Dell XPS 13, az igazán minőségi Ultrabook

Gyakorlati tapasztalatok

Nem csak látszatra, hanem fogásra, használat közben is ordít a minőség az XPS 13-ról. Nagyon masszív, jól összerakott gépecske benyomását kelti, ami több mint valószínű, hogy bírja majd a napi használat viszontagságait. Persze arra számítani kell, hogy a fémfelület kemény tárgyakkal találkozva – mondjuk kulcscsomóval a táskában – karcolódni fog. Az abszolút igényességet egyetlen pici részlet bontja csak meg: az egyébként kiváló, holtjáték nélküli zsanéron forduló fedél nem nyitható fel egy kézzel.

Belül az érintéses kezelés miatt szokás szerint különösen fényes, tükrös felületű kijelző fogadott minket, amivel nem igazán tudtunk azonosulni. Brutális, 3200x1800 pixeles felbontása is egy olyan paraméter, amire inkább a marketingosztály és a nagy számokat kedvelő felhasználók ugranak majd, minket a Windows 8.1 – de akár a Windows 10 – nagy pixelsűrűséget kezelő képességei mellett sem varázsolt el. A közel 400 cd/m²-es maximális fényerő és 2000:1-et elérő kontrasztarány révén azért világos környezetben is jól olvasható marad az egyébként szép színekkel dolgozó képernyő. Kár, hogy a 13,3 hüvelykre szerintünk bőségesen elegendő, Full HD felbontású, matt felületű verzióhoz nem volt szerencsénk, pedig állítólag az még jobb.

A vékony notebookok egyik gyenge pontja a billentyűzet szokott lenni, hiszen a teljes mechanikának és a nyomási útnak néhány milliméterből kell gazdálkodnia. Az XPS 13 esetében sincs két milliméter a nyomásút, ami elsőre ijesztően kevésnek tűnt, inkább a tabletekhez adott szükségbillentyűzetekre, nem pedig a notebookokra hasonlít. Néhány órányi gépelés után viszont kellemesen meglepve csuktuk rá a laptop fedelét, mert bár rövid úton jár, de kifejezetten kellemesen viselkedik, jó a nyomáspontja, csillapítása, alapja stabil. Világos, hogy egy prémium gépen a billentyűzetvilágítás sem hiányozhat.

Alapvetően jól szerepelt az integrált gombos touchpad is, bár azzal, hogy a laptop mélysége úgy egy hüvelykkel kisebb a szokásosnál, az érintőmező felülete sem akkora, mint egy átlagos 13,3-asnál. Tapintásra kellemes, sima, bár pár órányi használat után kissé olajosnak tűnt. Integrált gombjai picit nyersen kattannak, talán idővel bekopnak majd. Gondunk akkor támadt csak, amikor a többujjas gesztusokat próbálgattuk, mert ezek késéssel, akadozva működtek. A hangzással viszont nagyon meg voltunk elégedve, a korábbi Dellekben már bizonyított MaxxAudio itt is villantott, az egyik legjobb hangzást adva, amivel kis notebookban találkoztunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés