Archos ArcBook – íme, a legolcsóbb laptop

Megjelenés

Valljuk be őszintén, Magyarország legfeljebb dél-afrikai viszonylatban nevezhető gazdag országnak; nálunk egy jobb tablet vagy közepes notebook ára eléri, sőt meghaladja az aktuális átlagkeresetet, míg az ilyen eszközök fő piacain egy minimálbérből akár kettőt is vehetünk. A francia Archos márka viszont egy olyan érintőképernyős laptoppal állt elő, amely még magyar viszonylatban is tényleg olcsónak nevezhető. A tízhüvelykes ArcBook operációs rendszerrel és irodai csomaggal együtt 55 000 forintos áron indul, amiből a karácsonyi szezonban várhatóan faragnak még egy kicsit.

De mit is kapunk – kevéske – pénzünkért? Bizony, se Windows operációs rendszert, se Intel vagy AMD processzort, de manapság ez már nem olyan megrázó dolog, hiszen az Android lassan ugyanolyan barátja – vagy éppen ellensége – az egyszeri embernek, mint a bő három évtizede köztünk lévő Windows. Tesztünk alanyán a zöld robotos operációs rendszer egy olcsó ARM rendszerchipen fut, mindezt pedig a néhány éve még nagy sikernek örvendő, majd a tabletek által kicsinált kategória, a netbook házába tették.

Ehhez igazodik a 10,1 hüvelykes képernyőméret, és a köré húzott kis notebook, amit nem vékonyítottak el úgy, mint a sokkal-sokkal drágább Ultrabookokat szokás, de a 22 mm-es vastagság, az A4-es lapnál valamivel kisebb alapterület (271,5 x 180,5) és 1,284 kilogrammos súly így is elég kompakt készüléket határoz meg. Éppen kis méretének köszönheti, hogy szálcsiszolt fémnek látszó, de valójában műanyag fedele kellően masszív, alig horpad, és ugyanez igaz a mozgó alkatrészeket – mint hűtőventilátor vagy merevlemez – mellőző alsó részre is.


A fura billentyűzetkiosztás csak francia tesztpéldányunk sajátossága

Az érintésérzékeny kijelző nem egy nagy durranás, 1024x600 pixeles TN+film panel, fölötte egy VGA felbontású kamera, alatta egy alap billentyűzet csücsül, a sort pedig a gép méreteihez képest egész széles csuklótámasz és a bele illesztett touchpad zárja. Az ArcBooknak alapszintű a csatlakozókínálata, ami normál méretű és micro USB-ből, hangkimenetből és microSD kártyaolvasóból áll, illetve a táp is kapott egy külön aljzatot. A beépített akku elég nagy, majdnem 30 wattórás.

Használat közben

Az Archos ArcBook a Rockchip RK3168 rendszerchipjét kapta, melynek két ARM Cortex-A9 processzormagja 1,2 GHz-en jár, grafikus gyorsítója pedig PowerVR SGX540 – ezzel teljesítményben az alsó kategória tetejét képviseli, fogyasztásban viszont éppen emiatt és a 28 nm-es gyártástechnológiának köszönhetően elég jó lehet. Mellé 1 GB rendszermemóriát és 8 GB-os belső tárhelyet telepítettek, utóbbi microSD kártyával bővíthető. Kapunk még Wi-Fi adaptert, TN+film paneles, 1024x600 pixeles érintőképernyőt, alap webkamerát, billentyűzetet, touchpadet és közel 30 wattórás (8000 mAh) akkumulátort, amit már említettünk. Mindezért Android 4.2 operációs rendszerrel és OfficeSuite Pro 6-tal 55 000 forintot kell kifizetni, így az Archos ArcBook jelenleg a legolcsóbb kisméretű notebook a piacon.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Archos ArcBook
Operációs rendszer Google Android 4.2.2
SoC Rockchip RK3168
CPU 2 darab ARM Cortex-A9 mag – 1,2 GHz
GPU PowerVR SGX540
RAM 1 GB
Háttértár 8 GB eMMC
Kijelző 10,1 hüvelykes, kapacitív TN+film érintőpanel 1024x600 pixel felbontással, 118 ppi
Kamera 0,3 MP előlapi
Hangszórók kettő a fenéklemezen
Kommunikáció IEEE 802.11n Wi-Fi
Interfész - USB 2.0
- micro USB
- audiokimenet
- microSD kártyahely
Érzékelők - gyorsulásmérő
- giroszkóp
- iránytű
Méret 271,5 x 180,5 x 22 mm
Tömeg 1294 g
Akkumulátor 29,6 Wh (8000 mAh)
Gyártó honlapja www.archos.com
Termék honlapja ArcBook
Fogyasztói ár 55 000 ft
Garancia 2 év

Teljesítményben nem szabad sokat várni a masinától, de azért hozza a közkedvelt Mediatek MT8125 tudásszintjét, tehát nem elveszett megoldás. Az Android 4.2 különösebb akadások nélkül fut rajta, az egyszerűbb játékok és multimédiás formátumok lejátszása sem okozott nehézségeket, persze a komolyabb tömörítésű videók, modern weboldalak és 3D-s játékok megizzasztották. Egész használhatónak találtuk az OfficeSuite Pro 6 irodai csomagot, melyet bemutatópéldányunkra utólag kellett telepíteni, de a kereskedelmi forgalomba kerülő gépeket már előtelepítve adják. Ezen felül megkaptuk még az Archos áltagos képességű zene- és videolejátszóját, távirányító programját és játékok vezérlését segítő appját, ami inkább az Archos Gamepad játékkonzol tablethez illik.

Android tablet mérések Archos ArcBook Lenovo IdeaPad A10 Lenovo IdeaTab S600L
SoC Rockchip RK3168 Rockchip RK3188 Mediatek MT8125
Kijelző felbontása 1024x600 1366x768 1280x800
Geekbench 3 304/606 501/1468 320/809
Epic Citadel fps érték on-screen, High 40,1 41,7 55,2
GLBench 2.7 T-Rex C24Z16 off-screen 127 248 115
GLBench 2.7 T-Rex C24Z16 on-screen 289 294 265
3D Mark 2806 3853 3169
3D Mark Extreme 1576 2954 1558
Futuremark Peacekeeper 509 665 564

A kijelző képességei nagyon alapszintűek, az 1024x600 pixel inkább héthüvelykes gépekhez illik, viszont a 333 cd/m²-es maximális fényerő és 400:1 körüli kontrasztarány révén világos környezetben is elég jól leolvasható marad. Mivel kicsi a képernyő, és a fix billentyűzet miatt csak notebookpozícióban tudjuk nézni, nem tartjuk annyira nagy gyengeségnek a TN+film panelt, mint egy tablet esetén. A kamerától nem vártunk sokat, így aztán nem lepődtünk meg a borzalmas képminőségén, jó, hogy hátlapira már nem pazarolták az erőforrásokat.



A szerény teljesítményű és aránylag modern gyártástechnológiával készülő rendszerchip és a nagy akkumulátor párosától kimondottan jó üzemidőt vártunk. Notebookos viszonylatban a 11 órát meghaladó nyugalmi, nyolcórás HD videós és közel ötórás teljes terheléses idő nagyon rendben is van, de tabletek körében sokkal jobbat is láttunk már erősebb hardverrel és kisebb akkuval. Valószínűleg az alapszintű kijelző fogyasztása nagyobb a vártnál. A készülék melegedésére nem panaszkodhatunk, alaposan meghajtva valamivel 40 °C fölötti értéket mértünk az alján, ami általánosnak mondható a kis notebookok és tabletek körében, a néma üzemért pedig jár egy piros pont.


Előlapi kamera képe

Értékelés

Az Archos ArcBook leglényegesebb paramétere brutálisan alacsony, 55 000 forintos ára. Ennyi pénzért egy teljesen funkcionális, kompakt notebookot kapunk, ami ugyan nem windowsos, de a rajta futó Android használata közben egyáltalán nem hiányoltuk a Microsoft rendszerét, pláne, hogy érintőképernyős. Alapvető feladatoknál a hardver teljesítményével nem volt gond, internetezni, szöveget szerkeszteni, multimédiás tartalmakat élvezni és alap játékokhoz még éppen elég a beépített kétmagos SoC, bár tudásának határa jól érezhető.

Meg voltunk elégedve az ArcBook összeszerelési minőségével, látunk már gyengébben összerakott, jobban rugózó kis laptopot kétszeres áron is. Ugyan a kijelzője nagyon szerény, de jó masszív zsanér tartja, alatta stabil alapú, elfogadható járású billentyűzet és touchpad dolgozik, bár utóbbi helyett inkább a képernyőt tapogattuk, az valahogy jobban illik az Androidhoz, még akkor is, ha notebookon fut. A készülék egyetlen zajforrása a két kis, nem túl komoly hangszóró és a kamera is alapszintű. Az akkuidő jó, bár nem kiemelkedő, de ennyi pénzért többet nem is vártunk.

Az Archos ArcBook nekünk határozottan tetszett, de megvásárlása előtt két dolgot alaposan meg kell fontolni. Az első, hogy kell-e nekünk a billentyűzet, akarunk-e sokat gépelni (mondjuk csetelni vagy beadandót készíteni). Ha nem, akkor jobban járunk egy nagy tablettel, amiből 55 000 forint környékén sokkal komolyabbat vehetünk. A második kérdés, hogy meg tudunk-e kötni ennyi kompromisszumot, vagy inkább fizetünk tízezer forinttal többet a kétszer ilyen erős hardverrel ellátott, jobban felszerelt, könnyebb és hosszabb akkumulátoros üzemidejű Lenovo IdeaPad A10-ért. De ha abszolút az ár az elsődleges szempont, akkor az ArcBook lehet a nyerő választás.


Archos ArcBook notebook

rudi

Az Archos ArcBookot az Archos hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés