Hirdetés

A Fractal Design Integra R2 750 wattos táp tesztje

Külső

2011-ben nagyszerű minőségű és visszafogottan elegáns házaival robbant be a köztudatba a Fractal Design. Kevesen tudják, hogy házak mellett tápokat is kínál a svéd cég: az Integra R2 család a középkategóriában, a Tesla R2 és a Newton R3 a csúcskategóriában versenyez. Mai vendégünk a háromtagú Integra R2 család legerősebb, 750 wattos tagja, melynek kisebb testvérei 650, illetve 500 wattosak. A tápot a márkára jellemző, igényes dobozban kaptuk, melyen büszkén hirdetik a 80 Plus tanúsítvány bronz fokozatát és a hároméves garanciát, amit a legtöbb közvetlen konkurens is nyújtani tud.

A dobozban 750 wattos névleges teljesítménye ellenére is egy kompakt, 140 milliméter mély tápot találtunk, melynek oldalsó éleit lekerekítették, fehér lapátkerekes, 120 milliméteres ventilátorának védőrácsát pedig a burkolatból vágták ki, ami egyszerűbb és olcsóbb, mint külön rácsot felszerelni. A ventilátort fémcsavarok helyett kevesebb rezgést átvezető műanyagpöckökkel rögzítették, de ezen kívül semmi érdekeset nem lehet mondani a Fractal Design Integráról: átlagos középkategóriás táp.

Fix vezetékeit a szokásosnál picivel merevebb harisnyába bújtatták, ami némi komplikációt okozhat a kábelezésnél, de semmi megoldhatatlant. Az alaplap 24 tűs fő kötege 50 centiméteres, a 4+4 tűs, 12 voltos kiegészítő viszont 65 centiméter hosszú, tehát ház aljába szerelve és az alaplaptálca mögött vezetve is elér majd rendeltetési helyére. Ma már nem számít szentségtörésnek, hogy csak két IDE eszközhöz való csatlakozót kapunk, melyek közös vezetéken ülnek a floppy tápcsatlakozóval. Két SATA csatlakozós köteget alakítottak ki három-három konnektorral, ami szintén elégnek tűnik. A vezetékek nem túl hosszúak és a csatlakozók 10 centiméterenként ülnek rajtuk; a rövidebb SATA kötegnél 45, 55 és 65 centiméterre a táptól, a hosszabbon és az IDE kötegen 55, 65, 75 centiméteren találjuk őket. A 750 wattos Integrának négy darab 6+2 tűs, PCI Express grafikus kártyákat ellátó csatlakozója van, melyeket két 57 centiméteres kábelre osztottak szét.

A középkategóriás Fractal Design tápcsalád 80 Plus bronz fokozatú hatékonysági tanúsítvánnyal rendelkezik, ami 20 és 100 százalékos terhelésen legalább 82%-os, feles terhelésen legalább 85%-os hatásfokot követel meg – ez ma már teljesen átlagos a középkategóriában, a konkurensek is ezzel a fokozattal bírnak. A leglényegesebb, 12 voltos ágat két részre bontották, melyek fejenként 30 amper (360 watt) leadására képesek, közös maximumuk 56 amper (672 watt), aminek a fele is elég egy erősebb számítógéphez. Az egyik részen van az alaplapi főtápcsatlakozó, a perifériák és az egyik VGA csatlakozópár, a másikon az alaplapi kiegészítő 12 volt és a második VGA csatlakozópár.

Belső

Megbontva a burkolatot először is egy Hong Sheng márkájú, 120 milliméteres, siklócsapágyas ventilátort találtunk tápos viszonylatban közepes motorerővel. Kár, hogy nem a Fractal saját márkajelzésa alatt futó, nagyon halk R2 modellt használták. Sok más táphoz hasonlóan az Integra ventilátorának egy részét is (a hátsó szellőzőnyíláshoz közelit) műanyaglappal takarták le, hogy a friss levegő ne távozzon azonnal hátul, hanem előbb járjon körbe a bordák között.

Talán senki sem lepődik meg azon, hogy a Fractal Design nem gyárt tápot, hanem ezt a folyamatot a kínai HEC (High-Quality Evolution Commitment) márkát birtokló Comucase vállalattal végezteti, mely egy középkategóriás OEM gyártó különböző hatékonysági szintű termékekkel.

Az Integra 750 kapcsolásában nincs semmi különleges, a Fairchild FAN4800 aktív PFC/PWM áramköre vezérli, kondenzátorai a kimeneti és bemeneti oldalon is a tajvani TEAPO-tól származnak, és 105 °C-ra vannak hitelesítve. A túlfeszültség, túláram és egyéb védelmeket a középkategóriában szokványos Siti PS223 lapkára bízták.


Tesztelés, értékelés

A Fractal Design Integra R2 750 tápot szokásos referenciánkhoz, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely szintén 80 Plus bronz minősítéssel bír. Ezúttal is viszonylag elavult, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Intel Core 2-re épülő platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan megtuningolt CPU dolgozik, és még ma is a legéhesebb vasak közé tartozik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek; azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Kicsit kibővítettük tesztelési módszerünket, és megnéztük azt is, milyen hatásfokkal dolgozik a táp egy átlagos, nyugalomban lévő rendszer fogyasztási szintjén, tehát 60 watt környékén. Ekkor konnektoros mérőnk 73 wattot mutatott, tehát 60 watt előállításához 13 wattal többre volt szüksége a tápnak, ez kis terhelésen nagyon jónak számító, 82% körüli hatásfokot jelent. Erős tesztgépünk 240 wattos nyugalmi fogyasztása megfelel egy középkategóriás gép (60 wattos CPU, 120 wattos VGA és pár merevlemez) teljes terhelési energiaigényének, ekkor 266 wattot vett fel az Integra a konnektorból, tehát nagyszerű, 90%-os hatásfokkal dolgozott. Közben ventilátora elég csendesen tette a dolgát, de a kimondottan halk Cooler Master Slinet Prónál valamivel zajosabbnak bizonyult.

Termék megnevezése Fractal Design Integra R2 750 Cooler Master Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 750 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 73 W 76 W
Fogyasztás üresjáratban 266 W 280 W
Fogyasztás terhelve 496 W 504 W

Teljes terhelésen körülbelül 430 wattot igényelt tesztgépünk, ennek előállításához 496 wattot vett fel a Fractal Design tápja, ami 86% fölötti hatásfokot jelent kicsivel a táp névleges teljesítményének fele fölött. Minden bizonnyal azért nem kapott ezüst fokozatú 80 Plus tanúsítványt, mert teljes, 750 wattos terhelésen ez a modernnek nem igazán nevezhető kapcsolás már nem hozza a kívánt hatásfokot. Persze 750 wattot fogyasztó asztali PC-t elég nehéz összerakni... Teljes terhelésen átlagosan hangos volt az Integra ventilátora, ami a felpörgő CPU és VGA hűtése mellett nem különösebben zavaró.

Termék megnevezése Fractal Design Integra R2 750
3,3 V 3,20 - 3,25 V
5 V 5,05 - 5,18 V
12 V 11,70 - 11,90 V

A Fractal Design középkategóriás tápjának feszültségei tesztünk során az ATX12V szabványban megadott kereteken belül maradtak. A 3,3 és 12 voltos ág a terhelés növekedésével a referenciaérték felé emelkedett, az 5 voltos pedig pont fordítva viselkedett, ahogy nőtt a terhelés, úgy csökkent a hivatalos mennyiség irányába.

Értékelés

Hogy képbe tudjuk helyezni a Fractal Desing Integra R2 tápjait, fontos tudni, hogy három év garancia vonatkozik rájuk, az 500 wattos verzió nagyjából 19 000 forintba, a 650-es 22 500 forintba, a nálunk járt 750-es pedig 24 000 forintba kerül, ami nagyjából megfelel a konkurens Corsair CX és Cooler Master GX család árszabásának, de például az egészen érdekes FSP Raiderek valamivel olcsóbbak. Szerintük a legkisebb, 500 wattos modell is bőven elég az erős középkategóriában, és többek között éppen a Raider miatt lesz nehéz helyzetben a piacon a Fractal Design Integra családja, mert az FSP konkurens nem csak olcsóbb, hanem halkabb is.

rudi

A Fractal Design Integra R2 750 tápot a Fractal Design bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés