ThinkPadek új világa

Hirdetés

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Unalomig agyonteszteltük már az Intel CULV platformját, és tudjuk, hogy alig melegszik, illetve alig fogyaszt. Nyugalomban az Edge alig volt hallható a 24 °C-os tesztlaborunkban, úgy tűnt, áll a hűtése. Felületének hőmérséklete a szokásos, 30-35 °C közötti értékeket mutatta, de aljának hűtés körüli oldala már ekkor 40 °C fölé melegedett, ami nem olyan szép dolog.

Terhelve a processzor hőmérséklete 51 °C-ról azonnal 58 °C-ra ugrott, és a hűtés felől 20 dB körüli, mély tónusú lehelést regisztráltunk. Ez lényegében a teljes, félórás terhelés alatt így maradt, talán csak a huszadik perc környékén erősödött egy picit. Eközben a CPU hőmérséklete 65 °C-ig, a merevlemezé 42 °C-ig emelkedett, ami szerintünk rendben van. Szerencsére a gép kezdetben 42 °C-os alja csak 45 °C-ig melegedett, ami ölbe véve még éppen elviselhető. Mindemellett mi nem bántunk volna egy kicsit hangosabb hűtést kevesebb hő mellett.

A ThinkPad X100e AMD hardveréről még nincs annyi információnk. A kis egymagos Athlon még 65 nm-es csíkszélességgel készül, és a gépház sem valami nagy. Bizony, már nyugalmi állapotban sejteni lehetett, hogy a kis X100e valamit forral. Alján már ekkor 47 °C-t mértünk, és felső részének közepén a 36-37 °C-os érték is aggasztónak tűnt. Emellett viszont szép halk volt a kis masina, zajszintje nem érte le a 20 dB-t.

A terhelés megkezdésével sem lett hangosabb, és kezdetben processzor is 49 °C-ról csak 54 °C-ra ugrott. Az idő teltével a CPU tovább melegedett, de a hűtés nem hangosodott egészen a tizedik perc környékéig. Ekkor már 75 °C-os volt a kis Athlon, de a hűtés hangja csak pár decibelt emelkedett, alig lépte át a húszas határt. Ez a helyzet maradt a teszt végéig, amikor viszont már kevéssé biztató hőmérsékleti adatokat mértünk. A gép alja közel 60(!) °C-ig melegedett, ami egy jobbára ölben használatos gépnél megengedhetetlen. Szintén aggasztó volt a merevlemez 51 °C-os kőmérséklete. Vajon ez a gép hogy viselkedik majd a nyári kánikulában...?

Akkumulátor terén sem rózsás az X100e helyzete. Legalábbis tesztmodellünké. Csak a picike, 23 Wh-s telep jutott neki, ami mobil gépbe elég vicces. Szerencsére kapható hozzá nagyobb hatcellás, ráadásul az árlistákon ilyennel szerelt modelleket láttunk. Valamivel jobban áll ezen a téren az Edge 13, az ugyanis 42 Wh-s akkut kapott. Persze az Intel CULV-s gépek világában az Acer vagy az Asus lényegesen nagyobbat kínál. Ráadásul az Edge kapcsán nem is tudunk nagyobb akkuról.

Nyugalmi állapotban azért szépen teljesített az Edge. Kibírta majdnem hat óráig, amihez képest az X100e alig több mint kétórás produkciója elég gyér. Az akku mérete és az üzemidő alapján arra jutottunk, hogy az Edge ekkor 7,4 wattot, az X100e pedig 10,7 wattot fogyasztott. Hasonló viszonyokat tapasztaltunk videózás közben. Az Edge majdnem három és fél, az X100e kevesebb mint másfél órát bírt, így a fogyasztás 12,4, illetve 17,8 wattra jött ki. Tejes terhelésnél már az Edge sem bírta két óráig, az X100e-nek viszont csak háromnegyed órára volt elég energiája. Ez 23,1, illetve 31 wattos fogyasztást jelent. Bizony, az Intel processzorban erősebb platformja takarékosabb az AMD megoldásánál. Illene fejleszteni valamit, mert az Intelnek már alacsony fogyasztású Core i processzorai is vannak, igaz ugyan, hogy az Atom platform nem lépett előbbre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés