Négy csúcs 990FX-es AM3+ alaplap a porondon

MSI 990FXA-GD80

Az MSI nagyjából az első AM3-as alaplapok megjelenésének idejében dobta piacra az 790FX-GD70-et, mely meglehetősen hamar népszerűvé is vált. Ezt követte tavaly tavasszal a 890FXA-GD70, amely az előd átdolgozott verziója volt, de nagyobb változtatások nélkül. A 990FXA-GD80 ezen két modell alapjaira épül kisebb-nagyobb módosításokkal.

A dobozon a Military Class II felirat díszeleg, melyet az MSI szeret kihangsúlyozni. Ez a a saját fejlesztésű szabvány jelenleg már a harmadik generációt tapossa, mely éppen a közelmúltban megjelent X79-es alaplapokkal vált elérhetővé. A kötelező hátlapi takarólemez mellett felbukkant két pár MOLEX->SATA tápátalakító és hat darab SATA adatkábel. Tovább kutakodva egy hátlapi kártyahelyre szerelhető, kétportos USB 3.0 kivezetésbe botlottunk. Legvégül három különböző hosszúságú CrossFire híd mellett két kis M-Connector kiegészítőt is ez az előlapi kapcsolók és LED-ek csatlakoztatását hivatott megkönnyíteni. Ugyan SLI híd nincs a tartozékok között, ennek ellenére az alaplap a CrossFire mellett ezt többkártyás módot is támogatja.

Talán nem túl meglepő, hogy ez a modell is az MSI aktuálisan uralkodó kék-fekete színvilágát kapta. A NYÁK sötétbarna, de ez csak világosban látszik (amúgy feketének tűnik). A fent említett két GD70-hez képest szembetűnő különbség, hogy az északi híd kimászott a PWM alól, és az amúgy leginkább bevett kialakítást alkalmazva a CPU foglalat alá került. Ez a lépés minden bizonnyal azért következett be, mert a tápellátásért felelős szekció területe megnőtt. Ennek hűtéséről egy méretes borda felel, mely az előzőekben bemutatott két modellhez hasonlóan osztozik a 990FX névre hallgató északi híd hűtésén.

Természetesen most sem maradhatott leplezetlenül a hűtés alatti rész, amit a borda eltávolítása után szemügyre is vettünk.

Összesen 10 valódi fázis számoltunk meg, ami a korábbi GD70-es modellekhez képest már duplázást jelent. A Military Class II keretein belül itt is a a már jól bevált komponensekre építkezett az MSI. Ez röviden alumíniumbelsejű kondenzátorokat, prémium minőségű tekercseket, nagy vezetőképességű polimer Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) elnevezésű kondenzátorokat és az MSI által már évek óta használt, DrMOS nevű megoldásának második generációját takarja. Utóbbi lényege, hogy az egyszerűbb D-PAK és a náluk jobb kapcsolási tulajdonságú Power-PAK tokozású, diszkrét tranzisztorokkal ellentétben egy összetettebb áramkört használ, amelyben két MOSFET és egy vezérlőchip van. Az így létrejött megoldás szinte minden paraméterében jobb a klasszikus analóg kivitelezésnél. Fogyasztása 27,6%-kal kisebb, mint a D-PAK megoldásoknak, 30%-kal kevésbé melegszik, és átlagosan több mint 70%-kal kevesebb helyet foglal el. Tuningnál lehet fontos, hogy a DrMOS lényegesen kisebb tüskével és gyorsabban kapcsol, mint a klasszikus megoldások. Ez konkrétan 1000 kHz-es üzemi frekvenciát jelent a szokásos normál analóg kivitel 250 kHz-ével szemben.

Különféle PCI slotokból összesen hat darab található az alaplapon. A legfelső egy x1-es PCIe, mely ugyan az ASRock alaplapjához hasonlóan az északi híddal egy vonalba került, de mivel itt a 990FX-en található borda alacsonyabb, így gyakorlatilag szinte bármilyen hosszúságú kártya elférhet benne. A következő PCI Express aljzat egy x16-os, melyet egy x1-es és egy újabb x16-os követ, de ehhez már csak fixen 8 sáv került kivezetésre. Ezt egy sima PCI követi, mely után két x16-os zárja a sort, ahol a legalsóhoz szintén csak kevesebb, számszerűen mindössze 4 sáv jutott.

Hirdetés

A slotok alatt a bekapcsoló- és reset gomb mellett az automatikus tuning szerepét betöltő OC Genie kapcsolóját találhatjuk. Ezeken túl még itt kapott helyet a soros, a FireWire, valamint a JUSB1 jelölésű tűsor. A szóban forgó USB 2.0 port a szabvány 0,5 amperes áramerősség helyett 1,5 ampert képest leadni, még abban az esetben is, ha a gép felfüggesztett vagy kikapcsolt (S3/S4/S5) állapotban van. Ez a Super-Charger névre keresztelt funkció különböző külső eszközök (pl. mobiltelefon, tablet) töltésénél vagy áramellátásánál jöhet jól.

Az SB950-es déli alatt egy POST CODE kijelző helyezkedik el, mely az esetlegesen előforduló gépindulási problémák kiszűrésénél lehet igazán nagy segítség. Ettől balra egy másik USB 2.0 tűsor található. Innen az alaplap jobb széle felé haladva felkerült a NYÁK-ra egy HDD LED is. Szokás szerint az alaplap szélére került a hat darab natív 6 Gbps SATA port, melyek alatt a NEC/Renesas D720200 vezérlőjének USB 3.0 kivezetése látható, a SATA csatlakozókhoz hasonlóan 90 fokkal kiforgatva.

A DDR3-as RAM foglalatok felett az APS (Active Phase Switching) LED-sora foglal helyet. Ez egy energiagazdálkodási funkció, melynek értelmében a fázisok terhelés függvényében lekapcsolhatnak. Ezek aktivitásáról ad folyamatos visszajelzést az alaplap felső szélén található kikapcsolható fényáradat. Sajnos az Intel platformjaihoz készült megoldásokkal ellentétben AMD-vonalon az MSI teljesen hanyagolja a multiméteres mérőpontok kivezetését, így erről ennél a modellnél le kell mondanunk.

Az MSI hátlapja az ASRockhoz hasonlóan egy PS2-es különálló billentyűzet és egér porttal nyit, melyet itt is egy CMOS reset gomb követ. Ezután már szinte kísértetiessé válik a hasonlóság, ugyanis itt is a Realtek ALC892 HD audió vezérlő digitális optikai és koaxiális csatlakozói következnek. Az ezeket követő FireWire, USB 2.0, eSATA/USB2.0 kombó hármassal véget ér az azonosság. Ezeket követve egy újabb USB 2.0, eSATA/USB2.0 páros egység érkezik, melyet a gigabites Realtek RTL8111E vezérlő LAN kivezetése követ. A hátlap vége felé közeledve egy pár USB 3.0 aljzat, majd legvégül a jól megszokott analóg audio ki- és bemeneteket láthatjuk.

Az MSI a közelmúltban vetette be Click BIOS II névre keresztelt grafikus felületű UEFI megoldását. Ez a korábbihoz képest letisztultabb és átláthatóbb felületet biztosít, ahol viszonylag egyszerűen rátalálhatunk minden fontos beállításra. Szerencsére a frissítést jó néhány korábbi modell is megkapta, melyek között a 990FXA-GD80 is szerepelt. Aki a közelmúltban vásárolt valamilyen MSI alaplapot, annak ezügyben érdemes lehet körülnéznie a gyártó honlapján. Az MSI 990FXA-GD80 UEFI-jének beállítási lehetőségeit a következő képeken szemléltetjük:


MSI 990FXA-GD80 UEFI

A lehetőségek felhozatala nagyjából valahova az ASRock szintjére tehető, viszont innen (egyelőre) hiányzik a 2133 és 2400 MHz-es opció, valamint még az APM-et is csak a Turbo Core lekapcsolásával tudjuk inkativálni. Természetesen ezek egy későbbi frissítéssel könnyen pótolhatóak. A szoftveres körítésben találhatjuk az MSI Control Center nevű alkalmazását, melyet az X79-es tesztünkben már egyszer megmutattunk. Ez jól átláthatóan kínálja fel nekünk a főbb beállítási lehetőségek megváltoztatását Windows alatt, újraindítás nélkül.

Egy érdekes kiegészítő a Click BIOS II névre hallgató alkalmazás, mely nem véletlen egyezik meg az UEFI nevével, hisz ezen szoftver segítéségével Windows alól állígathatjuk az UEFI-ben található opciók nagy részét.

Legvégül itt is megnéztünk a túlhajtást. Az ASRockhoz hasonlóan az MSI alaplapjánál is 4600 MHz-et tudtunk elérni 1,45 volt mellett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés