Hirdetés

ASUS MG24UQ: 4K és AMD FreeSync randevúja 24 hüvelyken

Hirdetés

Használat közben, értékelés

A 4K felbontású monitorok ellen mindig azt hozzuk fel, hogy a Windows felskálázási problémái miatt nem érdemes még váltani, azonban a Windows 10 érkezésével már nem lehetünk ennyire elutasítóak. Bár a mai napig vannak még hibák, és azok a régi programok, amelyek hibásan jelennek meg, és nem érkezik hozzájuk frissítés, azokkal nem is lehet semmit sem kezdeni a jövőben, ugyanakkor a Windows 10 UI eléggé, mondhatni mérföldekkel jobban kezeli ma már a felskálázást, mint a Windows 8/8.1, és a népszerű programok között (beleértve a webböngészőket) is egyre kevesebb az olyan, amivel gond lenne.


[+]

Mindazonáltal nem esnénk át a ló túloldalára, tehát továbbra sem mindenkinek érdemes azonnal a boltba rohanni és 4K-s monitort kérni a parizer mellé. Ám az általános megállapítás mindenképp az, hogy el lehet gondolkodni a váltáson azoknak, akiknél nem okoz katasztrófát, ha a nagyítás miatt kisebb-nagyobb megjelenítési gond lép fel. Elsősorban tehát az "átlagfelhasználóknak" és játékosoknak érdemes ebbe az irányba kacsintgatni, hiszen egyrészt ezt sugallja a FreeSync-támogatás, másrészt az új játékok már fel vannak készítve a nagy felbontásra, de továbbra is észben kell tartani, hogy még mindig egy kisebb erőműre lesz szükség a kihajtásához.


[+]

Ha már szóba hoztuk a FreeSyncet, akkor megemlítenénk azt is, hogy nem volt semmi gond a beüzemelésével, sem a működésével. Ami kevésbé ad okot az örömre, az a 40 hertzes alsó határ, ami miatt a technológia csak nagyon szűk határok között (40-60 Hz) működik. A 30 hertzes limit szerencsésebb lenne, mivel bizonyos játékoknál 4K felbontás mellett még erős konfigurációval is könnyű benézni az alsó limit alá a másodpercenkén megjelenített képkockaszámot tekintve, hacsak nem butítjuk a részletességet – de akkor meg mi értelme az egésznek?

Ettől eltekintve az Asus monitora ügyes, jól összerakták, csak kevés fogást találunk rajta, összességében kifejezetten tetszett nekünk. Képminőség terén rendben van, talán kontrasztarányban lehetne kicsit erősebb, és ami hiányzik róla, azaz USB hub. A beépített 2 x 2 wattos hangszóróktól nem voltunk elájulva, noha nem is ez a célja, de kategóriájában hallottunk már ennél ütősebb megoldást is. Ami nagy kérdés, az a képátló: tesztelés során többen is megjegyezték, hogy az MG24QU mai szemmel kicsinek tűnik.

A 24 hüvelykes képátló a 4K-val karöltve jó hatással van a képpontsűrűségre, de tény, hogy aki ma monitorba invesztál, annak a képernyőméret egyáltalán nem másodlagos szempont. Bizonyos értelemben véve sokak számára nagyobb élvezetet nyújthat a nagyobb kép akár a felbontás rovására is, bár a 4K esetében az ár sem mellékes, tehát itt óvatosan lehet csak nyújtózkodni – amennyiben nem érjük be a TN paneles monitorokkal, amelyek jóval kedvezőbb áron mennek. A személyes preferenciákat tehát a végső döntés meghozatala során (még a vásárlás előtt) mindenképp vegyük figyelembe.

A 156 900 forintos ár egyébként nem tűnik soknak kategórián belül ezért a monitorért, hiszen a konkurens termékek között számos olyat találunk, ami 150-160 000 forintért kínál 4K felbontást, viszont nem tud FreeSync-et. Ugyanakkor már soknak tűnik akkor, ha azt nézzük, hogy valamivel 160 000 forint alatt már hozzá lehet jutni a hasonló tudású, ám nagyobb képátlójú LG 27MU67-hez, ami már jó ideje a piacon van.


ASUS MG24UQ monitor

Daywalker

Az ASUS MG24UQ monitort az ASUS magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés