Toshiba Satellite U920t – tablet is, notebook is

Bevezető

A kis túlzással papírvékony Ultrabookok után egy újabb kategóriával kell megismerkednünk. Az úgynevezett convertible eszközök mondhatni újra feltalálják a klasszikus tábla PC-t, ami anno az elforgatható kijelzőjű notebookokat jelentette. Az érintéses vezérlésre kihegyezett Windows 8-cal viszont ezek a masinák a "tablet is, notebook is" koncepciót teljesen más dimenzióba helyezték: nem specializált munkaeszközként, hanem elsősorban szórakoztató berendezésként kell gondolni rájuk.

A Lenovo Yoga 13 és az Asus Taichi 21 után a Toshiba otthoni felhasználásra szánt Satellite sorozatába tartozó U920t tette tiszteletét nálunk. Mindhárom masinára jellemző, hogy érintőképernyője nem választható el a billentyűzettől úgy, mint mondjuk a Samsung ATIV Smart PC Pro vagy az Acer Iconia W700 esetében. A minden főbb hardverelemet tartalmazó billentyűzetes részt a kijelzővel egy meglehetősen érdekes mechanika kapcsolja össze, amihez hasonlóval rendszerint sokkal kisebb eszközöknél, monjduk QWERTY gombsoros okostelefonoknál szoktunk találkozni. A monitor előbb felcsúszik, majd amikor szabaddá vált a billentyűzet, akkor felállítható az élére, és a tabletből notebook lesz.

A korábban látott képek alapján meglehetős averzióval fogtunk neki a nyitószerkezet próbálgatásának, elég csúnyának találtuk a gép hátulján végigfutó síneket és a zsanérként szolgáló fémszerkezetet. Az alsó részből több centiméteres darabot lecsíp, amit a keskenyre vágott, pici touchpadet hordozó csuklótámasz szenved meg. Azt viszont meg kell hagyni, hogy a síneken nagyon igényesen közlekedik a kijelzőpanel, viszont notebookállásban kisebb rázkódás hatására is remegni kezd a képernyő felső pereme.

Elsőre nagyon fura volt, hogy a Satellite U920t-ra nem csuktató rá a fedele úgy, mint a notebookokra. Többször is azon kaptuk magunkat, hogy húzzuk a billentyűzet felé a képernyőt, azaz csak húznánk, mert a zsanér nem ereszti. Előbb teljesen hátra kell tolni, aztán rácsúsztatni a billentyűzetre, ami sokkal bonyolultabb, mint a Lenovo Yoga vagy az Asus Taichi és a legtöbb convertible gép kezelése. Ráadásul a zárt állapotban felül lévő képernyő ki van téve a környezet viszontagságainak. Igaz, hogy Gorilla Glass védi (ettől iszonyatosan tükrös), de számunkra elég zavaró volt képernyővel kifelé hordozni, táskába tenni.

Megjelenés

Eltekintve a fura mechanikától a Toshiba Satellite U920t egy nagyon jól összerakott, letisztult eszköz. A 12,5 hüvelykes képernyő köré épített laptop alapterülete 327 x 218 milliméter, tehát a 13,3 hüvelykes modellekéhez mérhető, 19,9 milliméteres vastagságát pedig a legtöbb Ultrabook alulmúlja. Másfél kilogrammos tömegével notebookak elég könnyű, tabletként kézben tartani viszont nehéz.

Kifogástalan az összeszerelési minőség, de a vékony laptopokra jellemző, egyesek számára zavaró rugózás érezhető a kijelzőn, de még inkább a billentyűzeten. A képernyő egyik szélén végigfutó, domború mintás betét visszaköszön a csuklótámaszon, és a néhány csavar kioldása után eltávolítható fenéklemezen is, ahol masszív gumibetéteket találtunk.

Megszokhattuk már a hasonló notebookoknál, hogy csatlakozókínálatuk nem valami fényes. A Satellite U920t jobb oldalán egy USB 3.0 csatlakozó található három tabletekre jellemző gombbal. Az első a képernyő elforgatását zárja, a második a hangerőszabályzó, a harmadik pedig a bekapcsoló. Jobbra előre került a kombinált hang ki- és bemenet, illetve egy kis ajtó mögé az SD kártyaolvasó. Elöl csak három állapotjelző LED sorakozik, hátul mindkét oldalon egy-egy szellőzőnyílás, jobbra tápcsatlakozó, balra még egy USB 3.0 és egy HDMI kapu kapott helyet. Utóbbi kettőt túl közel tették egymáshoz, vaskosabb pendrive blokkolhatja a HDMI-t.

Belül a középszürke háttérrel keretezett szigetes billentyűzet terpeszkedik, és a figyelmesebbek észrevehetik, hogy nem integrálták teljesen a burkolatba. Olcsóbb, paneles megoldást használtak, amit a sötétebb csuklótámasz és a gépház kerete ölel körül. Mint korábban említettük, a csuklótámasz egy része áldozatul esett az egyedi zsanérnak, így a megmaradt részbe elég lapos touchpad fért csak. A kijelzőnek tabletekre jellemzően vaskos, fekete és fényes kerete van, amit a Gorilla Glass felület révén egy síkba hoztak a képernyővel. Fölötte webamera mosolyog, aminek van hátlapi társa is, de az csak notebook módban érhető el, tablet állásban eltakarja az alsó rész. A képernyő alatt ott virít a Windows 8 kezeléséhez nélkülözhetetlen Windows gomb.

Hirdetés

Használat közben

Tablet állásban kézbe fogva a Toshiba Satellite U920t kimondottan masszív, jól egyben lévő eszköz benyomását kelti. Másfél kilogrammos súlyát nem túl kényelmes megtartani, ezért hiányoltunk valami olyan, A betűre emlékeztető állást, amilyet a Lenovo Yogánál vagy az Asus Taichinél tudtunk belőni, ráadásul notebook formára nyitva a képernyő erősen remeg böködés közben.

Annak ellenére, hogy különösen rövid úton jártak és az átlagosnál valamivel kisebbek, alapjuk pedig eléggé rugózik, váratlanul kényelmes volt az U920t billentyűit nyomkodni. Persze nagyon sokat gépelőknek nem igazán ajánlott, de egy-egy rövidebb levél, fórumhozzászólás megírásához éppen jó lesz. Dicséret jár a háttérvilágításért, ami alapesetben nagyjából tíz másodperc után önműködően kialszik, de ez a funkció ki is kapcsolható. Kis mérete és fura oldalarányai ellenére egészen jól használható az U920t touchpadje. Felülete kellően érdesnek bizonyult, integrált gombjai finoman, kattogás nélkül, de határozottan járnak.

Vékony notebook létére meglepően jól szólt az átalakítható Toshiba. Hangszóróit notebook formából nézve az első perem alá tették, de tervezésükkor számításba vették, hogy a hanghullámok majd visszaverődnek az asztalról. Nagyszerűen érezni ennek hatását, ugyanis ölbe véve vagy tabletként használva már nem szól ilyen jól, legfeljebb közepes a hangélmény, aminek az előtelepített SRS Premium Sound 3D szoftver azért ad egy egész komoly pozitív löketet.

Termék megnevezése Toshiba Satellite U920t
Processzor Intel Core i5-3317U, 1,70-2,60 GHz
Lapkakészlet Intel HM76
Memória 4 GB DDR3-1600
Kijelző 12,5"-os, 1366x768 pixeles IPS érintőpanel LED háttérvilágítással
Grafika Intel HD Graphics 4000 – integrált
Hang nyolccsatornás ALC282
Merevlemez 128 GB Samsung SSD – SATA 3.0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Interfészek - 2 db USB 3.0,
- HDMI kimenet,
- audio ki- és bemenet
Extrák két webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás, speciális zsanér, érintőképernyő
Akkumulátor 3 cellás – 36 Wh
Méret 327 x 213 x 19,9 mm
Tömeg 1,52 kg
Operációs rendszer Windows 8
Gyártó honlapja www.toshiba.hu
Termék honlapja Satellite U920t
Fogyasztói ár kb. 330 000 forint
Garancia 2 év

Kevés érdekeset és semmi újat nem tudunk mondani a Toshiba Satellite U920t működéséről. A hasonló convertible gépekben és Utrabookokban unalomig agyontesztelt, harmadik generációs Intel Core i5-3217U processzorral, egy modulban 4 GB memóriával és 128 GB-os SSD-vel felszerelve járt nálunk a masina. Ezek a komponensek általános feladatok ellátásához bőven elég fürgék, a processzor Hyper-Threadinget használó magjai a 2,60 GHz-ig felpörögnek, az SSD villámgyorssá teszi a Windows és alkalmazások indítását, minimálisra csökkentve a rendszer válaszidejét. Aki viszont alkalomadtán játékra is bevetné az Intel HD Graphics 4000 grafikus magot, jobban teszi, ha a memóriát kétcsatornásra bővíti. A nálunk járt tesztkonfiguráció kicsi, de ebben a kategóriában átlagosnak mondható, 36 wattórás akkuval és Windows 8 operációs rendszerrel megközelítőleg 330 000 forintba kerül, ami nem kis pénz.

Mérések

A Toshiba Satellite U920t képernyője 12,5 hüvelykes, és ahogy egy komoly, tabletként is használatos eszköznél illik, IPS paneles, amit minden irányból kiválóan lehet látni, lapos szögből szemlélve sem torzulnak a színei. A fokozott igénybevétel miatt Gorilla Glasst húztak elé, ami a megszokottnál is fényesebbé, tükrösebbé teszi, így környezetünket és ujjunk lenyomatait is megtekinthetjük használata közben.

Még rosszabb a helyzet akkumulátorról hajtva az U920t-t, mert ilyenkor alaposan meg kell küzdeni az előtelepített energiagazdálkodási alkalmazással, ha a gyenge, 120 cd/m² körüli helyett a képernyő töltővel használt, 321 cd/m²-es fényerőmaximumát szeretnénk elérni. Hozzá alacsony, mindössze 0,2 cd/m²-es minimális fényerő tartozik, így a kontrasztarány nagyjából 1600:1, de sajnos világos környezetben ez a magas érték sem tudja eliminálni a Gorilla Glass tükörhatását.

Egyesek szerint nagy baj, ha csak 1366x768 pixel van a képernyőn, ám nekünk általános, tartalomfogyasztó, filmnéző és némi irodázó felhasználás mellett egyáltalán nem hiányzott a több pixel, amit a Windows 8 sem igényel. Nyilván komolyabb feladatokhoz, nagy táblázatok kezeléséhez, grafikai vagy tervező munkához jól jön a komolyabb felbontás, de azt nem egy 12,5 hüvelykes, convertible laptopon szokás csinálni. A Toshiba Satellite U920t színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál hárommal alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Már a fedetlen, dupla szellőzőnyílásos kialakításából sejteni lehetett, hogy a Toshiba tabletté alakítható notebookjának egészen jó lesz a hűtése. Nyugalmi állapotban, 22 °C-os szobahőmérséklet mellett teljesen néma volt a hűtés, és SSD-je miatt az egész notebook is, felülete nem melegedett a kellemesen langyos, 35 °C-os érték fölé.

Terhelve előbb 25, majd pár perccel később 32 dB-es zajszintre kapcsolt, de ezeket az értékeket hátul, a monitor mögött mértük. Szemből, a felhasználó felől kapott 28 dB-es maximális zajszint rendben van, az Ultrabookok között kimondottan jónak, nagyobb laptopoknál átlagosnak nevezhető. Jó hír, hogy a Toshiba ventilátorai ugyan a szokásos laptopokénál valamivel magasabb, de távolról sem olyan sivító hangszínnel dolgoznak, mint a legtöbb Ultrabook hűtése. Dicséretes az a tény is, hogy billentyűzete alig melegedett, csak a fenéklemez egyik sarkában regisztráltunk 40 °C fölötti értéket, ami ölben tartva már egy kissé kellemetlen lehet.

A szerény, mindössze 36 wattórás akkumulátor miatt nem számítottunk különösen hosszú üzemidőre a Satellite U920t-nél. Azért nyugalomban hét és fél órát, HD videó lejátszása közben pedig négy és fél órát kibírt, amiből nagyon alacsony, 4,7, illetve 7,8 watt körüli fogyasztás jön ki, és a teljes terhelés alatt mért másfél órás időből következő 24 wattos érték is arra utal, hogy a Toshibánál igazán jó munkát végeztek az energiamenedzselő szoftver elkészítésekor.

Értékelés

Tekintsünk el attól a kérdéskörtől, hogy van-e értelme, létjogosultsága a nagyméretű tabletté alakítható, (viszonylag) kisméretű notebooknak, és koncentráljunk arra, hogyan oldotta meg ezt a feladatot a Toshiba! A Satellite U920t szembeötlő zsanérszerkezete a legfinomabban fogalmazva is furcsának nevezhető, ráadásul arról sem vagyunk meggyőződve, hogy jól teszi a dolgát. A billentyűzet elővarázsolása a szokásos egy helyett (felnyitom a fedelet) két lépésből (előretolom, majd felnyitom a fedelet) áll, ráadásul érintésre, de kisebb rázkódásra is remeg a képernyő, továbbá nincs olyan állása, ami úgy támasztaná meg az asztalon a kézben tartáshoz túl nehéz, másfél kilogrammos laptopot, hogy közben nem kell a billentyűzetét bámulni.

Ettől a részlettől eltekintve viszont egészen jól sikerült az U920t, igényesen összeszerelték, beviteli eszközei és hangja rendben van, hűtését és energiagazdálkodását kiválóan megoldották, teljesítménye bőséges. Képernyője jó minőségű, nekünk a fényes felülete, egyeseknek viszonylag alacsony felbontása is problémát jelenthet. A Satellite U920t árazása a többi convertibe megoldáséhoz hasonlít, a nálunk járt változatért nagyjából 330 000 forintot kérnek. Ez szerintünk túl sok pénz: egy szolidabb Ultrabook és egy tízhüvelykes tablet együttes költsége ennyi.

rudi

A Toshiba Satellite U920t notebookot a Toshiba hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés