Külső merevlemezek a Samsungtól

Hirdetés

S1 Mini

Tavaly októberben mutatta be a Samsung új külső merevlemezeit a nagyközönségnek. Az S1 Miniben a gyártó 1,8 hüvelykes merevlemezeket használ, melyek 80, 120, illetve 160 GB-os méretűek lehetnek, a készülékházuk pedig négyféle: lakkfekete, hófehér, borvörös vagy csokoládébarna színben készül. A nálunk járt modell lakkfekete, 120 GB-os és HXSU012BA típusú volt. Ugyan nem szedtük szét, de a specifikációban található 4200 rpm-es fordulatszám és a 2 MB cache a Spinpoint N2B sorozatba illeszkedő típusra utal, ami natív USB támogatást jelent. Apró, ablakos kialakítású fehér dobozban érkezett, így már rögtön meg is szemlélhettük, mi lapul benne. Azt kibontva látszott a puha védőcsomagolás, ami körülveszi az S1 Minit.

A fényes külső felületet egy fémesen csillogó grafitszürke keret veszi körbe, a másik oldalon pedig egy bőrhatású, de műanyagból készült borítás található, rajta a készülék nevét, típusát, méretét és a gyártási idejét feltüntető matricával.

Alattuk, egy külön rekeszben egy hosszabb, 80 cm-es és egy mindössze tízcentis USB kábelt, valamint egy gyors üzembehelyezési útmutatót találtunk. Utóbbira talán nem is lenne szükség, hiszen nem túl bonyolult a feladatunk, csak egy szabad USB portot kell találnunk.

Telepítőlemezzel nem találkoztunk, de nincs is rá szükség, mert a mellékelt programok a merevlemezen vannak a többnyelvű használati útmutatóval együtt. A két szoftver közül az egyik a Samsung adatmentő szoftvere, az Auto Backup, a másik pedig a SecretZone, amellyel titkosított meghajtót hozhatunk létre. A két program kicsit több mint 40 MB-ot foglal el, ami még barátinak nevezhető a többnyelvű leírások 800 MB-nyi területigényével szemben.

S2 Portable

Az S2 Portable belsejében már 2,5 hüvelykes merevlemezek szolgálhatnak, a négyféle színben választható külső 160, 250, 320 vagy 500 GB-os egységet rejthet magában. A nálunk járt lakkfekete darab a HXMU050DA/G22 típushoz tartozott, a leírásában található 2,5 hüvelykes merevlemezméret és 8 MB-os gyorsítótár egyetlen merevlemezre, a Spinpoint M6 sorozat HM500LI nevezetű tagjára illik rá. A tároló két 5400 rpm-es tányért alkalmaz, és SATA-300 csatolófelülettel rendelkezik.

Az anyagválasztás ugyanaz, mint az S1 Mini esetében, azaz kellemes tapintású és tetszetős külsejű termékkel van dolgunk. Ahhoz, hogy ezt megtapasztaljuk, ki kell hámozni a dobozából, amely szintén stílusos, fekete színt kapott, rajta ezüst betűk jelzik, melyik típussal van dolgunk.

Az S2 Portable-t és a védőborítást eltávolítva itt is egy alsó rekeszt találunk, ami egy 10 centis és egy hosszabb, 80 cm-es USB kábelt, valamint gyors üzembehelyezési útmutatót és egy bőrtokot rejt. Ez utóbbi kellék szerintünk az S1 Mininek is kijárt volna.

Telepítőlemezt itt sem találtunk, mindkét szoftver a merevlemezen van a használati útmutatókkal együtt.

Beállítás

A két tároló használatba vétele nagyon egyszerű. Mivel már formázottan érkeznek, így elég csak egy szabad USB portra csatlakoztatni őket, és máris másolhatjuk rájuk adatainkat. Az adatmentő szoftvert, illetve a titkosított partíció létrehozásában segédkező programot ki is próbáltuk. Az Auto Backup telepítése zökkenőmentesen zajlott, befejeztével egy varázsló segítette a szükséges beállítások elvégzését.

Az első ablakban a mentés célját kellett beállítani, az ehhez való hozzáféréshez pedig egy jelszó is beállítható.

A következő ablakban további beállításokat lehet elvégezni. A lementett adatok tömöríthetőek, és kiválaszthatjuk, hogy a mentés végeztével a program kis méretűre váltson, lépjen ki, vagy kapcsolja ki a számítógépet.

Az ezt követő résznél a szűrőt lehet beállítani. Választhatunk fájltípusok, például audio- és videofájlok közül, de kiterjesztés szerint is lehet szortírozni.

Amint ezekkel kész vagyunk, a program használatba is vehető, csak annyi dolgunk maradt, hogy beállítsuk, melyik könyvtárból szeretnék lementeni az adatokat, és a Backup gombra kattintsunk. Lehetőség van időzített, automatikus mentésre is, amit megadhatunk havi, heti vagy napi rendszerességgel egyaránt, akár óra és perc pontossággal is. Az eszközök között további két funkció található, amelyek a forrás és a célkönyvtár tartalmát hasonlítják ösze, vagy adatellenőrzést is végezhetnek a mentett fájlokon.


SecretZone

A SecretZone külön titkosított tárterület létrehozását teszi lehetővé. Feltelepítése után egy adminisztrátori jelszó megadása után juthatunk tovább a beállítások elvégzéséhez.

A következő ablakban kiválaszthatjuk a titkosított rész méretét és elérési útvonalát. Ez egy image fájlként fog megjelenni, és külön nevet adhatunk neki (ami akkor segíthet, ha esetleg több ilyet hozunk létre). Végezetül megadhatjuk, hogy milyen meghajtóbetűjelet kapjon, ha csatlakoztatjuk.

Továbblépve lehetőségünk van jelszóval védeni az image fájlt, sőt háromféle titkosítási eljárással is elláthatjuk, amennyiben teljes biztonságban akarjuk tudni adatainkat.

Ha ezzel elkészülünk, egy új meghajtó jelenik meg a már meglévők mellett, amit azonnal használatba is vehetünk. A program kezelőfelülete egyszerű és jól használható, nincs túlbonyolítva.

A rendelkezésre álló image fájlokat egy listából választhatjuk ki, és a Mount gomb megnyomásával, valamint ha tartozik hozzájuk jelszó, akkor annak megadásával csatlakoztathatjuk. Amennyiben már nincs szükségünk a titkosított tárra, vagy egy másikat szeretnénk használni, akkor az Unmount gomb megnyomásával tüntethetjük el. Lehetőség van több felhasználó létrehozására is, így egy eszközt akár többen is használhatnak úgy, hogy adataikhoz más nem férhet hozzá.

Tesztelés és értékelés

Az ismerkedés után elérkezett az idő, hogy a külső tárolók teljesítményével is foglalkozzunk. A belsejükben található modern merevlemezeket látva az a gyanúnk támadt, hogy ebben a felállásban nem tud megmutatkozni igazi erejük, mivel az USB 2.0 csatlakozó által biztosított sávszélesség szűkös lesz számukra. Ezt a gondolatot azonban a teszteredmények megcáfolták, bár az S2 Portable közel járt ahhoz, hogy valóra váljon a jóslatunk. Tesztprogramként a HDTach 3.0.4.0-s verziójának "Long" tesztjét választottuk a lehető legpontosabb eredmények érdekében, valamint a HD Tune 3.10-es változatát is bevetettük.

Első körben a kisebbiket, az S1 Mini modellt vettük kezelésbe, amelyről – ha nem lenne rajta az aktivitást jelző, kék színű LED – akár azt is gondolhatnánk, hogy egyáltalán nem működik. Semmilyen hangja nem volt, csak egész közel hajolva lehetett hallani, hogy valami mocorog a belsejében. Kézben tartva finom rezgés árulta el, hogy éppen a tesztek teljesítésén dolgozik, de mikor az asztallapra helyeztük, akkor még ez sem volt érezhető. Használata során a külső burkolat alig melegedett fel. Átlagos olvasási sebessége a tesztek szerint 26 MB/s körüli, a két program között mintegy 1 MB/s-nyi eltérés volt. Processzorhasználatban a HD Tach 2%-ot, a HD Tune pedig 8,5%-ot állapított meg, ami egész jónak mondható.

Az S2 Portable nagyobb merevlemeze érezhetően jobban felmelegítette a készülékházat, de az még így is csak langyos volt a használat során. Szintén rendelkezik az aktivitást jelző, kék színű LED-del, és ez ismét jól jött, mert hangja ennek sincs sok. Csak egészen közelről lehetett hallani, hogy éppen dolgozik, háza pedig ugyanúgy elnyeli a keletkezett rezgéseket, mint a kisebbik változaté. A tesztek során jobban teljesített, mint az S1 mini, átlagos olvasási sebessége 33-34 MB/s körüli volt, miközben a HD Tach 5%-os, a HD Tune pedig 11%-os processzorhasználatot jelzett.


Értékelés

Összefoglalva a tapasztaltakat: jó benyomást keltettek a Samsung külső merevlemezes tárolói. Tetszetős kialakításuk van, az anyagválasztás is jól sikerült, és ráadásként a négyféle színből mindenki megtalálhatja a számára legkedvesebbet. Mindkét típushoz járnak kiegészítő szoftverek is, amelyek az alapvető adatmentési feladatok mellett titkosított tárterület létrehozására is alkalmasak, sőt utóbbi funkciót akár több felhasználó is igénybe veheti.

Az S1 Mini esetében hiányoltuk a kellékek közül a bőrtokot, ami szerintünk beleférhetett volna a 28 000 forintos árba. Enélkül nagyon oda kell figyelni, hogy használata során ne karcolódjon a fényes külső felület, mert az apró tároló 62 x 87 x 15,5 mm-es méretét és 91 grammos tömegét látva hordozásának legegyszerűbb módját zsebre vágva tudjuk elképzelni. A belsejében található merevlemez méretéhez képest jól teljesített, alig melegedett fel, és szinte hangtalanul végezte a dolgát. A Samsung 3 év garanciát vállal rá.

Az S2 Portable-t már nehezebb lenne csak úgy zsebre tenni 82 x 111 x 17,5 mm-es mérete és 170 grammos tömege miatt, de ettől függetlenül tetszett. A 39 000 forintos árcédula ugyan elgondolkodtató, ebben a méretben azért olcsóbban is lehet hordozható külső merevlemezes tárolót találni, de ezt valamelyest ellensúlyozzák a mellékelt szoftverek és az egyenletes teljesítmény. Szintén pozitívum, hogy csendesen és hűsen végzi a dolgát, emellett – kisebbik társához hasonlóan – 3 év garancia jár hozzá.

Samsung S2 Portable

Thrawn

A Samsung S1 Mini és S2 Portable külső merevlemezeket Samsung Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények