Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DBob

    őstag

    válasz jjeahh #838 üzenetére

    Természetesen van ilyen analóg gép. Elég sok.
    Canon-ról tudok nyilatkozni, ott a Canon A-1 volt az első ami tudott teljes értékű Av-t, Tv-t, és Program módot. Tehát az expozíció vezérlése már 1978 körül "gyerekjáték" volt. Ami viszont nem annyira egyértelmű, az a fénymérés.

    Ma leginkább mátrix-jellegű fénymérést használ mindenki, minden gépen. Ezek sokáig nem voltak elérhetőek analóg gépeken. Leginkább a középre súlyozott volt az elterjedt, szimplán technológiai okokból.

  • optikus

    senior tag

    válasz jjeahh #840 üzenetére

    rengeteg gepet fox talalni, de az A mod az nem annyira fontos ra fox jonni. belenezel a keresobe es egybol latod nyitni kell e vagy zarni, esetleg a zaridot modositani. ne vegyel bonyi gepet, az a legjobb ami mechanikus es csak a fenymereshez kell elem. autofokusz se fontos, mert a nagy es vilagos keresoben konnyu fokuszalni, foleg ha van meroek es mikroprizma.
    nem tudom milyen regebbi uvegeid vannak, de ezek gyartofuggoek, nem lehet keverni oket, nikont nem fox canonra tenni se forditva. nyilvan egy digitnel ahol kicsi az erzekelotavolsag meg nem hasznalja ki az obi (bajonett) adottsagait ott ez nem gond. de filmes rendszereknel ez elegge gyarto fuggo. szoval vagy igazodsz a meglevo obijaidhoz vagy olyat veszel amihez igazitod az obikat. de elsore nem kell sok obi, egy ket fenyeros fix boven jo. m42 egy olcso es jo valasztas, pentaxnak voltak gepei (no meg zenit,praktica a keleti vonalon), az obicsere kicsit maceras mert tekergetni kell. a nikon is jo rendszereket csinalt, de ott mar nagyon meg kell nezni melyik vazon melyik obik mennek, es melyikkel van fenymeres stb. no meg persze ott van meg ezer mas gyarto is, minolta, olympus om, stb-stb.
    filmet nagyon konnyu befuzni, ha nem megy youtubeon megnezed, rengeteg video van.
    objektivet termeszetesen barmikor cserelhetsz. a film elott mindig ott van a zart redony (plusz a tukor).
    a film elohivasrol meg a tobbirol eleg sok szo volt itt a kozelmultban.
    hajra vagj bele, mert a sok agyalas csak elbonyolitja a dolgot :)

    Buy books not gear.

  • optikus

    senior tag

    válasz jjeahh #842 üzenetére

    az olympus 2 jegyu gepein az a baj hogy nem lehet allitani a zaridot. kell hozza egy manual adapter nevezetu ize, ami kicsit idetlen (no meg ha nincs benne az alap arban akkor kulon kell vadaszni). bar most megneztem az me supert es mintha azon se lenne zarido.
    en azert olyat vennek amin zar+rekesz+iso allithato es van nyitott rekeszes fenymeres. ezt mar egy praktica mtl is tudja, de persze inkabb valami japant.
    ezek az obik nem akkora nagy durranasok hogy megkosd magad miattuk. a helios a zenit alapobija (vazzal egyutt par e ftert barmikor megveheto), az oly 1.8-as is alap obi (siman adjak a vazhoz), a 135 2.8 meg egy szokasos dolog, minden gyarto megcsinalta, nagyon nem lehet elrontani.
    ha az ebay nem gond akkor korlatlan a valasztek, telleg csak a penztarca dont.

    Buy books not gear.

  • A Zéé

    addikt

    válasz jjeahh #845 üzenetére

    elő kell hívni :D

    (#844) optikus
    Müller drogériákban is lehet venni, valami Kodakokat. 400-as Tmax-ot vettem is volna, de csak a helye volt meg, üres volt a sora. kb 3 hónapja a digi gép se nagyon volt a kezemben, nemhogy a filmes. Témát se nagyon találok ilyen időben, meg elég sok más dolog volt. :(

    Just a simple Lineman...

  • optikus

    senior tag

    válasz jjeahh #845 üzenetére

    jaja, elo kell hivni. vagyis hivatni.
    reszletesebben, befuzod ellovod. ez meg csak a dolog kisebbik resze. a filmet ki kell venni, ha otomata a geped akkor visszatekeri a kazettaba. ha nem akkor kezzel kell visszacsevelni, ehhez van egy karos kurbli. de ahhoz hogy vissza tudd tekerni, meg ki kell oldani a tovabbitast. erre is tobb megoldas letezik, legtobb gepen alul van egy gomb azt kell benyomni es utana lehet tekerni (van olyan amelyiken a visszatekeres kozben vegig nyomva kell tartani). van olyan amelyiken nem gomb van hanem egy kis kar, azt kell elforditani. ha kint a film akkor a kis kart visszaforditotd vagy az elso felhuzastol visszaugrik, ez igaz a gombra is.

    ezutan elo kell hivatni. nem papirkepre gondolok,azt nagyitasnak hijjak. hivast sztem elsore bizd laborra. de laborhivashoz c41-es kidolgozasu filmet vegyel. ilyen a legtobb szines negativ (es letezik egy ket feketefeher is, de ez ritka). ha diat veszel az is jo de az dragabb es a hivasat is keves helyen vegzik (altalaban E6 kidolgozasnak hivjak, mivel ilyen filmbol kevest hasznalnak igy sok laborban lealltak a hivasaval).
    ha beadod hivni akkor ugy kerd hogy vagy ne vagjak fel, vagy 6 kockas csikokra vagjak.
    a legtobb helyen lehet kerni szkennelest is. cd-n kapod a film melle. nem draga (kb 1200ft) de eleg xar minoseg, sokra nem jo.
    ha hagyomanyos ezust alapu filmet akarsz hivatni (pl foma 100, kodak trix, tmax, stb) akkor az nem nagyon fog menni. elvalaljak ugyan de alatalaban nagyon xar lesz a vegeredmeny. mocskos karcos, rosszul hivott stb. mivel azt nem a laborgep csinalja hanem kezzel lotybolik, igy nagyon el szoktak rontani. ez tapasztalat, sajna ez a realitas. ezeket a filmeket hazilag kell elohivni, de eleg egyszeru dolog.

    ha van negad (pl valami szines c41-es) akkor kerhetsz papirkepet rola. ez eleg draga moka. raadasul a laboros kedven, vagy a laborgep algoritmusan mulik, milyen szinvilagu es kontrasztu lesz. de olyan nagyon jo nem lesz az se. ennek is tobb oka van, leginkabb az hogy ma mar valodi optikai nagyitast nem csinalniak hanem a laborgep szkennerre olvassa be majd egy levilagito vetiti ra a papirra azt hivjak elo. a bennuk levo szkenner meg eleg gagyi, igy a levilagitas ennel csak gyengebb lesz.

    itt tobben irtak a blahanal levo fotologus nevu boltot. lehet hogy erdemes lenne oket kiprobalni mit alkotnak. en a soos foto nevu helyen (a zsinagoga mellett) szoktam hivatni. de csak hivatni. olcsok, gyorsak, de csak c41-et tudnak, a szkenner es a papir is vacak azzal nem kuzdom inkabb magam szkennelem. ettol fuggetlenul erdemes oda ellatogatni mert rengeteg sok hasznalt fotos cuccuk van (honalpjukon is van par dolog de csak toredeke az uzletben levonek).

    na roviden ennyit :)

    Buy books not gear.

  • jjeahh

    nagyúr

    válasz jjeahh #849 üzenetére

    na, előtúrtam pár ősrégi filmet, és kipróbáltam a dslr-el filmszkennelést, az egész úgy néz ki, hogy hátulról megvilágítottam a filmet egy éjjelilámpával, az egész valahogy így néz ki:

    a gond az, hogy a kinyomtatott képhez képest a beszkennelt borzalmasan zajos, kontraszt nincs, ha felhúzom még hülyébben néz ki, szal sehogysem sikerül elérni hasonló minőséget, mint a kinyomtatott képen...raw-ban kattogtam, majd lightroomban fehéregyensúlyt állítottam, és a red-green-blue görbékkel matattam, de ha mondjuk zöldes a kép, korrigálok a zöld görbén, akkor elmegy kékbe vagy pirosba...fordítva szintén igaz, nagyon ritkán, nagyon óvatosan sikerül elérni, hogy "normális" legyen a fotó... :( mármint a színek...zaj meg a többi, kopottság stb marad..sztetek mi a gond? én nem csinálok valamit jól, esetleg nem elég erős az éjellilámpa fénye?

    Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

  • A Zéé

    addikt

    válasz jjeahh #850 üzenetére

    fontos, hogy a film fényes hátulját világítsd meg, a matt része nézzen feléd. Szóval tényleg hátulról világítsd meg. Ha fordítva rakod a tartóba, akkor sokkal szarabb lesz a minőség. Ha innen fotóztad, ahogy a második képen van, akkor pont fordítva sikerült berakni a tartóba, mint ahogy jó lenne.

    Színes filmet tényleg nehéz kvázi normálisra kihúzgálni, az nekem se igazán jött össze, bár én is csak valami régi, nem túl drága színest próbáltam. Nem tudom, hogy ezek az idővel mennyire fakulnak, vagy mennyire tolódnak el a színek. Itt ír egy csávó róla, hogy hogyan csinálja, neki egész jó a végeredmény is, hasonló görbéket próbálgattam én is húzgálni, de én se voltam elégedett vele. FF-et ilyen szempontból könnyebb :)

    Just a simple Lineman...

  • optikus

    senior tag

    válasz jjeahh #850 üzenetére

    sztem tobb dolog is van. a lampa fenyenem tudom mennyire eros, nyilvan zaridovel es/vagy rekesszel lehet utana menni. a narancs maszkot nehez lekorrigalni. probald meg pipettazni. ha van szurke a kepen akkor arra nyomj ra. ha vegkepp nincs akkor a kockakozre vagy a perforaciora (valoszinuelg ott nem is szurkevel hanem feketevel kell). raadasul mivel negativ igy ami szemre vilagos az sotet lesz a kesz kepen, ezert ha a vilagosban zaj van akkor az atforgatva fokozottabban jelentkezik a sotet reszeken. nem tom ez a lampa milyen vilagitast hasznal, de led meg fenycso nem jo, hagyomanyos izzo legyen. en anno vettem un. napfeny izzot a tungsramnal. ez egy kekes szinu izzo, ezzel jobb lesz az egyensuly. fenyeroben is eleg nagy volt mert 2 db 40w-os (vagy 60? mar nem emlexem) izzot hasznaltam, de nem direktben vilagitottak bele az obiba hanem egy papirdoboz belsejerol visszaverodve amibe alufoliat tettem. a film mogott is egy dianezobol operalt feher plexi volt hogy jobban homogenizalja a fenyt.

    Buy books not gear.

Új hozzászólás Aktív témák