Hűtés-ábécé: házak és tápegységek

Alaplapok




Ugyan az időjáráson ez még nem látszik, de szépen lassan jön a nyár, a negyven fok, amikor kedvenc processzorunk vagy videokártyánk azt fogja mondani, hogy a téli hidegben tartott brutális órajeleket a kánikulában már nem hajlandó elviselni. Jönnek a hibák, fagyások, újraindulások, kellemetlen adatvesztések. Ezen a héten szokásos újdonságok és alkalmi vételek mellett belekezdünk a hűtőeszközök piacának feltérképezésébe.

Árainkat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25 százalék áfa hozzáadásával.

Alaplapok

Most nyugodtan lehet Chaintech VNF3-250 Value Zenith alaplapot venni. A tesztlaborunkban különösen ajánlott minősítést kapott, nagyszerű nForce3 250 lapkakészletre épül, ára pedig soha nem volt ilyen alacsony – 17 600 Ft. Egy kisebb – és főleg olcsóbb – Socket 754-es Sempronnal kiváló alapja lehet egy olcsó, de mégsem erőtlen gépnek, de 25 000 forintos Athlon 64 2800+-ot dugaszolva belé még a 64 bites szép új világról sem kell lemondanunk.


Chaintech VNF3-250 – kölönösen ajánlott

Aki még több lábat szeretne processzorára, a Chaintech révén annak sem kell mélyen a zsebébe nyúlnia. A hazai piacon a VNF4 Zenith VE volt az első egy PCI Express x16 foglalatos nForce4-es alaplap. 24 000 forintos ára a kezdetekkor is nagyon kellemes volt már, de mostanra 21 700 forintra csökkent. Az nForce4 Ultra chippel szerelt VNF4 Ultra Zenith VE is befér 25 000 alá. A drágábbik verzió támogatja az SATA 2 szabványt, és hardveres tűzfalat is kapott. A legolcsóbb hozzájuk kapható Athlon 64 3000+ processzorral párosítva 60 000 forint alatt marad az áruk.


Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE – modern, de olcsó

Szépen csökken az SLI-s alaplapok ára is. A legolcsóbb Asus A8N-SLI már alig 35 000 forint fölött van, pedig nyolc hete még negyvenezerről indult. A meglévő négy PATA és négy SATA merevlemez-kezelő mellé még négyet felsorakoztató Deluxe változat, melyre még egy gigabites hálózati vezérlő és néhány Firewire csatlakozó is jutott, szintén olcsóbb lett, csupán 5800 forinttal drágább az alapverziónál.

Hirdetés

Ha nem kell a második gigabites LAN-vezérlő és a plusz négy SATA-merevlemez, de szeretnénk minőségi hangot, akkor vagy kiforrasztjuk a Marvell LAN-vezérlőt és letörjük a merevlemezek csatlakozóját, majd több mint tízezer forintért veszünk egy jó hangkártyát, vagy az Asus Deluxe lapjához képest 2500 forintos többletért megvesszük az MSI K8N SLI Platinumot, amelyre a gyártó előzékenyen egy Sound Blaster Live 24 bites hangvezérlőt is „ráhegesztett”.

Megjelenítés, DVD-írók

Megjelenítés

Az X800 XL-ek után a legnagyobb Radeonok, az X850 XT és X850 XT Platinum is elérkezett hozzánk AGP-s változatban, így ha a kedves X800 XT PE-tulajdonosok kevésnek éreznék már a grafikus teljesítményt, szaladhatnak a boltokba és „sima” Sapphire X850 XT-t 123 700 forintért, csúcs Platinumot pedig 135 300 forintért vásárolhatnak. Ma még a megunt X800 XT-k is jó áron eladhatóak, szóval a csere még a „nem érte meg otthagyni” kategóriába esik.


Sapphire Radeon X850 XT AGP – méghogy a régi csatlakozóra nem fejlesztenek!

A kicsit racionálisabbak érjék be a szintén kihasználhatatlanul izmos Sapphire Radeon X800 XL AGP-s, videobemenetes (VIVO) verziójával, melyet 91 000 forintért hajítanak utánunk. Akinek még ennyi pénze sincs elpazarolásra, kénytelen lesz a 70 100 forintos MSI GeForce 6800-at megvenni, melyhez tengernyi szoftvert is kap.

Ha a cél „csupán” a folyamatos játékmenet 1024x768-as képfelbontással, közepes mennyiségű képminőség-javító hatással, akkor fölösleges 41-43 000 forintnál többet kiadni, bőven megteszi egy Inno3D GeForce 6600 GT platformtól függően PCI Expresses vagy AGP-s kivitelben.


AOC LM-726 – elegáns meghajlás

Az AOC a magyar weboldal után most új tizenhét hüvelykes modellt is bemutatott, az LM-726 a korábbi LM-725 utódja; felfrissült a formavilága, paraméterei nem sokat változtak. A 16 ms-os válaszidő és a 450:1-es kontrasztarány ma már nem számít kiemelkedő értéknek, szerencsére az új lapos AOC ára sem hivalkodó: 67 000 Ft.

DVD-író

Kellemes lefelé mozgolódásnak lehetünk tanúi a DVD-írók árainál is. Múlt héten szóltunk a gyorsan írható médiumokról, most szólunk a gyors írókról. Régen volt az az idő, pontosan tavaly nyár közepén, amikor a nyolcszoros sebességgel író NEC 2510 még harmincezer forintba került. Aki anno megvette a lemez híján sokáig csak négyszeresen használható pörkölőt, az joggal mérgelődhet az aktuális 13 000 forintos vételár láttán. A néhány hónapja húszezerért tizenhatszorosan író NEC 3500-at vásárlók szintén buktak hatezer forintot, ugyanis a készülék pillanatnyilag 14 000 forintba kerül, de a DVD-R DL lemezekkel is elboldoguló, világos előlapos 3520A sem drágább 15 500 forintnál. A fekete frontpaneles változathoz 16 100 forint környékén lehet hozzájutni, melynél a Pioneer 109-es sem sokkal drágább. A Sony háza táján szintén nem kell magas áraktól tartani, a legfeljebb tizenhatszorosan dolgozó DW-D23A világosban 14 700 Ft, sötétben 15 400 Ft. Az árak nem a napszaktól, hanem az előlap színétől függnek.

Razer Diamondback Plasma Limited Edition

Néhány hete hírt adtunk arról, hogy a nagynevű Razer Diamondback egérnek egy speciális változata van érkezőben május végén. A csodaegér 1600 dpi felbontású, és a letapogatáshoz számunkra láthatatlan infravörös fényt használ. A nagy újság, hogy a hazai forgalmazóhoz érkező ötven darab már elővásárolható 14 875 forintos áron. Aki nem szeretne lemaradni az egyedi egérről, jól teszi, ha azonnal cselekszik!

Hűtés

Hűtés

A meleg, sőt a forróság a számítógépes ember nagy ellensége. Nem szeret a melegben izzadni gépe előtt, de még jobban utálja, ha a forróságot a szent számítógépnek kell megszenvednie. Pedig bizony a legújabb szilíciumcsodák a melegítés nagymesterei is egyben; a hatalmas órajelek és a sokmilliónyi tranzisztor miatt egyre nagyobb teljesítményt vesz fel, amit aztán annak rendje és módja szerint hőenergiává változtat. Egyet tehet a felhasználó, hideget küld a meleg helyére, aminek legegyszerűbb módja a hatékony szellőztetés; nézzük, hogyan érdemes nekivágni!

Kezdjük egy kis áramlástannal. A levegő hőátadó képessége fix, amit változtatni tudunk, az az átáramoltatott mennyiség. Az áramlást ventilátorokkal tudjuk meggyorsítani, melyeknek két meghatározó paraméterük van. Az egyik a fordulatszámuk, ez a levegő áramlási sebességét befolyásolja, a másik a lapátok átmérője, ami az áramlási felületet növeli. Az áramlási sebességtől – így a ventilátor fordulatszámától – jó közelítéssel egyenes arányban függ a szállított levegő mennyisége, míg a lapátkerék átmérőjétől négyzetesen.


12, 9 és 8 centiméteres ventilátor méretaránya

Gyakorlatban ez annyit jelent, hogy azonos átmérőnél egy négyezret forgó lapátos nagyjából kétszer annyi levegőt tud megmozgatni, mint egy kétezret forgó. Ha a fordulatszámot vesszük egyformára, akkor egy 12 centiméteres ventilátor 2,25-ször több levegőt szállít, mint egy 8 centiméteres. A két esetet kombinálva egy percenként ezret forgó tizenkettessel egy 2250-en teperő nyolcas tudja felvenni a versenyt. Akinek módja van rá, hasonlítsa össze két ilyen lapátos hangját, a többieknek eláruljuk, hogy a tizenkettes alig hallható, a nyolcas pedig már zavaró.

Az első számú tanács: igyekezzünk nagyobb átmérőjű és alacsonyabb fordulatszámú ventilátorokat alkalmazni.

Következő feladat a légáramlat megtervezése. A legtöbb felhasználó zárva szereti használni házát, megóvva ezzel a túlzott porosodástól, saját fülét pedig a zajtól. Ha a számítógép háza egy teljesen szigetelt doboz lenne, hiába raknánk bele ventilátorokat, rövid időn belül kemencévé változna. Természetesen a mai házak szellőzése már alaposan át van gondolva. Leggyakrabban elöl beszívják a hideget, majd hátul kieresztik, ehhez általában az orrban befelé szívó, a tatban kifelé fújó állásban szokás légkavarót beépíteni. A hatékonyságot az oldalfalba vagy a tetőre szerelt lapátosok növelhetik. A befelé áramlásnál érdemes észben tartani, hogy a levegővel együtt por és egyéb szennyeződés is a gépbe juthat, ajánlatos porszűrővel ellátott házat választani, vagy a későbbiekben ilyennel kiegészíteni – akár egy vékony szivacsréteg is megteszi. Az áramlás tervezésekor nem szabad megfeledkezni a merevlemezek hűtéséről sem, melyek közelében jó, ha kiegészítő ventilátor is van.

Ügyeljünk a ki- és bevezető rések kialakítására is. Ha sok kis lyukon keresztül áramlik a levegő, az süvítéshez vezet, ha a rések között sok a fémlemez, akkor a hatékonyság csökken. A legjobb a hatszögletű méhsejtes kialakítás vagy az üres felület vékony ráccsal védve, bevezető oldalon szűrővel kiegészítve.

Második számú tanács: igyekezzünk jól szellőző házat választani.


Hátlapi rács megfelelő kialakítása

Az első két tanácsunkat megfogadva máris összeáll az ideális számítógépes ház definíciója: jól szellőző, tizenkét centiméteres ventilátorokkal és beszívó oldalon légszűrőkkel szerelt, huzatos, lehetőleg tetszetős.

Szemeket becsukni, képzelőerőt szabadon ereszteni, és máris látjuk a Cooler Master Stackert:


Cooler Master Stacker – a nagyszerű szellőzés mintapéldája

A ház elejébe három darab tizenkettest, hátuljába még egyet szerelhetünk, de a tetőn is van egy kifelé irányított nyolcas, ráadásul az oldallap egy hatalmas szellőzőrostély, melynek közepébe egy további ventilátor szerelhető. Hab a tortán, hogy a ház alján is van szellőzőrostély, és a szellőzés hatásfoka egy érdekes csőszerű ventilátorral fokozható.

A merevlemezek hidegen tartásáról három meghajtót fogadó, a ház előlapja felől tizenkét centiméteres ventilátorral megtámogatott keret gondoskodik, melyből 3850 forintért továbbiakat is vehetünk. További részleteket bemutatónkból lehet megtudni.



Alul, felül, oldalt és hátul szellőzik

A Stackernek egyetlen komoly baja, hogy táp nélkül is 35 750 forintba kerül, és az átlagfelhasználónak fölöslegesen nagy. Azért csak maradjuk a drága óriásoknál még egy kicsit, nézzük a Thermaltake alternatíváját: Armor VA 8000 – 41 400 Ft! Naná, hogy táp nélkül!


Példás szellőzés Thermaltake módra is

A szellőzési képlet nagyon hasonló, a kivitelezés nagyon hardcore; a tizenkét centiméteres ventilátorok elöl és hátul kéken világítanak, felül és a hátsó merevlemezblokkokon (mert ilyen is van!) narancssárga lapátos kilencesek dolgoznak. A ház olyan finomságokkal is el van látva, mint az esetleges vízhűtés csöveit kivezető járatok vagy az ötnegyedes helyre beépíthető tárolórekesz.


Thermaltake Armor VA8000 – hard-core óriás

Természetesen a jövő századi kinézethez hatalmas oldalablak is hozzátartozik. Ha számba vesszük, hogy a sok ventilátor és a három, egyenként három merevlemez fogadására képes keret is jár a házhoz, akkor az ára versenyképes a Stackerével. Mindkét házról elmondható, hogy alumínium borításúak és képesek BTX szabványú alaplapok fogadására is.

Ha nem kell az extremitás, csak a nagy méret és a jó szellőzés, akkor jelentős pénzeket takaríthatunk meg a hatalmas Chieftec Bravo toronnyal, melyet 22 000 forintért vihetünk haza. Itt nincs ablak vagy világítás, csak 67 centiméteres magasság és masszív acélfalak, melyekkel a ház már üresen, táp nélkül is több mint tizenöt kilós. Nyolc belső és két külső 3,5 colos valamint hat darab 5,25 colos meghajtóhelyével több mint egy tucatnyi merevlemezzel elbír. A kilencven fokkal elforgatott belső helyeket három darab, légszűrővel ellátott, kilenc centiméteres ventilátor hűti. Az oldallapon még két kilencesnek van hely, hátul pedig, a táp fölött és a táp alatt is van egy-egy méhsejtes rácsozatú tizenkettes ventilátorhely.



Chieftec Bravo – konzervatív, huzatos óriás

Abban az esetben, ha nem szeretnénk óriást kerülgetni, de fontos a maximális szellőzés, érdemes háztűznézőbe menni a Yesicóhoz. Az Open Air ház táp nélkül 17 900 forintért a legjobb ementáli sajtokat megszégyenítő lyukacsosságot kínál: lyukas az eleje, a hátulja, az oldala, de még a teteje is. Az oldalsó, első és a felső borítások igényes hálóból vannak kialakítva, melyek alatt levegőszűrő is van.

Az extraszellős ház elejébe és hátuljába egy-egy arasznyi ventilátor szerelhető. Ötnegyedes helyből négy, külső három és felesből kettő, belsőből pedig négy jutott a ház elejére. Kis szépséghibájaként a belvilág közepes kidolgozottsága és a hátsó ventilátor műanyag borítása hozható fel, amivel egy jókezű modder csodákra képes.


Yesico Open Air – minden oldalról nyitott

Még kevesebből, pontosan 13 600 forintból is kijön egy lyuggatott ház, ráadásul egy 400 wattos, tizenkét centiméteres ventilátorral ellátott táp is van benne. A Codegen 6097 mindkét oldala hatalmas, ráccsal védett ablakot kapott, melyben „üveg” helyett légszűrőt, ventilátort és a processzorra vezető csövet találunk. 43 centiméteres magasságával nem egy óriás, de egy néhány merevlemezzel és egy-két optikai meghajtóval felszerelt, átlagos rendszer tökéletesen elfér benne, hiszen négy-négy ötnegyedes, illetve három és feles meghajtót tud fogadni. Hátuljába, elejébe, tetejébe és az oldallap közepébe nyolc centiméteres ventilátor szerelhető. Érdekessége, hogy a sarkaira masszív lábakat és fogantyúkat szerelhetünk.


Codegen 6097 – olcsón és szellősen

Természetesen a piacon sokféle jól szellőző házzal találkozhatunk, melyek felsorolásával több oldalt meg lehetne tölteni. Általánosságban figyeljünk a ventilátorhelyek méretére és kialakítására, a merevlemezek környezetére, és ne felejtsük el szem előtt tartani igényeinket; nem biztos, hogy két merevlemezhez egy hatalmas nagytoronyra van szükségünk.

Tápegységek

Tápegységek

A hőtermelésnek és a szellőzésnek is meghatározó eleme a táp. Hőt a hálózati 230 voltos váltóáram gyengébb egyenárammá alakítása közben produkál, szellőzését egy (vagy több) ventilátor oldja meg, de léteznek ventilátormentes, passzív hűtésűek is. A ventilátorosok közül alapvetően kétféle felépítésű létezik. Az egyiken hátul egyetlen nyolc centiméteres ventilátor gondoskodik a meleg kijuttatásáról, a levegőt borítása résein keresztül a számítógép házából szívja.

A másik válfaj már nagyobb ventilátort használ, mely nem a táp hátulján, hanem az alján – a ház felőli oldalán – helyezkedik el. A meleg levegő a táp hátulján kialakított szellőzőfelületen át távozik.

Természetesen a két verzió keverve is létezik, jellemzően egy kilences ventilátorral alul és egy nyolcassal hátul, de találni háromventilátoros megoldást is.

A tápok piacával és a vásárlásnál követendő szempontokkal már korábban foglalkoztunk, most csak a szellőzést tartjuk szem előtt. A jobb tápokban hőmérséklet szabályozta légkavarók vannak, mivel a „minél nagyobb, annál jobb” elvet követjük, ezért a tizenkettessel ellátott példányokat részesítjük előnyben. A nagy lapátosok kis terhelésnél hangtalanok, ha forrósodik a helyzet, akkor pedig brutális levegőmennyiséget tudnak átáramoltatni az elektronikán, amit ráadásul a processzorról szippantanak le.

Befejezésül nézzünk pár jó árú és teljesítményű tápot az FSP-től. A gyártó kiváló Blue Storm sorozatával már találkoztunk egy rövid ismertető erejéig, most kellemesen alakuló áruk miatt érdemelnek újra említést. Kialakításukkal a tizenkét centiméteres ventilátorosok közé tartoznak, hátuk teljes felületen méhsejtes rácsozatú, fényezésük elegáns kék, és kapcsolójuk is ezen a színen világít. A kábeleik szépen kötegelve vannak és passzív PFC-vel is ellátták őket.

A háromtagú család legkisebbje 350 wattos teljesítményt tud leadni tartósan, 12 voltos ágból, a nagytestvéreihez hasonlóan kettőt kapott, melyek 10, illetve 15 amperesek. Ára teljesítményéhez és igényes kialakításához mérten kedvező, 10 500 Ft. A középső, 400 wattos táp csak paramétereiben tér el. Huzamos ideig 400 wattot bír leadni, 12 voltos ágai 14, illetve 15 amperesek. Az 50 wattos többletért négyezer forintot kell ráfizetni.

További 2500 forintért már újabb száz watt, vagyis az Blue Storm 500 jár, melynek tizenkettes ágai csupán további 1 ampert erősödnek. Az igazán jó választás ismét az arany középút.

Jövő héten processzorhűtőkkel jelentkezünk.

rudi

Azóta történt

  • Hűtés-ábécé: processzorhűtők

    A heti aktualitások, az örvendetesen csökkenő árú TFT-monitorok mellé ma processzorhűtők széles választékának áttekintése társul.

  • Hiper médiacenter ház

    Újabb termékcsoporttal hívja fel magára a figyelmet a High Performance Group.

  • Padlón a memóriaárak

    Kéthetes hűtési kitérőnk után ezúttal – sok egyéb mellett – az utóbbi időszak memória- árcsökkenésével foglalkozunk.

  • Gigabájtok olcsón

    A hazánkban elérhető merevlemezek árairól és fajlagos költségeiről szolgálunk összefoglalóval - a szokásos piaci szemle mellett.

Előzmények

Hirdetés