Az Egyesült Államok a következő héten jelentené be a Kínára szabott új szankciókat, amelyekről korábban már értekeztünk egy hír erejéig. A Bloomberg friss riportja szerint az USA korlátozásai elsődlegesen a kínai félvezetőipar fejlődésének lassítását célozzák, ezen belül is a Kínában működő chipgyártó berendezésgyártók fejlesztéseinek visszaszorítását, illetve a gyártóberendezések szállításának korlátozását.
Hirdetés
Konkrétan kínai cégek vannak célozva, nem pedig általánosan iparági kategóriák, és első körben száznál is több berendezésgyártóval szemben lesz korlátozás bevezetve, ezen belül is gyakori állami támogatásban részesülő vállalatokról van szó. Az érintett entitások arra szolgálnak Kína számára, hogy lehetőség szerint helyettesítsék a nagyobb külföldi beszállítók eszközeit. Utóbbi szempontból főleg az ASML, az Applied Materials, a KLA, a Lam Research és a Tokyo Electron néven ismert cégekre érdemes gondolni.
A fentiekkel kapcsolatban azt érdemes látni, hogy a kínai berendezésgyártók még messze nincsenek azon a technológiai színvonalon, ahol tart a nyugat, sőt, legalább egy évtizedre vannak tőle. De a keleti nagyhatalom rengeteg pénzt öl a nyugati szakemberek elcsábításába, ezzel biztosítva azt, hogy hozzájuthatnak különböző üzleti titkokhoz, és ilyen formában két-három évtizeden belül behozhatnák a lemaradásukat, amivel a saját nagyobb vállalataik korlátozás nélkül gyárthatnának élvonalbeli lapkákat.
A legjobb példának a probléma megértésére talán a HBM memóriaszabvány számít, amely mostantól szintén exportkorlátozás alá esik, de a kínai CXMT már elérte azt a szintet, hogy képes legyen önállóan előállítani HBM2 szabványú memóriákat. Ezzel a nyugati színvonaltól még mindig nagyon messze vannak, de látványos, hogy milyen tempóban zárkóznak fel.
A Bloomberg kiemeli, hogy a változások még nem véglegesek, azok a hivatalos bejelentésig még változhatnak. Annyi látszik, hogy az USA egyfajta egyensúlyra törekszik a kínai fejlődés visszafogása, illetve a nyugati cégek igényei között. Ezzel a szankciók nem lesznek nagyon szigorúak, de azért a hatásukat érezni fogják a célzott kínai vállalatok.