Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tyrel

    őstag

    Korábban említettem hogy van egy fogyasztásmérőm (ócsó Base Tech, semmi komoly), és megnézem majd vele hogy mikor mit csinál. Mindenféle grafikonokat szerkesztgetni nincs időm, kb. azokat az értékeket írtam fel amik a leggyakrabban megjelentek.
    A teszt egy 2600X / B450 Tomahawk párossal készült. Az LLC Mode minél kisebb, annál aggresszívebb - esetemben a Mode2 az ami nagyon szépen megtartja a beállított feszültségeket.

    Ami még fontos, hogy a fogyasztásmérőbe a hosszabbító volt dugva amin az egész asztal lóg, értsd. a lentiekben benne van monitorral, tokkal, vonóval minden. Nem a konkrét számok érdekeltek, inkább az arányaik. Próbáltam életszerű configokat használni, nem a rendszer kínzása volt a cél, hanem az hogy olyan beállításokkal fusson amit emberek 24/7 használatra szánhatnak.

    A lenti értékeket HWInfo-val olvastam, feszültségek esetén végig az SVI2 TFN szenzor érzékeit használtam. A terhelést CPU-Z Stress-el csináltam, minden esetben 10-10 perc futtatás utáni értékek láthatóak. A load természetesen all-core load-ot jelent.
    Global C-State Control: Enabled
    AMD Cool'n'Quiet: Enabled
    Windowsban a Ryzen Balanced séma van használva, 5%-ra levett minimum CPU terheléssel.

    1. semi-XFR
    Fix 1,35V, Auto szorzó, LLC Mode2

    Ezzel használom a gépet már néhány hónapja, ez tűnt a legjobb kompromiszumnak már a méregetés előtt is. Érdekes hogy automatán mekkora órajelet állít be, és az stabil is. (1-1 szálon dobál 4250-et is)

    idle:
    104W / 2200MHz / 1,325V

    load:
    206W / 4150MHz / 1,325-1,331V
    Tclt/Tdie: 71,3°C
    CPU-Z pontszám: 3874

    2. full-XFR
    Auto fesz., Auto szorzó, LLC Mode4

    Ez lehet talán az, ahogy az egyszeri ember használja a gépét, aki az OC menühöz nem akar/nem mer nyúlni. Az LLC-t 2 okból vettem gyengébbre: egyrészt tudom hogy túl-fesz.-el az XFR és ezt akartam picit ellensúlyozni, másrészt talán ezzel tudom kicsit "szimulálni" a B450 kategóriára inkább jellemző, gyengébb VRM-eket.

    idle:
    98W / 2200MHz / 0,794V

    load:
    207W / 4000-4025MHz / 1,331 - 1,362V
    Tclt/Tdie: 71,3°C (nem elírás, nekem is fura volt hogy pont ugyan annyira állt be mint 1.)
    CPU-Z pontszám: 3736

    3. all-Fix
    1,375V, 42x, LLC Mode2

    Silicon lottery-vel így jártam, sajnos kell neki az 1,375V a fix 4200MHz-hez különben fagy. Érdekes hogy 4150 már 0,05V-al lejjebb is stabilan megtartja. Talán ez a minden-fix beállítás lehet az, ahogy a legtöbb "enthusiast" használja a gépét.
    Cool'n'Quiet OFF, a BIOS automatikusan kikapcsolja ha fix szorzót kap.

    idle:
    110W / 4200MHz / 1,375V

    load:
    220W / 4200MHz / 1,375-1,381V
    Tclt/Tdie: 75,4°C
    CPU-Z pontszám: 3924

    Kis érdekesség a végére, hogy ennél az all-fix tesztnél (mivel itt van a legkevesebb változó) megnéztem a HWInfo CPU Package Power (SMU) értékeit is:
    idle: ~22W
    load: ~114W

    A CPU Package Power így idle és load közt 92W különbséget lát, ezzel szemben a "falnál mérve" ez a különbség már 110W volt. Érdekes kérdés, hogy ez a különbség simán csak a szenzorok pontatlanságából, vagy épp a VRM hatásfokából adódhat-e.

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

Új hozzászólás Aktív témák