Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PetAd

    tag

    Üdv
    Van valakinek tapasztalata higanyelem helyettesítésével? Vettem pár 675-ös cink-levegő elemet, viszont 1,45V-osak. A fényképező egy KonicaKonica Autoreflex TC , a fénymérője az ASA és a záridő értékének beállítása után az ajánlott rekeszértéket mutatja. Mivel külső fénymérőm nincs és nem is akarok ellőni egy tekercset, ezért egy digitális géppel akartam bekalibrálni, ellenőrizni. A gond az hogy sokszor eléggé más értéket mutatott mindkettő, beltéren lámpák fényénél próbálkoztam. Digit gépen ISO=ASA a filmesen, középre súlyozott átlagra van beállítva a fénymérés.
    Kutatgattam a neten és sok helyen azt írják hogy ennyi feszültség eltéréssel alig van hiba, de a saját "méréseim" eléggé ellentmondanak ennek. Volt hogy a digit 22-es rekeszt javasolt, a Konicán pedig 10-es érték volt. Lehet, hogy az eltelt évek alatt ennyire pontatlan lett volna a fénymérő?

  • PetAd

    tag

    válasz optikus #818 üzenetére

    Próbálkoztam az éggel, az egész homogén és természetes, de nagyjából 2 FÉ eltérés van a két gép között. És azt vettem észre hogy néha hirtelen vált a filmes gép fénymérője pár rekeszértéket, mintha nem érintkezne rendesen. Az előéletéről nem sokat tudok a gépnek, de valószínűleg keveset használt táskában tartott volt, mert kopás nincs rajta és csak poros volt kicsit. Filmes géppel nincs tapasztalatom, ezért kellene bemérnem a digitálissal.
    A fény spektrumára is máshogy reagálnak, többféle lámpával próbálva más az eltérés köztük. Sajnos semmi tapasztalatom nincs filmes fotózással, így valamire támaszkodnom kell a fénymérésnél.

  • PetAd

    tag

    válasz optikus #820 üzenetére

    Üdv
    Még soha nem fotóztam tükörreflexessel filmre, a digitálisnál is legritkább esetben használtam manuális módot, így soha nem kellett igazán gondolkodnom a beállításokon. Csak itt egy próba majdnem 2k-ba kerülne ha beleszámolom a film, negatívhívás, indexkép árát. A sunny 16 szabály nem tűnik rossznak, már csak fejben kell számolgatni ha az ember más rekeszt akar beállítani. Mivel olyan filmet sikerült vennem 1 hónapja ami decemberben lejár így mindenképpen el kell lőnöm hamar, nem hiszem hogy hűvös helyen tárolták.
    Abban igazad van, hogy a technika csak elbizonytalanít, azóta nem tudok dönteni, hogy melyik fénymérőnek higgyek, pedig már rég fotózhattam volna :D

Új hozzászólás Aktív témák