Az SK Hynix bejelentette a legújabb DDR5-ös szervermemóriáját, amely egyben a világ leggyorsabb megoldása is a célpiacot tekintve. Ez rögtön észrevehető a 8 Gbps-os teljesítményen, elvégre a legtöbb DDR5-ös konkurens 4,8 Gbps-nál megáll.
Hirdetés
Mondhatnánk persze, hogy biztos tuningról van szó, nincs itt semmi látnivaló, de a szervereknél azért ez nem ilyen egyszerű, ott kifejezetten fontos, hogy JEDEC profil szerint működjön a rendszer, így dél-koreai cég egy érdekes trükkhöz folyamodott, amelyet az Intel és a Renesas segítségével fejlesztettek ki, és az erre építő modulok neve hivatalosan MCR DIMM, azaz Multiplexer Combined Ranks Dual In-line Memory Module lesz.
A fejlesztés lényegének megértéséhez érdemes először egy kicsit elidőzni a rank fogalmánál, ugyanis ez a memóriákon arra szolgál, hogy különbséget tegyen a modulon lévő memóriabankok száma, illetve az alkatrészen vagy memórialapkán lévő memóriabankok száma között. A JEDEC szabvány szerint egy memóriamodulon egy vagy több rank lehet, és az adatelérés mindig egy ranket céloz, amelyen keresztül a processzor egy ciklus alatt 64 bájtnyi információhoz jut.
Normál esetben nincs nagy különbség aközött, hogy egy memóriamodulon egy vagy több rank van. Persze az egy rankes dizájnnak lehet némi késleltetéselőnye, de a különbség nem számottevő. Az MCR DIMM koncepcióval azonban a helyzet megváltozik, ugyanis ennél a dizájnnál a memóriamodul két ranket használ, és a modulra épített adatpuffer ezeket szimultán kezeli. Ez annyit jelent, hogy az adatpuffer felé a két rank ciklusonként 64 bájtnyi adatot továbbít, vagyis összesen 128 bájtot. Ez a művelet a processzor oldalán láthatatlan, mivel az elérés lényegében az extra adatpuffert célozza, amely az éppen fontos adatokat tárolja, és igény szerint ciklusonként 64 bájttal továbbítja a processzor felé.
Felmerülhet a kérdés, hogy ha a processzor felé megmarad a 64 bájtnyi adatátvitel, akkor mi értelme a memóriamodulon belül 128 bájtra váltani? Erre az a válasz, hogy maga az extra adatpuffer kétszer gyorsabban működik, mint a memóriamodulon lévő két rank, tehát a 8 Gbps-os teljesítmény, valójában kétszer 4 Gbps-ból jön össze, ami a modul párhuzamosított működését illeti, viszont ez effektíve a processzor felé ténylegesen egy 8 Gbps-os adatátvitelt eredményez. Ezzel a módszerrel úgy lehet effektív 8 GHz-es tempóhoz hasonlítható DDR5-ös memóriamodult tervezni, hogy közben egy rankre levetítve a memóriamodulok effektív órajel csak 4 GHz.
Az SK Hynix egyelőre csak minták szintjén kínálja az MCR DIMM koncepcióját, de tervbe van véve, hogy a jövőben nagy mennyiségben is gyártani fogják.