Fotósuli: A polarizáció

Hirdetés

Bevezető

A Napból érkező természetes fény az elektromágneses sugárzás egy kis szeletét alkotja, és e spektrum jellemzőjeként hullámokban terjed. Ezen hullámok nem csak egy síkban terjedhetnek, sőt a polarizáció kivételével a terjedési irányra merőlegesen gyakorlatilag minden irányú rezgéssíkot felvehetnek (transzverzálisak). Tehát a polarizáció az a jelenség, amely során ebből a sokféle rezgési síkkal rendelkező hullámból egy síkban rezgő, tehát lineárisan poláros hullám jön létre. Kicsit érthetőbb lesz ez, ha megnézzük ezt az egyszerű ábrát:

Miért fontos ez nekünk a fotóinkhoz? Polarizált fény rendszerint akkor jön létre, ha megtörik, szóródik vagy visszaverődik a természetes fény. Tehát mindennapjaink szerves része a polarizáció, rengeteg helyzetben találkozunk vele. A fotográfia területén elsősorban a természetfotósok használják előszeretettel a polárszűrőket, mivel a levegőben lévő pára és egyéb molekulákon szóródó fény miatt az ég kékjét, a fák lombozatán megtörő fénysugarak miatt pedig a lombok zöldjét is tisztábbá, élőbb színűvé varázsolhatjuk, ha a megfelelő irányba forgatjuk az objektív elején a polárszűrőt. Persze nem mindegy a fényképezés iránya sem, akkor a leghatásosabb a szűrő hatása, ha a Nap-fényképező irányához képest merőleges irányban fotózunk. Íme egy egyszerű példa erre:

Láthatjuk a képen, hogy mennyivel kontrasztosabbá vált az ég, tisztább színűvé a felhők és zöldebbekké a fák, no és a víz színe is naturálisabb lett, mert a szűrő az ég kékjének tükröződését eltüntette róla (emiatt jobban látszik a fák árnyéka is a vízen). Ebben az esetben ez nem vált igazán pozitívan a kép javára (nem mintha művészi céllal készült volna a fotó, tisztán csak bemutató), de egy jelentős vízalatti élővilággal rendelkező, vagy csak szimplán tisztább vizű tengeri helyszínen nagyon fel tudja turbózni a víz színét és tónusait a polárszűrő.

Ha ultra nagylátószögű objektívünk van, akkor viszont vigyázzunk, mert az égbolt nem egyforma tónusokkal bír polárszűrőn keresztül, így a nagy látószöggel könnyen párosulhat a mellékelt "sávosodás":

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés