MSI GX660 – notebook játékosoknak

Hirdetés

Technikai részletek

Egy Full HD felbontású kijelzőn akár grafikai munkának is neki lehet állni. Ugyan a GX660 csak 15,6 hüvelykes, de mivel a notebookot kb. 40%-kal közelebbről nézik a felhasználók, mint az asztali gépek monitorát, ezért nagyjából egy 22 hüvelykesnek monitornak felel meg. Természetesen TN+film panelt használtak nála, ami az AUO műhelyéből érkezett. Maximális, 200 cd/m²-es fényereje ma már nem számít kiemelkedően jónak, 0,6 cd/m²-es minimumával korrekt 330:1 körüli kontrasztarányt ad, ami szobában – ahol egy ilyen gamer gépet használni szokás – elég lesz a kijelző tükrös felületének legyőzésére. Kalibrálás előtt és után is a szokásos notebookos számokat mértük. Beállítva a megjelenő árnyalatok szépen megközelítették a referenciát, az tálagos eltérés egy, a maximálsi három Delta E érték közelébe került.

Egy nagy teljesítményű és fogyasztású notebooknál mindig kérdéses, hogyan sikerül megoldani a hűtést, hogyan egyensúlyozzák ki a melegedést és a hangot. Ráadásul a GX660-nak van turbó hűtéses funkciója, ami még érdekesebbé tette a vizsgálódást. Nyugalomban, 24 °C-os szobahőmérsékletnél a vaskos laptop felhasználóval érintkező, felső része langyos maradt, 30 °C köré melegedett. Alul, a hűtés környékén már ekkor is elérte az egyébként nem túl meleg 40 °C-ot, ami nem komolyabb gond, mert egy 3,5 kilogrammos notebookot elég kevésszer vesznek ölbe, inkább asztalon trónol. Sokkal lényegesebb, hogy eközben szinte teljesen néma maradt. Úgyhogy ha ezzel a bestiával lazán csak internetezni akarunk, akkor nem fog megsütni vagy megsüketíteni minket.

Odapakolva a vasnak már megjött a hangja. Szerencsére ennek többsége hátrafelé távozott, így a felhasználó felől a processzort terhelve 25, játék közben 30 decibelt mértünk, ami egy átlagos, erős gép zajterhelésének felel meg, sőt a gamerek között kiválónak számít. Ráadásul a melegedésre sem lehetett panaszunk: a felső rész nem érte el a 35 °C-ot, alul is csak a hűtést rejtő sarok melegedett számottevően. Az 50 °C-os érték, ami játék közben még egy ötössel feljebb is ment, ölben használva már kellemetlenül meleget jelent. Ellentétes értelemben volt kellemetlen ugyanennek a saroknak az átellenes, vagyis billentyűzet felőli oldala. Múltkor, az FX603-nál is találkoztunk azzal a jelenséggel, hogy a billentyűzet WASD gombjainak környékén keresztül lélegzik a hűtés, ami kellemetlen huzatot hoz létre. Egy játékos gépnél sokszor nyugszik a felhasználó keze ezen a részen, szóval a GX660-nál még zavaróbb volt a dolog.

Az extra hűtést kapcsoló gomb hatása viszont nagyon tetszett. Bár ordító, 40 decibelre váltott a hangerő, de mellé olyan szellőzést kaptunk, hogy a processzor teljes terhelés alatt 15, a forró alsó rész 10 Celsius-fokkal lett hűsebb.

Olyan dolog a játékos MSI GX660 notebook fogyasztását firtatni, mint egy sportkocsi üzemanyagigényét. Van neki, jó nagy, meghajtva meg különösen, nyugalmi állapotban pedig azért, mert a nagy Radeont nem lehet teljesen kikapcsolni; ezt a funkciót – bár van rá mód – az MSI nem valósította meg. Így a jó nagy, 87 wattórás telep nyugalmi állapotban is kevesebb mint három óra alatt elfogyott, ami 31 wattos fogyasztást jelent – jó sok. Némileg kárpótol ezért, hogy videózás közben alig csökkent (két és fél órára) az üzemidő, az étvágy pedig csak 3 wattot emelkedett.

Teljes, játékos terhelésnél aztán kinyílt a VGA torka és az akku kevesebb, mint egy óra alatt kapitulált, ami kereken 100 wattos fogyasztást jelent. Ennek tudatában még dicséretesebb a hűtés korrekt teljesítménye.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés