Hirdetés

Corsair VX450 - tápos telitalálat

Hirdetés

Külső

Néhány hónapja volt szerencsénk a Corsair első tápegységeihez, az 520, illetve 620 wattos HX-ekhez. Szerencsénk, mert nagyon jónak és halknak bizonyultak e moduláris típusok. Nem csoda ez, hiszen a tápos berkekben jó hírnévnek örvendő Seasonic szállítja hozzájuk a belsőt. Egyetlen baj volt velük, ami a mai tápegységek nagy részére jellemző: a felhasználók többségének fölöslegesen erős még a kisebb, 520 wattos modell is. Mai tesztalanyunk a Corsair második tápcsaládjából a kisebbik típus, vagyis a VX450-es. A nagyokéhoz hasonló, tetszetős dobozban érkezett, melyben tépőzáras szalagokat, gyorszárakat és egy Corsair matricát is találtunk.

Kedves meglepetés volt, hogy a dobozt kinyitva egy világos vászonzsákban találtuk a tápegységet, melybe később mindenfélét tömhetünk majd. Jól jött volna ez az apróság a modulárisoknál is, a fölösleges vezetékek tárolására.

A VX450 lemezfelületeit sem fényesítették ki, maradtak a diszkrét matt feketénél, ami a 12 centiméteres ventilátor védőrácsáról is visszaköszön. Továbbra is csak a típusszámot jelölő hajós címke van a táp oldalán; az ágakra lebontott teljesítmény táblája kicsit szerencsétlenül felülre került, arra az oldalra, amelyik hagyományos álló házakban nem látható.

Nem lehet panasz a VX kábelezésére. Fő (20+4 tűs) tápcsatlakozója 60 centiméteres vezetéken lóg, tehát azokban a házakban sem bizonyul majd rövidnek, ahol a táp alulra kerül. Ugyanilyen hosszú a 4+4 tűs alaplapi kiegészítő 12 voltos csatlakozó vezetéke is. Egyszerűbb alaplapokhoz készítettek négytűset, melynek kábelkötege 55 cm hosszú. Az egyetlen PCI Express szál többnyire elég szokott lenni, akárcsak 65 centiméteres vezetéke. A perifériákat hat négytűs és ugyancsak hat SATA konnektor várja. Mindkét típus két-két vezetéken ül, a táptól 40, 55 és 70 centiméterre. A két négytűs köteg végén van még egy-egy floppycsatlakozó is.

A paramétertáblára kukkantva két furcsaságot figyelhetünk meg. Először is nincs többfelé bontva a 12 voltos ág. Ebben a formában tehát a táp nem felel meg az ATX 2.0 szabványnak, mely áganként legfeljebb 20 A-t engedélyez, hiszen itt 33 A folyhat az egyetlen 12-esen. Fizikai értelemben véve a többi modern tápegységben is csak egy 12 voltos kör van, melyet egyszerűen több vezetékre osztanak el (ezeknek közös a vezérlése), és kissé megtévesztően neveznek több ágnak. A másik érdesség, hogy a VX450 közel 400 wattot tud leadni 12 volton, ami teljesítményének 88%-a. Tesztünkben a valamivel régebbi tervezésű, 550 wattos Cooler Master Real Powerrel vetettük össze, mely csupán 360 wattot tud 12 volton, ami csúcsteljesítményének 65,5%-a. Látszik, hogy a modernebb tápokban a 12 voltos részre fektetik a hangsúlyt, hiszen az aktuális PC-k ezen veszik fel teljesítményük meghatározó hányadát, körülbelül 70–90%-át.

Belső

Szerencsére a Corsair a VX sorozathoz is a Seasonicot választotta. Ez az átgondolt, jól megtervezett és kivitelezett kapcsolás mellett nagyszerű ADDA ventilátort is jelent. A felhasznált modellnek csupán 0,33 A áramerősségű motorja van, amely tápos viszonylatban gyengének, tehát halknak számít. Persze a zajt a lapátkerék szabályozása is nagyban befolyásolja, de ez az ADDA jó alap a szinte hangtalan üzemhez. Kissé barkács megoldásnak tűnhet a ventilátor negyedét elfedő átlátszó műanyaglap. Valószínűleg a Corsair szakemberei nem viccből, hanem jól megfontolt szándékkal tették oda.

Gyakorlott szem azonnal észreveszi, hogy ez a Seasonic belső vajmi kevéssé hasonlít a korábbiakra, melyeket a HX-es Corsairekben vagy az S12 sorozatban láthattunk. Valójában csak a felül elágazó bordák jellemzőek a gyártóra, de azokból sem a megszokott kettő, hanem három van. Az alábbi képen a jobb alsó, viszonylag üres sarok fölött van a ventilátor árnyékolólemeze.


Az új Seasonic belső...

Bizony, láttunk már a Corsair VX-re kísértetiesen hasonlító hárombordás elrendezést, mégpedig az FSP legújabb modelljeinél, a nagy Epsilonoknál, a kisebb Green PS-nél és a 300 wattos Zennél, de valószínűleg a Bluestorm II-kben is ilyesmi belső van. Érdemes összevetni a belsőt az alább látható FSP Epsilonéval. Nagy kérdés, hogy a két komoly gyártó egymástól függetlenül jutott-e ugyanarra az optimális megoldásra, vagy közösen dolgoztak ezen a magas hatásfokú belsőn.


...nem hasonlít elődeire (balra), az FSP-re (jobbra) viszont annál inkább

Amellett, hogy nagy a hatásfoka, a három bordára szétosztott alkatrészek miatt kevésbé melegszik ez a felépítés. A Seasonic belű Corsairnél ezt még hőszigetelő lapokkal toldották meg, a felhasznált kondenzátorok pedig kivétel nélkül 105 fokra vannak hitelesítve az olcsóbb 85 fokosak helyett.

A nyomtatott áramkör bal alsó sarkán látszik, hogy ezzel a belsővel valószínűleg találkozunk majd más tápegységekben is. Fel vannak rajta tüntetve a Seasonic kisebb termékeire jellemző, némileg egyedi teljesítményértékek: 330 W, 380 W, 430 W. Nagyon jó lenne néhány 400 watt alatti modell ezzel a modern belsővel.

Tesztelés, értékelés

Csak két-három olyan tápegység van a piacon, mely a Corsair 450 wattosához mérhetően jó és halk. Sajnos az FSP belsejű 460 wattos Zalmant és a Seasonic saját 430 wattosát nem tudtuk kiállítani ellene, be kellett érnünk az egyébként nagyon jó Cooler Master Real Power 550 wattos verziójával. Ugyan csak 450 wattos tápról van szó, de kíváncsiságból két Radeon HD 2900 XT-t állítottunk be az amúgy is áramzabáló, tuningolt Pentium D 830 mellé:

  • Intel Pentium D 830 @3,75 GHz, 1,425 V
  • Coolink U8-92 processzorhűtő
  • Asus P5WD2-E Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 RAM
  • 2 x Sapphire Radeon HD 2900 XT videokártya
  • 160 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház

Bekapcsolás után pontosan azt a csendet kaptuk a VX450-től, amire az előző Corsairek és a Seasonic belsők ismeretében számítottunk. Alapjáraton a ventilátornak szinte semmi hangja nem volt, a merevlemezt jobban lehetett hallani, mint őt. Ez azért is nagy szám, mert tesztgépünk csöppet sem volt gyenge. Már nyugalmi állapotban is a 264 wattos érték jelent meg a mérőműszeren, igaz, ebben már benne volt az áramforrás 85% körüli hatásfokából eredő veszteség is. Mindenesetre a 220–230 watt körüli fogyasztás egy Core 2 Duóval és GeForce 8800 GTS-sel felszerelt gép játékos teljesítményének felel meg.

Múltkori nagy videokártyás tesztünkben a nagyobb Corsair és Cooler Master tápegységeknek is gondot okozott a 3,3 GHz-re tuningolt Core 2 Duo és két nagy Radeon etetése, ezért kíváncsian álltunk neki a nyaggatásnak. Láss csodát, a kis VX a korábbinál magasabb watt-értéknél sem adta be a kulcsot! Hozzátartozik a történethez, hogy akkor a legmodernebb, shaderintenzív játékokkal próbáltuk a konfigurációt, most viszont a Pentium D 830 egyik magján CPU Burn, a másikon pedig FarCry futott nagy felbontásban. Érdekes, hogy most az 550 wattos Cooler Master is állta a sarat. Minden bizonnyal a két konfiguráció eltérő ágankénti terhelése miatt volt más a helyzet, mint korábban.

 

Termék megnevezése Corsair VX450 Cooler Master Real Power 550 W
Névleges teljesítmény 450 W 550 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás csatlakoztatva 0 W 0 W
Fogyasztás készenléti állapotban 13 W 13 W
Fogyasztás nyugalmi állapotban 264 W 274 W
Fogyasztás terhelve 542 W 579 W

Később egy részletes elemzés kapcsán majd kitérünk a modern, erős konfigurációk tápigényére, de most térjünk vissz a Corsair VX450-hez! Teljes terhelésnél 542 wattot mutatott a műszer, ami 85% körüli hatásfokot feltételezve bizony 460 wattos fogyasztást jelent – ez elvileg a tápegység teljesítőképessége fölött van, de mégis zokszó nélkül tűrte, feszültségértékei a szabványos kereteken belül maradtak. Igaz, ez a magas érték csak pillanatokra ugrott be, általában 500 watt környékén mozgott a mérő, ami a hatásfokot beleszámítva nagyjából 420–430 wattos fogyasztást jelent.

Csúcs körüli terhelésnél már a hangja is megjött a kis Corsairnek. Ezt azonnal a 3D üzemmódba váltáskor tapasztaltuk, amikor a két VGA megrántotta a tápot. Persze 400–450 watt körüli teljesítmény leadásakor már 80–120 wattnyi hővel kell megküzdenie a tápegység három bordájának és ventilátorának, ami halkan lehetetlen feladat. A Cooler Masternek például sokkal hangosabban sikerült csak ugyanezt megoldania. Ilyen teljesítményszinten majdnem 40 wattot jelentett a nagyjából 5%-kal kisebb hatásfoka, ezt pedig a hűtésnek kellett lenyelnie.

 

Termék megnevezése Corsair VX450
3,3 V 3,26 – 3,27 V
5 V 5,03 – 5,08 V
12 V 11,8 – 12,1 V

Korábban is említettük, hogy a kis Corsair a könyörtelen nyúzás alatt is stabilan a szabvány engedte keretek között tartotta mind a három feszültséget. Egyetlen esetben sem tapasztaltunk 2% százaléknál nagyobb eltérést a normáltól, holott az 5%-os differencia is elfogadható.

Értékelés

Most jöjjön az a szám, melytől az olvasók jó részét kiveri a víz. A Corsair VX450 sem olcsó mulatság, akárcsak a többi jó és halk táp, vételára 17 600 forint. Azért ez az ár csak magában nézve tűnik soknak, mert a VX450-hez hasonló Seasonic S12-430 és Zalman 460B-APS is 20 000 forintba kerül. Elszakadva az ártól azt kell mondanunk, hogy egy etalon született. A Corsair VX450 teljesítményben és hangban is kielégítheti a vásárlók 99%-ának igényeit. A két csúcs-VGA-s, szénné tuningolós és süketszobában számítógépezős egy százalék ne ezt a tápot vegye, a többieknek különösen ajánlott.

Corsair VX450

rudi

A Corsair VX450 tápegységet az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Hajrá előtt

    Mint a versenyzők a startvonalnál, úgy készülnek a hardvergyártók a karácsonyi vásárlási szezonra.

  • FSP Epsilon - ezer watton túl

    Meghajtottuk – már amennyire lehetett – az FSP Epsilon tápcsalád új, 1010 wattos csúcsmodelljét és 800 wattos rokonát.

  • Komoly Chieftec duó

    Kipróbáltuk a WH-02 kisméretű szerverházat és a Chieftec legerősebb, 1200 wattos tápegységét.

  • Corsair TX tápok – felsőkategória

    Három a Corsair igazság is! A HX és VX széria után itt a TX, mely a trió legerősebb tagja.

Előzmények

Hirdetés