Hazai Pálya a Veletech árnyékában

Asus Wi-Fi routerek



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Az Asus nevéről jellemzően nem a Wi-Fi-s hálózati eszközök ugranak be elsőre senkinek, pedig jó ideje foglalkozik ezzel az ágazattal is a tajvani gyártó. Mára hatalmassá nőtte ki magát routerkínálatuk, és van köztük pár igazi különlegesség, mint például az Asus RT-AC5300, ami a ma leérhető egyik leggyorsabb Wi-Fi router. Ehhez a Broadcom XStream technológiáját használja, ami nem egy, hanem két, 5 GHz-en működő, ac-s Wi-Fi hálózatot épít fel. Ezek kívülről egynek látszanak, és egy fejlett algoritmus dönti el, hogy a csatlakozni kívánó klienseket melyikre kapcsolja rá.

Hirdetés

Az RT-AC5300 esetében mindkét 5 GHz-es rész 2167 Mbps-os elvi csúcssebességre képes, emellett pedig van még egy 1000 Mbps-ot tudó, 2,4 GHz-es modulja is. Ennyi hálózathoz pedig rengeteg antenna tartozik, szám szerint nyolc. Az RT-AC5300 Ethernet része sem akármilyen, két port összefogásával 1800 Mbps a csúcssebessége. Az eszköz legmellbevágóbb paramétere mégis a három év garancia melletti 148 300 forintos ára.

Ehhez képest szinte semmiségnek számít az Asus RT-AC87U ára, hiszen a maga 69 700 forintjával kevesebb mint feleannyiba kerül. Lassan egy éve piacon van már ez a Quantenna technológiára épülő útválasztó, korábban mi is teszteltük. Megfelelő, hozzá hasonlóan négy adatfolyamos Wi-Fi híddal 80 MB/s-ot meghaladó stabil, vezeték nélküli átviteli tempót mértünk vele. A jobb notebookokra jellemző, két adatfolyamos, ac-s Wi-Fi adapterekkel 30 MB/s körüli tempó érhető el vele, ami szintén tisztességes érték vezeték nélküli átvitelnél. Egy adatfolyamos, ac-s Wi-Fi-s okostelefonoknál pedig 15 MB/s körüli tempó is összejöhet, de hasonló sebességre jobb n-es klienssel is képes az Asus RT-AC87U.

Világos, hogy ma még elég kevesen igényelnek ekkora Wi-Fi tempót, és hazánkban még kevesebben hajlandóak ennyi pénzt routerre áldozni, ezért vannak barátibb árazású modellei is az Asusnak. Az RT-AC66U például három ac-s és három n-es adatfolyamot tud, így elvi csúcssebessége 1300, illetve 450 Mbps. Továbbá van két USB 2.0 kapuja, Ethernet portjai pedig gigabitesek. Vételára három év garanciával 45 760 forint. Még olcsóbb, 23 940 forintos árával már szélesebb hazai vásárlóközönség számára is megfizethető az Asus RT-AC1200G Plus, aminek két-két ac-s és n-es adatfolyama van, így előbbinek 867 Mbps, utóbbinak 300 Mbps az elvi csúcssebessége. Már ezzel a routerrel is kedvezni tudunk a fejlettebb, 5 GHz-es sávban is működő Wi-Fi eszközeinken, el tudjuk választani őket a lassabb 2,4 GHz-esektől.

A legolcsóbb belépő az Asustól az ac-s Wi-Fi világába az RT-AC51U router, ami három év garanciával 12 900 forintba kerül. Elvi csúcssebessége 750 Mbps, ezt egy 5 GHz-en működő 433 Mbps-os, ac-s adatfolyamból és két, összesítve elvi 300 Mbps-ot tudó, 2,4 GHz-es, n-es adatfolyamból hozza össze. Sajnos Ethernet portjai csak 100 Mbps-ra képesek, aminek a gyakorlati maximális sebessége a Wi-Fin reálisan elérhető 10 MB/s környékén mozog. Ez eszköznek van egy USB 2.0 portja is, amire nyomtatót, adattárat vagy akár mobilinternet modemet is akaszthatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés