Hirdetés

Négy Vivotek IP-kamera

IP2122

A tajvani székhelyű, 2000-ben alapított Vivotek megfigyelőrendszerekre specializálódott, mégpedig az IP-alapú hálózati megoldásokra. Elsősorban az alsó- és középkategóriában támaszt komoly konkurenciát a piac többi résztvevőjének; kínálatában a hálózati kamerák, videoszerverek és a megfigyelést segítő szoftverek egyaránt megtalálhatók. Most négy, egymástól számos tekintetben elütő kamerája járt nálunk, reprezentálva az aktuális termékválaszték jellemző súlypontjait.

A Vivotek fix kameráinak egyik alaptípusa az IP2122. Fémtestén felül és alul is találunk csavarmeneteket, így kétféleképpen rögzíthetjük a mellékelt állványhoz. Az újabb kamerák már fejük tetejére is fordíthatók, és a konfiguráció során elektronikusan állíthatjuk vissza helyes irányba a képet. Hátul tápcsatlakozó, szenzorral vagy riasztóval használható digitális ki- és bemenet, rejtett reset gomb és 10/100 megabites Ethernet interfész sorakozik. A BNC kimenetre monitor köthető, ez megkönnyíti a telepítés helyszínén a pozíció és az élesség beállítását.

Objektívje mögött egy 1/4 colos CCD érzékelő dolgozik 512x582 pixeles natív felbontással, de a kamera Motion JPEG jelfolyama a PAL szabványhoz igazodva 704x576 pixel, illetve ennek törtrésze lehet. Hangátvitelt ez a modell nem kínál.

A Vivotek eszközökhöz CD-n mellékelt Installation Wizard segítségével feltérképezhetjük a helyi hálózatba kötött kameráinkat. Bekapcsolás után először DHCP-szerver után kutatnak a kamerák (ennek pontos menetéről érdemes elolvasni a felhasználói útmutatót), később természetesen egyéni beállításokat, fix IP címet is megadhatunk. Az Installation Wizardban feltűnik a kamerák típusszáma is, de elsősorban MAC címük alapján azonosíthatjuk őket. A kiválasztott eszközök webes felülete Internet Explorer ablakban nyílik meg, ahol első alkalommal telepítenünk kell egy ActiveX vezérlőt.

Az IP2122 nyitóképernyőjén már változtatható a kép minősége és mérete; ezeket a paramétereket itt sem, és a részletesebb konfigurációs menüben sem számokkal jellemzik, hanem csak szövegesen. Jobbra a kimeneti relé kapcsolói, illetve a pillanatkép gombja látható, a bal oldali ikonnal lépünk tovább a konfigurációs menübe. Aki még csak ismerkedik a Vivotek eszközökkel, magának a kamerának az alapbeállításait és a mozgásérzékeléshez, riasztáshoz kapcsolódó beállításokat is elvégezheti varázsló segítségével – ez jó képet ad a működés logikájáról. A „root” nevű adminisztrátor számos felhasználót létrehozhat, emellett mód van korlátozott jogosultságú demo üzemmód engedélyezésére is.

A hálózati rész ez esetben magában foglalja SMTP levelező- és FTP fájlszerverek adatainak beállítását is; ezeket akkor használja a kamera, ha valamely esemény bekövetkeztekor értesíteni akarja a felhasználót, illetve pillanatképeket küld a látottakról.

A Video menüpont alatt túl sok képi paramétert nem tudunk állítani, a már említett jellemzőkön kívül itt találjuk a sávszélesség korlátozásának lehetőségét is. A képminőség majd minden Vivotek kameránál fényerő, kontraszt, telítettség és színárnyalat szabályzókkal is befolyásolható, általános fényviszonyok között nálunk eddig többnyire az alapértékek váltak be legjobban, bár adódhatnak olyan helyzetek, amikor érdemes változtatni. Kivételes, hogy ugyanezen pont alá sorolták be a mozgásérzékelést. Az IP2122 esetében csak a teljes képre adhatjuk meg a mozgásként értelmezendő változás paramétereit.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés