Különleges Samsung Blu-ray-lejátszó

Indítás, menürendszer

A készülék bekapcsolása is érdemel néhány szót, mert az indulási idő egy lehetséges érzékeny pont a lejátszók esetében. Üresen a bekapcsolás 16 másodpercig tartott, amíg a jól ismert Samsung logó feltűnt a szemünk előtt. Standby üzemmódban egy lemezt behelyezve 28 másodpercig kellett várnunk, amíg a lemez menüje megjelent a képernyőn. A korongok felpörgetése és beolvasása sem tart túl sokáig a DB-P4600 számára. A Blu-rayeket a behelyezéstől számítva 17 másodperc alatt juttatja el a főmenüig, míg a DVD-k esetében az ehhez szükséges idő 13 másodperc. Amennyiben DivX filmeket szeretnénk nézni, a beolvasás csupán 9 másodpercet vesz igénybe és már tallózhatók is a mappák.

Hirdetés

Az indulási időben persze szerepe lehet a beépített merevlemeznek is, ám összehasonlítva más HDD-s lejátszókkal, ez a sebesség kiválónak mondható. Vannak olyan készülékek, ahol a bekapcsolás maga 40-50 másodperc és még erre jön a lemez betöltése, ami még további kb. 20-30 másodperc várakozásra késztetheti a nézőt, tehát jóval egy perc fölé is mehet az indulási idő. A Sony PS3 nagyjából 20-25 másodperc alatt tölti be a lemez első képét a bekapcsolást követően.

A Samsung menürendszere egészen átlátható és a távirányító segítségével könnyen be is állítható minden fontos paraméter. Ebben kevés változás tapasztalható az előző modellekhez képest, de nagyon nincs is miért lecserélni, mert jól sikerült. Olyan alapvető beállítások, mint az időbeállítás, érintőgombok hangja a rendszerinformációval és frissítéssel együtt a System menüben kaptak helyet. A firmware frissítéséhez előbb be kell állítani a hálózatot, és csatlakozni kell az internetre. Ebben a menüben lehet tájékozódni az 1 GB méretű BD-Live tárhely telítettségéről is, és szükség esetén törölhető róla minden adat. Ez természetesen csak a BD-Live szolgáltatással letöltődő, lemezekkel kapcsolatos adatok, képek, infók tárolására alkalmas, másra nem használható.

Az Audio menüben a kimeneti hangminőséget, az esetleges újrakódolást és a lekeverést lehet állítani. Bizonyos tömörített HD hangsávokhoz (mint a Dolby TrueHD és a DTS-HD Master Audio) nem elegendő, hogy a lejátszó ki tudja adni HDMI-n keresztül, szükséges hozzá a vevő oldalon is a megfelelő elektronika a kitömörítéshez és a lejátszáshoz. Ha a vevő oldal nem képes fogadni ezeket, akkor a lejátszó maga is ki tudja tömöríteni kiküldés előtt PCM hangsávokká, illetve le is lehet kevertetni a hangot sztereóra is, ha nincs többcsatornás hangfalrendszer csatlakoztatva.

A megjelenítés beállításai között lehet kiválasztani a megfelelő képarányt és felbontást. A lejátszó képes 4:3, illetve 16:9 arányú kijelzőkre méretezni a lejátszandó médiát, és ehhez igazítható a felbontás is. Amennyiben nagyobb méret kerül beállításra, mint a kijelző natív felbontása, a rendszer figyelmeztet, és nem állítja be a kívánt értéket. Mivel Blu-ray-lejátszóról van szó, természetesen HD felbontásokat ajánl fel a menü Full HD 1080p-től lefelé. Lehetőség van 1080i beállítására is, ám ebben az esetben a progresszív szkennelést Auto módra kell állítani, vagy ki kell kapcsolni.

A HDMI beállításoknál lehet megadni, hogy tv vagy monitor a megjelenítendő eszköz, illetve beállítható, hogy az Anynet+ alapértelmezésben bekapcsolt vagy kikapcsolt állapotban legyen-e. Ha be van kapcsolva, akkor természetesen felismeri, ha egy másik Anynet+ eszköz van a közelében, és kapcsolat létesíthető a kettő között. Mivel az ilyen berendezések ára egyelőre igen magas, itthon még nem annyira elterjedtek, kevés helyen lehet találkozni ilyen „hálózattal".

A lejátszó különleges tulajdonsága, hogy a hozzá kapott wi-fi adapterrel képes vezeték nélküli hálózaton keresztül (IEEE 802.11 b/g/n) az internetre is csatlakozni megfelelő kulcs és titkosítás alkalmazásával. Emellett UTP csatlakozó is van a készüléken, így ugyanez kábellel is megtehető. A hálózati beállítások elvégzése igen egyszerű, főleg ha egy routeren keresztül érhető el az internet, mert így Plug and Play módon felismertethető a készülék. A Network menüben a csatlakozáshoz szükséges beállítások végezhetők el. A hálózat beállításának nagy részét néhány alapvető kérdés után automatikusan elvégzi az eszköz.

Hálózaton keresztül számítógéppel is összeköthető a berendezés. A csatlakozáshoz a számítógépen egy megosztott mappa vagy meghajtó szükséges, és ha létrehozható a kapcsolat, akkor onnan a megfelelő DivX formátumú filmek, képek, MP3 zenék gond nélkül lejátszhatók vele.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés