Hirdetés

A kormány szabad utat adott a nyílt forrású szoftvereknek

Januárban számoltunk be arról a hirtelen döntésről, melynek nyomán a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) visszavonta sokat vitatott tenderét, melyet 25 milliárd forint értékben írtak ki „Microsoft (vagy azzal egyenértékű) és Novell (vagy azzal egyenértékű) szoftverlicencek" megvásárlására. A visszavonást személyi változások előzték meg, s akkoriban arról kaptunk tájékoztatást, hogy az újabb döntésről majd informálják a közvéleményt. Úgy tűnik, ez ma megtörtént, mivel Baja Ferenc infokommunikációért felelős kormánybiztos csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: szabad az út a nyílt forráskódú szoftverek és az azokhoz kapcsolódó szolgáltatások beszerzése előtt a költségvetési intézmények, valamint a közoktatás és a felsőoktatás számára.

Hirdetés

Az ezt lehetővé tevő közbeszerzési eljárásról szóló felhívás napokon belül megjelenik magyar nyelven az Európai Unió Hivatalos Lapjában, valamint a TED-adatbázisban, előreláthatóan a jövő hét folyamán. A felhívásban 12 milliárd forintos keretösszeg szerepel a nyílt forráskódú szoftverekre, s 12 milliárd a Microsoft- és a Novell-termékekre, az elbírálási idő 3-4 hónap. (Igaz, ez így csak 24 milliárd a 25 helyett...)

Bódi Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára az MTI tudósítása szerint beszélt arról, hogy az elmúlt öt évben komoly szakmai munka folyt e lehetőség megteremtéséért. 2004-ben állt fel a Szoftver Kompetencia Központ, ahol azt vizsgálták, mit lehet kihozni az ilyen típusú támogatási rendszerekből. A központ azonban mindössze egy évig működött. Jelenleg a kompetenciaközpont újraindításáról tárgyalnak a szabad szoftveres cégcsoportokkal annak érdekében, hogy e szoftverek hatékonyságának bemutatásával segítsék az átállást a közigazgatási szerveknél, a közoktatási intézményeknél.

Bódi Gábor hozzátette még: a támogatási keretösszeg csak a licencekre vonatkozik, az átképzések költségeit az intézményeknek kell állniuk. A szakállamtitkár szerint az idei próbaév lesz, a kezdeményezésnek sokféle végeredménye lehet, elképzelhető, hogy nem sikerül élni a lehetőségekkel, de az is lehet, hogy nem remélt mértékben történnek meg a lehívások.

Szentiványi Gábor, az ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. ügyvezető igazgatója így kommentálta a hírt: „Az ULX egyértelműen üdvözli a MEH EKK kezdeményezését a nyílt forráskódú szoftverek beszerzésének megnyitásával kapcsolatban. Ezzel végre Magyarországon is megteremtődik az a lehetőség, hogy a világ vezető nyílt forráskódú gyártói, mint például a Red Hat, termékeivel és szolgáltatásaival egyenrangúan szerepelhessen közbeszerzési eljárásokban. Reméljük, hogy a most meghirdetett gyártósemlegesség a Tisztaszoftver programban is hamarosan érvényesülni fog."

Hirdetés

Fotóznál vagy videóznál? Mutatjuk, melyik okostelefon mire való igazán!

PR Vásárlás előtt érdemes megnézni, mit kínálnak az aktuális telefonok, ha igazán ütős képeket vagy profi mozgóképeket szeretnénk készíteni.

Azóta történt

Előzmények