Milyen jó a VAIO?

Hirdetés

Megjelenítés, bevitel

Úgy gondoljuk, az egyáltalán nem hétköznapi VAIO Z legérdekesebb része a kijelzője. Ez az atipikus, 13,1 hüvelykes, LED háttérvilágítású modell nem a szokásos 1366x768 pixelt jeleníti meg, hanem sokkal többet, 1600x900-at. Ráadásul ezt nagyszerű minőségben teszi. Szemből nem olyan nagy szám, hogy kiválóak a színei, de az átlagos notebookos panelekkel ellentétben elég nagy szögtartományban élvezhetőek maradnak. Felülről még meredek szögből is csak némi hidegülést (kék felé tolódást) láttunk, oldalról pedig melegedni (vörös felé tolódni) kezdtek az árnyalatok. Alulról sem olyan hamar fordultak át a színek, mint más modelleknél. Fontos kiemelni, hogy a panel felülete matt, nem pedig tükrös.

Megvizsgáltuk a nagy felbontású kis kijelző színeinek helyességét. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverrel végeztük. A programok azt vizsgálják, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.

Nem számítottunk rá, hogy már kalibrálás előtt viszonylag jó értékeket kapunk. Átlagosan 3,3 deltaE értékes eltérést mértünk 6-os maximum mellett. Ezek a beállítás után még tovább csökkentek. Eddigi notebookos méréseink legjobb, 0,5 deltaE értékes átlagát mértük, ami csak a sötétszürke árnyalatoknál mutatott nagyobb eltérést. A Sony VAIO Z színprofilja innen tölthető le, és a maximálisnál két fokkal alacsonyabb megvilágításnál adja a legjobb eredményt.

Tökéleteshez közeli lett a műszeres egyenletességi mérés. Csak a bal felső sarokban és alul középen mértünk 5%-os fényerőbeli eltérést a középső részhez képest. Kiváló volt a feketén tapasztalható bevilágítás is. Csak felül és alul láttunk egy-egy világos fénysávot, melyek magas fényerőnél használat közben is feltűntek. Minden bizonnyal azért, mert a maximális fényerő tényleg magas volt, 309 cd/m². Ráadásul a különösen jó 0,3 cd/m²-es minimummal nagyszerű, 1000:1 körüli kontrasztarányt adott.

Végre eljött a „hóhérakasztás” ideje, kipróbálhattuk a Sony VAIO-k Apple, majd a többi konkurens által átvett, elkülönített gombos billentyűzetét. Eddig egyetlen notebookban sem találtuk a kialakítást tökéletesnek, bár a Macekben egészen jónak bizonyult. A Sony gombjai közvetlenül a burkolat résein kandikálnak ki, nem úgy, mint például az Asusnál, ahol továbbra is egy hajlékony lapon vannak a billentyűk. Alattuk minden bizonnyal egy masszívabb, csavarokkal rögzített váz van, mert a klaviatúra egyáltalán nem hajlott erősebb nyomásnál sem.

Első látásra gombjai a megszokottnál kisebbnek tűntek, de csak az átlagosnál nagyobb térköz téveszti meg a szemlélőt. Szerencsére elég hosszú és határozott nyomáspontú úton járnak, felületük pedig kellemes tapintású, kissé érdes. Elég nagy közökkel illesztették őket be, ezért minimális a melléütés esélye. Bátran állíthatjuk, hogy ennek a kialakításnak a Sony eredeti a legjobb változata.

A fő billentyűzet fölött mindkét oldalon van egy-egy kezelőszerv. Jobbra az optikai meghajtó nyitógombját találjuk, balra pedig egy kétállású reteszt. Utóbbival az energiatakarékos (stamina) és a teljesítménycentrikus (speed) mód közül választhatunk. Ha spórolásra váltunk, nemcsak a diszkrét VGA, hanem az optikai meghajtó, modem, Ethernet, Wi-Fi és Bluetooth is lekapcsolhat. Balra kaptunk még S1 és S2 feliratú gombokat. Előbbivel az előadásos energiaprofilt aktiválhatjuk, utóbbi a számítógép komplex súgó és terméktámogató alkalmazását indítja el.

Texturált és enyhén érdes felületével látványra és tapintásra is kellemes volt a VAIO Z touchpadja. A géphez és csuklótámaszhoz képest megfelelőnek találtuk a méretét. Érdekes, hogy a Sony nem követte a mai multi-touch divatot. Szerintünk az optimálisnál egy picivel keskenyebbek az alatta sorakozó gombok, melyek közé ujjlenyomat-olvasót szorítottak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés