Hirdetés

Sokat fogyaszt az AI, egyre több az adatközpont, kell az atomenergia

Az AI-t kiszolgáló adatközpontok olyan nagy energiaigénnyel bírnak, hogy egyre több atomenergiára van szükség.

Az uránbányászattal foglalkozó Cameco vezérigazgatója kijelentette: a generatív AI-t és egyéb technológiákat kiszolgáló adatközpontok energiaigénye olyan szinten emelkedik, hogy ez az atomenegia-igényt is megemeli.

Hirdetés

Az utóbbi időben a nagy tech cégek egymással versengve építik az adatközpontokat, hogy kiszolgálják az AI-megoldásokat és működtessék azt, amitől az iparág következő nagy növekedését várják.

A gond csak az, hogy egy olyan chatbot, mint a ChatGPT, tízszer akkora energiaigénnyel bír, mint a Google keresője. A vezérigazgató szerint már elmúltak azok az idők, amikor piacra lehetett dobni egy technológiát anélkül, hogy aggódtak volna a jövőbeli környezeti hatásai miatt. A tech cégeknek ezentúl erre is figyelniük kell, miközben a karbonlábnyomuk és a 24/7-es megbízhatóságuk is kiemelt fontosságú. Timothy Gitzel szerint ebben az esetben az atomenergia a nyerő.

Az ipar és a tech szektor jelenleg sorra kötik a megállapodásokat, hogy az üzemek karbonsemleges és megbízható nukleáris energiához jussanak, mondja a vezető.

A Morgan Stanley Research szerint a számításokat végző csarnokok ezreinek energiafelhasználása egyetlen év alatt megtriplázódik (a 2023-as 15 TWh-ról idén 46 TWh-ra).

Hirdetés

Fotóznál vagy videóznál? Mutatjuk, melyik okostelefon mire való igazán!

PR Vásárlás előtt érdemes megnézni, mit kínálnak az aktuális telefonok, ha igazán ütős képeket vagy profi mozgóképeket szeretnénk készíteni.

Azóta történt

Előzmények