Szeptember és hardverek

Skylake és alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

A processzorpiac aktuális slágere a Skylake, vagyis az Intel hatodik generációs Core i processzorcsaládja, mely egyelőre csak kéttagú, de minden erős és tuningolható asztali gépben gondolkodó felhasználó szívét megdobogtatja. A négymagos, négyszálas, 3,9 GHz-ig felpörgő Core i5-6600K után befutott a csúcs, négymagos, nyolcszálas i7-6700K is, ami gyárilag akár 4,2 GHz-es órajelre is képes, ára pedig picivel átlépi a 110 000 forintot, tehát nem is olyan sokkal drágább elődjénél, a Core i7-4790K-nál.

Csúcsprocesszorról van szó, amihez többen meg is veszik a legkomolyabb alaplapokat, amilyen például az abszolút full-extrás Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1. Ezt a fekete-fehér-vörös színkombinációjú, E-ATX méretű deszkát megrakták mindennel, amit ma egy alaplapra rá lehet tenni. Az LGA1151-es processzorfoglalat mellett négy DDR4 memóriaaljzat sorakozik, és hosszú PCI Express csatolóból is ennyi van. A hátlapon nem kevesebb mint tizenegy(!) USB csatlakozó szorong, többségük 3.0-s, de van USB 3.1 és Type-C csatlakozó is, illetve még négy USB 3.0 belül, tűsor formájában.

Nem egy, hanem rögtön két M.2 foglalat várja az SSD-ket, SATA Expressből pedig három van további tíz SATA 3.0-val kiegészítve. A hálózati rendszer szó szerint gyilkos: két, gigabites vezetékes és egy ac-s Wi-Fi adaptert szereltek be a Qualkomm Killer szériájából. Nyilván az sem meglepő, hogy a fellelhető legjobb audioerősítőt építették be, és a vízhűtésbe is beköthető VRM blokk is csak annyira váratlan, mint a 150 000 forintot meghaladó vételár.

Aki nem akar ennyire elszállni, de azért mégis komoly – és nem utolsósorban látványos – Z170-es alaplapot szeretne, annak például az ASUS Maximus VIII Rangert érdemes megnéznie. A játékosoknak szánt modell megkapott minden lényeges extrát, a négy DDR4 memóriafoglalatot, a két, processzorhoz „drótozott”, hosszú PCI Express csatolót, a 32 Gbps-os sebességre képes M.2 aljzatot, a SATA Expresst és a temérdek USB csatlakozót melyek között egy hagyományos és egy Type-C kapus USB 3.1-t is elrejtettek. Gondoltak a tuningosokra is, az alaplapon négy hőérzékelőt, hat ventilátorcsatlakozót és külön vízpumpa-csatlakozót helyeztek el, az extrém tuningosok pedig a folyékony nitrogénes módnak (LN2 mode) veszik majd hasznát. Az ASUS Maximus VIII Ranger valamivel 60 000 forint alatt vásárolható meg.

Természetesen a Gigabyte is kínál jól felszerelt, de nem megfizethetetlenül drága Z170-es alaplapokat. Az egyik ilyen modell a Z170XP-SLI, melyet már valamivel negyvenezer forint fölött beszerezhetünk, a legtöbb Z170-es termékhez hasonlóan három év garanciával. Itt is jár a DDR4-es memóriarészleg, a két közvetlenül a CPU-val kapcsolatban lévő, hosszú PCI Express aljzat, van M.2 az SSD számára és három SATA Express port is. Hátlapján három USB 3.0 és két USB 3.1 kapu is fellelhető, utóbbiak közül az egyik Type-C formátumú. Kicsit furán, oda nem valóan hat a D-Sub monitorkimenet ezen a fejlett lapon, de lehet, hogy valaki éppen emiatt választja majd.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés