Hirdetés

2019. május 24., péntek

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

PROHARDVER!

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

(#5751) Anakin007 válasza fredx (#5748) üzenetére

Anakin007
(fanatikus tag)

Kössz a felvilágolást emerald ügyben :) Szal ez egy KDE-s cucc, emiatt hasztalan az rc.local. $HOME/Desktop/Autostart vagy .Autostart állomány kell neked (mint windows-nál az indítópult) v. kikattintgatod a vezérlőpultban.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5752) Anakin007 válasza ngabor2 (#5746) üzenetére

Anakin007
(fanatikus tag)

Csak nem a TFDU4100-ra és társaira gondoltál? :) Csak mert olyat én is eszkábáltam és az alaplapi infra portra kellett kötni. Ugyanarra használtam, mint most az usb-s cuccot.

(#5753) Anakin007 válasza zoltanz (#5749) üzenetére

Anakin007
(fanatikus tag)

itt megnézheted, ha lejjebb lapozol a bináris codec csomagokig. Amúgy igen, az a legfrissebb perpill.

(#5754) Sipi válasza GD (#5747) üzenetére

Sipi
(PH! addikt)

Az irrecord előtt lődd ki az összes lircd folyamatot, ha van. Utána pedig irrecord -d /dev/lirc0 fájlnév. Jelenleg egy nem létező default eszközt akar olvasni.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#5755) Vladi válasza Sipi (#5754) üzenetére

Vladi
(Topikgazda)

Lirc bajnokoknak friss írás. Ide gyűjthetnétek az okosságot. :D

Jani másszál fel! Maradj a kompon!

(#5756) GD válasza Sipi (#5754) üzenetére

GD
(PH! addikt)

ójeah! bejött a tipp, kiegészítve azzal, hogy a biosban állítottam a com1 irq-ján..
tehát most van egy elvileg jó lircd.conf-om
lircd.conf GD saját

milyen alkalmazást próbáljak meg vezérelni? ;)
van egy csomagos audacious egy guis mplayer + smplayer

elvileg az home/.alkalmazás/.lircrc file-ba kell pakolnom az alkalmazásnak megfelelő parancsokkal?

húdeizgi :))

(#5757) Vladi válasza GD (#5756) üzenetére

Vladi
(Topikgazda)

smplayer!
:C

(#5758) dabadab válasza GD (#5756) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

"elvileg az home/.alkalmazás/.lircrc file-ba kell pakolnom az alkalmazásnak megfelelő parancsokkal?"

Nem, siman $HOME/.lircrc
Hajra! :))

DRM is theft

(#5759) GD válasza dabadab (#5758) üzenetére

GD
(PH! addikt)

süti, akkor, googlezom az mplayer által szeretett formot.. :K

na lássuk:

begin
button = VOLUME_PLUS
prog = mplayer
config = volume 1
repeat = 1
end

begin
button = VOLUME_MINUS
prog = mplayer
config = volume -1
repeat = 1
end

ez tesztnek elég, vélemény?

[ Szerkesztve ]

(#5760) dabadab válasza GD (#5759) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

Teljesen, az en .lircrc-mben is pont ugyanigy nez ki ez a resz :)
(Az egeszbol csak a "config" sorokben a "volume 1" mplayer-specifikus, a tobbi ugyanigy van a tobbik programnal is.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#5761) GD válasza dabadab (#5760) üzenetére

GD
(PH! addikt)

az a rész hogy: button = az nekem módosul erre: volup és voldown az én lircd.conf-om alapján?

hm egyelőre semmi hatás. :((
lehet a csomagos mplayer-ben nincs lirc enable?

[ Szerkesztve ]

(#5762) dabadab válasza GD (#5761) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

A buttonnal az a nev van, amit az /etc/lirc/lircd.conf-ban megadtal. Ha ott a hangositogombhoz ( :) ) azt irtad, hogy volup, akkor azt ird be, ha azt, hogy VOLUME_PLUS, akkor azt.

Kellene lennie lirc supportnak (ugye nem kapcsoltad ki az ~/.mplayer/config-ban azzal, hogy "nolirc = 1"?), indulaskor a CPU autodetect utan ir rola.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#5763) GD válasza dabadab (#5762) üzenetére

GD
(PH! addikt)

így történt, de nem működik... :((

(#5764) GD válasza dabadab (#5762) üzenetére

GD
(PH! addikt)

óóóde benga vagyok...a ### mplayer-be belecsúszott az "end" a block-ból...
MŰXIKKK' :DD
e örö e bódottáááá :))

(#5765) GD

GD
(PH! addikt)

köszönöm mindenkinek a help-et a témában! :R készül majd egy ubuntu lirc howto ha lesz időm :)

(#5766) dabadab válasza GD (#5765) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

Van mar egy a logout.hu-n, nem lattad?

DRM is theft

(#5767) róland válasza dabadab (#5766) üzenetére

róland
(PH! nagyúr)

Linket tudsz hozzá? (Sajna, nincs időm most keresgélni.)

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#5768) GD válasza dabadab (#5766) üzenetére

GD
(PH! addikt)

áh, az kde-s meg nem az én számízem szerint készült.. ;)

(#5769) dabadab válasza róland (#5767) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

Tudok :)

DRM is theft

(#5770) GD válasza dabadab (#5762) üzenetére

GD
(PH! addikt)

üdv! nálad a mute opciónál mplayernél, mi a repeat értéke? 0,1,2?

(#5771) GD

GD
(PH! addikt)

közben rájöttem hogy a 0 a jó megoldás.. :B

(#5772) róland válasza dabadab (#5769) üzenetére

róland
(PH! nagyúr)

Köszönöm! :R

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#5773) zed01

zed01
(őstag)

Én egészen addig azt hittem hogy a windows xp a legjobb oprendszer, amíg három hete ki nem próbáltam az ubuntu linuxot. Már nem is akarok mást használni, csak ubuntut.

Miért jobb a linux, mint a windows?

1. Ingyenes. A legolcsóbb fapados vista 35.000 ft.
2. Kernel szinten tartalmazza a tűzfalat.
3. Az ext3 fájlrendszer fejlettebb mint az ntfs.
4. Biztonságosabb. A vírusok 99 %-át windowsra írják. Sokan még vírusirtót sem használnak linuxon, mert minek?
5. Rengeteg ingyenes nyílt forráskódú alkalmazás van linuxra. Ha szükségem van valamilyen programra, csak letöltöm az ubuntu szoftvercsatornából, nem kell vadászni a neten a különféle alkalmazások után. Olyan alkalmazások vannak ingyenenesen mint a windowsban a fizetősök. Pl. windowsos xilisoft dvd ripper? Ott van az ingyenes linuxos acidrip, ami ugyanazt tudja.
6. Egyre több játék készül linuxra. (Nekem fenn van vagy 15 játék, nem ám csak ingyenesek, hanem pl. Quake 4, vagy az Enemy Territory Quake Wars)
4. Kevesebb a rendszerigénye mint a vistának.
7. Vannak professzionális fizetős alkalmazások is, pl most vettem meg a MainConcept MainActor video editáló alkalmazást, ugyanazt tudja mint a Pinneacle Studio.

Bár én még kezdő linuxos vagyok, de már beleszerettem az ubuntuba. Az igaz hogy állandóan sudozni kell, de szerintem ez a kezdőknek való könnyen használható linux.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#5774) GD válasza zed01 (#5773) üzenetére

GD
(PH! addikt)

sudo megkerülhető ha adsz root jelszót és rootként matatsz..
sudo passwd root

(#5775) ngabor2 válasza GD (#5774) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

csak hogy kötözködjek: a root a végére teljesen felesleges. mostanában tettem fel pár ubut, és valóban az első parancsok között szerepelt a sudo passwd. de ez az ubu topik 1. hsz-ában is szerepel ;)

(#5776) GD válasza ngabor2 (#5775) üzenetére

GD
(PH! addikt)

anno még 5.04 körül így rögzült, azóta így használom.. :DD

(#5777) Vladi

Vladi
(Topikgazda)

Üdv!

Van egy kis gond:
fancontrolt akarom beállítani, de a pwmconfig végén ezt közli velem:

Saving configuration to /etc/fancontrol...
/usr/sbin/pwmconfig: line 468: tempfile: command not found
/usr/sbin/pwmconfig: Cannot create temporary file
[root@localhost 9191-0290]#

Nincs tempfile parancs. Mér nincs? Egyáltalán mi az és honnan szerezhető be?
CentOS 5 az alany.
Igen, a csomagkezelő megvolt, sőt a rpm.pbone is. Találatnak kaptam egy R csomagot. :DDD

(#5778) Vladi válasza Vladi (#5777) üzenetére

Vladi
(Topikgazda)

Na nem lett meg a sajátja. Viszont felraktam az első szembejövő tempfile fedora rpm-et. Most működik. De hogy hová lett a sajátja... :F :W

(#5779) GD

GD
(PH! addikt)

üdv! szerintetek itt mi várható? vinyó halál?

May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144703] ata1.00: exception Emask 0x50 SAct 0x7fffffff SErr 0x400800 action 0x6 frozen
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144709] ata1.00: irq_stat 0x08000000, interface fatal error
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144712] ata1: SError: { HostInt Handshk }
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144717] ata1.00: cmd 61/18:00:8f:8b:dd/00:00:01:00:00/40 tag 0 ncq 12288 out
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144718] res 40/00:1c:df:ca:dd/00:00:01:00:00/40 Emask 0x50 (ATA bus error)
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144721] ata1.00: status: { DRDY }
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144725] ata1.00: cmd 61/08:08:57:8c:dd/00:00:01:00:00/40 tag 1 ncq 4096 out
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144726] res 40/00:1c:df:ca:dd/00:00:01:00:00/40 Emask 0x50 (ATA bus error)
May 25 21:48:57 mainpc kernel: [ 1844.144728] ata1.00: status: { DRDY }

(#5780) GD

GD
(PH! addikt)

ha jól google-ztam, ez vmi ncq és libata problem..
egyenlőre próbálom ezt:
echo 1 > /sys/block/sda/device/queue_depth

(#5781) rii

rii
(PH! nagyúr)

hello

adott egy hálózati meghajtó OS/X alatt
és a TIF file-okban szeretném megtalálni a

<tiff:Compression>1</tiff:Compression>

karaktersorozatot

hogy kell átadni az LS -R kimenetét a GREP-nek, hogy keresse meg benne?
ha nem írtam hülyeséget..

"A valóságot figyelmen kívül hagyhatjuk, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül a valóság figyelmen kívül hagyásának következményeit." - (Ayn Rand)

(#5782) dabadab válasza rii (#5781) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

find /konyvtar -iname '*.tiff' -exec grep -lF '<tiff:Compression>1</tiff:Compression>' {} \;

Ez vegigbogarassza az adott konyvtarat .tiff (vagy .TIFF (v .tIfF (v egyeb variaciok :) ))) file-ok utan, es mindegyik lefuttat egy grepet, ami kiirja a file nevet, ha ott van benne a keresett string.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#5783) rii válasza dabadab (#5782) üzenetére

rii
(PH! nagyúr)

WÁÁÁÁOWWWW

mûködik :)

amin csak azért vagyok meglepôdve, mert az OS/X finder-e például nem szereti a * joker karaktert, de persze itt maga a find, vagy mi kapja meg

vagy 500 gigát nyálaz most át a lelkem
kernel task: 10-30% CPU meg 180 mega MEM

köszönöm!!!!! :)

"A valóságot figyelmen kívül hagyhatjuk, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül a valóság figyelmen kívül hagyásának következményeit." - (Ayn Rand)

(#5784) mAtech

mAtech
(fanatikus tag)

Sziasztok!
Olyan linux disztó iránt érdeklődök (grafikus felületű), ami még kisebb gépen is elmegy. Mondjuk egy 6-700 Mhz-es CPU és 128-256 MB memória igényszintet nézve mik a lehetőségek?
Xubuntu-ra írták, hogy kis gépigényű...

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog miránk...

(#5785) ZCoyote válasza mAtech (#5784) üzenetére

ZCoyote
(PH! addikt)

Puppy linux (ez nekem nagyon tetszett), Damn Small Linux (ez nagyon kicsi), TinyMe (CentOS alapú) és még biztos van jópár. És itt van egy nagyon jó leírás ha Ubuntu-t szeretnél gyengébb gépre rakni.

Romani ite domum.

(#5786) bambano

bambano
(Jómunkásember)

plz plz valaki súgja meg, hogy az a hálózati kártya (broadcomm netxtreme2), ami 2.6.18.6-ban bnx2 driverrel ment, a 2.6.24-ben milyen driverrel megy?
thx

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#5787) bambano válasza mAtech (#5784) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

debian etch.

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#5788) bambano válasza rii (#5781) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

fork bomba helyett:

find . -name '*tiff'| xargs grep ...

(#5789) bambano válasza GD (#5779) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

ha sem a vinyó nem változott, sem a kernel, akkor béke poraira. ha új a hw vagy a kernel, akkor lehet sw baj.

(#5790) GD válasza bambano (#5789) üzenetére

GD
(PH! addikt)

hw nem változott, lehet vmi kis patch lejött, de a fő verziószám nem változott..
2.6.24-16-server
a vinyó még él.. perpill dolgozik..
hol tudom nézni mikor milyen csomagok frissültek? (deb)/ubuntu

(#5791) Sanyix

Sanyix
(PH! addikt)

Van egy ubuntu 6.xx-es gép, van egy hálózat routerrel, ami dhcp szerver is. Szépen oszt is ip, kivéve az ubuntu 6.xx-esnek, aminek egyébként tegnapig szintén osztott. Vagy nemtudom hogy mitől van, de nem kap ip, ha egyáltalán próbál. ifconfig szerint ilyenkor csak localhost loopback van. Hálózat megy, ha a hálózatnál a dhcp lekérdezés helyett fix ip-t állítok be, és a router ip címét, akkor is megy a net. De jó lenne ha újra magától kapna ip-t. Ez mitől van?

Meg még egy gond van vele, fogalmam sincs hogy hogy, de az elindított programok egyszerűen nem jelennek meg egy ideje a "tálcán". Nemtudom hogy mitől, de olyan, hogy elindítok egy firefoxot, és ha kis méretbe teszem, eltűnik. De persze még fut a háttérben, de nem látszik.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#5792) GD válasza Sanyix (#5791) üzenetére

GD
(PH! addikt)

segítenél magadon ha az interfaces tartalmát illetve egy ifconfig -ot megmutatnál, illetve próbáld meg a dhcp-client csomag újrarakását

(#5793) Sanyix válasza GD (#5792) üzenetére

Sanyix
(PH! addikt)

interfaces? Ifconfigban meg csak a 127.0.0.1 loopback adapter látszik, ha nem állítom be manuálisan a hálót.

Ha hazaérek újrarakom, de nem értem mitől kezdett csak úgy nemműködni?

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#5794) VladimirR válasza Sanyix (#5793) üzenetére

VladimirR
(PH! nagyúr)

/etc/network/interfaces

(#5795) GD válasza Sanyix (#5793) üzenetére

GD
(PH! addikt)

hm, dmesg-et meg kellene nézni, látja e a rendszer a fizikai hálókártyát
dmesg |grep eth

(#5796) Sanyix válasza GD (#5795) üzenetére

Sanyix
(PH! addikt)

Látja különben nem menne ha fix ip-t állítok.

Interfaces:

# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface

iface eth0 inet dhcp
address 192.168.1.3
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.2

iface dsl-provider inet ppp
provider dsl-provider

pre-up /sbin/ifconfig eth0 up # line maintained by pppoeconf

(#5797) GD válasza Sanyix (#5796) üzenetére

GD
(PH! addikt)

inet dhcp + fixhez tartozó bejegyzések..nem jó..
vagy inet static + adatai, vagy inet dhcp és slussz

(#5798) Zalaymate

Zalaymate
(senior tag)

Hali!

A kérdésem az lenne, hogy nekem Vista mellett van fent az Ubunt.

Viszont annyira nem használom, hogy csak a prtíciót foglalja, így szeretnék megválni tőle.

Dde ugye az Ubi létrehozott egy boot képernyőt és így nem lehet csak Vista alól formázni a partícióját!

Tehát hogyan lehetne tőle és a bootképernyőjétől barátságosan megválni?

(= Zala =)

(#5799) VaZso válasza Zalaymate (#5798) üzenetére

VaZso
(senior tag)

Nem tudom, hogy vannak fenn a partícióid, de gondolom, a Win előbb volt fenn neked.

Vista-t nem ismerem, de XP telepítőjéből lehetett futtatni egy fixmbr nevű programot, ami visszaírja az eredeti boot-menüdet.
Szerintem ezt járd körbe: katt

Ha ezzel megvagy és visszaállt minden a "rendes" kerékvágásba, utána próbálhatod törölni a partíciókat ill. használatba venni a winnel.

Ha bármiben nem vagy biztos, inkább kérdezz. Óvatosan kell bánni ezekkel. :)

[ Szerkesztve ]

(#5800) Madize

Madize
(újonc)

Sziasztok,

Gondoltam itt sok mindenkit érdekelne egy ingyenes online oktatás WiZiQ virtuális tanterem segitségével.
Nemsokára egy Linux guru fog tartani órát, ha gondoljátok csatlakozzatok. Az órán való részvétel teljes mértékben téritésmentes. Ha csatlakoztok, mindenképpen állitsátok be a mikrofont, fülhallgatót, mert lehet akármilyen kérdést nekiszegezni.
Itt tudsz csatlakozni a Getting started with LINUX sessionhoz.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.