Hirdetés

2019. május 24., péntek

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

PROHARDVER!

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

(#4201) rollins válasza bambano (#4197) üzenetére

rollins
(PH! addikt)

Szerintem már egész tűrhető a yum, rpm Fedórában. Persze ezt mint átlagos user mondom :) Ha kernel forrás is kell, az pl nálam nem sikerült hogy a helyére kerüljön rendesen, de szerencsére most nem kell.

[Szerkesztve]

(#4202) bambano válasza rollins (#4201) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Nem a yumról beszélek, hanem az rpm-ről. Egyébként ha yum, akkor inkább apt-get.
Az rpm bajairól lehet nagy vitákat találni, elég a top ten problems in rpm keresést megguglizni. Hogy mennyire hulladék vagy sem, azt szerintem hallgassuk/olvassuk a legilletékesebbektől, a fedora projekttől: [link]. Ha ők ki akarják takarítani az rpm kódját, akkot van esély rá, hogy most hulladék van benne...

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#4203) Vilmoskorte válasza bambano (#4202) üzenetére

Vilmoskorte
(tag)

Imho, ez semmit nem mond. kÓDTISZTÍTÁS. Optimalizálják a kódot, gyorsabbra, kisebbre, franc tudja mire, mi a kívánalom. Ennyi. Szó nincs arról, hogy hulladék. Ezen erővel hulladék az egész linux, sőt minden. Kiveve a ''hello world''. Ne magyarázzuk bele azt, ami nincs benne. Az pat-get maga a tökély, eljött a kánaán. Az alkotók hátredőlhetnek, mert már nincs mit tökéletesíteni, nincs mit csiszolni a kódon? Ugyan már!

(#4204) Vladi válasza bambano (#4202) üzenetére

Vladi
(Topikgazda)

Nana! Nana! Flamewarok kezdődnek így. [Piros sarok: apt-get, Kék sarok: yum.]

Egyébként meg kódtisztításról írnak és nem .debre vagy ákármire való cseréről. :))
Elavult, bugos, takarításra szorur. Nem kell emiatt semmilyen vészharangot kongatni. Ha meg Fedoráék nekilátnak kipucolni, akkor csak jobb lehet. ;)

Egyébiránt Fedora majd összes kiadása ótokdöboksz szállítja az apt -támogatást. ;)

Jani másszál fel! Maradj a kompon!

(#4205) zoltanz

zoltanz
(PH! nagyúr)

Segítséget szerertnék kérni, gondolkozok egy DOS emulatort telepítésén most Debian használok. Ahogy olvasgatok a neten a Dosbox -ot találtam, esetleg ha tud valaki egy linket ahol van részletes ismertetés ezzel kapcsolatban és kiváncsi vagyok a tapasztalatokra is. Köszi.

Csak a változás állandó XD

(#4206) bambano válasza zoltanz (#4205) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

apt-cache search dosemu
xfonts-terminus-dos - Fixed-width fonts for DOS encodings
dosemu - The Linux DOS Emulator
dosemu-freedos - FreeDOS package for DOSEMU
xfonts-dosemu - VGA font for the DOS Emulator

Régebben sokat használtam, nem volt gond vele.

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#4207) bambano válasza Vladi (#4204) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Hiába az apt támogatás, ha az rpm-mel vannak problémák.

(#4208) bambano válasza Vilmoskorte (#4203) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

A hsz-emben két külön dologról volt szó: 1. fedora takarítani akar. 2. mit gondol a világ az rpm-ről (gugli keresést javasoltam). Mindkettőt el kellene olvasni.

(#4209) Fred23

Fred23
(PH! kedvence)

JFS-t használ valaki ? Ha igen írhatna róla kicsit.( Jobb,mint a Reiser4 ? )

(#4210) rollins válasza bambano (#4207) üzenetére

rollins
(PH! addikt)

Voltak elég súlyos hibák. RH 5 -től FC 6 -ig mindegyik járt nálam és FC6 -ban még nem találkoztam rpm hibákkal. Gondolom aki komolyabban foglalkozik vele, csomagokat épít, stb., annak biztos nagyobb a rálátása.

(#4211) rollins válasza rollins (#4210) üzenetére

rollins
(PH! addikt)

(lejárt a mód) Jahogy az rpm, mint máshol is használt csomagkezelő gondjairól írtál. Mi meg az FC6, F7 -et hoztuk fel példaként. Talán még az src.rpm -ből való telepítésnél és az rpmbuild -del lehetnek gondok, nem tudom.

[Szerkesztve]

(#4212) bambano válasza Fred23 (#4209) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Imho egy gyilkosságért börtönben ülő fő fejlesztő által elkövetett kódnál minden jobb.

(#4213) Fred23 válasza bambano (#4212) üzenetére

Fred23
(PH! kedvence)

4 órán át olvastam a JFS-ről,szvsz tényleg jobb.Csak nem minden disztró támogatja,meg sok Linux-felhasználó nem meri/akarja kipróbálni előítéletességből.Egyszerűen máshoz szoktak már.

(#4214) ngabor2 válasza Fred23 (#4213) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

valaki magyarázza el nekem, hogy egy fs-ből a nyúzer mit lát? nem az fs létrehozásakor, hanem használat közben. mert pl. én ext2, ext3, reiser között használat alatt nem sok különbséget láttam. apróbb sebességbeli eltérés volt, más nem.

(#4215) Sianis válasza ngabor2 (#4214) üzenetére

Sianis
(PH! kedvence)

Unix fájlrendszerek hasonlóak, legalábbis felhasználói szemszögből. Furcsa is lenne, hogyha nagy különbségek lennének, akkor aztán lennének anomáliák rendesen. :) Sebességben tényleg van különbség, mivel az egyes fájlrendszerek teljesen eltérő módon dolgozzák fel a ''Készítsen Unix fájlrendszer'' feladatot.

Sianis

(#4216) doc válasza Sianis (#4215) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

így van, használat közben nem fogsz sok különbséget tapasztalni
esetleg extrém helyzetekben igen, pl. az ext2 nem naplóz, tehát egy áramszünet után macerásabb javítani, de ext2-t már nagyon régóta nem használnak (elvileg) sehol
az, hogy melyiket találod gyorsabbnak, erősen függ a felhasználási módtól, pl. sok pici file-hoz (mondjuk /-nak) a reisert szokták ajánlani, de nekem volt már rossz tapasztalatom vele (arról nem beszélve, hogy a fejlesztője, Hans Reiser jövője a gyilkossági gyanúsítás miatt elég bizonytalan, a börtönből meg nehéz FS-t fejleszteni :( ), így inkább az ext3-ra szavazok
ha nagy teljesítményű fs kell, akkor szokták még ajánlani az xfs-t, de az meg nem igazán díjazza az áramszüneteket, viszont pl. serverekre jó választás

MOD: látom mást is erősen befolyásol Hans helyzete :DD

[Szerkesztve]

1N23456.HU - A Veszprém megyei motorkölcsönző

(#4217) doc válasza GD (#4200) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

nos így egy mai disztro neked már nem kihívás
kezdj el saját linux-ot csinálni

erre találták ki a LFS-t :) egyszer neki is álltam, de nem volt türelmem befejezni, ráadásul egy jól megtámogatott disztró jól tud jönni, pl. egy apt-get vagy slapt-get használata ritka kényelmes :DD

(#4218) Vilmoskorte válasza bambano (#4208) üzenetére

Vilmoskorte
(tag)

Nem kötekedésképpen, de mit gondol a világ az rpm-ről? USA-ról, BMW-ről? Hallgass meg 5 embert ugyanarról, totál össze leszel zavarodva. A világ attól szép, hogy sokszínű. Továbbra is tartom a véleményemet, és nem veled van bajom.

(#4219) Vilmoskorte válasza bambano (#4212) üzenetére

Vilmoskorte
(tag)

Jesszusom. Ember, miket írkálsz Te itt össze? Mi köze van a kódnak a magánember életéhez? :W

(#4220) bambano válasza ngabor2 (#4214) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Usertől függ. Az egyszerű user, aki fél óránként betölt egy doksit és 5 leütés/perc sebességgel meg 3 cigikávé/óra sebességgel dolgozik, az nagyjából semmi különbséget nem talál. Legfeljebb annyit, hogy ha áramszünet volt, az egyik filerendszer sokkal gyorsabban feláll, a másik meg fsck-zik, a harmadik meg a gagyi kód miatt csak akkor, ha visszatöltötték.

A power userek, akik ehhez képest nagy dolgokat csinálnak, azok nagyon nagy különbségeket találnak a filerendszerek között. Az egyik filerendszer általános felhasználásban teljesít jól, a másik arra van optimalizálva, hogy gigabájtokat hajigálj rajta szekvenciális eléréssel, ami video vágáskor jöhet jól, a harmadik nem roggyan bele, ha egyszerre kell létrehozni egy-két millió darab kis file-t vagy ugyanennyit letörölni, van, amelyik olyan könyvtárakkal is boldogul, amiben több százezer bejegyzés van, a másik ettől lelassul, stb.stb.

Úgyhogy aki ráér, az ugyanazon a vason futtasson több filerendszerre iozone-t és bonnie++-t és majd rájön.

Hááát... ext2 és ext3 között nem látni a különbséget, az nagy baj. Az ext3 nagyjából pont fele gyors, mint az ext2 a naplózás miatt, ezt főleg gyengébb vasakon lehet nagyon észrevenni. Eddigi leggyorsabb filerendszer (nyilván a vas miatt is), amit láttam, egy reiser volt, ami 380 MB/sec-cel tudta írni szekvenciálisan az adatokat.

A következő logout blogom erről fog szólni. Ha lesz rá időm :)

(#4221) bambano válasza Vilmoskorte (#4219) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Például ha lesittelik a fő fejlesztőt, megakad a fejlesztés? A reiser4 az ismerősök tapasztalatai szerint nem elég stabil, hogy lesz ez kijavítva, ha a vezér offline?

(#4222) doc válasza bambano (#4221) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

alátámasztom, egy hibás IDE-kábel miatt megdöglöttek kicsit a filerendszereim, az ext3-ak némi fsck után szépen talpraálltak, a reiser-nél vagy egy órát pöcsöltem, mire a lost+found-ba vissza tudtam varázsolni a hiányzó cumókat, de a legfelsőbb szintű könyvtárak neveit így sem tudta megtalálni

(#4223) ngabor2 válasza bambano (#4221) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

pl. főfejlesztőt vált?

(#4224) doc válasza ngabor2 (#4223) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

elvileg elképzelhető, bár nem tudok róla hogy vki ''örökbefogadná'' a reisert
ígéretes fejlesztésnek indult, de még nincs kész, sok munka van még a végéig. én biztos nem vennék át ilyen fél(na jó, 80%-ban)kész projectet (kaptam már ''majdnem teljesen kész'' forrást, inkább 0-ról újraírtam az egészet :DD)
azért reménykedjünk...

(#4225) bambano válasza GD (#4200) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

fafejű vagyok, nem mazochista :))

(#4226) Eastman

Eastman
(őstag)
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ha valaki bevállalja, hogy Dél-Budán rendberakja a gépemen az Ubuntu 7.04 (GNOME)-om, barterben (mint gyógymasszőr) egy masszázzsal honorálom.

Ami gondot okoz:
- Eltűnt a kikapcs ikon. Csak terminálból (jelszóval ) tudom kikapcsolni a PC-m.
- Nincs a TV-re kimenő analóg jel. NvTv Out nem műkszik.
- CD, DVD író progi (GnomeBaker) beállítása.
- Azureus beállítása.
- VLC, NvTv Out csak egyszer, a felinstallálás után jelenik meg az ablakban, ha bezárom és újra el szeretném indítani, nem nyílik meg az ablak.

(#4227) ngabor2 válasza Eastman (#4226) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

egyszerre elég lett volna 1 helyen...

(#4228) Eastman válasza ngabor2 (#4227) üzenetére

Eastman
(őstag)
LOGOUT blog

...régóta küzködöm a problémával. Te tudod ngabor2. Szeretném, ha már rend lenne a gépen.

(#4229) nyc válasza Fred23 (#4213) üzenetére

nyc
(újonc)

A JFS-t nalunk ''oracle db alatt'' valt be, mivel sok viszonylag nagymeretu fajlt kell kezelnie. Erre imho nagyon jo. Ugyanerre probaltuk a reisert (3-as) es ext3-at is anno, de az elobbi egy sima shutdown utan nem volt hajlando mukodni, az utobbi pedig lassu volt.
A reiser viszont jol bevalt a exim-maildir-courier felallasban, mert a rengeteg kis fajlt rendkivul gyorsan kezeli.
Az ext3 munkaallomasokra, szerverek /boot konyvtaraira, / konyvtarakra tapasztalatom szerint rendkivul jo es talan ez a legmegbizhatobb. (lehet ezert megkoveznek)
Az XFS-t eddig 2 szer probaltam mindketszer oracle apps szerver ala tenni, de mindket esetben reinstall lett a vege. Ettol persze biztos jo, csak nekem nem volt szerencsem. :)

nyc

-

(#4230) nyc válasza bambano (#4212) üzenetére

nyc
(újonc)

Ez igy szerintem eros. Nem hinnem, hogy ott fejleszt, bar..

http://www.wired.com/politics/law/news/2007/05/reiser

nem tudom azota tortent-e valami..

nyc

-

(#4231) ngabor2 válasza Eastman (#4228) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

tudom, hogy problémás a rendszer, én is próbálkoztam rajta, de nem igazán sikerült megnyugtató eredményt elérni. a lényeg azon volt, hogy ha pl. itt nem kapsz holnapig ajánlatot, akkor holnap kellett volna odaát megkérdezni.

(#4232) bambano válasza nyc (#4230) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Engedtessék meg nekem, hogy imho kezdés után erősebb véleményt is megfogalmazhassak.

(#4233) bbazsy

bbazsy
(őstag)

sziasztok

linuxra lenne szükségem sulihoz(2.éves programozó), rajta valamilyen gui, + kdevelop..
namost erre el tudtam különíteni egy p1es 133mhzes compaq laptopot 96 mega rammal:)

kérdés, h jól gondolom, h erre rámegy egy debian + mondjuk egy icevm?
esetleg ennél több is? mit ajánlotok?

szükség lenne valami alap guira, netre, esetleg valami usbs egérre(?) és kb ennyi...

(sok közöm konkrétan a linuxhoz nincs, főleg nem ilyen pici gépen gui telepítgetősen, de doksiból megoldom(ha esetleg azt is ajánlotok, az a király, nem kell keresgetnem:D)

köszi
bébé

[Szerkesztve]

..

(#4234) doc válasza bbazsy (#4233) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

itt a probléma nem is a linuxszal lesz, bár az sem lesz könnyű menet, hanem azzal hogy a Kdevelop a fél KDE-t berántja maga alá, ami egy jóval erősebb (és főleg több RAMmal megáldott) gépnek is elég komoly stressz...
ha mindenáron ezen a gépen akarsz fejleszteni, inkább egy sima szöveges szerkesztőt + Makefile-okat használj...

(#4235) bbazsy válasza doc (#4234) üzenetére

bbazsy
(őstag)

akkor marad a g++. oké, az se gond, szokni kell úgyis..

icevmet, v vmi felületet elbírhat?
-parancssorból netet, ilyeneket összehozni ennyi tudással szenvedős lenne...

..

(#4236) bbazsy válasza bbazsy (#4235) üzenetére

bbazsy
(őstag)

másik verzió, h feltúrok erre a gépre egy fedorat mondjuk, azt ismerem.

grub hogy áll vistával?

mod: közben megvan, látják egymást..
felső hszre még mindig várnék egy választ vkitől, aki tudna segíteni!

[Szerkesztve]

..

(#4237) Vladi válasza bbazsy (#4236) üzenetére

Vladi
(Topikgazda)

Aztajókék.... most egy p1-re raktál Fedorát és Vistát? :DDD

Fedora nem fog menni rajta. Még grafikus felület nélkül sem. :(
Ilyen régi masinához már speciális disztró kell.
Pl: [link]

(#4238) bbazsy válasza Vladi (#4237) üzenetére

bbazsy
(őstag)

nem, félreértettél:)

a normális gépre (core2, gigaram) raknék fedorat és vistát, a simára marad a debian..
bocs ha nem voltam elég világos:)

kérdés továbbra is, h debianra fel tudok e rakni egy icevmet, a kisgép elbírja?

..

(#4239) Vladi válasza bbazsy (#4238) üzenetére

Vladi
(Topikgazda)

Elvileg elbírja. De ha van nagygéped Fedórával, miért nem azt használod programozás tanulásra? Azon lazán menne a kde.

(#4240) bbazsy válasza Vladi (#4239) üzenetére

bbazsy
(őstag)

egyszerű, nem szeretném agyonpartícionálni a gépet, ha tudok máson dolgozni...

namind1, megrágom még, hétvégén lesz csak nálam a kisgép úgyis.

köszi a helpet, még lehet jövök :)

..

(#4241) GD válasza bbazsy (#4240) üzenetére

GD
(PH! addikt)

mit jelent az ''agyonparticionálni''?
sztem 5-10 partícióval még el lehet boldogulni, de neked 2-4 is elég 2 rendszerhez
inkább írd azt, hogy félsz hogy kivágod magad alól a partíciós táblát..vagy akármi
:U

(#4242) bambano válasza bbazsy (#4233) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

Szerintem erre felesleges a grafikus felület. Mindent meg lehet oldani kényelmesen karakteresen is. A netet a telepítő beállítja, nem kell ahhoz semmi grafika.

A vinyóra fel fog férni minden kde-s cucc? Mert az se kég bájt...

Egyébként menni fog rajta minden, amit ráraksz, csak szakállad nő, mire beswappel mindent.

(#4243) bambano válasza bbazsy (#4240) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)

de ha felraktad két partícióba a vistát meg a fedorát, akkor a fedorán miért nem lehet tanulni? uram bocsá, a vistán?

(#4244) doc válasza bbazsy (#4240) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

én azt hittem, hogy azért akarod így mert nem vagy más gép közelében. így
viszont én is azt mondom, hogy tedd fel az asztalira, akár egy virtuális gépként is, úgy simán futtathatsz egy aktuális disztrót is
ha a régi gépnél maradsz, érdemes ránézni pl. erre: [link]

MOD: meg ha nekiállsz egy kicsit is nagyobb programot forgatni egy 166-os P1-en, megőszülsz mire végez :DD

[Szerkesztve]

(#4245) bbazsy

bbazsy
(őstag)

na ismét bebizonyítottam, h túl bonyolultan gondolkodok:DDD

tehát..
erre a gépre nem akarok rakni linuxot, ha nem muszáj, pont. nem félek tőle, csak nincs rá szükségem, helyemet foglalná, partícionálásnál főleg erre gondoltam(felesleges partíció, amit nem használnék ki).

ha a másikra megy is linux, akkor marad a g++ és a parancssor, esetleg minimális gui. hely van rajta 2gb, az gondolom elég.

az egész célja pedig, h proginfen van egy félév, amikor linuxban kell fordítani a beadandóimat, és a zh/vizsgákat(mer az jóóóó). igen, megcsinálhatnám, h megírom őket win alatt, és szépen a suliban megnézegetem kdeveloppal, de valamennyire hajt a kíváncsiság, szeretnék picit foglalkozni a linuxal, ha már muszáj. Lényegében elmondanak mindent, h hogy kell fejleszteni parancssorból, makefileokkal, stb.
kitudja mikor kellhet, h valamennyire átlássam a linuxos parancssori dolgokat, neadjisten fordítsak rajta akármit.

szóval ha minden kötél szakad, és nem bírok a debiannal + elfogy a türelmem a p1hez, akkor rakok a nagyra linuxot..

ennyi:)

mod:
#4244: lehet azlesz, meglátjuk.. majd ha kihal belőlem a mazohizmus, akkor úgyis felpakolok erre valami normálisat :D

[Szerkesztve]

..

(#4246) ngabor2 válasza bbazsy (#4240) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

p1/133MHz/96MB RAM: ha ''teljes'' disztrót akarsz, akkor egy alap debian. net beállítása nem nagy ördöngősség, kivéve, ha adsl-lel közvetlenül kapcsolódsz (számomra még mindig érthetetlen, hogy a pppoeconf-ot miért kellett kivenni az alap netinstallból...).

(#4247) bbazsy válasza ngabor2 (#4246) üzenetére

bbazsy
(őstag)

köszi, én is erre gondoltam.

a lan beállításnak meg örülök, azt hittem bonyolultabb lesz..

..

(#4248) ngabor2 válasza bbazsy (#4247) üzenetére

ngabor2
(PH! nagyúr)

a lant beállítani telepítéskor is tudod, az a legegyszerűbb. különösen, ha dhcp-vel megy, akkor kb. hozzá se kell nyúlni.

(#4249) rOwLeY

rOwLeY
(őstag)

Sziasztok ide küldtek h ti tudtk segíteni esetleg!No vettem egy acer notit amin linux van elvileg!ilyen képernyő várt kis idővl bekapcsolűs után.Tudna segíteni vki h ennek van egyált grafikus felülete v hogy lehet feléleszteni?Vmint hogy tudok így vmi progit telepíteni?!
[link]

(#4250) doc válasza rOwLeY (#4249) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

szerintem töröld le a francba az egészet, és tegyél rá mondjuk egy Ubuntut
[link]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.