Hirdetés

Szélesvásznú monitorok tesztje

Dell 2007WFP

Következő tesztalanyunk a Dell UltraSharp 2007WFP, amit a híre jóval megelőzött. Történt ugyanis jópár hónappal ezelőtt, hogy újdonsült, lelkes 2007WFP tulajok színátmeneti hibákra lettek figyelmesek. Mint később kiderült, a jelenség csak DVI-on keresztül volt látható, de ott annyira, hogy sokan oly zavarónak találták a jelenséget, hogy vissza is küldték monitorukat a Dellnek. A cég saját fórumán erről több tízoldalas topikok találhatóak; a Dell először úgy tett, mintha a problémát meg sem hallaná, később firmware frissítéssel akarták orvosolni, míg végül piacra került az A03-as verzió (októberi kiadás), melyben elvileg teljesen kiiktatták a problémát. Szerencsére mi is egy A03-as verziójút kaptunk kézhez, ezért nagyon kíváncsian láttunk hozzá a 2007WFP kínvallatásához, hiszen ez egy nagyon jó paraméterekkel rendelkező monitor.

 

Monitor típusaDell UltraSharp 2007WFP
TechnológiaS-IPS
A panel gyártója / típusaLG-Philips LM201W01 (vagy LM201WE2)
Válaszidő16 ms tipikus, 6 ms g2g
Felbontás1680x1050 (pixelméret: 0,258 mm)
Kontrasztarány800:1
Fényerő300 cd/m2
Vízszintes betekintési szög178° 10:1
Függőleges betekintési szög178° 10:1
Színek száma16,7 millió
A panel mérete20,1 hüvelyk
CsatlakozókD-Sub, DVI-D, USB, S-Video, RCA
Teljesítményfelvételmax. 75 watt
Bruttó fogyasztói ár160 000 forint
Gyártó honlapja
Termék honlapja
Dell
Dell 2007WFP

A Dell 2007WFP kakukktojás abból a szempontból, hogy tesztünkben egyedüliként épül S-IPS panelra, amit az LG-Philips gyárt. Az IPS panelekre korábban jellemző volt a nagyon jó színreprodukció, a nagyon széles betekintési szögek, illetve az alacsony kontrasztarány és a magas válaszidő. Mindezek a tulajdonságok tették ideálissá grafikusok számára, hiszen még az MVA/PVA paneleknél is szebb színhűségével semmi nem kellhetett versenyre. Az S-IPS-ben viszont kiküszöbölték a hiányosságokat, és a legújabb IPS-panelek elvileg már elég magas kontrasztaránnyal rendelkeznek (a feketéjük is elég sötét), és a gyorsaságra sem lehet panaszunk, legalábbis elvileg. Ugyanakkor továbbra is probléma, hogy ezek a monitorok igen drágán kelletik magukat, például a Dell 2007WFP közel 160 000 forint, nemhiába, a minőséget meg kell fizetni... (legalábbis itthon, az USA-ban sokkal olcsóbb az összes Dell monitor).

A Dell alapvetően nem szorul rá, hogy mi mutassuk be a 2007WFP-t, hiszen enélkül is az egyik legkeresettebb típus, de a kiváncsiság nagy úr, ezért elővettük és alaposan kielemeztük. A 2007WFP-t egy egyszerű kartondobozban kaptuk kézhez, melyben találtunk egy tápkábelt, egy USB-kábelt, egy DVI-kábelt és egy analóg kábelt, illetve egy driver CD-t és egy összeszerelési útmutatót. A monitort helyhiány miatt kétfelé szedve találtuk a dobozban, a panelt sajátkezűleg kell rápattintani a tartószerkezetre.


Szemből és hátulról [+]

A 2007WFP a nagysikerű 2005FPW utódjának tekinthető, legalábbis belsőleg biztosan, erről később részletesen szólunk. Külsőleg már nem lehet ezt ilyen bizonyossággal kijelenteni, hiszen a káva és a talpszerkezet teljesen megújult, amolyan high-tech formát vett fel. A monitor külsőre nagyon tetszetős, a keret szemből fekete, alján egy Dell logó található, a láb pedig szürke lett; ez a színkombináció manapság igen nyerő. A panel hátoldala is szürke és fekete elemek vegyítése, kialakítása szerintünk példás, hiszen nagyon jól szellőzik minden alkatrész. A talp egy L-alakú támaszték, a monitor nagyon stabilan áll minden pozícióban.


Szemből és pivot mód [+]

A panel mindkét irányba elforgatható 45 fokkal, és a pivot mód is beállítható. Pivot módban a különböző külső eszközök csatlakoztatása is sokkal egyszerűbb és könnyebb.


Oldalról [+]

A kijelző előre 4, hátra 21 fokkal dönthető, a panel magassága pedig 10 cm-es intervallumon belül állítható. Az aktuális állapotot egy gombbal rögzíthetjük, azaz gyakorlatilag mindenre gondolt a Dell.


A talapzat [+]

A talp önmagában nem tud forogni, viszont egy olyan szerkezetet tartalmaz a közepén, aminek a panel elforgathatósága köszönhető.


Csatlakozók [+]

A Dell 2007WFP is képes kivülről jövő jelek megjelenítésére (PIP). Hátoldalán ennek megfelelően a szokásos csatlakozókon felül találunk egy-egy S-Video és RCA bemenetet. Hiányzik viszont a kompozit-bemenet (trió), így Xbox 360-azni ezen a monitoron nem fogunk. A DVI-kimenet természetesen HDCP-kompatibilis. Balról jobbra haladva a harmadik helyen egy Dell Soundbar elnevezésű külső hangszóróegység számára fenntartott konnektor került, hiszen a 2007WFP-ben nincsenek beépített hangszórók. Az itt található USB-portokon felül további két portot találunk a káva oldalán.


Kezelőszervek [+]

A kijelző alján a kezelőgombokat találjuk. Ezek a divatnak megfelelően világítanak, a power gomb bekapcsolt állapotban zöld, stand-by állapotban pedig narancssárga. A gombok picit gödrösek, így a sok nyomogatás után sem válik kényelmetlenné a használatuk (kalibrálás közben ez komoly előny...). A gombsortól balra található egy számsor is (1-től 4-ig), ezek közül mindig csak 1 vagy 2 világít attól függően, hogy mely bemenetekre van csatlakoztatva külső egység. 1 = D-Sub, 2 = DVI-D, 3 - S-Video, 4 = Composite-Video (RCA).



OSD [+]

A 2007WFP OSD-je példásan felépített, ezen a téren (is) kilóg az átlagmonitorok sorából. A menü a képernyő alján jelenik meg egészen hosszan, és ahogy haladunk balról-jobbra, úgy nyílik fel mindig egy adott opció beállításmenüje. Az Asuséhoz hasonlóan a Dell menüje is tartalmaz előre beállított profilokat, ezeket desktop, multimedia, gaming, theater, sports és nature mód névvel illeti, és a fényerőt, kontrasztot, illetve a színek telítettségét állítgatják. Érdekesség, hogy a kontraszt csak analóg módban állítható, digitális csatlakozóra kötve a monitor fel sem kínál ilyen opciót. Ez elsőre szörnyen hangzik, később kiderül, hogy a Dell tévedett-e ezzel kapcsolatban. A szokásos menüpontokon felül beállítható a PIP vagy PBP (Splitscreen) forrása, és ha már használjuk ezek valamelyikét, akkor beállíthatjuk a bejövő jel méretét illetve pozícióját is. Érdekességként beállíthatjuk az OSD átlátszóságát is.


OSD: PIP és PBP mód [+]

A 2007WFP alapvetően a nagysikerű 2005FPW utódjának tekinthető még akkor is, ha külsőre teljesen megújult. Ez főként abban érhető tetten, hogy a 2007WFP-ben a 2005FPW-ben található panel felújított változata található. Bár ezzel kapcsolatban is ellentmondásos információk keringenek, a Dell is szeret a panelekkel "sakkozni". Állítólag javították az LM201WE2-es panel (ami a 2005FPW-ben van) reakcióidejét és a színmegjelenítését, majd az első verziós 2007WFP-be ez a panel került; azonban a fentebb taglalt DVI-os gradiensprobléma után a Dell totálisan kicserélte a monitor belsejét. A titok nyitja, hogy csak a gyári szervizmenü előhívásával jöhetünk rá, hogy a mi monitorunkban valójában milyen panel is található. A szervizmenü előhívásához kapcsoljuk ki a monitort, tartsuk lenyomva a menu és + gombokat, majd kapcsoljuk vissza a monitort, ekkor a - gombbal lehet előhívni a rejtett menüt.

Különböző forrásokból megtudtuk, hogy ha egy A03-as 2007WFP panelkódja RT803 (ahogy a mienké is), akkor LG-Philips LM201W01 S-IPS panel található benne. Ha viszont a panelkód PM330, akkor Samsung LTM201M1 S-PVA található 2007WFP-nkben. Vicces, hogy nem tudhatjuk előre, mit is veszünk. Ugyanez igaz a 2007FP-re is, esetében az UW473-as panelkód Samsung S-PVA, a HN210 pedig LG-Philips S-IPS panel jelenlétére utal.


Gradiensek [+]

Két programmal ellenőriztük a Dell munkájának eredményét, mindössze annyit szerettünk volna látni, hogy színátmenetekben nincs sávosodás. Ha a Dell rossz munkát végzett volna, akkor még mindig így kellett volna kinéznie a gradiensképnek (függőleges sávosodás látható a mind a négy színátmenetben), de úgy tűnik, hogy hozzánk már egy újfajta példány került, mert nem láttunk sehol színátmeneti problémát.


Filmek és játékok Dell 2007WFP-n [+]

A 2007WFP-t is 120 cd/m2/6500K/2,2-es gammára kalibráltuk, így a fényerő 30, a vörös 99, a zöld 97 és a kék 95-ös értékre állítása mellett 6533 kelvines színhőmérséklet lett a végeredmény. Átlagos használat mellett (120 cd/m2) ezen a monitoron is 0,2 cd/m2-t mért a kalibrátor a feketén, tehát a kontraszt ezekkel a beállításokkal 596:1 lett. Ugyanakkor DVI-ra kötve, ahol a kontraszt nem beállítható, minimális fényerőnek 86 cd/m2-t mértünk, ami nem túl alacsony, sötétben az érzékenyebb szeműek számára ez probléma forrása lehet, ők a színcsatornák mértékének csökkentésével próbálkozhatnak. A maximális fényerőt 258 cd/m2-ben állapította meg a mérőműszerünk (a gyártó szerint ez 300 cd/m2), míg a fekete fényereje 0,4 cd/m2, vagyis a 2007WFP esetében 645:1-hez maximális kontrasztarányt állapíthatunk meg.

 

Dell 2007WFPfényerőkontrasztvöröszöldkékICC profil
120 cd/6500K/2,2 gamma30automata999795>katt<

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés