Sound Blaster Audigy 2

Sound Blaster Audigy 2

A Creative Labs Sound Blaster hangkártya-családja az egyetlen, amely a számítógépes hangkeltés hőskorától megtalálható a boltokban, és a mai napig képes volt piacvezető szerepét megőrizni. Legutóbbi termékük, az Audigy végre elnyerte a vájtfülű hallgatóság kegyeit is (pontosabban közülük a kevésbé hardcore emberekét) -- ez volt az első olyan Creative termék, amelyet egy lapon lehetett említeni a Turtle Beach illetve a Terratec alsó kategóriás megoldásaival, legalábbis hangminőség terén. Térhangzás és az egyéb effektek terén ugyanis már a Live!-ban használt jelprocesszor is csúcsminőségű volt.

Az Audigy-ben már eddig is megtalálható volt a továbbfejlesztett EAX támogatás, a FireWire (IEEE-1394b) port és a 24 bites lejátszás. Vajon mi az, amiben az Audigy 2 többet tud mutatni elődjénél? Lássuk először csak a felsorolás szintjén!

  1. A DVD-Audio formátum támogatása
  2. 24-bit Advanced HD Audio
  3. Dolby Digital EX formátum támogatása
  4. 24 bit/96 Khz felvételi formátum
  5. Advanced HD Gaming
  6. THX hangzás és minősítés


A CD megjelenésekor forradalmasította a zenehallgatást egyszerű kezelésével, könnyű hordozhatóságával, reprodukálhatóságával, illetve azzal, hogy a CD-lejátszók hangjában az alkalmi zenehallgató nem vesz észre akkora különbséget, mint például egy tajvani "kétkazettás" illetve egy profi deck között. A DVD-Audio nem tesz mást, mint a CD mintavételi frekvenciáját és felbontását megnöveli.


A bal oldalon a klasszikus CD, míg a jobb oldalon a DVD-Audio

Ez a változtatás természetesen jóval nagyobb dinamikatartományt (a lemezen hallható leghalkabb illetve leghangosabb rész aránya) és jóval alacsonyabb jel/zaj viszonyt tesz lehetővé. Mielőtt mindenki rohanna Audigy 2-t venni a legközelebbi fűszereshez, érdemes elgondolkodni, hogy vajon észrevehető-e mindez a hangminőségben -- ha elszakadunk a számoktól. A helyzet nem egészen olyan, mint ahogy a Creative, vagy más, 24 bit/192 kHz-es berendezéseket gyártó cég honlapján vagy prospektusaiban látható, a szubjektív meghallgatások szerint ugyanis jóval többet számít egy készülék megépítési minősége, mint a mintavételi frekvencia. Elég meghallgatni egy csúcs CD-játszót (Linn, Audiomeca) és egy belépő szintű DVD-Audio lejátszót (JVC, Technics), és máris kiderül az igazság. Másodszor pedig, az mp3 számokon nevelkedő közönség gyorsan felejtsen el mindenfajta minőségjavulást, amit a DVD-Audio képességű kártyától vár, mivel az mp3 minősége minden híresztelés ellenére is messze elmarad még a közönséges CD-Audiótól is. Összességében tehát ezeket az -- egyébként kitűnő -- minőségi változásokat ígérő feature-öket még egy ideig nem fogja tudni kihasználni a vásárlók többsége.


Véleményünk szerint ez az Audigy 2 két fontos újítása közül az egyik. A Dolby Digital EX formátum a jól ismert 5.1-es hangszóró-elrendezést egy további hátsó centersugárzóval egészíti ki. A saját tapasztalataink szerint ez nagyon jó hatással van bizonyos filmek esetén a hangtér koherenciájára -- ugyan még mindig nem az igazi háromdimenziós hangzás, de a néző síkjában már igen jók a hangforrás-pozicionálási képességek.

A kártyába épített dekóder véleményünk szerint majd hogy nem önmagában megéri azt a pénzt, amit otthagyunk vásárláskor. A játékokban Dolby Digital formátumú hangot még nem láthatunk, de rövidesen érkezik a Doom 3, ami a hírek szerint támogatni fogja az 5.1-es térhangzást -- igaz, erre elég az eredeti Audigy is (vagy bármely más DD-t ismerő hangcucc). Zenehallgatásra is ajánlják a "dolbisítást", azaz azt az eljárást, amikor sztereó hangból térhangot állít elő a chip. Ez biztosan nagyon jó, de egyrészt ez csak Dolby Prologic kódolásig lehetséges, másrészt számunkra eleve gyanús bármilyen olyan megoldás, ami az x módon felvett hangot y módon akarja lejátszani. Új információt minden bizonnyal nem tudunk kinyerni a már felvett hanganyagból, legalább ne kutyuljuk össze! De, ez csak a mi véleményünk, nem szeretnénk befolyásolni senkit.


Elérkeztünk a második lényegi ponthoz. Ilyen pontosságú analóg-digitál konverzió eddig csak a profi hangkártyák sajátja volt, ezzel már nyugodtan nekiállhatunk "bedigizni" egy bakelitlemezt, a minőség valószínűleg kielégítő lenne -- zenészek pedig egész nyugodtan használhatják még az amatőr szint felett is. Ha az Audigy 2 ára 50.000 Ft alá süllyed, ez a feature szintén egyedülálló lesz a maga kategóriájában.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés