Intel X99-es alaplaptrió

Gigabyte X99-GAMING G1 WIFI

A Gigabyte alaplapja is a játékos felhozatalból érkezett, akárcsak az ASRock és az ASUS előzőekben bemutatott egy-egy modellje.


[+]

A méretes dobozban jó néhány tartozék lapul. A kötelező kellékek mellett helyet kapott három pár SATA adatkábel, három különféle SLI híd és egy CrossFire híd, amit egy PCI Express tápátalakító (2x6->2x8 pin) egészít ki.


[+]

Az alaplap fekete színben pompázik, amit csak itt-ott tör meg egy kis szürke és piros. A Gigabyte megoldását is nyolc DDR4-es DIMM slottal szerelték, így ebbe is bepakolhatunk 64 GB RAM-ot.


[+]

Miután leszedtük a hűtést, azt láttuk, hogy a bordák az alaplaphoz gyakorlatilag csak a foglalat felett a tápellátás komponenseinél, valamint a chipsetnél érintkeznek, ergo itt vesz át hőt a rendszer. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az alaplap bal felső és középső részén található bordázat a hőleadó felület növelését szolgálja, ami tuningnál még jól jöhet.


[+]

Az X99-GAMING G1 WIFI tápellátása nyolcfázisú, vezérlése pedig teljesen digitális. A rendszer PowIRstage DirectFET-ekre, Cooper Bussmann tekercsekre és Durable Black kondenzátorokra épül. A szükséges feszültséget egy 8 tűs csatlakozón keresztül lehet, illetve kell biztosítani.


[+]

Összesen hét PCI Express slotot láthatunk a Gigabyte alaplapján. A négy teljes hosszúságú aljzat a processzorhoz kapcsolódik, amivel megfelelnek a 3.0-s szabványnak is. CrossFire vagy SLI kiépítés esetén x16/x16, x16/x16/x8 vagy x8/x8/x16/x8 formában kerülnek kiosztásra a sávok, amennyiben az alaplapba helyezett processzor 40 sávot oszthat ki. A három x1-es slot a PCH-hoz kapcsolódik. A két középső, teljes hosszúságú slot között helyezkedik el a két M.2 aljzat, melyből az egyikben a IEEE 802.11a/b/g/n/ac és Bluetooth 4.0 szabványra képes Wi-Fi modul kapott helyet, ami legfeljebb 867 Mbps átviteli tempóra képes. A másik, SSD-k számára kialakított M.2 a PCH-hoz kapcsolódik, így a 2.0-s PCIe szabványnak megfelelő 2 sávot vezet ki. Amennyiben a Wi-Fi kártya be van építve, akkor ide csak 60 vagy 80 milliméteres SSD rögzíthető.

Hirdetés

A különféle slotoktól balra az AMP-UP névre keresztelt integrált hangkárya látható, ahol a vezérlést a Creative Sound Core 3D chipje végzi. A rendszer Nichicon kondenzátorokat kapott; az erősítés mértékét két kapcsolóval állíthatjuk, melyekkel 2,5x és 6x értékeket lőhetünk be. A hangkeltő körül egy csík húzódik a NYÁK-ban, mely bekapcsolt állapotban piros színben pompázhat. A Ti Burr Brown OPA2134 műveleti erősítő egy foglalatban kapott helyet, így az igény szerint cserélhető. A NYÁK alsó részén két PWM-es ventilátorcsatlakozó található, melyek mellett két USB 2.0 és egy USB 3.0 tűsor látható.


[+]

A Gigabyte megoldásán összesen 10 darab SATA port helyezkedik el, melyekből kettő osztozik az egyetlen SATA Express aljzattal. A SATA Express, a SATA 4 és 5 port, valamint az M.2 egyazon időben nem használható. Ezek felett egy SATA tápcsatlakozó látható, mely a teljes hosszúságú PCI Express aljzathoz nyújthat pár többletampert. A NYÁK alján még egy USB 3.0 tűsor és egy PWM-es ventilátorcsatlakozó húzódik meg.


[+]

Az ATX-es tápcsatlakozó környékén elhelyezkedő két darab PWM-es ventilátorcsatlakozó mellett néhány nyomógombot és kapcsolót láthatunk. A bekapcsoló és a reset gomb mellett a két UEFI közötti váltásra hivatott, kétállású kapcsolót (BIOS_SW) fedezhetjük fel. Utóbbi szomszédságában magát a Dual BIOS funkciót lehet letiltani vagy éppen engedélyezni, míg a DTB elnevezésű gomb megnyomása után a rendszer a következő újraindulásnál egyenesen az UEFI menübe navigál minket. A Gigabyte alaplapja is kínál lehetőséget a különféle feszültségek közvetlen monitorozásához. A NYÁK-on elhelyezett mérőpontok segítségével a VRIN, DIMM_A, DIMM_B, DDRVTT_A, DDRVTT_B, VPP25_A, VPP25_B, valamint PCHV értékeket lehet nyomon követni. Mindezek szomszédságában helyezkedik el a már jól ismert POST CODE kijelző.

A hátlap egy kombó PS2 billentyűzet/egér aljzattal nyit, ami felett egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Az ezt követő O.C. feliratú gomb a gyors tuningot engedélyezi, míg az "F" jelzésűvel a gyorsabb rendszerindítást lehet bekapcsolni. A sort követő négy darab USB 3.0 portból az alsó fehér a Q-Flash Plus funkciót is támogatja, ami abban a szerencsétlen esetben lehet mentőöv, ha véletlenül mindkét BIOS chip tartalmával probléma lenne, ugyanis az ide csatlakoztatott pendrive-ról a rendszer képes helyreállítani az EEPROM-ok tartalmát. A dupla USB 3.0-val megfejelt LAN portból kettő is van. Az elsőt a Qualcomm Atheros Killer E2201 vezérlő hajtja meg, míg a másodikat az Intel kontrollere kezeli. A sort az integrált audiochip különféle ki- és bemenetei, illetve a 2T2R Wi-Fi antenna csatlakozói zárják.


Gigabyte X99-GAMING G1 WIFI UEFI

A Gigabyte UEFI DualBIOS nevű felülete némi bővítést kapott a Startup Guide felülettel, de egy gombnyomással visszaléphetünk a korábbi felületre. A beállítási lehetőségek tárháza itt is meglehetősen nagy, gyakorlatilag minden fontosabb opció megtalálható az egyes menükben.

A tuningképességet természetesen ennél a modellnél is próba elé állítottuk. Az i7-5960X processzor feszültségét és szorzóját emelgetve 4400 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez ebben az esetben is 1,3 voltnál járt a magfeszültség.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés