Optimális netbook vagy sem?

Hirdetés

Acer Aspire One 751

Mi lesz akkor, ha egy netbookot megszabadítunk két legnagyobb hátrányáról, az alacsony felbontású kijelzőtől és a kis billentyűzettől? Egy olyan masina, ami átmenetet képez a netbookok és a szubnotebookok között. Most kiderül, hogy a fent vázoltnak megfelelő Acer Aspire One 751 a két kategória előnyeit vagy hátrányait ötvözi-e inkább. Külsőre a masina inkább egy nagyon könnyű, normál notebookokra, és nem netbookokra hasonlít. Szép vékony, de az egyébként is növekvő tendenciát mutató miniknél szélességben és mélységben is nagyobb pár centiméterrel. Alapterülete 284 x 195 mm, tömege viszont netbookos, vaskos akkuval is csak 1,35 kilogrammot nyom. Mondjuk ez mérlegünk szerint egyébként majd 10 dekával több volt, de az 57,7 Wh-s akku fényében ez elfogadható. Külsejével kapcsolatban kénytelenek vagyunk lenyelni a békát, felső borítása fényes, nagyon sötét kék ujjlenyomatmágnes. Emellett kapható még fehérben, feketében és vörösben.

Elölről és oldalról nagyon jól látszik, hogy milyen vékony a gép, csupán egy hüvelyknyi. Megszokhattuk már a netbookoknál, hogy a felső és az alsó rész nem záródik valami akkurátusan, összetartásukat egyedül a zsanérra bízzák. Csatlakozó a fronton és a fenéken sincs. Előbbi bal oldalára tették a Wi-Fi és a Bluetooth külön reteszét, a felső és alsó rész között pedig vékony, világosszürke sáv húzódik.

Ez folytatódik oldalt, a csatlakozók környékén beszűkülve, érdekes formát alkotva. Balra két hang, két USB és a tápaljzat került, hátul pedig enyhén elfordítva az Ethernet csatlakozó zárja a sort. Túloldalt a kártyaolvasóval indítanak, majd jön a harmadik USB, egy méretes üres rész, és végül ismét kissé elforgatva az analóg monitorkimenet. Ami hiányzik, az a hűtés szellőzőnyílása. Rendben van, hogy Atom, és abból is csak 1,33 GHz-es, de akkor is ki kell valahol jönnie a melegnek. Érdemes megfigyelni, hogy a nagy akku egy kicsit megemeli a gép hátsó részét, és alaposan ki is lóg belőle. Szerintünk nem elegáns, de praktikus részlet ez, az akku kényelmes fogást biztosít, ha kinyitva akarjuk valahová vinni a gépecskét.

Kinyitva a 751-est akkora billentyűzet vágódott a képünkbe, amekkorát még a pár centiméterrel szélesebb szubnotebookoknál sem látni. Persze optikai trükkről van szó, a gombok kialakítása és a pici csuklótámasz segít rá a hatásra. Felül szomorúbb a helyzet, a 16:9-es oldalarányú monitor és kávája is fényes, tükrös. Tapintásra az Aspire One 751 egészen kellemes, különösen a nagyon puhán járó billentyűzete tetszett. Tesztgépünknek korrekt, nem túl hivalkodó volt a belső formaterve a világos csuklótámasszal, a vörös változat viszont biztosan dögös, figyelemfelkeltő.

Érdekes a gép közepén majdnem teljes szélességén végigfutó zsanér, ami elég stabilan tartja a megfelelően nagy szögben nyíló felső részt.

Alul – a kilógó akkumulátor mellett – egy fémlemez látványa ragadta meg figyelmünket. Méretéből egyértelmű, hogy a merevlemezt rejti. További, két kisebb műanyag ajtó alatt van a memóriamodul, egy foglalt és egy sajnos nem kiépített Mini PCI Express bővítőhely. Minden bizonnyal lesznek olyan modellek is, amelyekben a második csatlakozót nem hagyják le, mondjuk egy kis energiaigényű SSD-t tesznek bele, amivel tovább csökkenthető a netbook fogyasztása. Ide került a gép szellőzőnyílása is, ezt ölbe véve jó eséllyel eltömítjük majd, de asztalon használva sem a leghatékonyabb.

Dicséretes, hogy a fémfedél mögött újabb fémlemez védi a 2,5”-os winchestert. Szerencsére nem olyan lassú, 1,8”-os tárat használtak, mint az Asus a hasonló méretű és kiépítésű S121-nél.

Érdemes egy pillantást vetni az Aspire One 751 netbook és a szubnotebookok között etalonnak számító ThinkPad X60 viszonyára méretben és kialakításban.

Az Acer mini durván egy centiméterrel szélesebb, a Lenovo munkagép viszont mélyebb és vastagabb is. Mindkettőnek kilóg hátul a nagy akkuja, de az X60 jóval nehezebb, felépítésre sokkal komolyabb, robusztusabb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés