Hirdetés

Feltételt szabott az USA az Intelnek a CHIPS törvény biztosította pénz mellé

A Santa Clara-i óriáscég 7,86 milliárd dolláros támogatást kap a gyárépítésekhez, de az Egyesült Államok elég sokat kér cserébe.

Még a nyár végén írtunk arról, hogy belassulhat az USA támogatása az Intel felé, ami technikailag meg is történt, de végül az Egyesült Államok a CHIPS törvény keretein belül 7,86 milliárd dolláros támogatásban részesítette a Santa Clara-i óriáscég gyárépítési terveit.

Hirdetés

A szóban forgó keretösszeg nem használható fel szabadon, meg van határozva, hogy konkrétan mire költhető, így lényegében gyártástechnológiai fejlesztésekkel, illetve USA-n belüli gyártással kapcsolatos befektetések erősíthetők vele.

A Reuters ugyanakkor megírta, hogy van egy erőteljesebb feltétele is az Egyesült Államoknak, konkrétan az Intel nem adhatja el az Intel Foundry többségi tulajdonát. Tehát mindenképpen minimum 50,1%-ot kell birtokolnia az Intelnek a bérgyártással foglalkozó vállalatban, ha az magánkézben lévő jogi entitássá válik, ha pedig nyilvános részvénytársasággá, akkor az Intel csak a 35%-tól vállhat meg. Ez első olvasatra logikus követelés az USA részéről, de nagyon nehézzé teszi a processzorgyártó jövőjét, mert így semmiképpen sem tudnak megszabadulni a masszív veszteséget termelő részlegüktől. Ha tehát a Santa Clara-i óriáscégnek tőkére van szüksége, akkor a chipfejlesztésért felelős divíziókat kell majd értékesíteniük.

Az Egyesült Államok számára az egyezmény némi biztonságot garantál, hiszen országon belül tartanak majd egy élvonalbeli chipgyártót, viszont látható az is, hogy az USA-t az Intelből igazából csak a gyártás érdekli, ezt tekintik a nemzetbiztonság szempontjából kritikus tényezőnek.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Előzmények

Hirdetés