Nyolcas inteles: Prestigio MultiPad Thunder tablet

Megjelenés

Komoly szereplője a hazai tabletpiacnak a Prestigio. Közepesen nagy márkáról van szó, mely kisebb a globális cégeknél, mint az Apple, az Asus vagy a Samsung, de lényegesen nagyobb a kicsi, néhány vagy csak egy ország piacát megcélzóknál, mint például a Ghoo vagy a WayteQ. Termékei megtalálhatóak a legtöbb európai piacon, és a további területek meghódítása is folyamatban van. A nagyobb piacnak köszönhetően a kis márkákat képviselő cégeknél nagyobb a mozgástere, amikor a kínai OEM gyártókkal tárgyal vagy éppen a helyi árakat finomhangolja.

Az idei év elején jelent meg a Thunder modellcsalád, melynek nyolchüvelykes, telefonálásra is képes modelljét láttuk vendégül egy gyors mustra erejéig. Szögletes, krómkeretbe foglalt formája felüdülést jelent a lekerekített sarkú egyentabletek világában, bár annyira azért nem különleges, például házon belül a MultiPad Color meglehetősen hasonlít rá. Aki jól figyel, észreveheti, hogy a Thundernek két előlapi hangszórója van, ami jót tehet a hangzásnak.

Szokás szerint álló használathoz formálták a nyolchüvelykest, így előlapi, 2 megapixeles kamerája az egyik rövid (felső) oldal közepén van. Ehhez közelre az egyik (jobb) hosszú oldal felső részére tették a két kezelőszervet, a bekapcsolót és a hangerőszabályzó gombot. Kicsit lejjebb, egy diszkrét fedél alatt lapul a microSD és SIM kártya foglalata. A készülék tetejére került a 3,5 mm-es jack fülhallgató-kimenet, illetve a töltésre is használható micro USB csatlakozó, és ezzel vége is a listának; esetleg még az alsó él egyik sarkában lévő mikrofonnyílást lehet megemlíteni.

Kellemesen karcsú, mindössze 7,9 milliméteres a MultiPad Thunder, súlya a kategóriában általános 375 gramm, 15 wattórás (4000 mAh) akkumulátorra szintén átlagosnak mondható. Hátlapja műanyagból készült, szemcsézett, bőrt imitáló textúrájú, ami szerintünk jobban mutat és kevésbé sérülékeny a sima, fényes vagy matt megoldásnál, ráadásul fogása is stabilabb. A Prestigio még mindig a kívánatosnál több emblémát és feliratot tett a tablet hátára, ami bennünk az olcsóság érzését kelti, de ez szubjektív megítélés. A hátsó kamera az egyik sarokba került, 5 megapixeles, segédfénye nincs.

Teljesítmény

Újnak vagy modernnek egyáltalán nem nevezhető a Prestigio MultiPad Thunder 8.0i 3G-ben dolgozó Intel rendszerchip. Az x86 architektúrás Atom Z2580 még 2012-ben jelent meg, a Clover Trail+ platformba tartozik, amit elsősorban a 2013-as és 2014-es modellév közepes árfekvésű telefonjaiban használtak, így nem véletlen, hogy telefonálásra is képes tabletben tűnik fel. Két processzormagja van, de a Hyper-Threading révén négy programszálat futtathat egyszerre, maximális órajele 2 GHz. A grafikus gyorsító szerepét PowerVR 544 MP2 látja el.

Termék megnevezése Prestigio MultiPad Thunder 8.0i 3G – PMT7877_3G
Operációs rendszer Google Android 4.2.2
SoC Intel Atom Z2580
CPU 2 darab Clover Trail+ mag Hyper-Threading támogatással – 2,0 GHz
GPU PowerVR SGX544 MP2
RAM 1 GB
Háttértár 16 GB
Kijelző 8 hüvelykes, IPS technológiás, kapacitív érintőpanel
1280x800 pixel felbontással – 189 ppi
Kamera 2,0 MP előlapi
5,0 MP hátlapi
Hangszórók előlapi sztereó
Kommunikáció IEEE 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 3G modem, GSM modul
Interfész - micro USB,
- audiokimenet,
- microSD kártyahely,
- SIM kártyahely
Érzékelők - gyorsulásmérő
- giroszkóp
- iránytű
- GPS
Méret 213 x 125 x 7,9 mm
Tömeg 375 g
Akkumulátor 14,8 Wh (4000 mAh)
Extrák műbőr tok
Gyártó honlapja www.prestigio.hu
Termék honlapja MultiPad Thunder 8.0i 3G
Fogyasztói ár kb. 62 000 Ft
Garancia 2 év

A rendszerchip mellé a szokásos 1 GB RAM és 16 GB-os eMMC tároló került, utóbbi microSD kártyával bővíthető, amiből legfeljebb 32 GB-osat kezel. A kiegészítők listáján n-es Wi-Fi adapter és Bluetooth 4.0 modul szerepel, továbbá van GPS és 3G modem is legfeljebb 21,1/5,76 Mbps-os sebességgel. Klasszikusnak mondható az érintőképernyő: 1280x800 pixeles, IPS paneles. Az operációs rendszer nem éppen friss, Android 4.2.2. A 62-64 000 forint közötti vételár (ebben benne van egy műbőr tok is) a középmezőnybe sorolja a nyolchüvelykes Thundert.

Android tablet mérések Prestigio MPT7877_3G Alcor Access 0719 Alcor ZEST Q881M
SoC Intel Atom Z2580 MediaTek MT6592 MediaTek MT8382
Kijelző felbontása 1280x800 1920x1200 1280x800
AnTuTu 26 553 28 638 17 881
Geekbench 3.0 542/1296 440/2329 352/1188
Epic Citadel fps érték on-screen, High detail 58,8 55,3 54,4
GFX Bench T-Rex offscreen 541 711 234
GFX Bench Driver Overhead
offscreen
1297 2253 1811
Futuremark Peacekeeper 760 764 604

Teljesítményben már egyre kevésbé érvényes az a kettősség, amit korábban az x86-os, Androidot futtató megoldásoknál tapasztaltunk; nevezetesen, hogy a közismert szintetikus tesztekben jól szerepelnek, de a valós alkalmazásokban, amiket inkább ARM-ra hegyeztek ki, már nem muzsikálnak olyan jól. Benchmarkok terén a szerény, Cortex-A7-es magból nyolcat felvonultató MediaTek MT6592 szintjét közelíti az Atom Z2580, GPU-mérésekben a PowerVR SGX544 MP2 pedig lemarad a Mali-450 MP4 mögött, a Mali-400 MP4-hez hasonlít, ami viszont már nem mai darab. A Snapdragon 400 is nagyjából ezen a szinten mozog, bár ezzel egyszerű tabletben ritkán találkozni, igaz, az LG G-Pad 8.0 erős képviselője a mezőnynek.

Gyakorlatban ez a teljesítmény bőségesen elegendő az Android 4.2.2 megmozgatásához. Pár napos ismerkedésünk alapján úgy tűnik, a Prestigiónál (vagy az Intelnél?) jól optimalizáltak, a megtorpanás legkisebb jeleit sem fedeztük fel. Szépen futottak a közkedvelt alkalmazások is, amiket a felhasználók döntő többsége telepíteni fog, de a komolyabb, 3D-s játékokhoz már nem a MultiPad Thunder az ideális választás. Ehhez már kevés az IGP teljesítménye, és itt van a legnagyobb esélye annak, hogy belefutunk valami ARM-ra szabott, Intelre kevésbé optimalizált tételbe, bár ezek száma folyamatosan csökken.

Vegyesen szerepeltek a Thunder kommunikációs moduljai. A Wi-Fi jele az átlagosnál gyengébbnek bizonyult stabilitás és hatótávolság kapcsán is, routerünktől nyolc méterre, két falon keresztül már gondjai voltak az átvitellel. A GPS kültéren szinte azonnal, de beltérben is fél percen belül elég műholdat talált, más tableteknek, középkategóriás okostelefonoknak tesztkörnyezetünkben ehhez a művelethez általában egy-két percre van szüksége. A hanghívás is kellemetlen meglepetések nélkül zajlott, minőségén azért lehetne még egy kicsit javítani, mert nem éri el a csúcstelefonok szintjét, viszont a középkategóriát, ahová ára is sorolja, lazán hozza. Mondjuk egy kicsit viccesen néz ki az ember, amikor nyolchüvelykes tabletet tart a füléhez.

Gyakorlati tapasztalatok

Szokásosan igényes dobozából kibányászva a Prestigio MultiTab Thunder 8.0i 3G szemrevaló kis tabletnek látszik, a belül vörös bársonyt, kívül sötétbarna bőrt imitáló tok is rendben van, erre már nem kell külön pár ezrest költenünk. Kézbe fogva a tabletet viszont kicsit elszomorodtunk, mert a finomnál kicsit határozottabb fogás hatására recsegett, egyik hangszórója környékén pedig éreztük, hogy a krómkeret nem illeszkedik tökéletesen az előlapra. Kár érte, mert amúgy az anyaghasználat rendben van, a szemcsés, ujjlenyomatot alig gyűjtő hátlap érintése kellemes, az éleket is szépen eldolgozták.

Bekapcsolás után nagyot néztünk, amikor végre egy olyan telepítési folyamatba csöppentünk, amilyet minden gyártótól elvárnánk. A tablet kilistázott majdnem kéttucat ingyenes vagy Prestigio-specifikus alkalmazást, hogy mi választhassuk ki, melyiket szeretnénk feltenni. Komolyabb cégek készülékeire jellemző ez a metódus, hogy az indítási folyamat közben nem csak Google, hanem gyártóspecifikus, Prestigio fiókot is létrehozhatunk, aminek például felhős tárhelynél lehet haszna. Végezetül még egy alapos rendszerfrissítést is kaptunk.

Az előtelepített alkalmazások között szerepel néhány játék, mint a városépítős 2020 My Country, a 250+ Passziánsz, a Chess Free és a Hills of Glory, kapunk Bloomberg, Booking.com, Deezer, eBay, Skype, Twitter, WhatsApp és Wikipedia appot, egy elég ügyes kifestőt, ES fájlkezelőt, Opera böngészőt, OfficeSuite Pro irodai csomagot és McAfee biztonsági eszközt. A Prestigio saját kínálata pedig könyvolvasót, saját áruházat, navigációs programot, órát, frissítéskezelőt és videós képernyőzárat tartalmaz, vagyis egy korrekt kezdőcsomagot kapunk.


Meg voltunk elégedve a nyolchüvelykes, 1280x800 pixeles kijelzővel is. Nyilván a 189 ppi-s pixelsűrűség nem egy kiemelkedő adat, de szerintünk alapvetően elegendő. A kijelző 300 cd/m² körüli maximális fényereje és 700:1 kontrasztaránya átlagos érték, a tükrös kijelző leolvasásával legfeljebb szabadtéren, erős napfényben lehet gondunk. Jól szól a két felhasználó felé fordított hangszóró, persze a Hi-Fi élménytől vagy a csúcs tabletek, okostelefonok szintjétől azért távol maradt, de zsebre tesz minden hátsó hangszórós, hasonló árkategóriás készüléket.


Előlapi kamerával készült kép

Kamera kapcsán ezúttal sem jár dicséret, bár őszintén szólva akkor lettünk volna jobban meglepve, ha a Thunder képrögzítője kiemelkedően jól teljesített volna. Az előlapi kamera képe jó fényviszonyok mellett is elmosódott volt, akkor bizonyult használhatónak, ha a 2 megapixeles eredményt 400-500 pixel szélesre méreteztük le. A hátsó, 5 megapixelessel szintén homályos képeket lőttünk, bármennyire igyekeztünk. A túl sok fény ugyanúgy árt neki, mint a túl kevés, színei fakók, komoly fényképezéshez inkább válasszunk valami céleszközt.



Hátlapi kamerával készült képek

Üzemidőben a szokásos, kis tabletekre vonatkozó értékeket kaptunk, az Intel vas már ebben sincs lemaradva. Minimális terheléssel, spórolós kijelzővel akár tizennégy óráig is kihúzhatjuk egyetlen töltéssel, HD videónézéssel, közepes fényerőn ez az idő a felére csökken, alaposan meghajtva a tabletet pedig három óra alatt lemeríthető. Egyórányi töltéssel az akkumulátor 55%-át tudtuk visszatáplálni, két óra alatt 90% fölé jutottunk, ott már lelassul a töltés. A gépház terhelés alatt csak a hátsó kamera körül melegedett komolyabban, itt 45 °C-ot mértünk, aminek az érintése a szemcsés felületnek köszönhetően nem túl kellemetlen.

Értékelés

Egészen korrekt kis tablet lenne a Prestigio MultiPad Thunder 8.0i 3G, ha jobban odafigyeltek volna az összeszerelésére, ugyanis a gép háza nyekereg, az előlap díszkeretének illesztése pontatlan. A hardver megfelel a középkategóriának, akárcsak a kijelző és az átlagos használat mellett várható 6-8 órás üzemidő, az előre irányított hangszórók kifejezetten jók, és persze van 3G modem. Ugyan az operációs rendszer lehetne frissebb, de ennek ellenére is dicséretet érdemel szoftveres téren a Prestigio. A kezdőcsomag jól átgondolt, különösen tetszett nekünk, hogy indításkor kiválaszthatjuk, mit szeretnénk telepíteni. A Wi-Fi lehetne stabilabb, de a GPS és a mobil híváskezelés megfelelően működik.

Rengeteget változott a tabletek világa az elmúlt hónapokban. Fél-egy éve még a kisméretű, kedvező árú, andoroidos modellek piaca volt a legélénkebb, mára viszont éppen ez az ágazat van hanyatlóban, mert a vásárlók többsége inkább az 5-6 hüvelyk körüli nagyobb okostelefonokat és phableteket választja, melyekkel a telefon és a táblagép kérdése egyetlen készülékkel oldható meg. Ráadásul a Microsoft és az Intel nyitott a kisebb, kínai gyártók felé, így Windows-vonalon is egyre olcsóbb eszközök jelennek meg.

Ebben a bonyolult, gyorsan változó környezetben a Prestigio Thunder 8.0i 3G nincs könnyű helyzetben. Aki csak egy kicsi és jól működő, olcsó tabletet szeretne, annak túl drága. Aki viszont 3G modemes megoldást keres, annak valószínűleg mobilnetes csomagra is szüksége lesz, így jobban jár a szolgáltatók kínálatában található, előfizetéshez kötöttségük miatt olcsóbban beszerezhető alternatívákkal, amilyen például a Samsung Galaby Tab 4 7.0 LTE vagy az LG G-Tab 8 LTE).

Ha pedig a közvetlen konkurenciát, tehát a szolgáltatófüggetlen, 3G modemes, 7-8 hüvelykes tabletek kínálatát nézzük, akkor az Alcor Access O719 minden téren jobb alternatívának tűnik nagyjából azonos, 60 000 forint körüli áron, a WayteQ xTab 8X Quad és több MediaTek hardverű konkurens, vagy a Thunderhez hasonlóan inteles Asus Fonepad 7 ME372CL is lényegesen olcsóbban kínál hasonló tudást, sőt a Prestigiónál házon belül is akad alternatíva, egyes modelljeit szolgáltatónál is megtalálni "jóárasítva". Úgy gondoljuk, a Prestigio versenyzőjének alacsonyabb ár vagy legalább jobb összeszerelési minőség kellene a sikerhez.

rudi

A 8"-es Prestigio Multipad Thunder tabletet a Prestigio hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények

Hirdetés