Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gabor7th
    addikt

    Amikor kipukkan a lufi az ennél nagyobbat fog szólni. Ezek küzül leginkább az NVidia zuhanása lenne releváns AI fronton. De az már esett nagyobbat is mint 5.5%.

    Igazából kevesen tudják tán, de már volt egy kipukkadás. Tavaly amikor kikerült novemberben az Oracle belsős anyaga amiből kiderült, hogy az AI/felhő-adatközpontok bérbeadása egyáltalán nem aranybánya üzlet enyhén szólva és más kellemetlen dolgok is kiderültek, akkor az Oracle árfolyama megindult lefele és amikor a befektetőket nem sikerült megnyugtatni egy direkt ezért létrehozott találkozón akkor kezdett el igazán zuhanni. És idén április közepéig elvesztette értékének több mint 60%-át. Ezt talán már lehetne összeomlásnak nevezni. És sok más AI papir is bezuhant az Oracle miatt, nem ennyit, de igencsak jelentősen. Most nemrég viszont volt, hogy öt napon át brutálisan, többször több mint 10%-ot ment fel, úgy tünt, hogy valami megváltozott ( bár a kiváltó okok ugyanúgy ott vannak ). De aztán most az utolsó két kereskedési napon ahogy szinte minden AI papír, az Oracle is brutálisan bezuhant.

  • BE4GLE
    senior tag

    "az a néhány év szerintem néhány hét."

    És nem voltál túl messze... Az elmúlt két-három napban szinte az összes nagy AI cég elvesztette az értékének kb. ötödét...

    Tegnap minden AI-s cuccnál brutális vérengzés volt több mint 10% minusz.

    Hetek, hónapok kelhetnek annak majd, hogy ez visszaálljon.

    "Vérengzés a chipszektorban: röpködtek a mínuszok a Wall Streeten"

    "Broadcom: -6,9%Marvell Technology: -12,5%Micron Technology: -11,7%Intel: -10%AMD: -9,8%Nvidia: -5,5%"

    Amikor kipukkan a lufi az ennél nagyobbat fog szólni. Ezek küzül leginkább az NVidia zuhanása lenne releváns AI fronton. De az már esett nagyobbat is mint 5.5%.

  • gabor7th
    addikt

    "sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi": az a néhány év szerintem néhány hét.
    Egyre több open source projektben keletkezett vita arról, hogy mi legyen az ai generált dolgokkal. A linux kernel fejlesztésben is megy a vita, és nem az ai javára, de más projekteknél is látható, hogy vitáznak, az eredmény sokszor elzárkózás.

    Az ai-jal a legnagyobb probléma szerintem, hogy egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni. Ez elég nagy hiba. Csak egy részlet: az ár. Eddig beetető áron ment az ai, de nem sokára üzleti árakat fognak szabni. Akik ráálltak az ai-ra, szembesülhetnek olyan költséggel, amellyel már nem éri meg.

    "az a néhány év szerintem néhány hét."

    És nem voltál túl messze... Az elmúlt két-három napban szinte az összes nagy AI cég elvesztette az értékének kb. ötödét...

    Tegnap minden AI-s cuccnál brutális vérengzés volt több mint 10% minusz.

    Hetek, hónapok kelhetnek annak majd, hogy ez visszaálljon.

    "Vérengzés a chipszektorban: röpködtek a mínuszok a Wall Streeten"

    "Broadcom: -6,9%Marvell Technology: -12,5%Micron Technology: -11,7%Intel: -10%AMD: -9,8%Nvidia: -5,5%"

  • Lord Amper
    aktív tag

    Kb oda jutunk az AI-al mint a kriptobányászattal. Hamarosan átbillen a befektetési és erőforrás igénye a relativizálható haszon kárára.

    Egy csomó cég fog kiárazódni a technológiából. Megmarad majd a legnagyobbak játékszerének szerintem.

  • Tasunkó
    őstag

    Még soha nem lőtt ki attól a gdp, hogy külföldi szolgáltatásra szórtak el rakás pénzt bérek helyett...

    Már hogyne. Csak a külföldi szolgáltatás áránál többet kell megspórolni a béreken. Egyébként a fölösleges munkaerő nemcsak bérveszteség, de hátráltatja a fejlődést, mert a felesleges munkaerő automatikusan alkalmatlan, mert ugyebár nincs munka amit végezhetne, így ha mégis végez munkát az veszteségként megjelenik az információáramlás akadályozásában, gyártástechnológiát akadályozza, csapatmunkát..stb., kávéfőzést, így közvetve selejtnövekedést okoz, és így akár a szerződés felbontását is okozhatja a megrendelő irányábóljajj.

  • bambano
    titán

    Ez a semmire nem jó ez egy relatív dolog. Ha például gépészetben ilyen mérnökök dolgoznának akik ilyen színvonalon és szinten tudnának válaszolni az adott cég gyártásának szakmai kérdéseire mint az AI, azt ha látnám se hinném el. Ha a cégek nem lennének annyira hülyék és versenyképtelenek, mint amennyire azok, akkor valahogy implementálhatnák, hiszen nem csinálnak bonyolult dolgot, az AI sokkal komplexebb problematikából ki tudja hámozni a választ, és egy csomó fizetést megspórolhatnának. Seperc alatt Dunát meg Tiszát lehetne rekeszteni a mérnökökkel, és nem meglódulna hanem kilőne a GDP ha azokat mind beraknák gyártósorra. Az hogy állami programot kellene indítani az elveszett lelkek megmentése címen, hogy aki kikerül, az ne kolbászoljon árván összevissza, hanem sutty felszippantani gyártósorra.
    Ami probléma lehet hogy az implementálását először létre kell hozni egy nyugati cégnek, és a licenszre egyszer kell költeni, mert maguktól mondjuk nem fogják kitalálni, de ha a szájukba lőnék a sült galambot, lehet képesek lennének megenni.
    Itt még a területekkel van a gond hogy milyen területen tudják elképzelni a használatát, de sok minden lehet még amire nem gondoltak eddig, mert a cégek földhözragadtsága azért elég nagy béklyó.

    Még soha nem lőtt ki attól a gdp, hogy külföldi szolgáltatásra szórtak el rakás pénzt bérek helyett...

  • Tasunkó
    őstag

    Ez a semmire nem jó ez egy relatív dolog. Ha például gépészetben ilyen mérnökök dolgoznának akik ilyen színvonalon és szinten tudnának válaszolni az adott cég gyártásának szakmai kérdéseire mint az AI, azt ha látnám se hinném el. Ha a cégek nem lennének annyira hülyék és versenyképtelenek, mint amennyire azok, akkor valahogy implementálhatnák, hiszen nem csinálnak bonyolult dolgot, az AI sokkal komplexebb problematikából ki tudja hámozni a választ, és egy csomó fizetést megspórolhatnának. Seperc alatt Dunát meg Tiszát lehetne rekeszteni a mérnökökkel, és nem meglódulna hanem kilőne a GDP ha azokat mind beraknák gyártósorra. Az hogy állami programot kellene indítani az elveszett lelkek megmentése címen, hogy aki kikerül, az ne kolbászoljon árván összevissza, hanem sutty felszippantani gyártósorra.
    Ami probléma lehet hogy az implementálását először létre kell hozni egy nyugati cégnek, és a licenszre egyszer kell költeni, mert maguktól mondjuk nem fogják kitalálni, de ha a szájukba lőnék a sült galambot, lehet képesek lennének megenni.
    Itt még a területekkel van a gond hogy milyen területen tudják elképzelni a használatát, de sok minden lehet még amire nem gondoltak eddig, mert a cégek földhözragadtsága azért elég nagy béklyó.

  • emvy
    félisten

    Most nincs, ami nem jelenti azt, hogy sosenem lesz. Illetve tévé az meg van, modernebb mint 10 éve.
    Tévé = AI
    3D tévé = vga alapú jelenlegi modellek. Valszeg kihalnak majd. De ez nem egyenlő az AI kihalásával.
    Valamint az, hogy neked nem hasznos adott esetben, az nem jelenti azt, hogy másnak sem segítség a munkájában.

    > 3D tévé = vga alapú jelenlegi modellek. Valszeg kihalnak majd. De ez nem egyenlő az AI kihalásával.

    Miert halnanak ki? Semmi jele nincs annak, hogy a matrixszorzas helyett valami mas alapveto muveletre lenne szukseg.

  • Egon
    nagyúr

    Jelenleg sincs kényelmes 3d tv, tehát ha most nincs, akkor korábban se volt. Valószínűleg azért nem volt rá 3d tartalom, mert nem érte meg a kevés néző miatt.

    Most nincs, ami nem jelenti azt, hogy sosenem lesz. Illetve tévé az meg van, modernebb mint 10 éve.
    Tévé = AI
    3D tévé = vga alapú jelenlegi modellek. Valszeg kihalnak majd. De ez nem egyenlő az AI kihalásával.
    Valamint az, hogy neked nem hasznos adott esetben, az nem jelenti azt, hogy másnak sem segítség a munkájában.

  • bambano
    titán

    A piac is ontotte a penzt 3D TV-kbe, csak aztan nem jott ra a minosegi tartalom. Szoval a 3D TV nem volt bukta, a 3D filmkeszites volt az.

    Jelenleg sincs kényelmes 3d tv, tehát ha most nincs, akkor korábban se volt. Valószínűleg azért nem volt rá 3d tartalom, mert nem érte meg a kevés néző miatt.

  • gabor7th
    addikt

    De mukodott. Az otlet nem az volt, hogy rossz minoseget szallitanak ra. Amig jo volt a minoseg, addig ment. Az, hogy egyes szereplok szandekosan tonkreteszik nem eppen buktat jelent, hanem inkabb szabotazst.

    Technika működött, de nem volt piac aminek kellett volna: gazdaságilag értelmetlen lett és leálltak vele. Az AI meg rendkívül drága fenntartási költségekkel jár és nem teljesíti a legnagyobb ígéretét: az örületes profitnövekedést.

    A költségek lesznek gigantikusak, nem a profit: gazdaságilag értelmetlen

  • gabor7th
    addikt

    De mukodott. Az otlet nem az volt, hogy rossz minoseget szallitanak ra. Amig jo volt a minoseg, addig ment. Az, hogy egyes szereplok szandekosan tonkreteszik nem eppen buktat jelent, hanem inkabb szabotazst.

    Az AI meg sokszor "hallucinál" tehát ő se jó minőségű és ez az LLM technológia része lesz mindig, sőt mondanak olyanokat, hogy csak rosszabb lesz.

    A még fontosabb a számla: a valódi számla sokkal magasabb mint amit meg kell fizetnie ma a fogyasztónak. Ellenben nincs sehol se az örületes profit növekedés. Tehát gazdaságilag nem éri meg, a legnagyobb ígéret nincs teljesítve. Gigantikus profit növekedés nincs, ami van az a gigantikus számla.

    "AI promised cost savings, but Microsoft and Uber say it’s costing more than human workers"

  • Reggie0
    titán

    Gazdasági értelemben akkor az is bukta volt, az ötlet nem működött.

    De mukodott. Az otlet nem az volt, hogy rossz minoseget szallitanak ra. Amig jo volt a minoseg, addig ment. Az, hogy egyes szereplok szandekosan tonkreteszik nem eppen buktat jelent, hanem inkabb szabotazst.

  • Reggie0
    titán

    "Azt mondani, hogy ami a kiépítési időszakban nem hoz profitot, az később sem fog, nem megalapozott."

    Csakhogy olyat is linkeltem, hogy sok cég már most is használ AI-t és nem látják hasznát, sőt többe kerül mint az emberek fizetése akiket kiírúgtak; és ahogy te is írtad: ez még nem is az igazi számla, ez a beetetés.

    Es mi garantalja, hogy az a sok ceg jol es jo helyen hasznalja? Rosszul barmit lehet hasznalni, az meg nem mond semmit egy eszkoz eletkepessegerol.

  • gabor7th
    addikt

    A piac is ontotte a penzt 3D TV-kbe, csak aztan nem jott ra a minosegi tartalom. Szoval a 3D TV nem volt bukta, a 3D filmkeszites volt az.

    Gazdasági értelemben akkor az is bukta volt, az ötlet nem működött.

  • gabor7th
    addikt

    Olyan jó, hogy pár médiaszakmunkás felkapta ezt a kontinenseket összekötő kábeleket, és azóta mindenki ezt a hülyeséget fújja.

    Az elektromos autók attól szenvednek, hogy az elképzelés piszkosul előre szaladt a valóságban szükséges többi feltételhez képest. A benzines autó köré 120 év alatt kiépült egy rendes infrastruktúra, amelytől a benzines autók használata kényelmes. Aki azt hitte, hogy ez a villanyos mellé ki fog épülni 3-5 év alatt, az most szembesülni kényszerül a valósággal.

    szerk: "Ráadásul több cég is hitelből építeni az infrastruktúrát.": pont ettől problémás a cikk, amit linkeltél. Azt mondani, hogy ami a kiépítési időszakban nem hoz profitot, az később sem fog, nem megalapozott.

    "Azt mondani, hogy ami a kiépítési időszakban nem hoz profitot, az később sem fog, nem megalapozott."

    Csakhogy olyat is linkeltem, hogy sok cég már most is használ AI-t és nem látják hasznát, sőt többe kerül mint az emberek fizetése akiket kiírúgtak; és ahogy te is írtad: ez még nem is az igazi számla, ez a beetetés.

  • Reggie0
    titán

    Cukihegy pontosan ugyanannyira hitt a vr szemüvegben meg a facebook el-vr-osításában, mint az ai-ban. Be is bukta.
    Tény, hogy a fantaszták hittek a repülő autóban, de a piac meg elzavarta őket melegebb éghajlatra. Tény, hogy cégek kosárszám öntötték a pénzt a 3d tv-kbe, a piac meg nem.

    Egyetértek: vannak technológiai zsákutcák, mint pl. az ai. Meg az is zsákutca, sokadjára eljátszva, hogy valamire alkotnak egy hangzatos nevet, és azt hiszik, hogy majd ettől dőlni fog a pénz. Néha egy kis ideig valóban jön a zseton, utána meg megborul, mint egy piramisjáték.

    Amíg a keresőmotort ai-nak nevezünk, és azt várjuk el, hogy kreatívan gondolkodjon, mint egy ember, addig ez zsákutca.

    A piac is ontotte a penzt 3D TV-kbe, csak aztan nem jott ra a minosegi tartalom. Szoval a 3D TV nem volt bukta, a 3D filmkeszites volt az.

  • Egon
    nagyúr

    "Az igazság az, hogy ha olyanokon múlt volna a fejlődés, mint ti, akkor még mindig barlangban laknánk.": de mivel nem rajtunk múlik, így rakás ember befektet startupokba, amelyek 90-95%-ából ordas nagy bukta lesz. Mondjuk fejlődés, az pont nem...

    Hja, az 5-10%-ból meg ordas nagy siker, amiből meg jobb esetben mindenki profitál.
    Anno k. sok ember bukott azon, hogy vettek ásót meg csákányt, és mentek Kaliforniába az aranyláz idején. Akik ásót árultak, meg betegre keresték magukat (már ha időben ki tudtak szállni a bizniszből, mert a végén tutira rájuk rohadt az utolsó készlet). Kábé így megy ez, mióta világ a világ. Aztán meg fel lett találva ezer+1 dolog, a számítógéptől kezdve a teflonon át a streaming-ig meg az OLED tévéig (amihez a plazmatévén keresztül vezetett az út).
    Kockázat nélkül nincs reckír.

  • bambano
    titán

    Ráadásul több cég is hitelből építeni az infrastruktúrát. Sok csődbemegy, és olcsón majd felvárásolják a cuccaikat a talponmaradt cégek... mint a kontinenseket összekötő internetkábeleknél. Csakhogy itt továbbra is maradna az a gond, hogy a fenntartás is rendkívül drága.

    Az elektromos autók leginkább attól szenvednek, hogy a másodlagos piac nem tud úgy működni mint egy normál autónál. Egy akkumlátor csere többe kerülne mint a vadiúj kocsi.

    Olyan jó, hogy pár médiaszakmunkás felkapta ezt a kontinenseket összekötő kábeleket, és azóta mindenki ezt a hülyeséget fújja.

    Az elektromos autók attól szenvednek, hogy az elképzelés piszkosul előre szaladt a valóságban szükséges többi feltételhez képest. A benzines autó köré 120 év alatt kiépült egy rendes infrastruktúra, amelytől a benzines autók használata kényelmes. Aki azt hitte, hogy ez a villanyos mellé ki fog épülni 3-5 év alatt, az most szembesülni kényszerül a valósággal.

    szerk: "Ráadásul több cég is hitelből építeni az infrastruktúrát.": pont ettől problémás a cikk, amit linkeltél. Azt mondani, hogy ami a kiépítési időszakban nem hoz profitot, az később sem fog, nem megalapozott.

  • bambano
    titán

    Az igazság az, hogy ha olyanokon múlt volna a fejlődés, mint ti, akkor még mindig barlangban laknánk.
    Jah, és a kerék is k*rva kockázatos egyébként, gurul erre is, arra is, ki is törhet, és akár ki is lyukadhat. Az áramról nem is beszélve: az áram, az megb*sz.

    "Az igazság az, hogy ha olyanokon múlt volna a fejlődés, mint ti, akkor még mindig barlangban laknánk.": de mivel nem rajtunk múlik, így rakás ember befektet startupokba, amelyek 90-95%-ából ordas nagy bukta lesz. Mondjuk fejlődés, az pont nem...

  • gabor7th
    addikt

    Az ai, szerintem, még nincs a kiforrott tömegtermék időszakában, és ezt nem a minőségére meg a technológiájára értem. Minden technológia életciklusának az elején a korai tech elfogadók vannak, akik mindenáron megveszik.
    Egyszerű példa: amikor elkezdték erőltetni a villanyautót, akkor a beetetési időszakban egy rakás kedvezménnyel tették olcsóbbá, vonzóvá a villanyos közlekedést. Ingyen parkolás, járulék kedvezmény az üzemanyagra, stb. Mostanában meg kezdik visszavonni a kedvezményeket. Nagyon más megtérülés jött ki azoknak, akik egy pár évvel ezelőtti környezetben számoltak, mint akik most. Ugyanez igaz az ai-ra is. El fog jönni nem túl sokára a pillanat, amikor elkezdik bevasalni a befektetések hozamát. Na majd akkor derül ki, hogy mi az olcsóbb, az ai vagy az ember. Ráadásul el fog következni a pont, ahol az ai minden költségét el kell kezdeni kicsengetni, és abból baj lesz.

    Illetve van egy időpont, amin túl már nem lehet ai alá bújtatva korrigálni a korábbi elhibázott döntéseket, és az majd tisztázni fogja a kérdést.

    Ráadásul több cég is hitelből építeni az infrastruktúrát. Sok csődbemegy, és olcsón majd felvárásolják a cuccaikat a talponmaradt cégek... mint a kontinenseket összekötő internetkábeleknél. Csakhogy itt továbbra is maradna az a gond, hogy a fenntartás is rendkívül drága.

    Az elektromos autók leginkább attól szenvednek, hogy a másodlagos piac nem tud úgy működni mint egy normál autónál. Egy akkumlátor csere többe kerülne mint a vadiúj kocsi.

  • bambano
    titán

    Meg kellene különböztetni konkrét technológiákat, a gyűjtőfogalmaktól. Illetve vannak technológiai zsákutcák, meg vannak olyan köztes lépések vagy állapotok, amelyek idővel kimúlnak, de szükségesek a technológiai szintlépéshez.
    Tény, hogy történelmi távlatban az emberek hittek pl. a boszorkányokban, ezen ma már többnyire röhögünk (illetve szánjuk őket). Viszont az érme másik oldala: adott tudományos társaság nem hitte el, hogy az Atlas hegy adott magasság felett havas lehet, mivel azt gondolták, hogy az adott szélességi fokon ez lehetetlen. Manapság már ezen a meggyőződésen is röhögünk (illetve szánjuk őket).

    Cukihegy pontosan ugyanannyira hitt a vr szemüvegben meg a facebook el-vr-osításában, mint az ai-ban. Be is bukta.
    Tény, hogy a fantaszták hittek a repülő autóban, de a piac meg elzavarta őket melegebb éghajlatra. Tény, hogy cégek kosárszám öntötték a pénzt a 3d tv-kbe, a piac meg nem.

    Egyetértek: vannak technológiai zsákutcák, mint pl. az ai. Meg az is zsákutca, sokadjára eljátszva, hogy valamire alkotnak egy hangzatos nevet, és azt hiszik, hogy majd ettől dőlni fog a pénz. Néha egy kis ideig valóban jön a zseton, utána meg megborul, mint egy piramisjáték.

    Amíg a keresőmotort ai-nak nevezünk, és azt várjuk el, hogy kreatívan gondolkodjon, mint egy ember, addig ez zsákutca.

  • gabor7th
    addikt

    Az igazság az, hogy ha olyanokon múlt volna a fejlődés, mint ti, akkor még mindig barlangban laknánk.
    Jah, és a kerék is k*rva kockázatos egyébként, gurul erre is, arra is, ki is törhet, és akár ki is lyukadhat. Az áramról nem is beszélve: az áram, az megb*sz.

    Nem minden jó és sikeres amit kitalálnak a techcégek. Ha semmi mást csak az örületes költségeket nézed, amik nemcsak a kiépítésnél vannak, hanem az egyszerű üzemeltetésnél is és mellérakod, hogy sehol sincs a beigért nagy profit és GDP növekedés, akkor látnod kell, hogy egyértelműez ez hova vezet. Az LLM féle "AI" nem fogja beváltani a legtöbb nagy ígéretét. Valami sokkal kisebb megmaradhat belőle...

  • Egon
    nagyúr

    Nem én löktem piaci buktába a 3d tv-t, a vr szemüveget, a repülő autót, meg egy rakás más cuccot sem.

    Meg kellene különböztetni konkrét technológiákat, a gyűjtőfogalmaktól. Illetve vannak technológiai zsákutcák, meg vannak olyan köztes lépések vagy állapotok, amelyek idővel kimúlnak, de szükségesek a technológiai szintlépéshez.
    Tény, hogy történelmi távlatban az emberek hittek pl. a boszorkányokban, ezen ma már többnyire röhögünk (illetve szánjuk őket). Viszont az érme másik oldala: adott tudományos társaság nem hitte el, hogy az Atlas hegy adott magasság felett havas lehet, mivel azt gondolták, hogy az adott szélességi fokon ez lehetetlen. Manapság már ezen a meggyőződésen is röhögünk (illetve szánjuk őket).

  • bambano
    titán

    Az igazság az, hogy ha olyanokon múlt volna a fejlődés, mint ti, akkor még mindig barlangban laknánk.
    Jah, és a kerék is k*rva kockázatos egyébként, gurul erre is, arra is, ki is törhet, és akár ki is lyukadhat. Az áramról nem is beszélve: az áram, az megb*sz.

    Nem én löktem piaci buktába a 3d tv-t, a vr szemüveget, a repülő autót, meg egy rakás más cuccot sem.

  • ben2
    senior tag

    "sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi": az a néhány év szerintem néhány hét.
    Egyre több open source projektben keletkezett vita arról, hogy mi legyen az ai generált dolgokkal. A linux kernel fejlesztésben is megy a vita, és nem az ai javára, de más projekteknél is látható, hogy vitáznak, az eredmény sokszor elzárkózás.

    Az ai-jal a legnagyobb probléma szerintem, hogy egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni. Ez elég nagy hiba. Csak egy részlet: az ár. Eddig beetető áron ment az ai, de nem sokára üzleti árakat fognak szabni. Akik ráálltak az ai-ra, szembesülhetnek olyan költséggel, amellyel már nem éri meg.

    "egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni"

    Ez igaz és sokan fognak emiatt padlót fogni, de ugyanez volt anno az internettel is: egy csomóan érteni vélték a paradigmaváltást az iparágban, de nem mérték fel a technológia valós állapotát (betárcsázós modem a lakosság 99%-ánál) és az ebből adódóan limitált valós piaci lehetőségeket.
    Ugyanakkor szvsz az AI is idővel ki fogja forrni magát és valaki sok-sok bebukott startup hátán felkapaszkodva fogja megszedni magát.

    Az alapvető probléma szerintem sokkal inkább az, hogy az AI nem egy termék, hanem egy feature. Jól láthatóan azon megy a vergődés, hogy ezerrel fejlesztik a feature-t és próbálnak hozzá alkalmazás gazdatesteket találni, csakhogy az emberek nem szeretnek fícsörért fizetni, főleg nem havidíj alapon. Ha meg maga az AI cég fejleszti az alkalmazást, akkor minden másban is legalább a konkurencia szintjét kell hoznia, hogy az AI feature-k miatt megérje váltani.

  • Egon
    nagyúr

    "egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni"

    Az LLM technológia sohase lesz hibátlan, sőt egyesek szerint inkább egyre többet fog majd hibázni. És szinte minden amit ma AI-nak hívnak igazából LLM.

    Az igazság az, hogy ha olyanokon múlt volna a fejlődés, mint ti, akkor még mindig barlangban laknánk.
    Jah, és a kerék is k*rva kockázatos egyébként, gurul erre is, arra is, ki is törhet, és akár ki is lyukadhat. Az áramról nem is beszélve: az áram, az megb*sz.

  • Reggie0
    titán

    Igazából tavaly novemberben már elkezdődött egy kipukkadás. Az Oracle indíotta el amikor egy belsős anyagból kiderült, hogy az AI/felhő-adatközpontok bérbeadása egyáltalán nem jó üzlet. Elveszítette az értékének több mint 60%-át egy ponton, kb. idén áprilisban volt a legnagyobb gödörben.

    Viszont az utóbbi időben inkább megint elkezdtek a tőzsdén durván felmenni az AI papirok, bár az alapok nem változtak:

    Zéró haszon a cégeknek akik használják, de elképesztően drága fenntartási költségek. Sőt a fentebbi egyik cikkból kiderül, hogy többe kerül az AI mint a kirúgott emberek fizetése...

    Sőt a fentebbi egyik cikkból kiderül, hogy többe kerül az AI mint a kirúgott emberek fizetése...

    Egy cikk nem cikk, ahogy egy kutatas sem tul mervado.

  • bambano
    titán

    "egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni"

    Az LLM technológia sohase lesz hibátlan, sőt egyesek szerint inkább egyre többet fog majd hibázni. És szinte minden amit ma AI-nak hívnak igazából LLM.

    Az ai, szerintem, még nincs a kiforrott tömegtermék időszakában, és ezt nem a minőségére meg a technológiájára értem. Minden technológia életciklusának az elején a korai tech elfogadók vannak, akik mindenáron megveszik.
    Egyszerű példa: amikor elkezdték erőltetni a villanyautót, akkor a beetetési időszakban egy rakás kedvezménnyel tették olcsóbbá, vonzóvá a villanyos közlekedést. Ingyen parkolás, járulék kedvezmény az üzemanyagra, stb. Mostanában meg kezdik visszavonni a kedvezményeket. Nagyon más megtérülés jött ki azoknak, akik egy pár évvel ezelőtti környezetben számoltak, mint akik most. Ugyanez igaz az ai-ra is. El fog jönni nem túl sokára a pillanat, amikor elkezdik bevasalni a befektetések hozamát. Na majd akkor derül ki, hogy mi az olcsóbb, az ai vagy az ember. Ráadásul el fog következni a pont, ahol az ai minden költségét el kell kezdeni kicsengetni, és abból baj lesz.

    Illetve van egy időpont, amin túl már nem lehet ai alá bújtatva korrigálni a korábbi elhibázott döntéseket, és az majd tisztázni fogja a kérdést.

  • gabor7th
    addikt

    "sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi": az a néhány év szerintem néhány hét.
    Egyre több open source projektben keletkezett vita arról, hogy mi legyen az ai generált dolgokkal. A linux kernel fejlesztésben is megy a vita, és nem az ai javára, de más projekteknél is látható, hogy vitáznak, az eredmény sokszor elzárkózás.

    Az ai-jal a legnagyobb probléma szerintem, hogy egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni. Ez elég nagy hiba. Csak egy részlet: az ár. Eddig beetető áron ment az ai, de nem sokára üzleti árakat fognak szabni. Akik ráálltak az ai-ra, szembesülhetnek olyan költséggel, amellyel már nem éri meg.

    "egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni"

    Az LLM technológia sohase lesz hibátlan, sőt egyesek szerint inkább egyre többet fog majd hibázni. És szinte minden amit ma AI-nak hívnak igazából LLM.

  • gabor7th
    addikt

    "sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi": az a néhány év szerintem néhány hét.
    Egyre több open source projektben keletkezett vita arról, hogy mi legyen az ai generált dolgokkal. A linux kernel fejlesztésben is megy a vita, és nem az ai javára, de más projekteknél is látható, hogy vitáznak, az eredmény sokszor elzárkózás.

    Az ai-jal a legnagyobb probléma szerintem, hogy egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni. Ez elég nagy hiba. Csak egy részlet: az ár. Eddig beetető áron ment az ai, de nem sokára üzleti árakat fognak szabni. Akik ráálltak az ai-ra, szembesülhetnek olyan költséggel, amellyel már nem éri meg.

    Igazából tavaly novemberben már elkezdődött egy kipukkadás. Az Oracle indíotta el amikor egy belsős anyagból kiderült, hogy az AI/felhő-adatközpontok bérbeadása egyáltalán nem jó üzlet. Elveszítette az értékének több mint 60%-át egy ponton, kb. idén áprilisban volt a legnagyobb gödörben.

    Viszont az utóbbi időben inkább megint elkezdtek a tőzsdén durván felmenni az AI papirok, bár az alapok nem változtak:

    Zéró haszon a cégeknek akik használják, de elképesztően drága fenntartási költségek. Sőt a fentebbi egyik cikkból kiderül, hogy többe kerül az AI mint a kirúgott emberek fizetése...

  • bambano
    titán

    Nekem a szoftver fejlesztésnél ez a tasztalatom: Ha kisebb, jól specifikálható, részfeladatokra használod, akkor spórolhatsz vele némi időt. De ha nagyobb, komplexebb feladatokra fogod be, akkor marhaságokat csinál, és nehezen karban tartható kódot generál. Tehát ebben az esetben rabolja az időt.

    Mivel az AI ágazat jelenleg bődületes tempóban égeti a pénzt, és sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi, egyelőre az olcsóságról nincs is értelme beszélgetni.

    "sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi": az a néhány év szerintem néhány hét.
    Egyre több open source projektben keletkezett vita arról, hogy mi legyen az ai generált dolgokkal. A linux kernel fejlesztésben is megy a vita, és nem az ai javára, de más projekteknél is látható, hogy vitáznak, az eredmény sokszor elzárkózás.

    Az ai-jal a legnagyobb probléma szerintem, hogy egy bevezetési, instabil periódusában akarnak róla végleges, üzletet hosszú távon meghatározó döntést hozni. Ez elég nagy hiba. Csak egy részlet: az ár. Eddig beetető áron ment az ai, de nem sokára üzleti árakat fognak szabni. Akik ráálltak az ai-ra, szembesülhetnek olyan költséggel, amellyel már nem éri meg.

  • emvy
    félisten

    Nekem a szoftver fejlesztésnél ez a tasztalatom: Ha kisebb, jól specifikálható, részfeladatokra használod, akkor spórolhatsz vele némi időt. De ha nagyobb, komplexebb feladatokra fogod be, akkor marhaságokat csinál, és nehezen karban tartható kódot generál. Tehát ebben az esetben rabolja az időt.

    Mivel az AI ágazat jelenleg bődületes tempóban égeti a pénzt, és sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi, egyelőre az olcsóságról nincs is értelme beszélgetni.

    Szerintem ez teljes deluzio. Ha nem fejlodne semmit, akkor is alapjaiban valtoztatja meg a munkafolyamatok nagyon nagy reszet. 6-7% GDP novekedes az meg semmi, ennel joval nagyobb hatasa lesz 5 even belul.

    Azok a szoftverfejlesztok nem tudjak hasznalni, akik nem product managerek is egyben. Nyilvan ez nehez ugy, de akiknek nincsenek PM kepessegeik, azokat meg fogja enni az AI.

  • BE4GLE
    senior tag

    A valóság közben az, hogy nem gyorsítja a munkát, de lassan drágább az embernél.

    Nekem a szoftver fejlesztésnél ez a tasztalatom: Ha kisebb, jól specifikálható, részfeladatokra használod, akkor spórolhatsz vele némi időt. De ha nagyobb, komplexebb feladatokra fogod be, akkor marhaságokat csinál, és nehezen karban tartható kódot generál. Tehát ebben az esetben rabolja az időt.

    Mivel az AI ágazat jelenleg bődületes tempóban égeti a pénzt, és sanszos, hogy néhány éven belül kipukkan a lufi, egyelőre az olcsóságról nincs is értelme beszélgetni.

  • Reggie0
    titán

    A valóság közben az, hogy nem gyorsítja a munkát, de lassan drágább az embernél.

    Hat, en ugy vettem eszre, hogy elegge gyorsitja a munkat.

  • floatr
    veterán

    A valóság közben az, hogy nem gyorsítja a munkát, de lassan drágább az embernél.

  • ben2
    senior tag

    OK, maradjunk abban, hogy meglátjuk...
    De szerintem fordítva ülsz a lovon.

    Lehet, de láttam már pár ilyet és mind hasonlóan végződött. :DDD

  • Kansas
    addikt

    "Na igen, de most már 36 éve vége van névleg a kommunizmusnak Magyarországon, ideje már hogy a gyakorlatban is véget érjen, nem gondolod?"

    Amíg az emberek jelentős többsége a saját boldogulását az államon kéri számon, addig a társadalmi elvárások generációktól függetlenül újratermelik magukat.

    "Ha azt nézed, hogy innentől potenciálisan korlátlanul nőhetnek a cégek, nem kell visszafogni a befektetéseket, nehogy kb. félmilliárdos érték fölé nőjenek(a hírek szerint valahol ott volt a NER ingerküszöb)"

    Szerinted a magyar gazdaság a befektetések és innovációk hány százalékától esett el a NER ingerküszöbtől való rettegés miatt? Mármint konkrét makrogazdasági számok szintjén. Azért kérdezem, mert egyes ügyek politikai súlya nem feltétlenül arányos azok valós gazdasági súlyával. (És ezzel nem a politikai súlyukat akarom lekicsinyelni, csak a politika természeténél fogva a szimbolikus kommunikációs térben működik, így míg politikailag egyetlen botrány is sok, addig makrogazdasági szinten 100 is csak osztási maradéknak elég.)

    "Pl. az iparűzési adó kedvezmény az nem egyszeri, hanem akár több évre is elnyúlhat...
    Azért érdekes a te gondolkodásod is, hogy az állami támogatások visszavágása/megszüntetése az üzemek elüldözését jelenti számodra..."

    Az iparűzési adó kedvezményt az önkormányzat nyújtja és nem az állam. Célja, hogy az adott beruházás az adott településen valósuljon meg és ne máshol. Így egy önkormányzat számára az iparűzési adó kedvezmény versenyképességi kérdés: ha a beruházás máshol valósul meg, mert nem enged az iparűzési adóból, akkor a végén a nulla 100%-a lesz az önkormányzat bevétele.
    Állami támogatások szintjén ugyanez a helyzet: ha a magyar állam nem támogatja a beruházást, akkor az áttelepül Romániába, Szlovákiába, stb. tehát igen, ha az állam megszünteti a beruházás ösztönző támogatásokat, akkor azzal lemond az összeszerelő üzemekről.

    "Duális képzésről még nem hallottál? STEM-közeli területeken elég jól tud működni, és tipikusan ott van a legnagyobb rés az oktatói és a versenyszférás fizetések közt(tehát ott van a legkisebb esély az oktatók közt naprakész, valódi piaci értékkel bíró szaktudásra)..."

    A duális képzés egyéni szinten tud működni, hogy akiben megvan az akarat és a tehetség, az ki tudja harcolni magának a lehetőségeket, hogy tanulhasson és fejlődjön, de ha a gazdaság fejlődését az oktatás fejlesztésétől várjuk, akkor alapvető, rendszer szintű változásra lenne szükség. Márpedig a felsőoktatási szektor jellemzően keresztbe fekszik minden olyan reform kísérletnek, ami a megszüntetné a felsőoktatás belterjességét és az oktatást közelebb vinné a valósághoz.

    A mondandóm lényege, hogy semmilyen politikai váltástól nincs értelme földindulás szerű fejlődést remélni, mert ezek a rendszereknek jóval nagyobb a tehetetlenségük, nagyon sok esetben nincs is valódi társadalmi igény a lényegi változásra (max. szájkarate szintjén) és nagyon erősek a lobbiérdekek.

    OK, maradjunk abban, hogy meglátjuk...
    De szerintem fordítva ülsz a lovon.

  • ben2
    senior tag

    "Ez szép gondolat, csak ehhez az is kellene, hogy a társadalom ne várjon el az államtól ilyen mértékű szerepvállalást."
    Na igen, de most már 36 éve vége van névleg a kommunizmusnak Magyarországon, ideje már hogy a gyakorlatban is véget érjen, nem gondolod? Főleg hogy lassan kiöregszenek a régi rendszerben szocializálódott emberek is...

    "de ezek makrogazdasági szempontból eddig sem voltak és eztán sem lesznek számottevőek, hogy a megszűnésüktől bármilyen GDP növelést vagy gazdasági szerkezetváltást reméljünk"
    Ha azt nézed, hogy innentől potenciálisan korlátlanul nőhetnek a cégek, nem kell visszafogni a befektetéseket, nehogy kb. félmilliárdos érték fölé nőjenek(a hírek szerint valahol ott volt a NER ingerküszöb), mert akkor jön a visszautasíthatatlan ajánlat tulajdonosváltásra... azért az elég sok féket kivehet a rendszerből, akár makrogazdaságilag is számottevő értékben/mértékben ösztönözheti a befektetést/innovációt.

    "Az állam a befektetéseket támogatja, ami egyszeri tétel és az adóbevételekből többszörösen megtérül."
    Pl. az iparűzési adó kedvezmény az nem egyszeri, hanem akár több évre is elnyúlhat...
    Azért érdekes a te gondolkodásod is, hogy az állami támogatások visszavágása/megszüntetése az üzemek elüldözésát jelenti számodra...

    "ki kellene füstölni az egyetemi karok 90%-át és feltölteni az oktatást hozzáértő, gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberekkel"
    Duális képzésről még nem hallottál? STEM-közeli területeken elég jól tud működni, és tipikusan ott van a legnagyobb rés az oktatói és a versenyszférás fizetések közt(tehát ott van a legkisebb esély az oktatók közt naprakész, valódi piaci értékkel bíró szaktudásra)...

    "Na igen, de most már 36 éve vége van névleg a kommunizmusnak Magyarországon, ideje már hogy a gyakorlatban is véget érjen, nem gondolod?"

    Amíg az emberek jelentős többsége a saját boldogulását az államon kéri számon, addig a társadalmi elvárások generációktól függetlenül újratermelik magukat.

    "Ha azt nézed, hogy innentől potenciálisan korlátlanul nőhetnek a cégek, nem kell visszafogni a befektetéseket, nehogy kb. félmilliárdos érték fölé nőjenek(a hírek szerint valahol ott volt a NER ingerküszöb)"

    Szerinted a magyar gazdaság a befektetések és innovációk hány százalékától esett el a NER ingerküszöbtől való rettegés miatt? Mármint konkrét makrogazdasági számok szintjén. Azért kérdezem, mert egyes ügyek politikai súlya nem feltétlenül arányos azok valós gazdasági súlyával. (És ezzel nem a politikai súlyukat akarom lekicsinyelni, csak a politika természeténél fogva a szimbolikus kommunikációs térben működik, így míg politikailag egyetlen botrány is sok, addig makrogazdasági szinten 100 is csak osztási maradéknak elég.)

    "Pl. az iparűzési adó kedvezmény az nem egyszeri, hanem akár több évre is elnyúlhat...
    Azért érdekes a te gondolkodásod is, hogy az állami támogatások visszavágása/megszüntetése az üzemek elüldözését jelenti számodra..."

    Az iparűzési adó kedvezményt az önkormányzat nyújtja és nem az állam. Célja, hogy az adott beruházás az adott településen valósuljon meg és ne máshol. Így egy önkormányzat számára az iparűzési adó kedvezmény versenyképességi kérdés: ha a beruházás máshol valósul meg, mert nem enged az iparűzési adóból, akkor a végén a nulla 100%-a lesz az önkormányzat bevétele.
    Állami támogatások szintjén ugyanez a helyzet: ha a magyar állam nem támogatja a beruházást, akkor az áttelepül Romániába, Szlovákiába, stb. tehát igen, ha az állam megszünteti a beruházás ösztönző támogatásokat, akkor azzal lemond az összeszerelő üzemekről.

    "Duális képzésről még nem hallottál? STEM-közeli területeken elég jól tud működni, és tipikusan ott van a legnagyobb rés az oktatói és a versenyszférás fizetések közt(tehát ott van a legkisebb esély az oktatók közt naprakész, valódi piaci értékkel bíró szaktudásra)..."

    A duális képzés egyéni szinten tud működni, hogy akiben megvan az akarat és a tehetség, az ki tudja harcolni magának a lehetőségeket, hogy tanulhasson és fejlődjön, de ha a gazdaság fejlődését az oktatás fejlesztésétől várjuk, akkor alapvető, rendszer szintű változásra lenne szükség. Márpedig a felsőoktatási szektor jellemzően keresztbe fekszik minden olyan reform kísérletnek, ami a megszüntetné a felsőoktatás belterjességét és az oktatást közelebb vinné a valósághoz.

    A mondandóm lényege, hogy semmilyen politikai váltástól nincs értelme földindulás szerű fejlődést remélni, mert ezek a rendszereknek jóval nagyobb a tehetetlenségük, nagyon sok esetben nincs is valódi társadalmi igény a lényegi változásra (max. szájkarate szintjén) és nagyon erősek a lobbiérdekek.

  • Kansas
    addikt

    "Az állam dolga az hogy a jogi kereteket létrehozza/betartassa, amúgy meg tűnjön el az útból - pl a bürokrácia minimalizálásával, az értelmetlen előírások megszüntetésével, versenyszabályok betartatásával, stb... "

    Ez szép gondolat, csak ehhez az is kellene, hogy a társadalom ne várjon el az államtól ilyen mértékű szerepvállalást. Ha egyszerűsítenek a szabályokon, akármennyire is hülyeség volt a korábbi, azonnal jön a mantra, hogy a multik érdekeit szolgálja, korrupció, stb. Ha meg bármilyen anomália történik, rögtön jön a nyomás a politikára, hogy avatkozzon közbe, szabályozzon, bírságoljon, stb. Ha pedig becsődöl az üzem, akkor is az állam a hibás, mert nem támogatta eléggé. És így tovább.
    Tehát ahhoz, hogy az állam kivonulhasson adott területekről elsőként a társadalomnak kellene elfogadnia, hogy egyes tételek kikerülnek a politikán számonkérhető feladatok közül.

    "Ha csak annyit tesz, hogy ellehetetlenítés és einstandolás helyett ösztönzi az innovációt és befektetést a vállalkozóknak, már jól jöhetünk ki a kormányváltásból."

    Nyilván voltak (és biztosan lesznek még) ellehetetlenítések és einstandolások, de ezek makrogazdasági szempontból eddig sem voltak és eztán sem lesznek számottevőek, hogy a megszűnésüktől bármilyen GDP növelést vagy gazdasági szerkezetváltást reméljünk. (A politikában nagy füsttel és lánggal égő sztorik jellemzően helyi kiskakasok harca a szemétdombért, nem pedig nemzetgazdaságilag jelentőséggel bíró ügyek.)

    "Az újrapozicionálást is max ösztönözheti, pl. az összeszerelő üzemek dotálásának megszüntetésével"

    Az állam a befektetéseket támogatja, ami egyszeri tétel és az adóbevételekből többszörösen megtérül. Másrészt az összeszerelő üzemeket el lehet ugyan üldözni, de ha nem kerül a helyére más, akkor csak a munkanélküliség nőne kb. a semmiért.

    "oktatási reformokkal - hogy a friss egyetemi végzős érjen többet a piacon egy betanított munkásnál..."

    Ez a legjobb esetben is egy-két generáción túl hoz bármilyen gyakorlati eredményt, de ahhoz előbb ki kellene füstölni az egyetemi karok 90%-át és feltölteni az oktatást hozzáértő, gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberekkel.
    Aki látott már egyetemet közelről az tudja, hogy ennek zéró az esélye, egyrészt mert mind a felsőoktatás, mind a társadalom elvárása az állammal szemben kimerül annyiban, hogy az állam mindig adjon több pénzt, mint amit éppen ad és semmit se kérjen érte cserébe, mert az ugye beavatkozás az egyetemek autonómiájába, de a felsőoktatás színvonaláért 100%-ban vállalja a felelősséget.
    Ezzel politikai oldaltól függetlenül minden kormányzatnak küzdenie kell. Ha pedig a politikában megnő a felsőoktatásban dolgozók lobbiereje, az inkább ront, mint javít az esélyeken.
    A másik, hogy a hozzáértő szakemberek köszönik szépen, de a hátuk közepére nem kívánják a felsőoktatást, még akkor sem, ha a magánszektorral versenyképes fizetést kapnának, mert semmi kedvük az egyetemi fingreszelő adminisztrációval küzdeni, ahol minden meg az ellenkezője is fontosabb az oktatási tevékenységnél.

    "esetleg a "McDonald's szakok" deprioritizálásával..."

    Lásd lobbierő: minél elborultabb muciológia szakos valaki, annál aktívabb politikailag.

    "Ez szép gondolat, csak ehhez az is kellene, hogy a társadalom ne várjon el az államtól ilyen mértékű szerepvállalást."
    Na igen, de most már 36 éve vége van névleg a kommunizmusnak Magyarországon, ideje már hogy a gyakorlatban is véget érjen, nem gondolod? Főleg hogy lassan kiöregszenek a régi rendszerben szocializálódott emberek is...

    "de ezek makrogazdasági szempontból eddig sem voltak és eztán sem lesznek számottevőek, hogy a megszűnésüktől bármilyen GDP növelést vagy gazdasági szerkezetváltást reméljünk"
    Ha azt nézed, hogy innentől potenciálisan korlátlanul nőhetnek a cégek, nem kell visszafogni a befektetéseket, nehogy kb. félmilliárdos érték fölé nőjenek(a hírek szerint valahol ott volt a NER ingerküszöb), mert akkor jön a visszautasíthatatlan ajánlat tulajdonosváltásra... azért az elég sok féket kivehet a rendszerből, akár makrogazdaságilag is számottevő értékben/mértékben ösztönözheti a befektetést/innovációt.

    "Az állam a befektetéseket támogatja, ami egyszeri tétel és az adóbevételekből többszörösen megtérül."
    Pl. az iparűzési adó kedvezmény az nem egyszeri, hanem akár több évre is elnyúlhat...
    Azért érdekes a te gondolkodásod is, hogy az állami támogatások visszavágása/megszüntetése az üzemek elüldözésát jelenti számodra...

    "ki kellene füstölni az egyetemi karok 90%-át és feltölteni az oktatást hozzáértő, gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberekkel"
    Duális képzésről még nem hallottál? STEM-közeli területeken elég jól tud működni, és tipikusan ott van a legnagyobb rés az oktatói és a versenyszférás fizetések közt(tehát ott van a legkisebb esély az oktatók közt naprakész, valódi piaci értékkel bíró szaktudásra)...

  • Kansas
    addikt

    OK, de akkor miért nem érzem, h 50%-al nőtt? :O
    Vagy Ti így látjátok, hogy több mindenre elég mondjuk a 2010-18-hoz képest?
    2003-as fizum átszámítva mai árfolyamra ~700-750k nettó lenne... nincs annyi.
    De a 2017-18-as fizum is ~550-600 k nettó lenne ma. Ennyire nem követték a fizetések az inflációt. És a +50% még sehol.

    Valószínűleg a te konkrét vásárlói kosaradhoz képest más a változás mértéke, mint a hivatalos reálérték-számításhoz használt vásárlói kosár esetében. Például úgy is jöhet össze, ha nincs saját tulajdonú lakásod és a bérleti díj megy föl dinamikusan(nekem pl 2016-2026 közt 240%-kal/3,4x-esére/ nőtt a lakbérem), stb.

  • Reggie0
    titán

    Az AI nem eszköz. Az AI az buzzword és hype, piaci manipulációval és FOMO-val nyakonöntve, lufit fújva.
    Vannak eszközök AI-jal, de azokat se a hatékonyságuk adja el hanem a hype, amit többnyire a saját gyártójuk gerjeszt, mint valami szektás MLM, messze a valós érték fölé fújva a cég részvényeinek az értékét a tőzsdén(pl. Musk, Jensen, Altman).
    És mindezeket ráeresztenék egy olyan országra, ahol rengeteg kommunikáció megy törvényi kötelezettségek és megszokás("jól van az úgy!") miatt snail mail-en és papíron.

    Alusapka van elado, ha kersz :D

  • ben2
    senior tag

    OK, de akkor miért nem érzem, h 50%-al nőtt? :O
    Vagy Ti így látjátok, hogy több mindenre elég mondjuk a 2010-18-hoz képest?
    2003-as fizum átszámítva mai árfolyamra ~700-750k nettó lenne... nincs annyi.
    De a 2017-18-as fizum is ~550-600 k nettó lenne ma. Ennyire nem követték a fizetések az inflációt. És a +50% még sehol.

    A statisztika validitásában lehet kételkedni, ehhez utána kellene nézni a módszertannak és az adatfelvétel hitelességének, de attól még a definíció nem változik.

  • ben2
    senior tag

    Azért már bocsi de jó ideje meghaladtuk, hogy a gazdaság az az ipart meg a mezőgazdaságot jelentse... és amúgy meg de, létezik.
    A külföldi cégek magyarországi leányvállalatai meg az állami cégek(amiből kevesebb kéne, mint amennyi van) is beletartoznak pl, akármennyire nem tetszik is neked.
    Másrészt mégis mi a faxt csinálsz azzal ami kb. áll? Az újratervezés/újrapozicionálás is beindítás... ami amúgy nem állami feladat(tudom, hogy te nem is írtál ilyet, de sokan gondolják). Az állam dolga az hogy a jogi kereteket létrehozza/betartassa, amúgy meg tűnjön el az útból - pl a bürokrácia minimalizálásával, az értelmetlen előírások megszüntetésével, versenyszabályok betartatásával, stb...
    Ha csak annyit tesz, hogy ellehetetlenítés és einstandolás helyett ösztönzi az innovációt és befektetést a vállalkozóknak, már jól jöhetünk ki a kormányváltásból. Az újrapozicionálást is max ösztönözheti, pl. az összeszerelő üzemek dotálásának megszüntetésével vagy oktatási reformokkal - hogy a friss egyetemi végzős érjen többet a piacon egy betanított munkásnál... esetleg a "McDonald's szakok" deprioritizálásával...

    "Az állam dolga az hogy a jogi kereteket létrehozza/betartassa, amúgy meg tűnjön el az útból - pl a bürokrácia minimalizálásával, az értelmetlen előírások megszüntetésével, versenyszabályok betartatásával, stb... "

    Ez szép gondolat, csak ehhez az is kellene, hogy a társadalom ne várjon el az államtól ilyen mértékű szerepvállalást. Ha egyszerűsítenek a szabályokon, akármennyire is hülyeség volt a korábbi, azonnal jön a mantra, hogy a multik érdekeit szolgálja, korrupció, stb. Ha meg bármilyen anomália történik, rögtön jön a nyomás a politikára, hogy avatkozzon közbe, szabályozzon, bírságoljon, stb. Ha pedig becsődöl az üzem, akkor is az állam a hibás, mert nem támogatta eléggé. És így tovább.
    Tehát ahhoz, hogy az állam kivonulhasson adott területekről elsőként a társadalomnak kellene elfogadnia, hogy egyes tételek kikerülnek a politikán számonkérhető feladatok közül.

    "Ha csak annyit tesz, hogy ellehetetlenítés és einstandolás helyett ösztönzi az innovációt és befektetést a vállalkozóknak, már jól jöhetünk ki a kormányváltásból."

    Nyilván voltak (és biztosan lesznek még) ellehetetlenítések és einstandolások, de ezek makrogazdasági szempontból eddig sem voltak és eztán sem lesznek számottevőek, hogy a megszűnésüktől bármilyen GDP növelést vagy gazdasági szerkezetváltást reméljünk. (A politikában nagy füsttel és lánggal égő sztorik jellemzően helyi kiskakasok harca a szemétdombért, nem pedig nemzetgazdaságilag jelentőséggel bíró ügyek.)

    "Az újrapozicionálást is max ösztönözheti, pl. az összeszerelő üzemek dotálásának megszüntetésével"

    Az állam a befektetéseket támogatja, ami egyszeri tétel és az adóbevételekből többszörösen megtérül. Másrészt az összeszerelő üzemeket el lehet ugyan üldözni, de ha nem kerül a helyére más, akkor csak a munkanélküliség nőne kb. a semmiért.

    "oktatási reformokkal - hogy a friss egyetemi végzős érjen többet a piacon egy betanított munkásnál..."

    Ez a legjobb esetben is egy-két generáción túl hoz bármilyen gyakorlati eredményt, de ahhoz előbb ki kellene füstölni az egyetemi karok 90%-át és feltölteni az oktatást hozzáértő, gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberekkel.
    Aki látott már egyetemet közelről az tudja, hogy ennek zéró az esélye, egyrészt mert mind a felsőoktatás, mind a társadalom elvárása az állammal szemben kimerül annyiban, hogy az állam mindig adjon több pénzt, mint amit éppen ad és semmit se kérjen érte cserébe, mert az ugye beavatkozás az egyetemek autonómiájába, de a felsőoktatás színvonaláért 100%-ban vállalja a felelősséget.
    Ezzel politikai oldaltól függetlenül minden kormányzatnak küzdenie kell. Ha pedig a politikában megnő a felsőoktatásban dolgozók lobbiereje, az inkább ront, mint javít az esélyeken.
    A másik, hogy a hozzáértő szakemberek köszönik szépen, de a hátuk közepére nem kívánják a felsőoktatást, még akkor sem, ha a magánszektorral versenyképes fizetést kapnának, mert semmi kedvük az egyetemi fingreszelő adminisztrációval küzdeni, ahol minden meg az ellenkezője is fontosabb az oktatási tevékenységnél.

    "esetleg a "McDonald's szakok" deprioritizálásával..."

    Lásd lobbierő: minél elborultabb muciológia szakos valaki, annál aktívabb politikailag.

  • "Vásárló erőben mit jelent ez?"

    "A reálbér (más néven reáljövedelem vagy reálkereset) a fizetésért vásárolható termékek és szolgáltatások mennyisége, tehát lényegében a fizetés valódi értéke."
    Forrás: lexiq.hu / Reálbér jelentése

    Azaz a reálbér - szemben a bruttó vagy nettó bérrel - a fizetés vásárlóereje.

    OK, de akkor miért nem érzem, h 50%-al nőtt? :O
    Vagy Ti így látjátok, hogy több mindenre elég mondjuk a 2010-18-hoz képest?
    2003-as fizum átszámítva mai árfolyamra ~700-750k nettó lenne... nincs annyi.
    De a 2017-18-as fizum is ~550-600 k nettó lenne ma. Ennyire nem követték a fizetések az inflációt. És a +50% még sehol.

  • ben2
    senior tag

    Amit a cikk ír: " óriási az AI-ból kiaknázható potenciál"
    Amit én olvasok: AI bányászat jön, nem lesz VGA, RAM, CPU, PCB, ETC... ;] :D
    "a reálbérek pedig 2008 óta több mint 50%-kal nőttek" ez így semmi. Vásárló erőben mit jelent ez? Mert a Pengő végnapjaiban is milliós fizetések voltak... :U

    Komolyan: majd hiszem, ha látom. Kis dózisban jó az AI, de egyelőre ez sem fogja megváltani a világot.

    NandoXXL: igen, összeszerelők vagyunk, de lassan kiöregednek a szakik, az AI meg nem fog hegeszteni... :(

    "Vásárló erőben mit jelent ez?"

    "A reálbér (más néven reáljövedelem vagy reálkereset) a fizetésért vásárolható termékek és szolgáltatások mennyisége, tehát lényegében a fizetés valódi értéke."
    Forrás: lexiq.hu / Reálbér jelentése

    Azaz a reálbér - szemben a bruttó vagy nettó bérrel - a fizetés vásárlóereje.

  • Kansas
    addikt

    Még szerencse hogy minket az AI nem érint, mivel egy eszköz, és az eszköz hozzáértést kíván. A feudális jellegű berendezkedés és a polgárosodás megúszása miatt, nem alakult ki felfelé ható nyomás, így felfelé irányban semmihez sem kell érteni, azaz aki bevezeti az eszközt a leginkább inkonpetens a működéséhez. Ezt már látjuk a kompjúternél, hogy kompjúterizációval még mindig nagyon sokat lehetne haladni, csak a fentebbi okok miatt az is megakadt, az AI meg már születésekor megfog. Annyi hogy előfizetnek rá a cégek, amíg nem viseli meg őket anyagilag.

    Az AI nem eszköz. Az AI az buzzword és hype, piaci manipulációval és FOMO-val nyakonöntve, lufit fújva.
    Vannak eszközök AI-jal, de azokat se a hatékonyságuk adja el hanem a hype, amit többnyire a saját gyártójuk gerjeszt, mint valami szektás MLM, messze a valós érték fölé fújva a cég részvényeinek az értékét a tőzsdén(pl. Musk, Jensen, Altman).
    És mindezeket ráeresztenék egy olyan országra, ahol rengeteg kommunikáció megy törvényi kötelezettségek és megszokás("jól van az úgy!") miatt snail mail-en és papíron.

  • A 6-7% GDP növekedést úgy kell érteni, hogy 6-7%-kal drágábban lehet mindent előállítani az AI szolgáltatás díja miatt?

    Úgy kell érteni, hogy six-seven :P

  • Tasunkó
    őstag

    Még szerencse hogy minket az AI nem érint, mivel egy eszköz, és az eszköz hozzáértést kíván. A feudális jellegű berendezkedés és a polgárosodás megúszása miatt, nem alakult ki felfelé ható nyomás, így felfelé irányban semmihez sem kell érteni, azaz aki bevezeti az eszközt a leginkább inkonpetens a működéséhez. Ezt már látjuk a kompjúternél, hogy kompjúterizációval még mindig nagyon sokat lehetne haladni, csak a fentebbi okok miatt az is megakadt, az AI meg már születésekor megfog. Annyi hogy előfizetnek rá a cégek, amíg nem viseli meg őket anyagilag.

  • Amit a cikk ír: " óriási az AI-ból kiaknázható potenciál"
    Amit én olvasok: AI bányászat jön, nem lesz VGA, RAM, CPU, PCB, ETC... ;] :D
    "a reálbérek pedig 2008 óta több mint 50%-kal nőttek" ez így semmi. Vásárló erőben mit jelent ez? Mert a Pengő végnapjaiban is milliós fizetések voltak... :U

    Komolyan: majd hiszem, ha látom. Kis dózisban jó az AI, de egyelőre ez sem fogja megváltani a világot.

    NandoXXL: igen, összeszerelők vagyunk, de lassan kiöregednek a szakik, az AI meg nem fog hegeszteni... :(

  • bambano
    titán

    A jelenlegi kormányzat még nyilván nem rendelhette meg, az előző meg ugye minek rendelt volna olyat ami a távozása utánra készül el.

    Mármint elég nyilvánvaló, hogy ez ilyen demo anyag kiszórva az éterbe amvel igyekeznek felkelteni az új apparatcsikok figyelmét, ha erre céloztál.
    Amennyire tudom a McKínzó nem olyan fontos a hazai tanácstalansági piacon, mint amennyire nemzetközi/angolszász terepen.

    Nem gondolnám, hogy magyar kormányzati szervek rendeltek ilyet, bármelyikre is tekintek.
    Azt viszont simán el tudom képzelni, hogy valamelyik nemzetközi, főleg usa, ai-t a piacon erőltetni akaró cég (leginkább google, face, ms, stb) rendelte meg.
    Mert ha bejön az erőltetés, akkor nem a kormánytól fognak a cégek ai accountot rendelni, hanem a guglitól és társaitól.

  • Feketelaszlo
    senior tag

    Ki finanszírozta/rendelte meg ezt a tanulmányt?

    A jelenlegi kormányzat még nyilván nem rendelhette meg, az előző meg ugye minek rendelt volna olyat ami a távozása utánra készül el.

    Mármint elég nyilvánvaló, hogy ez ilyen demo anyag kiszórva az éterbe amvel igyekeznek felkelteni az új apparatcsikok figyelmét, ha erre céloztál.
    Amennyire tudom a McKínzó nem olyan fontos a hazai tanácstalansági piacon, mint amennyire nemzetközi/angolszász terepen.

  • csendes
    addikt

    A 6-7% GDP növekedést úgy kell érteni, hogy 6-7%-kal drágábban lehet mindent előállítani az AI szolgáltatás díja miatt?

  • Kansas
    addikt

    Azt azért halkan megjegyezném, hogy a GDP nem egy "népjóléti mutató". Állami beruházások és magán befektetések felhúzhatják ezt a mutatót, miközben az egység sugarú állampolgár alig jön ki a fizetéséből. Simán nőhet a melósok és a gazdag 1% közti szakadék úgy, hogy közben a GDP magasan felível.

    "Simán nőhet a melósok és a gazdag 1% közti szakadék úgy, hogy közben a GDP magasan felível."
    Pontosan, kb. ez történik USA-ban.
    Ha már "népjóléti mutató"-kat nézünk, a minimum az lenne, hogy nem átlagokkal foglalkozunk(mint pl a GDP-nél csak egy fokkal értelmesebb GDP/capita), hanem mediánnal, és nem nominális értékkel, hanem (nettó)vásárlóerő-paritással, stb... hiába keres egy mérnök nominálisan akár 2-3-4x annyit USA-ban, mint itthon/Európában, ha a költségei is sokszorosai az itteninek. Ugyanez igaz Nyugat-Európa és Magyarország viszonylatában is...

    #12 fukasza- Na ezt pl. nem tudtam. Bizonyos szempontból van értelme persze, hisz az állam szempontjából java részt nem bevétel hanem kiadás oldalon jelenik meg, de a te felvetésed is jogos.

  • Kansas
    addikt

    Nincs magyar 'gazdaság', külföldi összeszerelő üzemek vannak (pont autó 'gyárak', és aksi üzemek), és mérgezőanyag lerakatok. Mezőgazdaságról is értelmetlen beszélni, szárad ki a föld, egyenlőre nem versenyképes. Itt újra kellene tervezni/pozícionálni mindent... Oktatás is vegyes, sőt a legtöbb esetben siralmas. Felejtsétek már el a beindítást, láttátok az ilyen faxágok hova vezetnek :R

    Azért már bocsi de jó ideje meghaladtuk, hogy a gazdaság az az ipart meg a mezőgazdaságot jelentse... és amúgy meg de, létezik.
    A külföldi cégek magyarországi leányvállalatai meg az állami cégek(amiből kevesebb kéne, mint amennyi van) is beletartoznak pl, akármennyire nem tetszik is neked.
    Másrészt mégis mi a faxt csinálsz azzal ami kb. áll? Az újratervezés/újrapozicionálás is beindítás... ami amúgy nem állami feladat(tudom, hogy te nem is írtál ilyet, de sokan gondolják). Az állam dolga az hogy a jogi kereteket létrehozza/betartassa, amúgy meg tűnjön el az útból - pl a bürokrácia minimalizálásával, az értelmetlen előírások megszüntetésével, versenyszabályok betartatásával, stb...
    Ha csak annyit tesz, hogy ellehetetlenítés és einstandolás helyett ösztönzi az innovációt és befektetést a vállalkozóknak, már jól jöhetünk ki a kormányváltásból. Az újrapozicionálást is max ösztönözheti, pl. az összeszerelő üzemek dotálásának megszüntetésével vagy oktatási reformokkal - hogy a friss egyetemi végzős érjen többet a piacon egy betanított munkásnál... esetleg a "McDonald's szakok" deprioritizálásával...

  • fukasza
    junior tag

    Azt azért halkan megjegyezném, hogy a GDP nem egy "népjóléti mutató". Állami beruházások és magán befektetések felhúzhatják ezt a mutatót, miközben az egység sugarú állampolgár alig jön ki a fizetéséből. Simán nőhet a melósok és a gazdag 1% közti szakadék úgy, hogy közben a GDP magasan felível.

    A GDP elég fake szám, az állami dolgozókat pl. en bloc kihagyják belőle, mintha nem is dolgoznának. Ugyanaz az orvos ha állami kórházban műt, 0 GDP-t termel, ha magánkórházban csinálja, akkor meg sokat. Ugyanazzal a munkával.

  • BE4GLE
    senior tag

    Azt azért halkan megjegyezném, hogy a GDP nem egy "népjóléti mutató". Állami beruházások és magán befektetések felhúzhatják ezt a mutatót, miközben az egység sugarú állampolgár alig jön ki a fizetéséből. Simán nőhet a melósok és a gazdag 1% közti szakadék úgy, hogy közben a GDP magasan felível.

  • fukasza
    junior tag

    Az álláshirdetések közt épp hasznosítani akarja valaki az AI-t, bruttó 2250 - 2500 Ft havi pénzért...

  • sfefe
    addikt

    Nincs magyar 'gazdaság', külföldi összeszerelő üzemek vannak (pont autó 'gyárak', és aksi üzemek), és mérgezőanyag lerakatok. Mezőgazdaságról is értelmetlen beszélni, szárad ki a föld, egyenlőre nem versenyképes. Itt újra kellene tervezni/pozícionálni mindent... Oktatás is vegyes, sőt a legtöbb esetben siralmas. Felejtsétek már el a beindítást, láttátok az ilyen faxágok hova vezetnek :R

    Attól még a GDP nő tök mindegy mit csinálsz.... Mezőgazdaság? HM...pont az EU Csesztve szét mikor beléptünk a sok paktummal amit be kellett az országnak vállalnia a tagságért...

  • NandoXXL
    senior tag

    Persze, ha az AI cégek magyarországi leányvállalatainak a bevételét is hozzáadjuk... de lehet hogy a GDP helyett inkább az ország élhetővé tételével kéne foglalkozni... aminek része a magyar gazdaság beindítása/megerősítése... ennek kapcsán lásd #1
    Nem hogy at AI-t implementáló vállalatok túnyomó részének nem térül meg a dolog, de tudtommal az AI-t fejlesztő cégek közt sincs profitabilis, talán egy sem. Csak a circle-jerk megy ígéretekkel meg hitelekkel.
    Egyelőre nekem úgy tűnik, az a két cégfajta, ami tényleges profitot lát az AI-ból, az az építőipar és az adatközponti HW-t tervező/gyártó cégek(pl. nVidia)...

    Nincs magyar 'gazdaság', külföldi összeszerelő üzemek vannak (pont autó 'gyárak', és aksi üzemek), és mérgezőanyag lerakatok. Mezőgazdaságról is értelmetlen beszélni, szárad ki a föld, egyenlőre nem versenyképes. Itt újra kellene tervezni/pozícionálni mindent... Oktatás is vegyes, sőt a legtöbb esetben siralmas. Felejtsétek már el a beindítást, láttátok az ilyen faxágok hova vezetnek :R

  • Cythyel
    senior tag

    ehhez képest más országokban meg már veszik vissza az emberi munkaerőt, mert ez a csodálatos a.i. már drágább és körülményesebb mint az emberi munkaerő...

  • BaJaZo
    aktív tag

    Tehát 6-7%/4 = 1,5 %-os évi GDP növekedés csak ebből. Mostani helyzetünket figyelembe véve ez is több, mint a semmi. :)

  • Kansas
    addikt

    Persze, ha az AI cégek magyarországi leányvállalatainak a bevételét is hozzáadjuk... de lehet hogy a GDP helyett inkább az ország élhetővé tételével kéne foglalkozni... aminek része a magyar gazdaság beindítása/megerősítése... ennek kapcsán lásd #1
    Nem hogy at AI-t implementáló vállalatok túnyomó részének nem térül meg a dolog, de tudtommal az AI-t fejlesztő cégek közt sincs profitabilis, talán egy sem. Csak a circle-jerk megy ígéretekkel meg hitelekkel.
    Egyelőre nekem úgy tűnik, az a két cégfajta, ami tényleges profitot lát az AI-ból, az az építőipar és az adatközponti HW-t tervező/gyártó cégek(pl. nVidia)...

  • Eclips21
    őstag

    meg is lesz a lóvé az új High-NA EUV gépekre...

    hát ezt hogy sikerült ideírnom :D

    TSMC áremeléshez akartam...

Új hozzászólás Aktív témák