AMD Trinity: szintet lép a vállalat fúziója

Magok szintjén felturbózva

Egyetlen fontos újítás maradt csak hátra, mégpedig a Turbo Core 3.0, mely egy új kétirányú megoldás lesz. A Bulldozer modul esetében már látható volt, hogy az AMD a turbónak komoly figyelmet szentel. Ez a Piledriver esetében sincs másképp, sőt az újabb modulok talán még jobbak is, ám az IGP esetében már újításról beszélhetünk. A Turbo Core 3.0 ugyanis nemcsak a processzormagok, illetve -modulok, hanem az IGP magórajelét is emelheti. A kétirányú energiamenedzsment itt abból ered, hogy az alkalmazás által kifejtett terhelés dönti el, hogy mely egység kapja meg az órajeltöbbletet. Természetesen kitalálható, hogy egy szálon futó program esetében az egyik processzormag megkapja a maximális turbót, míg több szálon terhelő alkalmazás mellett a turbó mértéke alacsonyabb, de még mindig bevethető lehet. A grafikus számításokban nyilvánvalóan az IGP lehet a kedvezményezett, hiszen ilyenkor a processzormagok sebessége kevésbé számít. Túlzottan általános szabály erre nincs, mivel a rendszer hardveresen dönt arról, hogy a kétirányú turbó milyen formában lesz aktiválva, természetesen az alkalmazás igényének megfelelően.

Dióhéjban ennyit lehet elmondani a Trinity APU-ról, így ezek után végre át lehet térni konkrétan a termékekre is. Az AMD két platformot kínál majd. A Comal platform lesz a mobil megoldás, és a Llano APU-hoz is használt A70M-es vezérlőhíd kerül a lapka mellé. Az asztali piacon a Virgo platform kerül bevetésre, de erről még nem adott tájékoztatást a vállalat. Ez alapvetően a stratégia miatt alakult így, ugyanis az AMD a mobil megoldások startját tartja elsődlegesnek, így az asztali Trinity APU várhatóan majd csak a nyár vége felé érkezik. Ebből kifolyólag a cikkünk további részében csak a mobil termékek kerülnek középpontba.

Az AMD két részre szeli a Comal platform termékskáláját, így lesznek termékek a hagyományos méretű notebookokba, illetve az ultravékony megoldásokba, melyeket a cég Ultrathin kategóriaként aposztrofál. A hagyományos notebookok esetében az összes termék 35 wattos TDP osztályba tartozik, míg az ULV megoldások a 17 és a 25 wattos osztályba kerülnek. A legfontosabb különbség ezek között a fogyasztáson kívül a memória támogatásában rejlik. A 35 wattos modellek az 1600 MHz-es effektív órajelű modulokkal is megbirkóznak, míg az ULV termékek esetében ez az érték maximum 1333 MHz lehet.

Az első körben érkező mobil termékek paramétereit az alábbi táblázat részletezi:

AMD Trinity - mobil Vision generáció (Comal platform)
Típus Órajel / Turbó órajel
L2 cache Radeon HD típusa
Radeon magok száma
IGP magórajel / Turbó órajel
Fogyasztás (TDP)
A10-4600M (4 mag) 2,3/3,2 GHz
2 x 2 MB
7660G 384 497/686 MHz 35 W
A8-4500M (4 mag) 1,9/2,8 GHz 2 x 2 MB 7640G 256 497/655 MHz 35 W
A6-4400M (2 mag) 2,7/3,2 GHz 1 MB 7520G 192 497/686 MHz 35 W

AMD Trinity ULV - mobil Vision generáció (Comal platform)
Típus Órajel / Turbó órajel
L2 cache Radeon HD típusa
Radeon magok száma
IGP magórajel / Turbó órajel
Fogyasztás (TDP)
A10-4655M (4 mag) 2/2,8 GHz
2 x 2 MB
7620G 384 360/497 MHz 25 W
A6-4455M (2 mag) 2,1/2,6 GHz 2 MB 7500G 256 327/424 MHz 17 W

Szokás szerint a Trinity APU esetében is lehetőség lesz Dual Graphics konfigurációt alkalmazni. Az IGP-k szempontjából egyedül az A6-4455M jelzésű termék Radeon HD 7500G jelzésű integrált grafikus vezérlője nem képes erre a szolgáltatásra, míg a többi igen. A hivatalos társ-GPU szerepét a Seymour és a Thames kódnevű fejlesztések tölthetik be. Lényegében elmondható, hogy a Radeon HD 7660G, 7640G, 7620G és 7520G jelzésű IGP-k bármelyike társítható a Radeon HD 7670M, 7650M, 7550M, 7510M és 7450M jelzésű MXM modulokkal. Ezzel a gyártók variációs lehetősége elképesztően magas, ráadásul az AMD a Dual Graphics támogatását kiterjeszti a népszerű DirectX 9-es játékokra, így a szolgáltatás már nem csak DirectX 10 és 11 módban működik. Az AMD külön kiemelte, hogy a Dual Graphics opció még ultravékony notebookok esetében is alkalmazható, és a cég utalt rá, hogy fejlesztés alatt áll pár ilyen masina.

A második generációs A szériás Vision APU-k esetében az AMD fontosnak tartotta, hogy a vásárló könnyen eligazodjon a sok tulajdonság között. Erre a notebookokon egyszerű matricás rendszer fog szolgálni, mely négy részre osztja a 35 wattos és az ULV modellek kategóriáját. Az A4-es szint lesz a belépő, ahol kétmagos, vagy másképp fogalmazva egymodulos APU-k lesznek, emellett már ezen a szinten elérhető lesz az Eyefinity szolgáltatás, illetve a Steady Video 2.0. Az A6-os lépcső továbbra is kétmagos termékeket jelent, de aktiválva lesz az Accelerated Video Converter. Az A8-as szint már négymagos, vagy kétmodulos APU-kat jelent és elérhető lesz a Dual Graphics, míg az A10-es lépcső lesz a csúcs, ahol a HD3D elérhetősége jelenti az extrát. A 35 wattos és az ULV modelleket tartalmazó notebookokat is könnyű lesz megkülönböztetni, mivel az előbbi színes, vörös matricát kap, míg az utóbbi fényes, enyhén szürkés beütésűt.


[+]

Az AMD a Vision termékcsalád esetében továbbra is alkalmazza az AllDay Power és a Cool to the Touch direktívákat. Előbbi megkövetel egy bizonyos minimális üzemidőt, míg utóbbi az adott masina maximális hőmérsékletét szabja meg. Az AMD mérései szerint a Pumori referenciadizájn a legerősebb A10-4600M-es APU-val, 14 colos kijelzővel, 4 GB memóriával, 250 GB-os merevlemezzel és Windows 7 operációs rendszerrel 12 óráig bírja a strapát terhelés nélkül, mindezt egy 62,16 wattos hatcellás lítium-ionos akkumulátorral. Ugyanez a rendszer a 3DMark 06-os tesztprogramot 2,5 óráig képes újra és újra futtatni egyetlen feltöltéssel.

Érdekes kérdéskör még a mobil Trinity APU-k tokozása. Az ULV verziók a 827 tűs FP2 jelzésű µBGA tokozást használjak, azaz lényegében az alaplapra kerülnek, ám a 35 wattos modellek esetében az AMD az FS1r2 tokozásra épít. Utóbbi lényegében Llano APU-hoz használt FS1 módosított változata, így mindkét µPGA típusú tokozás 722 tűt használ. Elméletben a Trinity APU használható lehet az FS1 tokozásban is, de úgy tudjuk, hogy az FS1r2 jóval gyorsabb kommunikációs linket tart fenn a VID információknak, így az energiagazdálkodás szempontjából az FS1 foglalat nem teljesít olyan jól. Ezenkívül a Trinity APU támogatása az aktuális FS1 foglalattal rendelkező notebookok esetében a gyártón is múlik, hiszen új BIOS-t kell a termékhez készíteni. Az FS1r2 és az FS1 közötti korlátozott mértékű kompatibilitás tehát csak elméletben áll fent, így a majdnem biztosra vehető, hogy a mobil Llano APU nem cserélhető mobil Trinity-re.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés