Évekre előre elszipkázzák az adattárolókat az AI adatközpontok

A Seagate, a Western Digital és a SanDisk is jelentős keresletről számolt be.

A Tom's Hardware friss riportja arról ír, hogy a Sandisk, a Seagate és a Western Digital szerint az adattárolókra való kereslet olyan magas, hogy az ügyfelek akár öt évre szóló hosszú távú beszállítói szerződéseket kötnek.

Hirdetés

A változásokat nagyrészt az AI adatközpontok igényei gerjesztik, és a Seagate szerint az úgynevezett nearline adatok tárolására való HDD-ik a következő év végéig le vannak kötve. Ezek olyan adatokat fognak tárolni, amelyekre a szerverekben nincs szükség állandóan, de végeredményben rendszeres időközönként használatban vannak.

A Western Digital és a Seagate jelenleg már a következő esztendő utáni egy-két évre vonatkozó szállításokat tervezi, ami lehetőséget ad számukra a gyártás átgondolt és fegyelmezett skálázására.

A NAND flash memóriákban utazó SanDisk is hasonlókat tapasztal, és állításuk szerint a leghosszabb szerződés akár öt évre is vonatkozhat, ami a várható kereslet szempontjából biztonságot nyújt a cég számára.

Az adattárolók árai viszont a vásárlók szemszögéből nem alakulnak jól, az igény a termékekre olyan magas, hogy a drágulás már most érződik, sőt, egyes szegmenseken belül ennek mértéke jelentősnek számít.

Hirdetés

Előzmények

Nem engedi enyhülni a memóriahiányt az ügynökalapú AI

Az SE Daily szerint az aktuális memória-szuperciklus a következő év végéig is kitarthat.

Máris elfogytak az idei évre szánt HDD-k a Western Digitalnál

A vállalat vezetője szerint már 2027-re és 2028-ra is vannak megállapodásaik.

Felzárkóztatná a HDD-ket az SSD-khez a Western Digital

A vállalat több újítással pezsdítené fel a merevlemezpiacot.

Hiány alakulhat ki az adattárolókból az AI adatközpontok miatt

A HDD-piacon már nem túl fényes a helyzet, de a QLC-s SSD-re is magasabb lehet a kereslet a vártnál.