Három Intel Z77-es alaplap a porondon

Hirdetés

ASUS P8Z77-V DELUXE

Az ASUS egyik új megoldásával a tavaly bemutatott P8 sorozatot vitte tovább, immáron Panther Point, egészen pontosan Z77-es köntösben.

Az ASUS P8Z77-V DELUXE dobozában először a legfontosabb, jóformán alapvetőnek nevezhető kiegészítőket pillantottuk meg. Ez a hátlapi kivezetésen kívül három pár SATA kábelt (2 db SATA 3Gb/s és 4 db SATA 6Gb/s), valamint a Q-Connector kiegészítőket jelenti, továbbá egy SLI hidat is mellékelt a gyártó. Ezeknél jóval rendhagyóbb elem a Wi-Fi GO! névre keresztel WLAN és Bluetooth kiegészítő, melyek mellé két külső antennát is csomagolt az ASUS.

A sorozat korábbi tagjaihoz hasonlóan ezen alaplap színvilágának alapját is a fekete, kék, valamint a fehér színek adják. A négy DDR3 szabványú DIMM slotba összesen maximum 32 GB memóriát pakolhatunk. A hűtés jól láthatóan három szekcióból áll: a tápellátásért felelős rész két különálló részből tevődik össze, míg a PCH egy nagyobb, lapos bordát kapott.

Utóbbinál az ASUS hangulatvilágításról is gondoskodott, ugyanis a borda közepén elhelyezkedő ASUS felirat átlátszó, így alulról érkező fény hatására a felirat és szűkebb környéke kékben pompázik bekapcsolt állapotban.

A felső részen elhelyezkedő bordákat eltávolítva láthatjuk, hogy az egykori északi híd helyén található rész most is csak a hőleadó felület kiterjesztésére szolgál.

A borda alatt már ismerős megoldás köszön vissza ránk. A tápellátás gyakorlatilag a már jól megszokott komponensekre épülő, 16+4 fázisú kialakítást takarja, melyet most is a Digi+ névre keresztelt digitális CHiL vezérlőchip kontrollál, ami a SMART DIGI+ technológiával kiegészülve a korábbiakhoz képest még pontosabb és egyszerűbb szabályozást tesz lehetővé.

Ennél a modellnél összesen hét PCI Express foglalatból válogathatunk. Felülről lefelé haladva egy x1/x16/x1 majd ismét x1/x16/x1 sormintát láthatunk, melyet végül egy x16-os slot zár. A hosszú aljzatok a könnyebb azonosítás érdekében eltérő színűek. A kék és a fehér PCIe 3.0 kompatibilis, és attól függően, hogy egy vagy két kártyánk van, úgy 1x16 vagy 2x8 sávot oszt ki rájuk. A legalsó fekete slot összesen négy 2.0-s sávból gazdálkodhat. Természetesen SLI, valamint CrossFire konfigurációk kialakítása továbbra is támogatott. Nem éppen a legkönnyebben hozzáférhető területen, az aljzatok alatt kapott helyet POWER és a RESET, valamint a CMOS tartalmának instant törlését elősegítő gomb. Utóbbitól jobbra két kivezethető USB 2.0-t és egy négytűs ventilátorcsatlakozót láthatunk.

A chipset mellett négy pár SATA port található. Ezekből a fehér a két natív 6 Gbps kompatibilis, míg a világoskékek csak a korábbi 3 Gbps szabványt támogatják. A legfelső, SSD Caching" matricával ellátott két sötétkék port kezelését a Marvell 9128 SATA vezérlőjére bízta az ASUS. Amennyiben nem lenne elég a Z77 által nyújtott Intel Smart Response, akkor ezzel lehetőség nyílik a Marvell saját technológiájának használatára. Ez a megoldás hasonló módon működik, azaz az SSD sebességét próbálja egyesíteni HDD-k nagyobb kapacitásával. A vezérlő folyamatosan figyeli és elemzi a merevlemez igénybevételét, ennek függvényében az arra érdemes adatokat átpakolja az SSD-re. Értelemszerűen az egy darab SSD-t, valamint az egy darab HDD-t is ehhez a szekcióhoz kell csatlakoztatnunk a funkció kihasználásához. A SATA csatolók felett kicsit feljebb találhatunk egy kivezethető USB 3.0 csatlakozót, mely a Z77-es PCH két natív portját alkalmazza. Mindettől jóval lejjebb, az alaplap alsó peremén egy POST CODE kijelzőt láthatunk, mely az esetlegesen előforduló gépindulási problémák kiszűrésénél lehet nagy segítség.

A hátlap négy USB 2.0 porttal indít, amit a WiFi+BT kombó minikártya követ (erről nemsoká kicsit bővebben). Mindezt egy pár USB 3.0 és egy pár eSATA port követi, mindkettőt az ASMedia megoldása vezérli. Ezután egy optikai SPDIF, valamint a processzorba integrált grafikus mag HDMI és DisplayPort kivezetése következik, mely utóbbi még a 2560x1600-as felbontással is megbirkózik. A sort a Realtek 8111F vezérlőjének Gigabit Ethernet portja folytatja egy újabb ASMedia által vezérelt USB 3.0-s portpárossal karöltve.

A duót egy BIOS Flashback elnevezésű kapcsoló követi. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy a gép kikapcsolt állapotában vagy inkompatibilis hardver (CPU, RAM) miatt nem induló alaplapnál is cserélhető legyen az UEFI. Ehhez továbbra is USB-s pendrive szükséges. A folyamat abból áll, hogy kikapcsolt állapotban a megfelelő USB aljzatba kell helyezni a fájlt tartalmazó tárolót, majd 3 mp-ig nyomva tartani a szóban forgó gombot, és várni, míg a folyamat elkészül; erről egy LED tájékoztat minket. Ez rendkívül hasznos lehet, ha a későbbiekben egy olyan régebbi UEFI verzióval szerelt alaplaphoz jutnánk, mely még nem támogatja vadiúj processzorunkat. A megoldással kölcsön CPU vagy további költségek nélkül üzemre tudjuk fogni a masinát. Mindezek után az Intel 82579V chipje által vezérelt Gigabit Ethernet port található, mely alatt Z77 által natívan vezérelt maradék két USB 3.0 aljzat bújik meg. A sort megszokott módon a Realtek ALC898 hangchipjének analóg kivezetései zárják, mely a DTS Connect mellett a DTS UltraPC II eljárást is támogatja.

Végül essen néhány szó az ASUS kiegészítőjéről, mellyel Wi-Fi és Bluetooth kapcsolatokra is képes lehet rendszerünk további kiegészítők nélkül. A hasznos kis kártya a 802.11 a/b/g/n (2,4 és 5 GHz egyaránt) mellett a Bluetooth v4.0 és 3.0+HS szabványokat is támogatja, amivel meglehetősen szélesen fedi le a manapság népszerűnek nevezhető vezeték nélküli technológiák palettáját. A mellékelt szoftveres körítés segítségével egyszerű hálózati kliens vagy access point is lehet az adott masinából; ezen felül távolról vezérelhetjük a gépet, fájlokat mozgathatunk, vagy épp DLNA Media Hub funkcióval is felruházhatjuk rendszerünket.

Most vessünk egy pillantást a P8Z77-V DELUXE UEFI-jére!


ASUS P8Z77-V DELUXE UEFI

Az UEFI az elmúlt időszakban az ASUS-tól megszokott kialakítást kapta. Megállapíthatjuk, hogy különböző opciók tekintetében most sincs hiány, ugyanis a fontosabb beállítások mellett számos apró részlet változtatására lehetőséget nyújt. Külön kiemelnénk a ventilátorok szabályozására szolgáló Q-Fan rendszert, amellyel egyesével automatizálhatjuk a rendszerben található légkavarókat.

A korábban már bemutatott ASUS AI Suite II természetesen ehhez az alaplaphoz is elérhető. Ez többek között magában foglalja a PWM főbb paramétereinek vezérlésétől kezdve a feszültségek, órajelek, valamint a ventilátorok szabályzását is. Ezen felül ennél a modellnél is helyet kapott az USB Boost nevű funkció, mely két külön móddal teszi lehetővé az USB 3.0-s eszközök gyorsabb működését. Korábbi méréseink eredményei alapján arra jutottunk, hogy megéri alkalmazni az ehhez szükséges kis segédprogamot.

A tuningképességet természetesen most is egy gyors próba elé állítottuk. Ehhez a közelmúltban bemutatott i7-3770K processzort fogtuk be, amelynek feszültségét és szorzóját emelgetve 4600 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez egészen pontosan +0,150 voltot adagoltunk az Ivy Bridge-nek, amivel már kerek 1,3 voltnál járt a magfeszültség.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés