Edimax Wi-Fi eszközök

Beállítás

A BR-6215-SRg routernek klasszikus, edimaxos webes kezelőfelülete van. Felül sorakozik a négy fő pont, melyekhez baloldalt kétszintű almenü tartozik. Minden opcióhoz megnyíló ablak tetején pár soros magyarázat olvasható, a kezdőképernyőn pedig a felső négy pont leírása van. A gyors beállításnál szokás szerint a pontos időt és az internetkapcsolatot lőhetjük be.

A WAN részlegen újrakonfigurálhatjuk a gyorsban beállított kapcsolatot, valamint a DNS kiszolgálót. Többféle dinamikus DNS szerver közül választhatunk.

A router WDS módban is üzemel. Ilyenkor nem lehet rá hálózati klienseket kapcsolni, csak további routereket vagy hozzáférési pontokat. A Wi-Fi biztonsági arzenál a kornak megfelelő színvonalú, van WEP, WPA és WPA2 is.

Nagyon jó a forgalomszabályozást beállító QoS szekció. Megszabhatunk teljes feltöltési és letöltési korlátozást, de külön fölfelé és lefelé irányuló szabályokat is létrehozhatunk IP címekre és portokra szabva.

Az Edimax routereiben általában nagyon egyszerűen és kényelmesen beállítható a port forwarding. Ez alól a BR-6215-SRg sem kivétel. A tűzfalat leegyszerűsítették, csak bekapcsolni és kikapcsolni lehet. Az USB-s nyomtatószerver beállítása sem túl összetett, de működtetéséhez a hálózatra kapcsolt számítógépeken is szükség van némi beállításra. Erről a mellékelt CD-n található használati útmutatóban olvashatunk, igaz, csak angolul.

A nyomtatókezelés mellett a másik USB-s extra a külső adattár kezelése (Network Attached Storage, NAS). Az adattár egyrészt különálló hálózati entitásként jelenik meg, de Samba és FTP kiszolgálóként is elérhető. Először felhasználói fiókokat kell létrehoznunk, majd ezek rendelhetőek hozzá különböző megosztott könyvtárakhoz.

Az FTP szerver egyszerre legfeljebb 20 felhasználót tud kiszolgálni, ráadásul nemcsak a belső hálózatról, hanem az internetről is elérhető. Valami okból egyelőre csak ez első USB csatlakozót tudja formázni a router. Mivel Linux fut rajta, az NTFS fájlrendszert csak olvasni tudja, írni nem.

A Status Info részen az eszköz állapotáról kapunk visszajelzést, megnézhetjük a kapcsolódott kliensek listáját, naplókat, forgalmi statisztikát. Az utolsó pontba került a konfiguráció lementése, a firmware-frissítés és a reset. Az utóbbi egy percig tart, de utána nem vész el a kapcsolat a routerrel, nem kell újra bejelentkezni, hanem onnan folytathatjuk a konfigurálást, ahol éppen tartottunk.

Sokkal egyszerűbb az EW-7206APg hozzáférési pont beállítása. Kezelőfelülete ugyanabban a stílusban készült, mint a többi Edimax eszközé, de csak balra van egy kilencpontos menü. Itt sem hiányoznak a rövid magyarázószövegek. Először az AP állapotára vonatkozó információkat látunk, majd alapvető beállításokat a Wi-Fi-vel kapcsolatban.

Akárcsak az alap, úgy a biztonsági és átviteli paramétereket állító rész is megegyezik a routerével. MAC-szűrésnél 20 címet adhatunk meg, hogy csak a hozzájuk tartozó eszközöket engedje csatlakozni. Emellett már csak a jelszóra, IP címre és DHCP kiszolgálóra vonatkozó System Utility rész érdemel említést.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés