egy érdekesség, ha szkennelést kérek, az valami fos felbontásban jön és szintén borzasztó JPEG tömörítésben, ami miatt pont olyan szar nyomatok készíthetőek vele, mintha nagyíttattam volna. Azok a batár gépek a laborokban ilyen szar minőségben dolgoznak? Kizárt. Vagy a sebesség oltárán valami gagyi beállításon üzemeltetik őket? Van itt olyan aki ért ezekhez a profi laborgépekhez? Lehet rajtuk állítani valamit ezügyben, vagy ennyi nyugodjak meg?

    Egy kérdés: a fotóipar nem tudja mi az a képminőség? Mert nekem ez jött le. Köszönöm a válaszokat!

    [ Szerkesztve ]

  • Holdember

    csendes tag

    válasz spanyoll #1365 üzenetére

    Igen, arról nem Ő tehet, de ha 4 ember van a kép közepén és egyet levágnak, akkor az gáz. Normális helyen azért nézik. Nem művészi komponálás a cél, csak józan paraszt ésszel. De ha autómatán középre teszi már az is jó. Konkrétan ez az Ildia nevű helyen volt, oda sem megyek többet vissza. Gáz amit művel az a nő. És nem tucatképekről volt szó, hanem A4-es nagyításokról, sok pénzért.

Új hozzászólás Aktív témák