Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ruuwa

    tag

    válasz tom_tol #598 üzenetére

    Nem is volt még rá példa, hogy ennyi év után/kihagyással rakjon le potenciálisan kompetens terméket egy chipgyártó. De javíts ki ha tévednék. :R

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz Raymond #783 üzenetére

    Raymond: Kösz, ismered a mondást a Google keresés második oldaláról? :D

    És ha már, láttok rá eséjt, hogy egy 6/12-es csökkentett TDP-s Zen belekerüljön mobil munkaállomásokba?

    [ Szerkesztve ]

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz darkhorse #1099 üzenetére

    Én már most is szívesen látnám az asztalom alatt a 8/16 Zent. Cities:Skylines-ban kb 130-140 000 fős városnál már elfogy az i7-4810MQ. A térképen meg még bőven van hova építeni.... :D

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    Egy bátor önként jelentkező Ryzen és AIDA64 tulajt szeretnék megkérni egy mérés elvégzésére. Az eljárás garantáltan fájdalom mentes. ;]

    Az alábbi képek szerint be kéne állítani a CPU kihasználtság és frekvencia naplózását 500ms-os időközönként egy CSV fájlba.
    [Időköz beállítása]
    [Paraméterek kiválasztása]

    Persze ha más adatot is monitoroznál, akkor nyugodtan jelöld be azokat is. A naplózás a beállítások alkalmazása után azonnal indul, leállítani és újra elindítani a tálcán lévő AIDA ikon helyi menüjében is van lehetőség.

    A kérésem az lenne, hogy egy legalább 30-60 perces időszakot naplózva teljesen hétköznapi módon használj egy, esetleg egymás után két erőforrás-igényesebb alkalmazást. A naplózás indítása után és befejezése előtt jó lenne 1-2 perc tétlen időszak, viszonyítási alapnak. Nem kell aggódni, a CSV fájl mérete 1-2 MB körül lesz. Ha ezzel végeztél, kérlek küldd el a keletkezett _log végződésű CSV fájlt és egy rövid leírást (milyen alkalmazás/játék és azon belül mit csináltál nagy vonalakban) a vegyesleves kukac gmail pont com címre, hogy egy ilyen tündibündi diagramot készíthessek belőle:

    Ez pl egy Core i7 4810MQ kihasználtsága No Man's Sky alatt

    U.i: Nekem az is jó, ha más formában teszed elérhetővé/letölthetővé a CSV fájlt. Ahogy jól esik. :R

    [ Szerkesztve ]

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz scott_free #4902 üzenetére

    :R

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz BeZol #4912 üzenetére

    Nagyon fontos észben tartani, hogy a processzorok teljesen más időskálán mozognak, mint a monitorozó szoftverek. Mire lekérdezi és kiírja az órajel vagy feszültség értékét, addigra már valószínűleg nem is aktuális az általad leolvasott érték. A Ryzennek még nem néztem utána, de a Skylake akár 35ms körül átállhat egyik "power state"-ról a másikra, illetve akár 1ms is elég két órajel közti váltáshoz. Régebbi Intel processzoroknál kb 100ms volt egy teljes váltás, míg egyik órajelről a következőre ugráshoz 20-30ms kellett.
    Valószínűleg a Ryzen sem sokkal marad el ezektől az értékektől, ráadásul sokkal több köztes lépcső áll rendelkezésére, ha lehet hinni az AMD-s diáknak. Ez azt jelenti, hogy még ha negyed másodpercenként (250ms) frissítésre kerül a kiírt érték, ez a latt a rövid idő alatt is vagy két tucat órajelen ment az adott mag.

    És ez egy teljesen normális működése a rendszernek. Hogy mindez jár-e az ember számára érzékelhető hátrányokkal az egy teljesen más kérdés.

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    A kihasználtság nem egyenlő a terheléssel.

    Pongyolán fogalmazva előbbi azt fejezi ki, hogy az órajel szerinti ciklusok hány százalékában végzett valamilyen műveletet a processzor. Magyarul, ha egy processzor 2GHz-en jár, és 1 milliárd ciklusban végez munkát, akkor a kihasználtság 50%. Viszont hogy mi számít hasznos munkának (integer, lebegőpontos, regiszter move, load, store, I/O művelet, etc), mit jelent le a rendszer hasznos munkának, az teljesen architektúra és utasítás függő. Több magról és dinamikusan változó órajelekről nem is beszélve. Éppen ezért nem szerencsés két külön architektúra, különböző órajelen vett kihasználtságát kontextus nélkül egymás mellé tenni. Főleg nem egyenlőség jelet tenni a két érték közé.

    Ahogy a kihasználtság, úgy a terhelés sem pillanatnyi érték. Ismét csak pongyolán fogalmazva a terhelés azt mutatja meg, hogy az eltelt időszakban átlagosan hány folyamat futott a CPU-n vagy várakozott futásra készen. Magyarul ha a terhelés átlagos értéke 1,4 volt, akkor ezen időszak alatt átlagosan 40%-al volt túlterhelve a processzor, tehát biztosan volt olyan pillanat, amikor egy vagy több folyamatnak várakoznia kellett felszabaduló erőforrásra. Ez azt is jelenti, hogy egyszerre lehet 80% a kihasználtság és 2,5 a terhelés: 1 folyamat futott, 1,5 várakozott. Amikor elindul például az AIDA stresszteszt, akkor nem 100%-ra terheli a processzort. A kihasználtság lesz 100%, a terhelés meg legalább 3-4-5, vagy ha úgy tetszik 300%.

    Ha jól tudom az összes népszerű monitorozó alkalmazás (AIDA, HWInfo, MSI AB, windows feladatkezelő, stb) a kihasználtságot jelzi ki, nem a terhelést. Mindezzel oda akarok kilyukadni, hogy nem érdemes sokat rugózni egy Intel és egy AMD processzor ugyan azon program futása során mért kihasználtsági értékeinek összehasonlításán. Jelzés értékű lehet, de semmiképpen sem mérvadó. Illetve csak szeretném tisztába tenni kicsit a fogalmakat. :R

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz HSM #5569 üzenetére

    "Viszont hogy mi számít hasznos munkának (integer, lebegőpontos, regiszter move, load, store, I/O művelet, etc), mit jelent le a rendszer hasznos munkának, az teljesen architektúra és utasítás függő."

    Elnézést, ezt nem tudom hogy sikerült összehoznom. :DD Több dolgot is akartam mondani, kezdve attól mi lehet a processzoron belül végzett munka, azon keresztül hogy az SMT hogyan próbálja maximalizálni a kihasználtságot (logikai mag szempontjából hasznos munka), egészen odáig hogy különböző architektúráknak adott utasítás végrehajtásához eltérő számú ciklusra lehet szüksége. A fejemben nagyon jól hangzott, de késő este már nem kéne ilyeneket irkálnom.

    Az órajeltől való függést arra értem, hogy a kihasználtság számítása nem a névleges vagy maximális turbó, hanem a pillanatnyi órajel alapján kerül kiszámításra. Két fizikai mag, két különböző órajel melletti, azonos kihasználtsága nem egyenértékű. Ez talán senkinek nem újdonság, de gondoltam jobb leírni. Hogy kinek melyik hozzászólása kapcsán találtam ezt fontosnak megemlíteni, azt most hirtelen nem tudom. :B

    "A harmadik bekezdésedben koncepcionális hiba van. Játékok esetén tipikus, hogy double buffer V-sync nélkül olyan gyorsan fut, amilyen gyorsan csak a rendszer lehetővé teszi, tehát vagy a GPU, vagy a platform el nem fogy alóla. Tehát 100% CPU kihasználtságnál egészen biztosan lesznek még várakozó utasítások, de ez mégsem fog igazából semmi értelmeset mutatni."

    A koncepcionális hibát nem tudom mire érted. A továbbiakban igazad van, nem is azért jegyeztem meg mit jelent egy processzor esetében a terhelés, mert abból itt értelmes következtetéseket tudnánk levonni. Hanem mert néha dobálózunk itt a kifejezéssel, de mintha nem mindig lenne tiszta mit is jelent valójában. :R

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz BeZol #5871 üzenetére

    Chipsettől (X370 vagy B350) független a BCLK tuning lehetősége. B-s lapra is rakhatnának külső órajel generátort. Persze mivel extra funkció, ezért feláras, így jellemzően a drágább X-es lapok kiváltsága. Tudomásom szerint csak az alábbi lapokon van külső órajel generátor és UEFI támogatás hozzá, tehát ezeken lehetséges a BCLK tuning:

    AsRock
    X370 Taichi
    Fatal1ty X370 Professional Gaming

    ASUS
    ROG Crosshair VI Hero

    GIGABYTE
    Aorus GA-AX370-Gaming K3
    Aorus GA-AX370-Gaming K5
    Aorus GA-AX370-Gaming K7

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz .Ishi. #5901 üzenetére

    :R

    Ha nem egy-két játékhoz vesz gépet az ember, akkor már egy ideje szinte mindenki 4/8 (aka i7) rendszerben gondolkodik. Aztán megnézi mennyiből jön ki a konfig, és az esetek többségében örül ha futja aktuális vagy előző gen. 4/4-esre.

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

  • Ruuwa

    tag

    válasz salaud #6004 üzenetére

    Zsír, én az ATX Pro4-essel szemezek. Az UEFI-ben mennyire részletesen lehet beállítgatni a rendszert? Pl SoC feszültséget, RAM időzítéseket? Illetve en block mi a véleményed a lapról?

    Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

Új hozzászólás Aktív témák