Hirdetés

Mérföldkő a szilárdtest akkuknál: fontos lépést tett a QuantumScape

Az akkumulátorok Szent Grálja évek óta évek múlva érkezik, ám az esztendők egyre csak fogynak.

Újabb mérföldkőhöz érkezett az elektromos autózás egyik legígéretesebb, egyben technológiailag leginkább kihívást jelentő területe, a szilárdtest akkumulátorok (solid-state battery) fejlesztése. A kaliforniai székhelyű QuantumScape február 4-én bejelentette, hogy San José-i létesítményében hivatalosan is üzembe helyezték az „Eagle Line” névre keresztelt próbagyártósort. Ez a lépés kulcsfontosságú a laboratóriumi körülmények között már bizonyított technológia tömeggyártásba helyezéséhez, ami eddig a szektor legnagyobb szűk keresztmetszetének bizonyult. Ám ez még nem maga a tömeggyártás előkészítése, hanem a gyártási technológiák kitapasztalása és finomítása.

A QuantumScape technológiájának a lelke a saját fejlesztésű, kerámiaalapú szilárd elektrolit szeparátor, amely kiváltja a hagyományos lítium-ion akkumulátorokban használt folyékony elektrolitot és polimer szeparátort. Az Eagle Line egyik legfontosabb újdonsága a Cobra elnevezésű gyártási folyamat integrálása. Ez a technológia teszi lehetővé a szeparátorok gyors, nagy volumenű és egyenletes minőségű előállítását, ami elengedhetetlen előfeltétele annak, hogy a cellák ne csak a tesztpadon, hanem a közutakon is megbízhatóan teljesítsenek.

A gyártósor felavatásán nemcsak a cég vezetői, hanem autóipari partnerek és kormányzati tisztviselők is részt vettek, ami jelzi a projekt stratégiai súlyát. Az Eagle Line nem csupán egy kísérleti üzem: a vállalat szerint ez a sor szolgál majd mintaként a későbbi, gigawattórás léptékű gyárak számára. A cél, hogy a licencpartnerek – köztük a Volkswagen-csoporttal szorosan együttműködő PowerCo – saját létesítményeikben is képesek legyenek reprodukálni ezt a rendkívül komplex gyártási folyamatot.

Az Eagle Line felfutásával a QuantumScape várhatóan képessé válik arra, hogy nagyobb mennyiségben szállítson tesztcellákat partnereinek. Ezek a minták már közvetlen integrációs tesztekre és járműipari validációra érkeznek az autógyártókhoz. A vállalat szerint a sor nemcsak a volumen növelését szolgálja, hanem egyfajta élő tesztkörnyezetet is biztosít a további folyamatoptimalizáláshoz és a cellák minőségének automatizált ellenőrzéséhez, minimalizálva az emberi hiba lehetőségét a gyártás során.

A QuantumScape neve nem ismeretlen a technológiai szektorban, hiszen Bill Gates és a Volkswagen korai befektetései révén évek óta a figyelem középpontjában áll. A cég ígérete szerint szilárdtest-akkumulátoraik jelentősen nagyobb energiasűrűséget kínálnak majd, mint a jelenlegi legjobb lítiumionos megoldások folyékony elektrolittal, miközben drasztikusan csökkentik a töltési időt és növelik a biztonságot a gyúlékonyság kockázatának minimalizálásával.

A „lítium-metál” anód technológia révén a hatótáv 20-40%-kal nőhet azonos térfogat mellett, ami persze még mindig laboratóriumi eredményeken alapuló állítás, és legalább akkora súlya van a puszta kémia mellett a kihozatal javításának és a gyártásköltségek csökkentésének, különben nem jön ki a szilárd matek.

A piaci bevezetésig tehát még hátravan jó néhány fejlesztési kör, a QuantumScape eddigi eredményei mindenesetre biztatóak: korábbi tesztjeik során a cellák több mint 1000 töltési ciklus után is megőrizték kapacitásuk 95%-át. Ez a tartósság az egyik legfontosabb érv a szilárdtest technológia mellett, hiszen az elektromos autók másodlagos piaci értékét alapvetően az akkumulátor degradációja határozza meg. Az Eagle Line beindításával a cég most azt próbálja bizonyítani, hogy a laboratóriumi precizitást ipari méretekben, költséghatékonyan is képes hozni.

Iparági elemzők szerint a következő 12-24 hónap sorsdöntő lesz a kaliforniaiak számára. Amennyiben az Eagle Line beváltja a hozzá fűzött reményeket, és a Cobra folyamat skálázhatósága is igazolást nyer, úgy a QuantumScape lehet az első olyan szereplő, amelyik valóban képes megtörni a hagyományos akkumulátor-technológiák egyeduralmát. A szakma lélegzet-visszafojtva várja a fejleményeket, hiszen a siker nemcsak egy cég győzelmét, hanem az egész elektromobilitás szintlépését jelentené, mindazonáltal a szilárdtest éra GWh szintű leszállítással még mindig a 2030-as évek elejére várható.

Azóta történt

Előzmények