Hirdetés

Fractal Design Define R5 - megint jó lett

Külső

Az elmúlt évek során nagy elismerést vívott ki magának a svéd központú Fractal Design, különösen a Define ház szériával, mely a cég zászlóshajója. Korábban találkoztunk a Define R3-mal és a Define R4-gyel is, mindkettő kiváló terméknek bizonyult, ezért ajánlott címet kapott tőlünk. Igaz, a korábbinál nagyobb kihagyással, de tavaly év végén befutott a legújabb Define R5, ami most itt tornyosul tesztlaborunkban.

Mint korábban, ezúttal is forradalmi újítások helyett a fokozatos fejlesztésre szavaztak – a bevált recepten tényleg nem érdemes túl sokat változtatni. A Define R5 tehát elődeihez hasonlóan egy letisztult vonalvezetésű, minimalista, halkságra kihegyezett, okosan átgondolt miditorony. Hozzánk sötétszürke változata érkezett, amit Titanium névvel illetnek, emellett feketében és fehérben kapható. Mind a három színkombinációt kínálják oldalablakkal és a nélkül is, így összesen hat variáció közül választhatunk.

Mint az eddigi modelleknél, a Define R5 elején is hatalmas, szálcsiszolt fémbetétes, de amúgy műanyag vázas ajtó takarja el a homlokzatot, ami esztétikailag és hangilag jó, a szellőzésnek viszont annyira nem, mert a friss levegőnek az előlap oldalán végigfutó rácson kell bejutnia. Az ajtót kissé sután megszoruló műanyag és nem mágnes tarja zárva, ez ront egy kicsit a ház amúgy igényességet sugárzó karakterén. Annak viszont örülni lehet, hogy néhány mozdulattal megfordítható nyitási iránya.

Lecserélték az ajtó mögött lévő rácsot egy szellősebbre, ami az elődhöz hasonlóan egy mozdulattal kiszedhető, ha a benne lévő porszűrőt szeretnénk megtisztítani. Mögötte 140 milliméteres ventilátoroknak alakítottak ki helyet, egyet gyárilag be is építettek, de 120 milliméteresek rögzítésére is van itt lehetőség. Apró, de fontos részlet az ajtó felső pereménél diszkréten elrejtett, háromállású ventilátorszabályzó. Újdonság, hogy az ajtó belső oldalán és a többi nagy lemezen a korábbi szivaccsal ellentétben szövettel behúzott, bitumen zajcsillapító elemek vannak.

Termék megnevezése Fractal Design Define R5
Elérhető színek fehér, fekete, sötétszürke
Mérete (ma x mé x sz) 462 x 531 x 232 mm
Tömege 11,2 kg
Anyaga acélváz és -lemezek, alumínium és műanyag előlap
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 2 db
3,5"-os helyek száma 8 db belső
2,5"-os helyek száma 2 db alaplaptálca mögött
8 db belső 3,5 hüvelyesből
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés

elöl 140 mm-es ventilátor és 120/140 mm-es ventilátorhely,
hátul 140 mm-es ventilátor,
felül három 120 vagy 140 mm-es ventilátorhely,
alul két 120 vagy 140 mm-es ventilátorhely

Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 180 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 310/440 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák porszűrő elöl és alul, egyes modelleknél plexi oldalablak, variálható meghajtóhelyek, szabályzó három ventilátornak, felül 420, elöl 360, hátul 140, alul 240 mm-es vízhűtés-radiátor fél el, zajcsillapítás, zárható tető és oldalsó szellőzés
Gyártó honlapja www.fractal-design.com
Termék honlapja Define R5
Fogyasztói ára 33 000 forint
Garancia 2 év

További részletek

Mint a korábbi Define verzióknál, most is az előlapi panel tetején, a tető elülső peremére került a csatlakozópanel, melyen két-két USB 2.0 és USB 3.0 kapu, velük átellenben hang ki- és bemenet található, középen pedig a nagy bekapcsoló és a kicsi, (gyerek)biztonsági okokból nehezen megnyomható reset gomb terpeszkedik. Egyelőre nem lőjük le a poént, de érdemes megjegyezni a háromosztatú tetőpanelt.

Nincs sok újdonság a Define R5 farán, de aki jól figyel és ismeri az elődöt, észreveheti, hogy hiányzik a többire merőleges bővítőkártyahely. Ügyesen állítható a beépített, 140 milliméteres ventilátor pozíciója, és ezen a részen 120 milliméteresnek is kialakítottak hasonló vágást. Kicsit beljebb, már majdnem a középvonalra került a táp, nyílásának arányaiból lehet látni, hogy a Define R5 elég széles, 230 milliméteres. Érdemes alaposabban megfigyelni az oldallapok rögzítését, ugyanis ez egy friss fejlesztés. Az alaplap felőli egy mozdulattal oldható/rögzíthető, a másik oldalon pedig a kézzel oldható csavarok meglazítva is a helyükön maradnak, nem esnek le, nem vesznek el – okos megoldás mindkettő!

Alul is fejlődött egy kicsit az új Define. Az R5-nek már szinte az egész alsó részét porszűrő fedi, amit előrefelé tudunk tisztítás céljából kihúzni. Korábban csak az első, most már a hátsó lábak is krómkeretet kaptak, Hi-Fi készülékes stílusban. Érdemes az alsó porszűrő mögötti mindenféle csavarhelyeket is megjegyezni!

Az oldallapok belső oldalán is ugyanaz a szövettel bevont vékony, bitumenréteg található, amit az ajtó fonákjára tettek, hogy csillapítsa a házban keletkező zajokat, rezgéseket. Emiatt az oldalpanelek meglehetősen nehezek, és mai viszonylatban a miditorony 11,2 kilogrammos súlya is soknak számít. Mondjuk a hasonló méretű, könnyebb szivaccsal hangszigetelt, majdnem három évvel ezelőtt megjelent Define R4 egy kilóval többet nyomott.

Belső

Első pillantásra a Fractal Design Define R5 belseje ugyanúgy néz ki, mint elődjéé, hiszen két nagy meghajtó, majd alatta 5+3 darab, 3,5 vagy 2,5 hüvelykes egységet fogadó állás látható, a táp alul van, az alaplaptálcát jól kivágták, a kábelezés pedig a (maradék) tálca mögött oldható meg.

Tüzetesebben szemlélve viszont azt fogjuk látni, hogy minden egyes részlethez hozzányúltak. A ház elejében már nem csak a felső öt darab 3,5 hüvelykes állás szedhető ki, hanem az alsó csavarok kioldásával (melyeket az alsó porszűrő mögött láttunk) a további hármas doboztól is megszabadulhatunk. Még egy kis csavarozással és szereléssel a két előlapi 5,25 hüvelykes állás is kiemelhető, így vágás vagy szegecsek fúrása nélkül is teljesen kiüríthető a váz.

Minek is? Természetesen vízhűtés-radiátor – mit radiátor, radiátorok – beépítéséhez. Előre legfeljebb 360 milliméteres, felülre – igaz laposabb kivitelben, de – akár 420 milliméteres, tehát három 140 milliméteres ventilátorral ellátott hőleadó is befér. Sőt, hátulra még egy 140-est tehetünk, ha pedig ez sem lenne elég, akkor alulra is berakhatunk legfeljebb 240 milliméterest. Több radiátorral is be lehet tenni a táp elé a három 3,5 hüvelykes tárat fogadó dobozt, a korábban látott, háromosztatú tető pedig részenként kipattintható.

Komoly fejlesztés történt a másik oldalon is, az alaplaptálca mögött. Már a Define R4-nek is volt két 2,5 hüvelykes SSD-tartója, itt, de az R5-nél alaposan átdolgozták ezt a részt. Sokkal tágasabb a hely, az adattárakat pedig nem egyből a lemezre, hanem kis segédkeretekre tudjuk felcsavarozni, így SSD-cseréhez nem kell a komplett alaplapot kiszedni. Lejjebb, a táp magasságában és az alaplap előtti vonalban kiszélesedik a lemez mögötti tér, ráadásul tépőzáras kötegelőket is tettek ide, hogy kényelmesen el tudjuk vezetni a kábeleket.

Szerelés

Ahogyan a korábbi Define modelleknél, az R5 esetében is teljesen zökkenőmentes volt a szerelés. Az alaplaptartók mellé egy műanyag átalakítót is adnak, aminek segítségével csavarhúzóval is könnyen betekerhetőek. Alaplapból az ATX-es a legnagyobb, ami befér, a ház 230 milliméteres szélességének köszönhetően még a tágas tálca mögötti tér ellenére is 180 milliméter magas processszorhűtőt szerelhetünk be. Bár a merevlemezdobozok kiszedhetőek, még azokat benn hagyva is beférnek a legnagyobb mai grafikus kártyák, ugyanis 310 mm-es helyük van, ami a 3,5 hüvelykes állások kiszedésével 440 milliméteresre bővül.

Ha alulra beteszünk egy 120/140 milliméteres ventilátort, vagy a hátsó állásba tesszük a merevlemezdobozt, akkor is befér egy 170/190 milliméteres táp. Aki vízhűtésben gondolkodik, szerintünk akkor jár a legjobban, ha a tető alá és előre is betesz egy-egy 240 vagy 280 milliméteres, dupla radiátort, egyikkel a grafikus kártyá(ka)t, másikkal a processzort hűtve. Ilyenkor is megmarad a két 5,25 hüvelykes, a három 3,5 hüvelykes és az alaplaptálca mögötti két 2,5 hüvelykes meghajtóhely, ami bőven elegendő.

A leírás szerint az alaplaptálca mögött 20-35 milliméter van, mi is nagyjából ennyit mértünk. A tér éppen ott szélesedik ki, ahol kell, tehát alul és az alaplap előtt. Itt még akkor sem kell különösebben odafigyelnünk a kötegek elrendezésére, ha több grafikus kártyát és adattárat szeretnénk bekábelezni, mert tényleg fejedelmi a tér. Az előtelepített, tépőzáras kötegelőknek köszönhetően pedig nagyon könnyű rendet tenni itt.

Nagyon kicsit módosítottak a merevlemezeket tartó fémfiókokon is, de alapvető kialakításuk változatlan. A 3,5 hüvelykes, jellemzően rezonáló merevlemezeket gumibetétekkel, a nyugodtabb 2,5 hüvelykeseket egyszerűen csavarokkal rögzíthetjük bennük.

Értékelés

Ismét bizonyították a Fractal Designnál, hogy bár a márka története rövid, nagyon értenek a háztervezéshez. Az előd Define R4 is nagyon ott volt a szeren, átgondolt tervezése miatt az egyik kedvenc miditornyunk volt, a Define R5-nél pedig még ezen is tudtak javítani. A külső módosítások elhanyagolhatóak, de hát mit is lehetne változtatni egy teljesen simára csiszolt, letisztult formán?

Belül viszont alig van olyan részlet, amihez ne nyúltak volna hozzá. Ennek leginkább a vízhűtésben gondolkodók fognak örülni, mert egyáltalán semmiféle fúrás-faragás nem kell ahhoz, hogy akár két nagyobb radiátort is bepakolhassunk. A meghajtóhelyek variálhatósága példaértékű, a korábban kissé sután szerelhető 2,5 hüvelykes helyeken javítottak a kézzel oldható panel behelyezésével. Ügyes újdonság a tető nyitása és hasonlóan szabaddá tehető vagy éppen hangszigetelve lezárható a teli oldalfalas modelleken lévő oldalsó, 120 vagy 140 milliméteres szellőzőnyílás. Kifejezetten jól sikerült az oldalfalak rögzítése is

Összefoglalva tehát a Define R5 tovább finomította a nagyszerű elődök tudását. Kevés ilyen ház van a piacon, amibe lehet különösen csendes és a szellőzők megnyitásával nagyon levegős konfigurációt is építeni, miközben megjelenése letisztult és elegáns. Ha mindenáron bele akarnánk kötni valamibe, egyedül az ajtó kissé ügyetlen megoldású, műanyag, nem mágneses zárját lehetne megemlíteni, egyébként minden tökéletes, így 33 000 forintos ára ellenére is ajánlott címet kap tőlünk a Fractal Design Define R5.


Fractal Design Define R5 ház

rudi

A Fractal Desing Define R5 házat az Ramiris Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés