Hirdetés

A föld alá is elviszi a térerőt a Vodafone

Április 1-jén lépett hatályba a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új frekvenciadíj-szabályozási rendelete, amely megszüntette azt a korábbi, beruházásellenes gyakorlatot, mely szerint a szolgáltatóknak a telepített bázisállomások után kellett fizetniük a frekvenciahasználati díjat. Ez a módosítás teremtette meg a lehetőségét annak, hogy hazai mobiloperátorok bevezethessék itthon az ún. femtocella technológiát. Elsőként – néhány héttel az új díjszámítás hatályba lépését követően – a Vodafone lépett.

A vállalat ma egy budapesti sajtótájékoztatón mutatta be az e technológiát használó, Vodafone Mini Bázis márkanéven elérhető eszközeit. Ezek olyan kis méretű – nagyjából egy otthoni wifirouter nagyságú – mobilhálózati bázisállomások, melyekkel kapacitástól függően 30-100 méter sugarú körben lehet hálózati lefedettséget biztosítani (magát az így lefedett területet hívják femtocellának). Ahhoz, hogy a szolgáltató hálózatához ezek kapcsolódni tudjanak, szükség van vezetékes széles sávú kapcsolatra, ezen keresztül zajlik a kommunikáció a mobilhálózattal.

Hirdetés

Hogy illusztrálja, milyen jellemző felhasználási területe lehet az eszközöknek, a Vodafone a sajtótájékoztatót a Budavári Labirintusban, jó néhány méterrel a földfelszín alatt tartotta. Az operátor műszaki vezérigazgató-helyettese, Döbrőssy Gábor szerint az új megoldás minden olyan helyen bevethető, ahol egyáltalán nincs vagy csak gyenge a térerő – például borászatokban, mélygarázsokban, fémszerkezetes irodaépületekben vagy éppen tájvédelmi körzetekben és azok környezetében.

Lehet tízezer femtocellával több?

Az Alcatel-Lucent által gyártott Vodafone Mini Bázist az elektromos hálózathoz és egy helyhez kötött internet-hozzáférést biztosító routerhez kell csatlakoztatni, így az néhány perc alatt egy 3G/HSDPA-magánhálózatot hoz létre. A femtocella hanghívásra vagy mobilinternetezésre egyaránt használható bármilyen 3G-képes készülékkel (telefon, tablet, számítógép stb.), 2G-s telefonokkal azonban nem. Értelemszerűen ezt a hálózatot csak a Vodafone ügyfelei használhatják, mások csak segélyhívást tudnak bonyolítani rajta.


A két otthoni bázisállomás (Fotó: Vodafone)

Az így létrehozott 3G-lefedettség hatósugara készüléktípustól függ: a vállalati Mini Bázis hatósugara 80-100 méter, amely egy nagyobb családi házat, vagy egy 100 nm-nél nagyobb kétszintes irodát is képes térerővel ellátni. A kisvállalati Mini Bázis hatósugara 30-40 méter, ez lakásokban, kisebb családi házakban és 60-70 nm-es irodákban alkalmas a maximális 3G-jel biztosítására. A vállalati bázisállomás ára nettó 115 900, míg a kisüzleti femtocellaeszközé nettó 29 900 forint. A cég egyelőre vállalkozásoknak kínálja ezt a megoldást, de a tervek szerint ősztől a magán-előfizetők számára is elérhetővé teszi.

A nagyobb Mini Bázis egyidejűleg 8, míg a kisebb 4 párhuzamos hang- vagy adatkapcsolatot tud kezelni. Használatuk földrajzi területhez kötött, kizárólag a vásárláskor az ügyfél által Magyarország közigazgatási területén belül meghatározott címen működik. A femtocellában bonyolított hang- és adatforgalom számlázása a végfelhasználó által használt Vodafone-tarifacsomagra érvényes díjszabás szerint történik. Az, hogy mely számok csatlakozhatnak a „magánhálózatra”, beállítható.

Döbrőssy Gábor a tájékoztatón elmondta: ez a megoldás Nagy-Britanniában rendkívül népszerű, ott a Vodafone több mint százezer ilyen mini bázisállomást értékesített. Nálunk a szolgáltató tízezer körüli forgalmazott darabszámmal már elégedett lenne.

Hirdetés

Fotóznál vagy videóznál? Mutatjuk, melyik okostelefon mire való igazán!

PR Vásárlás előtt érdemes megnézni, mit kínálnak az aktuális telefonok, ha igazán ütős képeket vagy profi mozgóképeket szeretnénk készíteni.

Azóta történt

Előzmények