Olcsó processzorok tesztje

Hirdetés

Ismerkedés

Az olcsó processzorok piacának sokan nem szentelnek kellő figyelmet, hiszen a bejelentések általában a legdrágább és leggyorsabb modellekről szólnak, most viszont mégis érdemes egy kis kitérőt tennünk a kétmagos csúcsprocesszorok után az x86-os piac alsó szegmensébe is. A tavalyi év folyamán mindkét nagy chipgyártó új modelleket vezetett be a piacra, az Intel a Celeron D-vel, az AMD pedig a Sempronnal jelentkezett. A korábbi évek „sima” Celeronjai és Athlon XP-i után a két gyártó nem pusztán a teljesítményt növelte, hanem gyökeres változtatásokat hajtott végre – most ezeket az újításokat mutatjuk be.


Intel Celeron D vs. AMD Sempron [+]

 

Processzor Sempron 3000+ Sempron 3400+ Celeron D 345J
Órajel 1800 MHz 2000 MHz 3066 MHz
Gyártástechnológia 0,09 µm 0,09 µm 0,09 µm
Tranzisztor (millió) 63,5 63,5 125
Magméret 84 mm2 84 mm2 112 mm2
L1 cache 64 kB adat, 64 kB utasítás (2 utas) 64 kB adat, 64 kB utasítás (2 utas) 16 kB adat (8 utas), 12k µop trace cache
L2 cache 128 kB (16 utas) 256 kB (16 utas) 256 kB (4 utas)
Rendszerbusz sebessége 800 MHz (HyperTransport) 800 MHz (HyperTransport) 133 MHz
(533 MHz QPB)
SIMD 3DNow!, MMX, SSE, SSE2, SSE3 (E stepping) 3DNow!, MMX, SSE, SSE2, SSE3, AMD64 MMX, SSE, SSE2, SSE3
Hyper-Threading nincs nincs nincs
Működési feszültség 1,40 V 1,40 V 1,287-1,400 V
Maximális fogyasztás 62 W 62 W TDP: 84 W
Foglalat Socket 754 Socket 754 LGA775


Intel Celeron D 345J [+]

Lássuk először az Intel megoldását, mellyel az olcsó processzorok piacán versenyez a vásárlók kegyeiért. Az Athlon 64-ek megjelenése után az Athlon XP ledegradálódott olcsó CPU-vá, mely bár több éves architektúra, a Northwood magos Celeronok ellenében bőven elégségesnek bizonyult. Ennek hatására (is) adta ki az Intel az első Celeron D-ket, melyek a korábbi Celeronokkal ellentétben már a Prescott magra épültek, ahogy az utóbbi másfél évben minden Pentium 4 processzor is. Intel Prescott: az új generáció címmel már elemeztük a Prescott és a korábbi éllovas Northwood magok közötti különbségeket, ezúttal csak röviden foglaljuk össze ezeket. A Prescott mag 0,09 mikronos feszített szilícium gyártástechnológiával készül, a Northwoodnál hosszabb, 31 lépcsős végrehajtó futószalaggal, továbbfejlesztett elágazásbecsléssel, intelligensebb hardveres és szoftveres adatbehívással, felgyorsított parancsvégrehajtással (bizonyos parancsok esetében), nagyobb L1 adatcache-sel, nagyobb L2 cache-sel, és SSE3 SIMD-támogatással rendelkezik. Ezek egy laikus számára mind jól hangzanak, azonban jó tudni, hogy nem mind növeli a processzor sebességét, például a hosszabb futószalag a magasabb órajelek elérésének érdekében egy „kötelező” újítás a Prescott esetében, azonban ez a tulajdonság az órajelenként végrehajtható utasítások kisebb számát hozza magával. Lényegében a Prescott mag újításai mind a hosszabb pipeline által okozott teljesítménycsökkenést hivatottak kiküszöbölni.

Visszatérve a Celeron D-re, az alsó szegmensbe szánt processzor egyelőre 2,26 GHz-től 3,20 GHz-ig skálázódik. Hogy véletlenül se maradjunk le semmiről (mi, kispénzűek), az Intel az LGA775-tulajdonosokon kívül a Socket 478-as alaplapok tulajdonosai számára is kínál Celeron D processzorokat. Ahogy a Northwood és Prescott mag különbözik, úgy a sima, régi Celeron is különbözik a Celeron D-től. A két mag alapvető differenciát mutat, azonban ezen felül is vannak eltérések, úgy mint az L2 cache mérete és a rendszerbusz órajele. Ennek eredményeképpen a Celeron D dupla akkora cache-sel (16 kB és 256 kB) rendelkezik, mint a Northwood Celeron, ezenfelül támogatja az SSE3 utasításkészletet, és 133 MHz-es FSB-vel (533 MHz quad-pumped bus) rendelkezik. Utóbbi újítás végre kézzelfogható sebességtöbbletet eredményezhet, hiszen a NetBurst architektúrára épülő processzorok mindig is sokat profitáltak az egyre nagyobb memóriasávszélességből. Az utóbbi időben megjelentek a Celeron D-k "J" jelöléssel ellátott változatai is, melyek már támogatják az Execute Disable Bit funkciót, majd később megjelentek a 64 bites kiterjesztést is támogató chipek (érdekes módon a Sempron kis csúszással kapta meg a 64 bitet, de erről később). Sajnos a Hyper-Threading technológia támogatása továbbra is a Pentiumok kiváltsága marad.


Intel Celeron D 345J CPU-Z [+]

A CPU-Z informál minket a Celeron D specifikációiról, melyek közül számunkra elsőként a stepping lehet érdekes: a nálunk járt processzor E0 steppinges, márpedig ha valaki kicsit is tájékozott a steppingek világában, sejtheti, hogy ez a példány kis szerencsével 3,8-4 GHz környékére tuningolható, hiszen E0 steppingre épülnek a legmagasabb órajelű, 3,8 GHz-es Pentium 4-ek is (670). Bár a képeken nem látszik, a Celeron D négyutas csoportasszociatív másodszintű gyorsítótárral rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a cache négy részre van felosztva. Ezzel szemben a Northwood magos Celeron csak kétutas, vagyis a Celeron D-ben található L2 cache nemcsak nagyobb, de jobban is szervezett elődjénél. A processzor maga egyébként teljesen úgy néz ki, mint bármelyik LGA775-ös Pentium.


AMD Sempron 3400+ [+]

A Celeron D-k netszerte elismerést váltottak ki a tesztelőkből, hiszen a K7-es architektúra Athlon XP-i csak nehezen tudták felvenni a versenyt a jövevénnyel. Az AMD válaszul kiadta az első Sempron névre hallgató processzorokat, melyek gyakorlatilag átnevezett Athlon XP-k voltak. Ez egyúttal azt is jelentette, hogy az AMD az Intellel ellentétben semmilyen újítást nem eszközölt az új processzorok esetében, ami végülis egy logikus lépés volt, hiszen a drágább processzorok piacán az Athlon 64 már jól szerepelt a Pentium 4 ellen, így a már jól bejáratott gyártósorokon a Sempron névre keresztelt Athlon XP-k gyártása zavartalanul folytatódhatott, ennek köszönhetően pedig a Sempron azonnal egy nagyon olcsó processzorrá válhatott. A Thoroughbred-B, Thorton és Barton magra épülő modellek 0,13 mikronos gyártástechnológiával készültek, 166 MHz-es FSB-vel és 256 kB L2 cache-sel rendelkeztek. Mindemellett az AMD kiadott egy Socket 754-es modellt is 3100+ modellszámozással, mely egy tökéletesen másfajta Sempron volt a Sempronok között, hiszen a Paris kódnevű magra épülő processzor ugyanarra a K8 architektúrára épült, melyre a Clawhammer és Newcastle magos Athlon 64-ek – persze kisebb csonkításokra számítani lehetett. A 3100+ csak 256 kB L2 cache-sel rendelkezett, és nem ismerte a 64 bites kiegészítést sem ellentétben az Athlon 64-ekkel, viszont támogatta a Cool'n'Quiet technológiát, az SSE2 utasításkészletet és az NX bit kiterjesztést is, emellett a „szokásos” Athlon 64-ekre jellemző tulajdonságokkal bírt, úgymint integrált DDR400-as memóriavezérlővel, illetve 800 MHz-es HyperTransport összeköttetéssel a chipset irányába.


AMD Sempron 3000+ és 3400+ CPU-Z [+]

Telt-múlt az idő, és a piacról szép lassan kikopott a Socket A-s Sempron, az AMD leállt a gyártásával, emellett viszont folyamatosan vezetett be újabb Socket 754-es modelleket (2500+-tól már 3400+-ig). A gyártástechnológia csiszolódásával párhuzamosan újabb revíziók, steppingek is megjelentek, ugyanúgy, ahogy az Athlon 64-ek esetében is. A CG steppinget a D, majd az E követte. Ezek egyúttal újabb fejlesztések magba integrálását is jelentették, hiszen mára már a Sempronok is támogatják az SSE3 utasításkészletet. Sőt, a Sempron talán az Intel nyomásának engedve kaphatta meg a 64 bites kiterjesztést is az E6-os steppinggel, noha ezek közül csak négy modell készül 256kb-nyi L2-es cache-sel, a 2500+, 2800+, 3100+ és 3400+. Jelenleg az E6-os a legtovább skálázódó stepping, vagyis egy gyárilag lassabb órajelű példány elvileg igen szép tuningpotenciállal kecsegtet. A korábbi Socket 754-es Sempronoktól eltérően a 3400+ már 256 kB L2 cache-sel rendelkezik, és ahogyan a CPU-Z képeken is látható, támogatja az AMD64-et és az SSE3-at szemben a korábbi D0 steppingre épülő 3000+-szal. Ez a Palermo E6-os verziója.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • AMD: a legkisebb kétmagos

    A jelenlegi legkisebb, egyúttal legolcsóbb kétmagos asztali AMD processzor, az Athlon 64 X2 3800+ képességeit mértük fel.

Előzmények

Hirdetés