Hirdetés

Fractal Design Define R4, a néma ház

Belülről

Belül hasonló a helyzet, mint kívül, csak pár kisebb, de annál hasznosabb fejlesztés látható. Mondani sem kell, hogy maradt a fekete festés fehér kiegészítőkkel és az alsótápos elrendezés is. Az alaplap mögötti kábelezést segítő nyílások gumi takaróbetétei ezúttal sokkal ellenállóbbaknak bizonyultak, mint a Define R3-nál, ahol minduntalan kiugrottak helyükről. Hátulra az elsővel azonos, folyadékcsapággyas, 140 milliméteres Silent R2 ventilátor került.

Kicsit magasabb lett a Define R4 az R3-nál, így a tető alá beférnek a laposabb, dupla 120 vagy 140 milliméteres ventilátort használó, folyadékhűtéses radiátorok. Kár, hogy nem csaptak hozzá még pár centimétert, hogy a teljes magasságú hőleadóknak is legyen hely. Apróság, de a vízhűtéses csövek kivezető nyílásait hiányoltuk. A felső, ötmerevlemezes doboz kiszerelhetősége viszont dicséretes, ráadásul ez a modul 90 fokkal elforgatva is beszerelhető. Ha nélküle használjuk a házat, tehetünk a helyére óriási, akár 430 milliméteres VGA-kat vagy egy 120, esetleg 140 milliméteres ventilátorral hűtött radiátort.


Meghatódva tapasztaltuk, hogy létezik olyan gyártó, aki méretre vágja az előlapi panel vezetékeit, így nem kell a fölösleges kábelekkel vívnunk. Pedig az R4-ben bőven van hely hátul a kábelek elvezetéséhez; azért lett szélesebb a ház, hogy az alaplaptálca mögött 26 milliméteres teret alakítsanak ki. Ráadásul ezzel még nincs vége a hátlapi trükköknek: felszerelhető ide két 2,5 hüvelykes meghajtó.

Ha pedig maradnánk a szokásos elrendezésnél, akkor a nyolc darab, rezgéscsillapító gumibetétekkel megtámogatott 3,5 hüvelykes hely mindegyikére tehetünk 2,5 hüvelykes adattárakat is.

A Fractal Design Define R4 oldalfalainál ugyanazt a vastag, inkább gumi és vászon keverékére hasonlító, nem pedig szivacsos hangelnyelő bélést használták, mint az R3-nál. Egyedül a legfeljebb 140 milliméteres ventilátorokat fogadó alsó és két felső nyílásra került szivacs, de erre is szövetet ragasztottak, és az egész egy műanyag talapzatra támaszkodik, ennél fogva csavarozható be a ventilátorrácsokba.

Már a speicifikációs tábla böngészésekor feltűnt, hogy a Define R4 nem egy pehelysúlyú jószág: 12,3 kilogrammot nyom üresen. Oldalfalait és vázát tisztességesen vastag acéllemezből készítették, nem olyan papírvékonyból, ami manapság divatos egyes gyártóknál. Szerelés közben csak pozitív tapasztalatokat gyűjtöttünk: az ATX alaplap körül bőven volt hely a kábelek dugdosásához, még a felső öt merevlemezes állást benn hagyva is befért a Radeon HD 7970.

Hátul igazán örültünk a 26 milliméter széles helynek, és annak is, hogy az előlapról kígyózó, vaskos kábelköteg éppen olyan hosszú, amilyennek lennie kell. A két hátlapi SSD szerelése kissé trükkös, mert még az alaplap beépítése előtt rögzíteni kell őket, ha pedig valamelyiket ki szeretnénk venni, akkor szinte a teljes konfigurációt meg kell bontani. Tény, hogy szép láthatatlanul lehet kábelezni őket, de hűtés ide nem jut. Mi csak akkor használnánk ezt a két állást, ha a többi nyolc már betelt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés