Tíz különböző notebook tesztje az alsóházból

Teljesítmény

Mezőnyünket az Intel legújabb, második generációs Core i platformja, azon belül is a B sorozatos Pentium uralta. Összesen öt versenyző állt starthoz ilyen lapkával, amelyek teljesítményét a fölötte álló Core i3-hoz viszonyítva nemrég elemeztük. Szintén ebből a családból származik a Celeron B800; az Arrandale-alapú előző generációt pedig egy Core i3 és annak szűkített, Pentium P6200 származéka képviselte. Csupán kéttagú AMD különítmény vette fel a versenyt a sok Intellel, szerintünk ez az arány híven tükrözi a hazai notebookpiac helyzetét, ahol az Intel dominál. Azért a Llano-alapú kétmagos A4-3300M-et nem szabad leírni, és az is érdekes, hogyan teljesít a nagyok világában a E-450-es Brazos. Csupán egyetlen notebookba, a Toshiba Satellite L750-be került különálló grafikus kártya, de a kis GeForce 315M finoman fogalmazva is szerény tudású jószág.


[+]

Méréseink során arra jutottunk, hogy a Fujitsu Lifebook A530-be szerelt, előző generációs Pentium alig lassabb az újnál, órajelbeli előnye révén pedig az Arrandale platformos Core i3-370M nyerte a legtöbb tesztkört, bár valós felhasználás közben nem éreztük gyorsabbnak Pentium B950-es konkurenseinél.

Az órajelben alaposan megnyirbált, 1,50 GHz-es Celeron B800 jól láthatóan – és kissé érezhetően – lemaradt a Pentiumok mögött, ugyanez volt jellemző az AMD A4-3300M-re is. A kis Brazos érezhetően lassabban dolgozott a nagyoknál, de akinek tényleg csak egy alapfunkciós számítógép kell némi szövegszerkesztésre és internetezésre, az vele is elboldogul majd, bár itt-ott döcögős lesz a munka.

A majdani operációs rendszer telepítése kapcsán lesz érdekes a memória kérdése. A 32 bites Windows verziók (jellemzően a Windows 7) vagy a Linuxok rendszerint elvannak 2 GB-on, de a 64 bites redmondi csoda szeret 4 GB-on terpeszkedni, így vele a nagyobb memóriával rendelkező gépek lesznek előnyben. Szintén potenciális szűk keresztmetszet a merevlemez, amiből a Fujitsu egy meglehetősen lassúcskát, a Samsung pedig egy eléggé pörgőset kapott. Annak ellenére, hogy mind a kettő 320 GB-os, és percenként 5400-at forog, átlagos olvasási sebességükben kb. 25% eltérés mutatkozott.


[+]

Az ilyen alap, jobbára integrált grafikus megoldásos laptopokat nem illik játékkal nyaggatni, mi mégis tettünk egy próbát. Elsősorban azért, hogy rámutassunk, nem feltétlenül a CPU-részleg ereje számít egy alapgépnél. Míg az AMD A4-3300M processzorával ellátott Acer Aspire 5560 a CPU mérésekben finoman érezhetően lemaradt az inteles konkurensek mögött, addig játékban állva hagyta őket, de a kis GeForce 315M-et is lelépte. Lényegében csak ezzel a laptoppal tudtunk értékelhető sebességet elérni, konkurensei alkalmatlanok a játékra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés