Hirdetés

Aktív témák

  • rudi

    nagyúr

    Már korábban is gondolkodtam róla, hogy írok blogot a PH-s teszteimmel kapcsolatban. Végül mindig elvetettem az ötletet, mert a tesztek eredménye úgyis megjelenik cikkben, és amúgy sem szoktak túl nagy, naplót igénylő projektek születni (na jó, azért volt/van pár:) ).

    Ez a vistás dolog viszont megér egy kis írkálást. Jön ez az új csoda, amitől mindenki a megváltást várja. Én személy szerint rühellem, ha a jól bevált, kiismert eszközeim változnak, de hát ez van, előbb-utóbb kénytelenek leszünk búcsút inteni a jó kis XP-nek. A váltás valószínűleg a VGA-tesztekben lesz legkorábban, mert jön a DX10 meg a mindenféle, amivel az ATI már jó ideje eteti a népet. Főkén emiatt döntöttem úgy, hogy már most, nyáron kipróbálom a Vistat.

    A kiszemelt áldozat az Beta 2-es lett. Eredetileg a 32 és 64 bites változatot is akartam, de az előbbit az istennek sem tudtuk lepiszkálni az MS FTP-kéjől, állandóan újrakezdte, amikor már majdnem lejött az egész. Végülis a 64-es a fontosabb, hiszen ma már minden új processzor 64 bites.

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • rudi

    nagyúr

    A nagy nap valójában tegnap volt, akkor történt meg a telepítés. A Vistat egy 60 GB-os 2,5 colos Hitachi (HTS541060G9SA00) merevlemezre tettem, mert valószínűleg ez a halk kis adattár lesz a gépebmben a többi csendes cucc mellett. Persze, ha lassúnak bizonyul, akkor megnézem a 7200-at pörgőket.

    No de térjünk vissza a Vistához! A konfig, amire került, így néz ki:

    AMD Athlon 64 3000+ Socket 939
    ABIT KN8 SLI
    2 x 512 MB Kingmax DDR400 RAM
    GeForce 6800 GS
    60 GB Hitachi HTS541060G9SA00 HDD
    80 GB Samsung (SP0812N) HDD
    Plextor PX-716A

    Mondhatni, hogy pillanatnyilag egy erős közepes gép, de most a kétmagos, Conroes, olcsó A64-es világban nemsokára már az alsó kategóriába csúszik vissza szegényke.

    Maga a telepítés nem volt különösebben érdekes, de kétszer kellett megcsinálnom, mert elsőre valószínűleg elírtam a szupertitkos, egybetűs Windowsos jelszómat :D Szóval a szűz Beta 2-es Vista felvarázsolása 55 percig tartott! Közben jött ilyen szép vista dizájnos háttér meg ablakok, de főleg sok várakozás. Az eredmény 11 GB jóság lett a merevlemezen valamivel több mint 51 000 file és 9466 könyvtár formájában. Ezt még megfejelte egy hiberfile és swapfile. Így nagyjából 15 GB lett a szűz oprendszer... Pontosan mondva, ennyi minden került a teljesen üres merevlemezre.

    Összehasonlításként, a nagyjából fél éves Windows XP-m 1 GB-os Outlook Express levelezéssel, Temporary Internet Files-szel, 1 GB Program Filessel, 180 MB System Volume Informationnal összesen 3,35 GB-ot emészt fel, ami 30 865 file, valamint 2938 könyvtár formájában realizálódik. Hát, mit is mondjak... brutális ez a Vista. Vajon milyen lesz, ha felkapolok hozzá még ezt-azt, és a filerendszer kicsit megtöredezik...?

    Amint lesz hozzá lelki erőm, a 60 GB-os HDD másik, 30 GB-os partíciójára felrakok egy szűz, SP2-es XP-t is, hogy pontosabb összevetést tudjak csinálni. Aztán majd szépen tandemben telepítgetek és nézegetem, melyi MS termék mire jutott :D

    Bár még nem végeztem stopperes méréseket, de az biztos, hogy a Vista tetülassan indul el. Ráadásul, többször is úgy tesz, mintha megállt volna. Először, relatíve gyorsan (majd mérek stopperrel) bead egy ''júzer/jelszó'' ablakot, aztán még jó sokáig szüttyög. A mindenfélével megspékelt XP-m tuti gyorsabban indul be, pedig most már eléggé lomha szegényke. Mondanom sem kell, hogy kikapcsolásnál ugyanez a helyzet.

    Egyelőre cseppet sem vagyok megelégedve.

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • rudi

    nagyúr

    A tegnapi napot még egy kis nézelődéssel zártam. Elsőre tetszik a felület, majd lopok képeket, meg írok a részletekről alaposabban. Végezetül megvertem a beépített sakkprogramot, de csak a 2. szinten :)

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • rudi

    nagyúr

    Ma nem sok időm volt a Vistára, meg a kezdeti ''sikerek'' után, nem is fűlik hozzá túlzottan a fogam. Alapból minden driver felmászott rendesen (még azt is észrevette, hogy USB-s ADSL modem van a gépre kötve). Egyedül az nForce 4 SLI hangja nem működött. Lekaptam az aktuális béta drivert hozzá. Ha már az NVIDIA oldalán voltam, gyűjtöttem friss VGA-drivert is.

    Az alaplapi chipkészlet vezérlője minden gond nélkül, és XP-s sebességgel felment, de a VGA-ssal szívtam. Szépen elindult, de utána félúton lekapcsolta a monitort. Kétszer megjátszotta velem, aztán én kapcsoltam le a Vistat :)

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • rudi

    nagyúr

    Hosszú kihagyás után ismét foglalkoztam a csodával. A 15 napos aktiválós ideje lejárt, de amikor online vagy kódbeírással fel akartam éleszteni, szépen megállt. 10 perc várakozás után megunktam, és újból felraktam. Ismét valamivel 50 perc fölötti időt futott a telepítés; az indítás után nagyjából egy órával volt használató a rencer. Augusztus elején jött ki új chipset driver az nForce 4 SLI készlethez, azt felraktam. A ForceWare most nem bírt feltelepülni, ismét lehalt félúton. Ez még a múltkori 88.akárhányas volt, szóval nem is vártam, hogy most sikerül. Mindenesetre kellemetlen, ugyanis ez már normál driver verzió, és nem nzoneről leszedhető béta. Majd kipróbálom valami más VGA-val, esetleg kerítek alá Radeont.

    Magát a felületet nézegetve, arra jöttem rá, hogy baromi dizányos lett az új gúnya. No ez nem feltétlenül csak az Aero Glassnak köszönhető, hanem a sok szép, újratervezett ikonnak, általános formának, gyönyörű háttérképeknek és képernyőpihentetőknek köszönhető. Szóval szép lett, no, de pár pluginnel az XP is ilyen széppé tehető. A háttérképek közül párat asszem le is nyúlok. Remélem a képernyővédőkkel is elboldogul a régi jó SP2-es XP.

    Apropo, XP. A kis mobilmerevlemezre, amire a Vistat raktam, feltelepítettem a Windows XP Professional SP2-t. A művelet 25 percig tartott, és az eredménye 9841 file, 639 könyvtár és lapozófileval együtt 2,79 GB foglalt terület lett. A Vista ezeket messze túlszárnyalta.

    Összevetettem a bebootolási és kikapcsolási időket. A Vista 55 másodperc után már kérte a jelszót, de csak 3 perccel a bekapcsológomb megnyomása után kezdett használható lenni. Még fél percig tekert, mire a desktop gadgetek meg minden csicsa rendesen elindult. A szűz XP ezzel szemben 40 másodperc után munkára kész volt - no comment. Meg kell jegyeznem, hogy a Vista eme ronda produkcióját a félresikerült VGA driver telepítése utám mértem. Majd újra felrakom, és megnézem, mi lesz a beépített VGA-kezelővel. A kikapcsolásban 17-18 másodperc kellett a Vistanak, 10 az XP-nek. Sajna hibernálásból (vagy mi a fenéből) a Vista nem tudott felébredni; bétás a szentem, no!

    Most éppen szívási fázisban vagyok, mert az XP telepítése után nem ajánlotta fel a Vista bootolását, pedig jó kis boot menüt vártam :( Remélem, csak a megfelelő partíciót kell aktiválni. Legközelebb nekifogok néhány alkalmazástesztnek, elsősorban a VGA-s részre koncentrálva. Persze, ehhez jó lenne valami tisztességes driver... (vagy másik VGA).

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • rudi

    nagyúr

    A tesztelgetés közben meg is feledkeztem a nagy eseményről: jön a Vista RC1!!! Igyekszem minél hamarébb keríteni egyet. Elvileg január végén forgalomba kerül a Vista, szóval lassan már kapkodnia kell magát az M$-nek, mert ugye az OEM-eknek legkésőbb november elején le kellene adni a kész verziót, hogy a drivereket meg mindent megcsinálhassanak/tesztelhessenek.

    Azért további teszteket is csináltam, bár szerintem ez volt az utolsó menet a Beta 2-vel. Az RC1 megjelenésének örömére lett új 96.xx-es ForceWare, ami persze nem ment fel a Beta 2-re. A múltkori XP SP2-es tesztek miatt most csinálnom kellett még egy Vista installt. Kedves meglepetés volt, hogy az új oprendszer nem ölte meg az XP-t, így most fut mind a kettő. Ha lesz RC, lehet, hogy megpróbálom egy harmadik partícióra rakni a kettő mellé :)

    Tesztek: ma VGA-t terhelő cuccokat néztem meg, D3D Rightmark teszteket és FarCry-t, meg csináltam egy kis filemásolást is. A VGA-s cuccokhoz most a Beta 2 alap VGA driverét használtam, de Rightmarkban így is egész jó eredményeket kaptam:

    [kép]

    Az VS tesztekben, az újabb modellekben már a Vista volt a jobb, ez jó jel! Az első adag PS tesztben egy kis előnye volt az XP-nek, de ennyi, kevesebb mint 10% még egy oprendszeren belül is lehet, két driververzió között. Az XP-hez 91.akárhányast használtam. A procedural water körben a Vista már itt is jobb volt. A harmadik csomag két tesztje SM3.0-s, ott szinte egál volt a két Windows eredménye.

    Far Cry-ban már nem volt ilyen rózsás a Vista helyzete:

    Vista vs XP SP2 - Far Cry - 1280x1024 noAA/noAF: 59 vs 94
    Sokkal jobb volt a réig Win. Igazat megvallva, nem figyeltem, hogy ténylegesen milyen AA és AF volt menet közben, de a tesztproggiban kikapcsoltam őket.

    Vista vs XP SP2 - Far Cry - 1280x1024 4xAA/16xAF: 47 vs 67
    Itt is tetemes volt a lemaradás, de már nem olyan hatalmas.

    Vista vs XP SP2 - Far Cry - 1600x1200 noAA/noAF: 52 vs 85
    Ismét nagy Vistaesés.

    Vista vs XP SP2 - Far Cry - 1600x1200 4xAA/16xAF: 37 vs 48
    Itt ismét kisebb különbség mint látványjavítók nélkül.

    Minden rosszban van valami jó alapon, el lehet mondani, hogy a Vista kevesebbet lassul a látványjavítók bekapcsolásával :) Remélem, a Vista RC1 jobbam muzsikál majd 3D-ben.

    Filemásoláshoz az FC-teszt-et használtam, és a PH-s tesztekben megszokott Windows filecsomagot csináltam meg. Ez 9006 kisebb-nagyobb file, nagyjából 1,16 GB méretben.

    A Vista átlagosan (3 mérésből) 74, az XP 75 másodperc alatt hozta létre az állományokat. Átmásolásukhoz a Vistanak átlagban 155 sec az XP-nek 146 sec kellett, ez csupán 6%-os eltérés, szóval nem vészes.

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

Aktív témák