Hirdetés

FSP Epsilon 80 Plus

Külső

Manapság egyre több helyen kerülnek elő a környezetbarát „zöld” megoldások. Így van ez a számítógépes tápegységek területén is. Nagyjából két éve, független kezdeményezésként indult a 80 Plus program, mely azokat a tápokat látta el tanúsítvánnyal, melyek 20, 50 és 100 százalékos terhelésnél is legalább 80%-os hatásfokra képesek. Mára a 80 Plus címke ott díszeleg rengeteg tápon, jelezve, hogy a termék megfelel ezeknek az előírásoknak. A tanúsítvány is továbblépett nemrég, három újabb, még nagyobb követelményeket állító szintet bevezetve. Bronz fokozathoz 82, 85, illetve 82 százalékos hatásfok kell a vizsgált terheltségi szinteken, ezüsthöz 85, 88 és 85 százalék, az aranyhoz pedig 87, 90, 87 százalék. A díjazott tápok teljes listája itt tekinthető meg.

Hirdetés

Mai tesztalanyunkkal először az idei CeBIT-en találkoztuk. A sikeres Epsilon sorozat legújabb változata még a hagyományos 80 Plus tanúsítványt kapta, ezt büszkén hirdeti a neve is. Az új névhez új doboz illik, ablakkal és kék robottal; az korábbinál minden bizonnyal olcsóbban előállítható.

Némileg megújult a dobozból előbukkant táp is. Oldalán dombornyomott FSP Group címke és felirat díszeleg. Megmaradtak a szokásos Epsilon látványelemek, mint a kék szín, az aranyozott ventilátorrács közepén FSP logoval, a kéken világító bekapcsoló és a fekete harisnyás, fix kábelarzenál. Kaptunk még pár tépőzáras kötegelőt, négy kézzel oldható csavart és egy kis előlapi FSP matricát, no meg használati útmutatót.

A zsinórok szokás szerint sokan vannak és hosszúak. Ötvenöt centiméteres a 20+4-es fő tápcsatlakozó, a kiegészítő nyolcas és négyes 12 voltos, valamint a hat-, illetve nyolctűs PCI Express VGA-s ág. Némileg átalakultak a perifériákhoz való kötegek, nem 15, hanem 10 centiméterenként vannak rajtuk csatlakozók. Két vezetéken három-három SATA-t találunk 55, 65, illetve 75 centiméternél, egy köteg pedig ugyanilyen hosszú, csak négytűs, hagyományos konnektorok lógnak rajta. A negyedik szintén három négytűst hordoz, de a végére, a táptól 85 centiméterre, került még egy floppyetetőt is.

Elődjéhez képest nem sokat változott az Epsilon 80 Plus specifikációs táblázata. Nálunk a 600 wattos modell járt, melynek 12 voltos ágát továbbra is négy részre osztják, igaz, a részek egyenkénti csúcsa már nem 15, hanem 18 amper, vagyis 216 watt.

Áttervezték a részek elosztását is, most a két VGA-s került külön, hiszen egyre több olyan grafikus kártya van, mely akár 200 wattos rántásokra is képes, míg processzorból csak az extrémen túlhajtottak csinálnak ilyet. Hozzájuk nem az Epsilon széria a jó választás.

Belső

Belül a leglényegesebb különbség azonnal látható. A tapasztalataink szerint nem túl halk Protechnic Electric ventilátort sokkal csendesebb Yate Loon márkájúra cserélték. Motorja csak 0,3 amperes, alacsony fordulaton minden bizonnyal nem fog úgy morogni, mint a korábbi 0,45 amperes.

Felépítésben nem sok újat láthatunk az új Epsilonnál. Az első modell vékony bordái már valamivel vastagabbak, és kikerült a szellőzőnyílással ellentétes oldalról egy fémtömb. Tehát az új 600-as hőleadói megegyeznek az 1010 Epsilonéval, ami jó hír, hiszen bőven van bennük tartalék.


Epsilon 80 Plus 600W

Ettől eltekintve az elektronikában nem láttunk újdonságot. Akárcsak az 1010-esnél, itt is látható a tápcsatlakozótól induló, és valahol a bemeneti, nagy kondenzátor tövében véget érő vezetékpár.


Eredeti 600 wattos és 1010 wattos FSP Epsilon

Akárcsak az első modellnél, a bemeneti kondenzátor itt is a CapXontól származik. Egyesek kifogásolhatják, hogy annak ellenére, hogy felsőkategóriás modellről van szó, csak 85 fokra – nem pedig 105 fokra – lett hitelesítve ez az alkatrész. Azonban a bemeneti oldalon fölösleges jobbat, drágábbat használni, hiszen ez a rész nem melegszik úgy, mint a kimeneti.

A kimenetin – ahol a sok kábel és lebontott ágrész miatt nagy a zsúfoltság – már 105 fokos Teapo és GF márkájú tornyocskák sorakoznak. Többségük biztonságos távolságra került a bordára szerelt, melegedésre hajlamos alkatrészektől, bár az egyes feszültségeket generáló tekercsektől már nem sikerült ilyen jól elkülöníteni őket.

Teljesítmény

Sajnos sem korábbi 600 wattos FSP Epsilonnal, sem a hozzá annak idején használt tesztkonfigurációval nem rendelkezünk már, így nem tudjuk közvetlenül összehasonlítani az utódot az elődjével. Annyit tudunk mondani, hogy az első modell 80% körüli maximális hatásfokú volt. Összehasonlítási alapnak ismét a Cooler Master Silent Pro termékét használtuk, a teszteléshez pedig húzott Core 2 Extreme és két Radeon köré épülő rendszert.

Tesztkonfiguráció:

  • Intel Core 2 Extreme QX9650 @ 3,33 GHz processor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • AMD Radeon HD 3870 videokártya
  • AMD Radeon HD 3870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház két ventilátorral

Bekapcsolás után az új Epsilon tényleg nagyon csendben dolgozott, lényegesen halkabban tette a dolgát, mint az első változat, melynek ventilátora alacsony fordulaton morgott. Nagyon jó volt a táp hatásfoka is. Konnektoros teljesítménymérőnk 155 wattot mutatott, ami a Cooler Master szintjén van, 80-85% között. Belekalkulálva ezt a hatásfokot majdnem pontosan 20%-os terhelés jött ki a 600 wattosnál.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés