Heti szemle: CES hírdömping és retrománia

Hirdetés

A héten történt: új technológiák hada

Új év, új élet, de még inkább új technológiák és új termékek. Legalábbis a különféle gyártók és cégek gondoskodtak róla, hogy az idei év is egy hadseregnyi újdonsággal induljon. Noha az első héten még nem volt nagy pörgés, talán csak a Samsung és a Hynix LPDDR4-re vonatkozó bejelentése zavarta meg a bejglimámoros nyugalmat, ám ezen a héten már mindenki 110 százalékon pörgött, hála a Las Vegas-i CES 2014 kiállításnak.

LPDDR4 minták
LPDDR4 minták

Az eseményen a szórakoztatóelektronikával foglalkozó márkák mellett szép számmal voltak jelen az IT-vel foglalkozó nagy cégek, gyártók és partnerek is, akik a valós és csak koncepcióként létező termékek mellett idén szép számmal mutattak technológiai újításokat is. De haladjunk sorban! A bejelentések sorát az NVIDIA kezdte meg a Tegra K1-gyel, mely előrevetíti, hogy a cég szeretne továbbra is a mobil megoldások piacának egyik meghatározó tagja maradni. Az előadás során elővették másik ütőkártyájukat, ami a korábban részletesen kielemzett G-Sync névre hallgat, és a játékosokat célozza meg. Nem véletlen, hogy a téma újból előkerült, hiszen a gyártó számos partnere prezentálta ezzel a technológiával felvértezett monitorát – így például az ASUS és a Philips is. A CES ideje alatt az a pletyka is felröppent az NVIDIA-val kapcsolatban, hogy egy újabb csúcs-GeForce van születőben, de erről a kiállítás alatt nem lehetett többet megtudni.

NVIDIA Tegra K1
NVIDIA Tegra K1

Mindenesetre az NVIDIA nem örülhetett sokáig, hiszen a VESA bejelentette a G-Sync alternatíváját, ráadásul mindezt ingyen és bérmentve, hiszen ez a megoldás (amiben az AMD keze is benne van) nem feltétlenül igényel új monitort. A VESA egyébként duplázott, ugyanis a szabványos dokkolókra, azaz a DockPortra vonatkozóan is tett bejelentést. Sőt ha már a szabványoknál tartunk, a kiállításon megtekinthető volt az USB-ért felelős USB-IF standján, hogy mire képes az USB 3.1-es SuperSpeed+ interfész.

Szabványos dokkolókat jelentett be a VESA
Szabványos dokkolókat jelentett be a VESA

Az Intel is brillírozott. A vállalat jól láthatóan a mobil és okos megoldások piacán tett lépések eredményeit demonstrálta igen részletesen, melyek közül a RealSense mozgásérzékelővel és az SD kártya méretű Intel Edison platformmal picit bővebben is foglalkoztunk. A cég jól láthatóan szeretné megvetni a lábát az autóiparban is, de mivel ez forró téma volt az idei CES alkalmával, a riválisoknak is lesz ehhez egy-két szavuk. Emellett a vállalat azt is bejelentette, hogy a Windows mellett/helyett előtérbe helyezi az Androidot és a Valve-féle SteamOS-t is. Az Android irányába való nyitás híre már a hét elején a levegőben lebegett, majd ezt erősítette meg a Dual OS bejelentése, mely a Windows és az Android közös fedél alá helyezését célozza meg.

Intel Edison: az SD kártya méretű számítógép hordozható eszközökbe
Intel Edison: SD kártya méretű számítógép hordozható eszközökbe

Ha már szóba került a SteamOS, akkor meg kell említeni, hogy a Valve a CES-en bemutatta a partnerek erre épülő Steam masináinak első hullámát is, melyet valószínűleg hamarosan követni fog a második is, hiszen a kínálatból hiányoznak még azok a gépek, amelyek a koncepciót (talán) sikeressé tehetik. Bezzeg a Razernél nem aggódnak (annyira), ők inkább a könnyen szerelhető moduláris PC-k felé fordítanák a piacot. Legalábbis legújabb koncepciójuk, a Project Christine erre utal, amely azon túl, hogy izgalmasan néz ki, nem kevés kérdést is felvet.

Razer Project Christine moduláris PC: újabb agymenés vagy komoly tanulmány?
Razer Project Christine moduláris PC: újabb agymenés vagy komoly tanulmány?

Az AMD is képviseltette magát egy külön sátorban, ahol a különféle, Kaveri, Kabini és Temash APU-k erejét demonstrálták, némi EyeSight demóval kiegészítve. Természetesen előadást is tartottak, melynek keretén belül szintén a Kaveri volt terítéken, valamint a HSA-val elért részeredményeiket ismertették, illetve korábban bejelentett technológiákra tértek ismét vissza. VGA-fronton nem nagyon mozgolódtak, csupán beszámoltak a leggyorsabb mobil Radeon átnevezéséről, valamint egy új, belépőszintű lapka érkezéséről.

Új mobil lapka debütált belépőszinten
Új mobil lapka debütált belépőszinten

A szórakoztatóelektronika, a megjelenítők és a kamerák terén is tomboltak az új technológiák. Az említett G-Sync monitorok mellett a gyártók 28" képátlójú, az eddiginél kedvezőbb árú 4K-s kijelzőkkel jelentkeztek. Ugyanígy a kamerák terén is az UHD felbontás vitte a prímet; a Sony például bejelentette a világ legkisebb és legkönnyebb 4K-s kameráját.

A világ legkisebb és legkönnyebb 4K-s kamerája - Sony módra
A világ legkisebb és legkönnyebb 4K-s kamerája, Sony-módra

A tévégyártóknál szintén az UHD volt előtérben, illetve az eddigieknél még nagyobb szerepet kaptak a hajlított tévék. Szó szerint is érthetjük a nagyobbat, az LG ugyanis egy 77 colos darabot mutatott be, ezenkívül bemutatták hajlítható (!) OLED kijelzőjüket is, ami szintén egyedülálló újításnak számít.

Az LG 77"-os szörnyetege
Az LG 77"-os szörnyetege

A Panasonic sem akart a flexibilis sorból kimaradni, a japán gyártó homorú és domború kijelzőket is promózott, ráadásul mindezt tették szintén OLED technológiát használva. Aki pedig nem elégedne meg a 4K-val, annak a Sharp és a Philips próbált a kedvére tenni egy olyan 8K-s modellel, ami szemüveg nélküli 3D-s megjelenítésre is képes.

A Panasonic homorú és domború OLED kijelzői
A Panasonic homorú és domború OLED kijelzői

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés