Hirdetés
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Milyen cserélhető objektíves gépet?
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Billentyűzetben is elérhető a Raspberry Pi 5
- OLED TV topic
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
-
PROHARDVER!
AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 3***(X) "Zen 2" (AM4) topik összefoglaló
Új hozzászólás Aktív témák
-
Alpi.
addikt
Pboval nincsenek fix értékek. Csak sejteni lehet, hogy mi történik, nagyjábol milyen szinteken. Kb. olyan, mint az elektronfelhő, azt, hogy épp hol van az elektron, nem tudjuk, csak annyit tudunk, hogy adott helyen hány % eséllyel fordul meg. Kb. ennyit mutat egy hwinfo a zen2-böl. Egyre inkább erre jövök rá, minél inkább szeretném látni.
https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg
-
fudi2002
veterán
válasz #32839680 #16002 üzenetére
[link] annyi kiegészítés, hogy scalar 4xest nyomhatsz neki, ott még nem durvul a fesszel, viszont frekiben jókora ugrás az 1xhez képest.
Sok mindent összeszedtünk már, csak a topikgazda semmit nem tart fontosnak, hogy összefoglalóba tegye a linkeket.
[ Szerkesztve ]
Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.
-
nagyúr
válasz fudi2002 #16003 üzenetére
ezt én még megtoldottam egy Vcore offset - beállítással. Mivelhogy Wraith Prism hűtő van fent. Egy magos boost még így is 4425-ig kiugrik R5 3600X-nél. A játékom nem terhel huzamosan 2-3 magnál többet izomból, így elég jól kitartja a 4275-4375 közötti tartományt.
Mondjuk a CnQ-t továbbra sem találom a lapom BIOS-ában.
Lehet más lenne a neve... passz... eddig minden AMD-s lapomba így hívták már AM2 óta.RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing
-
Sz4bolcs
senior tag
Van még itt valaki, aki érdeklődve figyeli a 3900x árcsökkenését? Kívácsi vagyok, 1 hónap múlva hol fognak tartani az árak, mikor éri utol a kínálati oldal csökkenése a kereslet csökkenését.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Sz4bolcs #16006 üzenetére
Drasztikus esésre nem kell számítani, mert még mindig nem az igazi az ellátottság.
Még mindig sokszor hiánycikk, a 3950x-ről nem beszélve.
Most is 3-at rendeltem egyet kaptam, előtte is szintén 4 volt leadva, kettő érkezett, és 1-1 hónap volt mire megjött.[ Szerkesztve ]
Új hardverek számlával, garanciával érd PM.
-
nagyúr
válasz Sz4bolcs #16010 üzenetére
Minden attól függ, hogy kínai barátaink mikor érik utól magukat, és milyen lesz az ellátottság.
Ugyanis VGA fronton tényleg siralmas a helyzet, mert 6 nagykerbe van 15 féle kártya összesen a 2070 / 2070S kártyákat tekintve ebből meg ki is vehetünk kapásból 6db-ot mert az mind Asus, ami mint minden termék esetén kb a legdrágább.
De nézd meg csak a bestmarktot elég beszédes az alábbi kép:Új hardverek számlával, garanciával érd PM.
-
Sz_Imre
senior tag
Üdvözletem!
Tudom hogy amit kérdezni fogok, azt már többen unjátok. De akárhogy olvastam, már összezavarodtam, szóval ez a cpu core voltage értékek megfelelő-e? Auto vannak a beállítások.
Konfiguráció az adatlapomon.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz fudi2002 #16000 üzenetére
Mondjuk egy kérdést nem tett fel, pedig adja magát: miért melegszik jobban PBO-val? Ha elvileg a feszt csak rövid ideig, meghatározott paraméterek mellett adagolja, optimalizálva ezzel a teljesítmény/fogyasztás rációt, akkor épp, hogy alacsonyabb max hőmérsékletek keletkeznének, mint fix allcore esetén, de ez nagyon nem így van. NE menjünk el abba az irányba, hogy miért nehéz hűteni, meg hogy részletesebb infókat kapunk a szenzorok által, mint eddig bármikor, mert ezek igazak fix allcore esetén is. Tehát, miért melegszik jobban fizikailag, ha elvileg alacsonyabb W érték megy át a processzoron PBO-val mondjuk 100 százalék terhelésen, mint allcore 100 terhelésen? Azt se firtassuk, hogy mindez miért történik, hiszen látható, nagyjából 5-8 százalék plusz teljesítményért. De a lényeg, hogy ha alacsonyabb krafot kap a chip, miért melegszik mégis drasztikusabban?
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz fudi2002 #16018 üzenetére
A lényeg az, hogy szerinted, szerintetek a fix vcore kárt tesz, mert fullra hajtva nagyobb amperrel társítva nagyobb wattot enged a processzorra, ami nem bírja. A kérdésem csak ennyi: ha elfogadjuk, hogy a nagyobb watt nagyobb hőmérsékletet is eredményez egyben, akkor épp, hogy a fixx vcore * ugyanannyi ampernek kellene melegebbnek (károsabbnak) lennie, és nem a full terhelésen a PBO által dinamikusan 1.35 alá vett vcore * ugyanannyi ampernek, nem? Ehhez képest a PBO setup mindig jobban melegszik. A helyzetet árnyalja, hogy a PBO-s beállítás egy kellően alacsonyra hangolt, megfelelően tesztelt fix vcore konfignál nem hoz annyival többet teljesítményben sem egyszálon, sem több szálon, , mint amit a plusz melegedés indokolna.
Nem kötekedés vagy trollkodás, egyszerűen ellentmondást érzek a leírtakban. Arról nem beszélve, hogy:
"Ha 1vról ránt 1.5vra és kiartja"
Pont azt írtad feljebb, hogy nem ad ennyit neki a legtöbb esetben, szóval ez önmagában nem magyarázza az üzemi sajátosságokat.
[ Szerkesztve ]
-
Alpi.
addikt
R5 3600-nál nem igazán lehet látni, mire is jó annyira, mire törekszik a pbo. Nagyobb típusoknál egyre inkább. Ahogy emeljük az órajelet, egyre több és több fesz kell adott növekményhez, ezzel együtt egyre rosszabb lesz minden egyéb mutatónk is. Pl. a szivárgásghő. Tegyük fel, van egy 3800x-ünk fix 4.300@1.3v-on. Ezzel 75 fokra melegszik. A pbo-s setup viszont max. értéknek ad 1.45v-ot és egy-két magot 4500 mhz-ig boostoltat. Ezzel 80 fokos csúcsokat ad. Ez nem a nagyobb fogyasztás miatt áll elő, csupán amiatt, hogy a 4500 mhz-hez már "be kell vállalni" kellemetlen következményeket. Ez viszont egy szigorúan mérlegelt folyamat. Ha minden ideális, akkor mehet az 1.45v és a 80 fok, mert teljesítményt ad, ha bármi nem adott, nem lépi meg. Nagy terhelésre nem ad 4500 mhzet sem 1.45v-ot a pbo ! Soha.
https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg
-
veterán
Alpi: köszi, a magasabbra mászó órajel indokolhatja a különbséget, a baj a számokkal van, mert ennél jóval jobban melegszik azért az utolsó 100-200 megahertzért a proci. Volt 3600-am, most 3800X, mindkettőnél próbáltam napokig PBO-val, majd anélkül, és összességében mindig úgy jött ki a matek, hogy túl nagy a melegedés tekintetében a különbség ahhoz képest, amit a teljesítmény mutat. Összességében akárhogy is csűrjük, az alacsonyabb hőtermelés alacsonyabb wattot kell jelentsen, a magasabb pedig magasabb wattot a processzoron belül. Az, hogy ez milyen szorzat eredményeként valósul meg, édes mindegy ebből a szempontból. Ezt figyelembe véve érthető, mit nem ért Ribi, szvsz.
Fudi: ne haragudj, de szerintem nem fogalmazol világosan, vannak homályos részek a kommentjeidben, és ezen az nem segít, ha ugyanazt más szavakkal írod le hatszor. Tökéletesen értem, amit írtál, de nem stimmel a matek, ezt fejtegetem feljebb. A PBO-nak alacsonyabb hőmérsékletet kellene biztosítania, ha fixálnánk az órajelet, hiszen dinamikusan csavarja a vcore-t, de nem teszi. Az én lapomon csak arra van lehetőség, hogy a PBO finomhangolásában a max hőmérsékletet fixáljam, ami fölé nem hajtja. Ezért hát megnéztem, mennyi ez maximum a fix vcore esetén AIDA stressz teszt alatt 4.2-n járatva a CPU-t. Majd, ugyanezt a hőmérsékletet beállítottam próbaképp PBO maxnak, és aktiváltam a szolgáltatást. Adódna a feltételezés, hogy még így is erősebbnek kellene lennie legalább egyszálon az elméletetek miatt, hiszen azonos órajelen kevesebbet kellene fogyasztania, így kevesebb hőt kellene termelnie, ergo azonos hőmérsékletnél magasabbra kellene bootsolnia, ami magasabb teljesítményt jelent egyben egyszálon, de CB nem ezt mutatja, sőt.
[ Szerkesztve ]
-
Alpi.
addikt
https://youtu.be/R_JJsuJBYRI?t=58m36s
Ha innen nézel pár percet, sztem látni fogod, mekkora "torzulás" van azon a pár 100 mhz-en. Ok, itt 45w ppt-vel megy, de pont azért mentem le eddig, hogy ilyen és ehhez hasonló dolgok láthatóbbá váljanak. A video elején egyébként sok más setup mérése is szerepel. Fix 4.3-tol, szépen egyre csökkenő ppt-vel, élettérrel mértem végig.
A 45w ppt vagy bármelyik előtte lévő, erős korlátozás mutatja, hogy nem W-okrol szól leginkább itt a történet.
Az, hogy mennyire finomhangolható a pbo setup és setup közt nagy szórást mutathat és igen, sosem állítottam, hogy nincs olyan fos pbo setup, ami vállalhatatlan lenne számomra is. (Sőt, tán mondtam is már ezt).[ Szerkesztve ]
https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg
-
fudi2002
veterán
"A PBO-nak alacsonyabb hőmérsékletet kellene biztosítania, ha fixálnánk az órajelet, hiszen dinamikusan csavarja a vcore-t, de nem teszi. "
De nem tudod fixálni az órajelet. Amúgy pedig az is érthető, hogy az 1.5v egyfajta "megerőszakolása" ennek a technikának, a magas freki eléréséhez. Ezért van, hogy csak laza terhelés és kevés maghasználat esetén engedi ezt használni.Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.
-
Alpi.
addikt
válasz fudi2002 #16024 üzenetére
A 1.5v azért kell (ha kell), mert a 4000 mhz fölötti régió egyre növekvő "megerőszakolása" a technikának. Elég csak azt nézni, hogy pl. Intel gyönyörűen leakadt 4 ghz környékén 10nm-el. Valahol ez egy kissebb csoda, hogy mi 7nm-el közelebb kerülhetünk az 5 ghz-hez, mint a 4-hez. Itt sem volt és most sem egyszerü.
https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg
-
devast
addikt
Közben délután azt kutattam, miért tűnik irreálisan magasnak a hőmérsékletem, miközben egy elég high-end léghűtő van rajt.
Kiderült, hogy a grand macho, meg úgy általában a thermalright hűtők nem igazán optimálisak ryzen 3000-re, mert írtó módon konvex a talpuk... Hülye voltam, mert azelőtt kellett volna a kutatást elvégeznem mielőtt megvettem...
Ha tudok szerezni csiszolópapírt így a világjárvány közepén, akkor megcsinálom egyenesre a talpát, azt meglátjuk... -
Alpi.
addikt
válasz fudi2002 #16026 üzenetére
Nyers erőből nem lesz 16 magos desktop vagy ne is említsük a 64 magos hedt processzort. Sem 45w-os mobil cpu sem, ami nem vált ki instant sírógörcsöt. Minél "rosszabbak" a körülmények (sok mag, alacsony fogyi), annál nagyobb szükség van egy ehhez hasonló "okos" működésre, erőbeosztásra.
https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg
-
veterán
válasz fudi2002 #16024 üzenetére
"De nem tudod fixálni az órajelet."
Így van, nem lehet, ezért is írtam: "Az én lapomon csak arra van lehetőség, hogy a PBO finomhangolásában a max hőmérsékletet fixáljam, ami fölé nem hajtja."
Azzal főzünk, ami van. A gondolatmenet szempontjából az végső soron mindegy is, mit fixálunk a változók közül, mindössze annyi történt, hogy ezúttal nem a kályhától közelítünk a végkifejlet felé, hanem éppen fordítva, a következményt (hőmérséklet, ami jelen esetben egyesen arányos a wattal) fixálva következtetünk a változókra (amper és feszültség), amit árnyalunk a mutatott teljesítmény mentén. Ha a PBO-val annyira jobb lenne minden, akkor azonos hőmérsékleti határokon belül is nagyobb telejsítményt adna le, mint a fix vcore, hiszen a pillanatnyi terhelési szünetekben levehetné a kraftot, ami összegészében hűvösebb működést, ennek megfelelően magasabb órajelet és teljesítményt jelentene. De ez nincs így, épp ellenkező a saját megfigyelés. Magyarán, épeszű határokon belül én továbbra sem gondolom úgy, hogy a fix vcore káros lenne, hiszen csak a wattra érdemes figyelni, amit a hőtermelés mutat leginkább, az pedig magasabb. Ha 1.5-ön hajtaná ész nélkül full terhelésen, akkor nyilván megfőne előbb-utóbb, és akkor igazad is lenne, hogy káros volt a fix vcore. Ellenben, ameddig ésszel van fixálva, addig egyszerűen nem lehet károsabb, hiszen a taapsztalatok szerint kevésbé melegszik a chip! Emlékezzünk, a vcore igény az órajel emelésével nem lineáris, éppen az utolsó 100-150 megahertzért durvul el igazán! Nem hiszem, hogy az ilyen peakek kevésbé károsítanák a processzort, mint egy maximum terhelésen is stabil 70-75 fok környékén tartott allcore tuning. A PBO egyetlen helyen egyértelműen jobb, a kevés szálas teljesítmény kapcsán előhúzott órajel fölényben. De ez továbbra se jelenti azt, hogy a fix vcore kinyírja a rendszert. A rosszul megválasztott fix vcore, na az biztos, de szerintem az nem 1.35 körül van. Az már más kérdés, hogy 1.3 felett már ugyanúgy nehézkes a hűtése, mint PBO-val, szóval ha a zaj nem számít, nyilván jobb megoldás a dinamikus vezérlés.
[ Szerkesztve ]
-
fudi2002
veterán
"de szerintem az nem 1.35 körül van. Az már más kérdés, hogy 1.3 felett már ugyanúgy nehézkes a hűtése"
Ühüm Miért nehézkes 1.3v fölött a hűtése? Na ezért nem 1.35v az "alap", amin az előző kollégával kínlódtunk.Nézd, ez az én privát véleményem: Amíg nincsenek hosszútávú tapasztalatok, úgy megnézem összes mag, tökre leterhelve mekkora feszt ad az automatika és ezt venném alapul allcore fix fesz ocnál. Esetleg minimálisat felélőve. Miért? Mert ez a leg és legszarabb helyzet amibe a proci kerülhet. Miért nem jóval többet? Mert 7nm és kevés a tapasztalat, elvben sokkal érzékenyebb. De teszteljétek bőszen, és számoljatok be fél év múlva mit tapasztaltatok. Én úgysem veszek használt cpu-t....
Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.
-
hokuszpk
nagyúr
válasz Sz_Imre #16013 üzenetére
nincs azzal semmi baj. sokaknal az lehet a kavar oka, hogy parositani akarjak a max. feszt a max terelessel, holott a 100% terheleshez nem a max kijelzett fesz tartozik. Az kb,. akkor van, amikor elkezd megutrani a terheles es felviszi a frekit az egbe, de ugyanakkor még messze nincs csucsra terhelve.
Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...
-
Zicokuka
senior tag
Ez a Ryzen lelki világa azért nem egyszerű (lehet nő),4,2 all core nekem nem jön be,semilyen feszkóval stabilan,a 4,1 ami atomstabil ehhez is azért kér 1,35-t .Bár annyira nem vágok eret,lehet egy jobb lapban menne még,de azért nem veszek másik lapot,MSI B450 gaming lehet ennyit enged ? Vagy hasonló lappal van valami tuti tipp ? AIO vízecskével hűtöm.
-
MiklosSaS
nagyúr
Olvasva itt az eszmefuttatást már én sem tudom mi lenne jobb. Most 4.25 GHz -1.23 V-al Aida stressz tesztben max 68 fokig melegszik, BF V-ben pedig 55-58 körül van. Ha minden auton marad akkor Aidàban 20 perc után simán felmegy 80 köré, BF V-ben pedig 65 körül mozog.
Cine20-ban 4.25 GHz-en picivel több pontot kapok többszállra és olyan 3-4 %-al kevesebbet egyszálra visszont nem lépi túl a 68 fokot. Auton, forditva picivel gyengébb a multi és erõsebb a single de 75-77 fokig is felmegy.
Nekem mindennapi használatra (munka, játék, net, levelezés, filmezés) elfogadható teljesitményt nyújt a 3800X 4.25-ön nem kell szarrá taposnom és amióta lecseréltem az épitett vízet azóta teljesen kussban van a gép.
Most akkor hogy a jobb? Mamual 4.25 GHz@1.23 V-al vagy auton össze-vissza?
[ Szerkesztve ]
~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~
-
-
nagyúr
válasz MiklosSaS #16034 üzenetére
PBO+XFR és offset Vcore -0,05/-0,1 Volt-al próbáltad ?
RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing
-
fecaga21
senior tag
A 3600 és 3600X között csak az a plussz 200 Mhz a különbség amit megfizet az ember plusz 10.000-el?
-
monosz
őstag
Nekem is jobb teljesítményt nyujt az all core 4,3Ghz,1,18V.(Amd Oc) +LLC2
Teljesen csendben van,68 fok körül tetőzik. CB20~ 5200
Auto-n,+PBO nálam melegebb,és a teljesítményt sem hozza.A fontolgatással gyakran elmúlik az alkalom..
-
Ribi
nagyúr
válasz fudi2002 #16030 üzenetére
Amúgy csak érdekességként kérdezném, hogy az 1.35 miért sok?
Honnan tudod te, hogy az sok? Milyen paraméter az ami miatt az sok?
És ha nálam a PBO annyit ad mégis akkor mivan?
És ne azt mondd, hogy nálam el van valami állítva.
Mindig mondod hogy sok, de honnan veszed ezt? -
viperabácsi
addikt
Üdv srácok. Tudom nem a procim topikja , de beteszem ide is , mert a jó topik halott !
Erre kellene útbaigazításAz Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !
-
veterán
válasz fudi2002 #16030 üzenetére
Elbeszélünk egymás mellett! Abban, hogy az 1.35V magas, abban teljes mértékben egyetértek Veled! Abban nem értek egyet, hogy az ésszerű fix allcore tuning károsítja a processzort, vagy hogy jobban degradálja, mint a PBO. Fentebb is írtam, meg már régebben is, hogy ki kell kísérletezni az optimumot a teljesítmény / melegedés kapcsán, és nem a vcore az, ami számít önmagában az élettartam szempontjából (kerülve nyilván a szélsőségeket, mert akkor persze, számít), hanem a max terhelésen elért hőmérséklet. És mint ilyen, szerintem egy kellőképp átgondolt (például, ahogyan Te is írtad) allcore fix nem károsabb önmagában, mint a PBO által oda-oda szúrt thermal shock.
hokuszpk: nem tudom, kettes ryzenem nem volt, 1600, 3600, 3800X viszonylatában tudok beszélni saját tapasztalatból, és ezeknél mindig az volt, hogy ha nem akartam üvöltő ventilátort, vagy egekbe szökő pillanatnyi hőfokokat, a fix allcore tuninggal jobban jártam. Annyi, hogy nekem nem a max kisajtolható teljesítmény volt a domináns célom, hanem az élhető optimum, tehát hogy fullra terehelve se legyen üvöltő ventilátor vagy épp magas pillanatnyi / konstans hőfok. Az 1600-at ennek megfelelően 1.20XX környékén hajtottam 3,8-on, nagyjából ugyanennyin a 3600 már kerek 4 Ghz-et ment, a 3800X-em meg 4.2-őt. A PBO-val összevetve minden általam elvégzett mérésben (game, CBR15, CBR20) drasztikusan kevesebb zajjal sikerült 70-75 fok környékén tartanom az egységeket, a legjobb a 3600 volt ilyen szempontból, mert ott konkrétan 68 foknál melegebb nem nagyon volt, de 4.1-re járatva már 1.3 környékére kellett lőni, amit érezhetően nem tolerált, és kiugró melegedéssel honorált.
[ Szerkesztve ]
-
fudi2002
veterán
-
Archttila
veterán
Az mikent lehet, hogy nalam 2-3 mag 4600-ig boostol atlagos hasznalat mellett? 3800x, 1usmus energy sema, (tobbnyire) auto BIOS beallitasok.
szerk.: pontosan 4541-ig, de ez gondolom a 99.8MHz-es bus clock miatt van.
Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF and AV enthusiast, APU retro gamer.
-
fudi2002
veterán
[link] logviewer-for-hwinfo
Hmm, ismeritek? Most bukkantam rá, ideje volt. Pont ilyesmit kerestem már.
Tök szépen lehet a bugyuta hwinfo logból értelmes kimutatást csinálni.
A fentki kép pl egy winrar bench 1 szálasa kb 1 perc futással. Szépen magra lebontva tudja ábrázolni a használt frekiket, mennyiségüket. Tök jó, próbáljátok ki.[ Szerkesztve ]
Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Processzor tesztek:
[Ryzen 3 TomsHardware]
Zen2 Ph-teszt
3600 Best Value
3900X Vs 9900K
X570 Overview 35+:
Motherboards Analyzed
Ryzen PBO Explanation:
PBO Exp.
- Építő/felújító topik
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- The Game Awards 2024 - Nézzük élőben a bejelentéseket!
- III. Károly az Apple-höz, a ChatGPT az iPhone-okra érkezik
- Gitáros topic
- PlayStation 4
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest