Samsung D5500 - best buy?

Médialejátszó

Az 5500 széria is az idénre továbbfejlesztett médialejátszót kapta meg. Ez jó hír, hiszen az átalakított felület és az egyszerűsített kezelés mind-mind előrelépés. A lényeg persze nem változott: A cél bizonyos (valójában szűkre szabott) határok között video- és képfájlok megjelenítése, illetve zeneszámok lejátszása.

A tartalmakat nem ömlesztve kapjuk meg, külön szekcióba kerültek a fényképek, videok és dalok. Ezek között keresgélhetünk a létrehozás dátuma alapján, alfabetikus sorrend szerint, illetve a mappák alapján.

Filmek

Hirdetés

Bár mint digitális fotóalbum, illetve zenelejátszó is funkcionál, az biztos, hogy a legtöbben videók nézegetésére fogják használni ezt a szolgáltatást. Az audiovizuális tartalmak lejátszása során már lehetőség nyílik közvetlenül a kép- és hangmódok, illetve a képarány változtatására, így ezért nem kell külön kilépkedni a menübe. Sőt, a tévé elektronikája a DVD, illetve Blu-ray lemezekhez hasonlóan itt is létrehoz „fejezeteket”, amelyekhez képet is rendel. Kár, hogy ez nem tartalom alapján történik, hanem pusztán meghatározott időközönként felszabdalja az anyagot, de így is gyorsabb és egyszerűbb a keresés.

A Samsung az elsők között volt, amely médialejátszót épített a tévéibe. Folyamatosan bővítették a támogatott formátumok körét, a kép azonban 2011-ben korántsem teljes… A részletes vizsgálathoz most is a már megszokott tesztcsomagot használtuk. Kezdjük a feketelevessel: A két QuickTime video felejtős, ezeket még csak nem is látja. A beszédes nevű Killa_sample ezt is megfektette, de legalább felismerte. A Windows Media Video elindítása után az rögtön látszott, hogy a kép kifogástalan, de sajnos az is kiderült, hogy az audiokodeket ez a lejátszó nem támogatja, a némaság pedig semmilyen filmnek nem tesz jót.

Az összes többi fájllal viszont korrektül boldogult. A legjobb minőséget az AVCHD produkálta, hisz a nagyfelbontású kép és a hang is kifogástalan volt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a rippelt Blu-ray anyagokkal sem lesz probléma. A két MKV (3,8, illetve 9,7 bitráta) video, az XviD és a H.264 (TS) fájl is jól muzsikált. Tulajdonképpen a DivX-szel sem volt semmi gubanc, azt leszámítva, hogy egyes részletek hajlamosak voltak csúnyán bezajosodni, de ezt betudható a tragikus minőségű forrásnak is.

A külső feliratokkal elboldogul, feltéve, amennyiben annak neve megegyezik a fájléval. Színe, mérete nem módosítható, viszont nincs is erre nagyon szükség, hiszen könnyen olvasható.

Zenék és képek

Csak az MP3 fájlok kezelését teszi lehetővé, még a WMA-val sem boldogul, nem hogy a FLAC-vel és hasonló, tömörítésmentes társaival. Az ID3 tagek feldolgozását támogatja, és egy kimondottan szépre sikerült felületen meg is jeleníti ezeket. Érthetetlen viszont, hogy ezek alaján miért nem válogathatunk. Tehát arra nincs mód, hogy egyszerre lássuk az adattárolónkon található összes darabot egy előadótól (feltéve ha azok nem egy könyvtárban voltak), és értelemszerűen arra sem szólítható fel, hogy mondjuk ömlesztve tegye elénk az összes rock vagy country számot. Szimpatikus húzás, hogy a hangbeállításokon ezen a képernyőn változtathatunk, így nem kell kilépkedni állandóan a hangmenübe, ha nem tetszik valami. Sőt bekerült a rendszerbe az Átkeverés funkció is, amelynek aktiválása után a dalokat szünet nélkül folyamatosan játsza le.

A felhasználó által létrehozható saját Lejátszási lista, azaz egy külön mappa, ahova tetszés szerint begyűjthetőek mindenhonnan a kívánt számok. Érthetetlen okból ez a fotóknál már nem működik, így csak azokat nézhetjük végig egymás után, amelyek eredetileg is egy könyvtárban voltak. Zene sem pakolható alájuk, és azt sem szabhatjuk meg, hogy kísérjék-e különféle effektek a képváltást. A rendszer által létrehozott kisméretű demó képek minősége jó, megkönnyítik a válogatást.

A médialejátszó sokat fejlődött, de van még hova tovább lépni. Elsősorban a támogatott formátumok körében lenne szükség némi bővítésre, illetve nem ártana a gyorsaságon fejleszteni, hiszen egyes fájlok „betöltése” kínosan sokáig tartott, és a közöttük történő ugrálás is lehetne sebesebb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés